Jump to content
WinClub
RyanPL

SSD NVMe na PCIe x4 - jakie płyty główne?

Recommended Posts

Witam :)

Zauważyłem, że niektórzy kupują płyty główne, które mają jeden slot PCIex4 a obok tego dwa dyski SSD NVMe na PCIe. W specyfikacjach płyt głównych najczęściej widze jeden slot PCIe x4 a obok 3 x PCIe 3.0 x16 slots (support x16/x0/x4, x8/x8/x4 modes)

Jak to rozumieć?
W sumie to chciałbym zapytać Was o pomoc w wyszukaniu płyty głównej dla dwóch takich dysków SSD (np. [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]), ale by płyta była w graniacach 500-600 zł :)

Pozdrawiam :)

6 godzin temu, RyanPL napisał:

W specyfikacjach płyt głównych najczęściej widze jeden slot PCIe x4 a obok 3 x PCIe 3.0 x16 slots (support x16/x0/x4, x8/x8/x4 modes)

Akurat w kwestii podanego dysku NVMe, powyższe nie jest żadną informacją, bo link prowadzi do dysku ze złączem M.2. 

Zaczynasz od zera, czy masz już jakiś procesor? 

18 godzin temu, RyanPL napisał:

Witam :)

W specyfikacjach płyt głównych najczęściej widze jeden slot PCIe x4 a obok 3 x PCIe 3.0 x16 slots (support x16/x0/x4, x8/x8/x4 modes)

Zapewne ten pojedynczy to PCIe x4 m.2 bezpośrednio pod dysk.

Te 3x 16 to są gniazda takie jak do grafiki i w nie wpiąć możesz co chcesz, w jedno wpinasz grafikę. W inne a przykład adapter/przejściówkę dla dysku m.2. Na jeden, dwa czy nawet chyba 4 dyski m.2 na jednym adapterze.

Na jeden dysk

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Na 4 dyski m.2

19 godzin temu, P1O napisał:

Akurat w kwestii podanego dysku NVMe, powyższe nie jest żadną informacją, bo link prowadzi do dysku ze złączem M.2. 

Zaczynasz od zera, czy masz już jakiś procesor? 

Składam kompa sobie od zera. i7 9700K - taki proc. Zatem płyta pod intela Z390. I teraz chciałby dwa dyski SSD M.2 PCIe x4 ale nie wiem jaką płytę wybrac pod to, a dokładniej rzecz biorąc nie wiem jak szukać. Jak w wyszkuiwaniu zaawansowanym na morele.pl wybieram konkretne opcje płyty to mam patrzeć po: 
1. gniazdach rozszerzeń i tam wybrać PCIe x4 (2 szt.) czy
2. złącza napędów M2 slot x2?

7 godzin temu, BartAcid napisał:

Zapewne ten pojedynczy to PCIe x4 m.2 bezpośrednio pod dysk.

Te 3x 16 to są gniazda takie jak do grafiki i w nie wpiąć możesz co chcesz, w jedno wpinasz grafikę. W inne a przykład adapter/przejściówkę dla dysku m.2. Na jeden, dwa czy nawet chyba 4 dyski m.2 na jednym adapterze.

Na jeden dysk

Na 4 dyski m.2

Hmm, a mógłbyś w wolnej chwili podrzucić mi jakiś link do płyty, która umożliwia podłaczenie takich dwóch dysków [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] ale bez przejściówek? Po jakich parametrach szukać takiej płyty?

1. Klikasz w najtańszą płytę na Z390 na Morele. 

2. Patrzysz, ile ma gniazd M.2.

3. Patrzysz u producenta, co w te gniazda można włożyć 

4. ...i mamy to: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Opis producenta:

Zakładka "Specyfikacja", akapit "Magazynowanie", drugi i trzeci myślnik.

Obydwa gniazda M.2 to PCIe Gen.3 x4 (32 Gb/s) z obsługą NVMe.

;)

Zrób tak jak ci pisze P10. Jest popierniczone to strasznie bo sortować trzeba po wszelakim złączach dysków m.2 i u.2, można odrzucić opcję 3 złączy jedynie. A i tak trzeba przeglądać zdjęcia i sprawdzać specyfikację co ta można wrzucić. Tak wymyślili sobie producenci aby sobie nazywać turbo-ultra-super-du*er m.2 i tak też sprzedawcy je opisują do sortowania. A to w zasadzie dalej to samo złącze m.2 czy u.2.

Możesz sobie zawęzić formatem płyty i wyświetlić przykładowo tylko ATX czy Ex-ATX.

Innej opcji na to nie ma, a jak liczysz że ktoś za ciebie to odwali to nieźle. Kierownikiem zostaniesz w przyszłości.

W dniu 26.11.2019 o 10:38, BartAcid napisał:

Zrób tak jak ci pisze P10. Jest popierniczone to strasznie bo sortować trzeba po wszelakim złączach dysków m.2 i u.2, można odrzucić opcję 3 złączy jedynie. A i tak trzeba przeglądać zdjęcia i sprawdzać specyfikację co ta można wrzucić. Tak wymyślili sobie producenci aby sobie nazywać turbo-ultra-super-du*er m.2 i tak też sprzedawcy je opisują do sortowania. A to w zasadzie dalej to samo złącze m.2 czy u.2.

Możesz sobie zawęzić formatem płyty i wyświetlić przykładowo tylko ATX czy Ex-ATX.

Innej opcji na to nie ma, a jak liczysz że ktoś za ciebie to odwali to nieźle. Kierownikiem zostaniesz w przyszłości.

Ale ja umiem szukać podzespoły dopasowując do konkretnych parametrów czy też swoich potrzeb. Problem mam z tymi ssd na m2/pci-e i nie wiem jak tu szukać. Ale dzięki za pomoc. 

Przecież ci tłumaczymy. Masz szukać po złączu dysku m.2, u.2 i pochodne. Tak są też dyski SSD PCI-Ex wpinane bezpośrednio do gniazda PCI-Ex, ale te się wpina w sloty jak grafikę.

Dyski m.2 występują w wersjach SATA i PCI-Ex ale to dalej dyski m.2 czyli określone złączem po którym sortujesz przy zakupie. W płytach producenci prześcigają się w nazwach na złącze m.2.

m.2, u.2 ultra m.2, super ultra u.2 to różnica jak AORUS Gigabyta czy Mistyc Light od MSI. Dwie różne nazwy na sterowanie oświetleniem RGB.

Kup sobie taki [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] za około 300zł(mi się udało wyrwać za 269zł:D) oraz masz gwarancję na 60 miesięcy, który ma dość przyzwoite parametry.

Prędkość odczytu: 3500 MB/s
Prędkość zapisu: 2300 MB/s

Wiadomo, ze parametry nie będą takie, ale jest dość szybki i w miarę tani.