Jump to content
WinClub
pasi17

Szybkie 16GB ram czy trochę wolniejsze 32GB ram? A może OC?

Recommended Posts

Witajcie, mam zagwozdkę.

Czy do mojego zestawu (tego w sygnaturze). Dokupić kolejne 2x8GB ram? (aktualnie te same ramy kupie za 300zł).

Przy mojej płycie i procku bez problemu włączam profil XMP na 3200mhz, ale jak to będzie przy 32GB ram? Czy też będzie się dało?

Czy może sprzedać to co mam i zostać przy 16GB ale szybszych? (jeśli tak to jakich, cena nie gra roli, byle by nie były drogie).

Wiadomo, że w grach im szybsze ramy tym lepiej, tylko czy powyżej 3200mhz warto? Czy będzie zauważalna różnica?

Zastanawiam się właśnie czy warto? Bo będą służyły mi tylko do gier.

Niby żadna gra nie wymaga więcej niż 16GB ram.

A może zrobię tylko porządne OC?

19 minut temu, rasoir0591 napisał:

Dokup do 32 GB i pokuś się wtedy o spory ramdisk. Niektóre programy oferują do 4GB ramdysk za free.

Tylko do czego mi ramdisk? :) To było dobre przy starym sprzęcie, ale w tych czasach do niczego mi się to nie przyda.

Bo czy przeglądarka uruchomi się w 0.01 sek czy w 0.02 sek to żadnej różnicy nie zauważę :)

A żadnej gry na RAMDISK nie zainstaluje.

Czyli może jednak tylko OC? Jak szukałem po necie to widziałem, że bez problemu moje ramy dałoby się do 3600mhz podkręcić.

Tylko teraz jak to zrobić? Bo jako że procków podkręcałem mnóstwo, to ramów wcale. Niby są poradniki ale z innymi ramami, inny bios itp. Więc ciężko mi się połapać.

Chyba, że są gdzieś gotowe profile do pobrania bo moja płyta ma opcję wgrania profilu do BIOSu np. z pendrive.

Te twoje ramy są prawdopodobnie na kościach Hynixa MFR lub AFR, czyli najtańszy syf (sam mam takie w moich Corsair Vengeance LPX). Sprawdź sobie Thaiphoon Burnerem. Dla przykładu HyperX Predatory 3200/3333 są na lepszych kościach Hynix CJR, a tańsze Crucial Ballistix Sport 3000/3200 (ale nowa wersja z końcówką w nazwie modelu ...AESEK/AESBK, a nie stara ...BESEK/BESBK) na jeszcze lepszych Micron E-Die, które się kosmicznie podkręcają przy zachowaniu niskich timingów i relatywnie niskiego napięcia. Już zyskały opinię tanich zamienników dla mega drogich Samsungów B-Die. Aha, to co piszę, to info na dziś, bo jutro może to wyglądać zupełnie inaczej :E Z RAMami jest totalny chaos, nie masz pewności, na jakich kościach trafisz swoje egzemplarze, dopóki sam tego nie sprawdzisz już po zakupie.

P.S. Czekam na testy nowych Goodram IRDM PRO 3600, powinny się pojawić lada dzień, a cena niska - [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Tak jak   [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]  i   Widzior    też  radzę Ci  zakup dobrych  pamięci  na tym  nie wolno  oszczędzać  , " szkłem czterech liter nie wytrzesz  "  a po to żebyś sobie sam potem w brodę nie pluł .

W dniu 18.10.2019 o 21:45, pasi17 napisał:

Zastanawiam się właśnie czy warto? Bo będą służyły mi tylko do gier.

Niby żadna gra nie wymaga więcej niż 16GB ram.

A może zrobię tylko porządne OC?

Pierwszy śmiałek już jest z 32gb ram w zalecanych [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

W dniu 20.10.2019 o 00:23, Widzior napisał:

Te twoje ramy są prawdopodobnie na kościach Hynixa MFR lub AFR, czyli najtańszy syf (sam mam takie w moich Corsair Vengeance LPX). Sprawdź sobie Thaiphoon Burnerem. Dla przykładu HyperX Predatory 3200/3333 są na lepszych kościach Hynix CJR, a tańsze Crucial Ballistix Sport 3000/3200 (ale nowa wersja z końcówką w nazwie modelu ...AESEK/AESBK, a nie stara ...BESEK/BESBK) na jeszcze lepszych Micron E-Die, które się kosmicznie podkręcają przy zachowaniu niskich timingów i relatywnie niskiego napięcia. Już zyskały opinię tanich zamienników dla mega drogich Samsungów B-Die. Aha, to co piszę, to info na dziś, bo jutro może to wyglądać zupełnie inaczej :E Z RAMami jest totalny chaos, nie masz pewności, na jakich kościach trafisz swoje egzemplarze, dopóki sam tego nie sprawdzisz już po zakupie.

P.S. Czekam na testy nowych Goodram IRDM PRO 3600, powinny się pojawić lada dzień, a cena niska - [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Mam Hynix CJR. Czyli nie ma tak źle. To może po prostu zrobię "custom OC".

Z tego co szukałem po necie to ludzie bez problemu podkręcali je do 3600mhz (i to widziałem na stronach 2 lata temu, więc teraz przy lepszym BIOSie może uda się bardziej).

Tylko niestety mało kto pisał "co i jak ustawić". A przy ramach jest tyle opcji, że się trochę gubię :)

Coś mi się udało. Z 3200 na 3600 przy CL16. Napięcie dałem na stałe na 1.45V.

Oto wyniki:

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników][Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

590268902_AIDA3200.jpg.be9801d5946c30da3dc27dd0f5b43c41.jpg1933714012_AIDA3600.jpg.54f91ab5a52ab4c0781cf8d8f885b9da.jpg

48 minut temu, Widzior napisał:

Command rate masz 2T, co dla mnie jest nie do zaakceptowania. No i napięcie trochę wysokie, choć niby może tyle być. Ja staram się nie przekraczać 1,4V.

Jednak te ustawienia nie wypaliły. Po włączeniu stress testu wyskoczył bluescreen po 16 sekundach testu.

Zmieniłem z 16-17-17-34 i 1.45V na 16-18-18-36 i 1.40V. I śmiga prawidłowo.

Puściłem stress test w AIDA64 na 1,5h i potem Prime95 torture test na 1h i nie było żadnych problemów, dodatkowo podczas testów używałem komputera to nawet był bardziej obciążony.

Aktualnie takie wyniki:

2095258997_maxxmem3600poprawione.jpg.a2730b4671791f412a23a40847544ce2.jpg850427373_AIDA3600poprawione.jpg.7e9b5264d7d1f9f4bbae542c2c1ef6f5.jpg

Hynixy CJR pracują na dużo niższych napięciach niż MFR czy AFR, i powyżej 1,38V już nic na stabilności nie zyskają. No i sprawdź, czy na CR=1T ci pójdą, 2T to lipa, o czym już pisałem wyżej.