Jump to content
WinClub
Daeezt

[WIN10] Brak możliwości aktualizacji poprzez brak partycji zastrzeżonej

Recommended Posts

Cześć,

myślę że tytuł i screeny jasno przedstawiają problem; menadżer partycji, ani zewnętrzne programy do zarządzania nimi nie pokazują partycji "Zastrzeżone przez system", przez co nie mogę zaaktualizować Windowsa 10 do jego najnowszej wersji... ;/

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

ss2.png.af59d3cd872237b1448121291c71d1ae.png

17 godzin temu, jednorazowiec napisał:

Raczej brak możliwości założenia partycji (limit dla MBR - i tak producent już go przekroczył). 

Czy może mi ktoś wyjaśnić, w jaki sposób przekracza się takie limity? default_7.gif Wybacz, ale ciężko mi o powagę w tej sytuacji. :L Swoją drogą propsy dla producenta za takie umiejętności. ;)

Niedługo windowsowy świat zapomni o MBR i nie będziemy musieli czytać takich wpisów w miejscach innych niż "Historia informatyki". ;)

Mnie bardziej zastanawia sam fakt pytania instalatora o tę partycję. Obecnie zainstalowany system jest fabryczny? 

Możesz wysłać mi dysk. Zrobię to w cenie przesyłki zwrotnej. 

1. Program Minitool Partition Wizard Free pobrać, zainstalować.

2. Przekopiować wszystko z dysku GRY na partycje DANE

3. uruchomić w/w program

4. nadać litery partycji LENOVO oraz WINRE_DRV

5. przekopiować wszystko z partycji WINRE_DRV na partycję LENOVO do katalogu WINRE_DRV (stworzyć sobie taki)

6. usunąć partycję GRY

7. usunąć partycję WINRE_DRV

8. zmienić wielkość partycji DANE i rozciągnąć pasek tak aby pokrył wolne miejsce pozostałe po partycji GRY

9. zmienić wielkość partycji LENOVO i rozciągnąć pasek tak aby pokrył pozostałe miejsce po partycji WINRE_DRV

10. usunąć literę partycji LENOVO

i po wszystkim...

Partycja WINRE_DRV jak sama nazwa wskazuje = Windows Restore Drivers, ona ma 1000MB więc tam są tylko sterowniki, najczęściej stare...

Po operacji system partycji będzie wyglądał tak:

C = 125GB

D = 800GB

ukryta LENOVO = 26GB

Wtedy w MBR zyskasz dodatkowe dwie partycje ... 

PS. A tak naprawdę to ktoś powinien postawić tam czysty Windows, tworząc pendrivea za pomocą MediaCreationTool z najnowszym systemem.

Ten ktoś winien odpalić komputer (bootować) w trybie UEFI z pliku bootx64.efi tak aby instalator stworzył przy instalacji windows partycje GPT a nie MBR, wtedy nie będzie ograniczeń co do ilości partycji. Stawiając czystego Windows zrób kopię partycji LENOVO a także WINRE_DRV, wtedy te partycje przy instalacji Windowsa stwórz a po instalacji windows użyj Partition Wizarda aby je NAZWAĆ i potem ukryć. Nazwa partycji musi być identyczna jak te które teraz masz albowiem do tych partycji pewnie przypisane sa klawisze w biosie (albo i nie, nie wiem). 

To już  chyba jednak pytanie do producenta. :P

Wracając do "tej partycji" - pewnie jej powiększenie do 400MB by wystarczyło (wykonane przy okazji usunięcie "śmieciowych" i sprawę tych rozbawiających Pana limitów by załatwiło).