Jump to content
wiktorynek

Tworzenie bootowalnego pendrive za pomocą Rufus (3)

Recommended Posts

Mam ISO np. Office. Można go "wypalić" na pendrive w Rufusie? Ostatnio potrzebowałem to zrobić to po wczytaniu ISO pojawiał się jakiś komunikat o brakujących bajtach w obrazie i musiałem szukać Ultra ISO. W UltraISO wszystko poszło bez problemu. Rufus jest tylko do tworzenia bootowalnych pendrive-ów?

Najlepiej to sobie rozpakuj to ISO i całą zawartość skopiuj na pendrive lub/i gdziekolwiek. Instalujesz odpalając plik setup.exe ;) Jeśli to Office 2007 lub nowszy, to możesz przed instalacją zaktualizować ten pakiet wrzucając wszystkie poprawki w formacie msp do katalogu Updates. :)

witam, ściągnąłem dzisiaj najnowszy obraz win 10 i chciałem nagrać go na pendrive za pomocą rufusa. Z uwagi ze mam UEFI chciałem go nagrać  w trybie GPT ale niestety rufus krzyczy ze jeden z plików w obrazie ma wiecej niż 4GB :( czy da sie to ominać, chciałbym jednak mieć instalatora ktory stworzy dysk w GPT i zainstaluje na nim win 10

9 godzin temu, wiktorynek napisał:

Przekonwertuj install.wim na install.esd lub podziel install.wim

czym to najlepiej przekonwertować - najprościej ? rozumiem ze np utraiso wydobywam owy plik .wim , konwertuje go i wgrywam z powrotem do obrazu i zapisuje obraz ?

MCT czy oryginalny obraz ISO zawsze są ostatnią edycją oficjalną czyli 1803. Resztę załatwia aktualizacja zbiorcza, Service Stack i aktualizacja flash - można zintegrować, najlepiej od razu z NET 3.5 - potrzebne pliki w katalogu sources.

Chciałbym zainstalować Windowsa 7 lub 8.1 na oddzielnym dysku HDD, którego podłączałbym do PCta przy użyciu kieszeni lub stacji dokującej. Czy nie będzie z tym jakiegoś wielkiego problemu?

ASRock Z370 Pro4  + Intel i7-8700

Tak dla ciekawskich:

Wersje rufusa:

- 3.5.1473 [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

- 3.5.1488 [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Krócej mówiąc wersja BETA i BETA2 umożliwiają pobieranie obrazów Windows 8.1 i 10 :)

Nowsze jak i starsze wersje rufusa tego nie potrafią.

Cytat

o Version 3.5 (2019.03.28)
    Add a feature to download official retail Windows 8.1 or Windows 10 ISOs
    (Note: 'Check for updates' must be enabled for the above to be active)
    Add Windows To Go support for MCT generated Windows ISOs
    Add a notice about the 'WppRecorder.sys' Microsoft bug for Windows 10 1809 ISOs
    Add a notice about trying to format a drive larger than 2 TB in MBR mode
    Add a notice about Legacy boot when trying to boot UEFI-only media in Legacy mode
    Report the full PID and command line of potentially blocking processes in the log
    Fix a potential silent abort when the drive is in use
    Fix 'Quick Format' option always being activated
    Fix potential change of the selected file system after an ISO has been loaded
    Fix Win7 x64 EFI bootloader not being extracted in dual BIOS+UEFI mode (Alt-E)

Witam, co oznacza to "dodaj łatkę dla starych BIOSów ( dodatkowa partycja, itp ) ?? Ostatnio nagrywałem z 18 sztuk pendrive z Windows Vista, Windows 7, Windows 10 osobno w wersjach x32 i ix64 i nie zaznaczałem tego:

image.png.9e7195969e97b0e8797b5b67b2a295c5.png

Co daję zaznaczenie tej opcji tak naprawdę? Jakieś korzyści dla starych laptopów i PC?

I teraz najważniejsze pytanie, czy jeśli podczas nagrywania pendrive wszędzie zaznaczył bym by dodawało tą łatkę dla starych BIOSów to czy dzięki temu mogłoby pojawiać się problemy z instalacją systemów na nowszych laptopach i PC z nowszymi BIOSAMI? Czy nie było by żadnych problemów bo nowsze biosy ignorowały by tą dodatkową łatkę?

Zastanawiam się nad sensem istnienia tej opcji i dlaczego nie jest ona zaznaczona jako WŁĄCZONA jako automatycznie tylko odwrotnie właśnie. Z góry dziękuje za odpowiedź. Pozdrawiam ;)

Nie wiem co dodaje, ale pomimo zaznaczenia tej opcji nadal nie mogłem zbootować winxp i win7 na starej płycie z KT400 i Athlonm XP

Opcja ta ma "chyba" że pendrive jest widoczny jako zwykły HDD przez BIOS , ale pewności nie mam.

Zauważ, że po wybraniu danego ISO, opcja ta sama się zaznacza, bądź odznacza. Rufus najprawdopodobniej analizuje obraz (i/lub podłączony dysk/pen) i sam określa, czy jest to potrzebne, czy nie. Myślę, ze bardziej chodzi o nośnik, bo równie często używam penów, jak i dysków. Widziałem to wielokrotnie. Mówimy oczywiście o instalkach pod BIOS (MBR).