Jump to content
WinClub
netrot

Windows 10 Pro/Home dla szkoły/biblioteki na stare komputery

Recommended Posts

Witam.

Muszę przeinstalować systemy na Windows 10 Home/Pro w salach komputerowych, bibliotekach, laptopach nauczycieli/bibliotekarzy. Wymagania to obsługa: odtwarzania filmów, pakiet office, przeglądarka.

Komputery w dużym rozstrzale od core 2 quad do nowych intel i5 1 do 8 generacja, większość posiada 4 GB ram(w dalszej części postu:mocny zestaw). Niestety jest kilka sal o konfiguracji core 2 duo, 2-4 GB Pamięci ram, ale z od 60 do 120gb SSD. (w dalszej części postu:słaby zestaw).

Chcę uniknąć instalowania czystej wersji z Microsoftu. Niestety muszą działać Aktualizacje Systemu Windows. Czytając forum wybrałem wersję dla wszystkich zestawów użytkownika kredacz (serdeczne wielkie dzięki, za świetną pracę) na drugim miejscu użytkownika konuss.

lub

Proszę o opinie czy idę w dobrym kierunku. Może doradzicie coś innego lub podzielicie się jakimś doświadczeniem na co uważać? Którą z obu modyfikacji byście zainstalowali?

ps. Mam ponad 100 maszyn do instalacji, jakieś metody na wykonanie tego szybko?

ps2. Czy testował ktoś opcję uaktualnienie z Windows 7 za pomocą powyższych obrazów ?

Co do instalacji większej ilości komputerów to może pomoże ta instrukcja :
[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

2 godziny temu, netrot napisał:

Mam ponad 100 maszyn do instalacji, jakieś metody na wykonanie tego szybko?

W hp robiliśmy to sieciowo tyle że dotyczyło to laptopów które miały możliwośc bootowania z sieci LAN (ipv4/6), wtedy zapodawało się instalator W10 w sieć i szło po lanie nawet na 200 lapków jednocześnie. Poczytaj w necie o korporacyjnych instalacjach sieciowych tyle że nie wiem czy jest na forum jakis Windows10 zdatny ruszyć z serwera..., dawno się w to nie bawiłem.

Witam serdecznie. Ogolnie powiem tak w chwili obecnej każdy developer systemu Windows 10 boryka się z jednym problemem i pytaniem. Ponieważ firma Microsoft bardzo nie chce aby jej system był zbtnio modyfikowany - co również wywołuje smiech na sali - sami udostepniaja do tego narzedzia. Chodzi o Windows Update. Gdy za bardzo obciety jestem system to nie działą a gdy w sam raz to usuniete komponenty powracaja wrac z co miesieczna aktualizacja. Dlatego u nie których działą Update a u nie których nie . Prosze samemu sobie to przemyslec i ogolnie poczytac zagraniczne fora developerskie. Ja osobiscie przy takim projekcie jak pan wspomina uzyłbym orginalu jedynie z dobrze przygotowanymi tweakami rejestru. Aby wszystko działało jak nalezy. Przy naszych modyfikacjach no trzeba się zastanowic nie mowie ze zle działaja ale zdarzaja sie bledy a przy takie masówce jak pan pisze to moze byc ciezki temat. Mowie to z włąsnego doswiadczenia - teraz ludzie moga pomyslec ze opluwam swoja prace nie wrecz przeciwnie. Poprostu stwierdzam fakt ze roznie to bywa...

23 godziny temu, Addos napisał:

Co do instalacji większej ilości komputerów to może pomoże ta instrukcja :
[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

23 godziny temu, user1 napisał:

W hp robiliśmy to sieciowo tyle że dotyczyło to laptopów które miały możliwośc bootowania z sieci LAN (ipv4/6), wtedy zapodawało się instalator W10 w sieć i szło po lanie nawet na 200 lapków jednocześnie. Poczytaj w necie o korporacyjnych instalacjach sieciowych tyle że nie wiem czy jest na forum jakis Windows10 zdatny ruszyć z serwera..., dawno się w to nie bawiłem.

Temat sieciowy jest ok i łatwy do zrealizowania, jednak problemem jest lokalizacja komputerów np. bibliotek w 6 różnych lokalizacjach i w różnych sieciach itd.

Postanowiłem, że wykonam obraz dysku programem dmde.

1. Wymontowanie dysku, wyczyszczenie komputera z kurzu + wymiana past termo-przewodzących.

2. Odzyskanie dysku z kopii z wszystkimi ustawieniami podłączonego przez złączkę USB do laptopa. (czas około 5 minut)

3. diskmgmt.msc powiększenie partycji do całej powierzchni dysku.

Dodatkowo każdy obraz po instalacji ma skonfigurowanego office, antywirus i inne programy. Zaoszczędza to mnóstwo czasu.

Zapowiada się to jako najlepszy plan chyba na ten moment. Przetestowany na 3 różnych konfiguracjach w tym INTEL i AMD.

22 godziny temu, konuss napisał:

Witam serdecznie. Ogolnie powiem tak w chwili obecnej każdy developer systemu Windows 10 boryka się z jednym problemem i pytaniem. Ponieważ firma Microsoft bardzo nie chce aby jej system był zbtnio modyfikowany - co również wywołuje smiech na sali - sami udostepniaja do tego narzedzia. Chodzi o Windows Update. Gdy za bardzo obciety jestem system to nie działą a gdy w sam raz to usuniete komponenty powracaja wrac z co miesieczna aktualizacja. Dlatego u nie których działą Update a u nie których nie . Prosze samemu sobie to przemyslec i ogolnie poczytac zagraniczne fora developerskie. Ja osobiscie przy takim projekcie jak pan wspomina uzyłbym orginalu jedynie z dobrze przygotowanymi tweakami rejestru. Aby wszystko działało jak nalezy. Przy naszych modyfikacjach no trzeba się zastanowic nie mowie ze zle działaja ale zdarzaja sie bledy a przy takie masówce jak pan pisze to moze byc ciezki temat. Mowie to z włąsnego doswiadczenia - teraz ludzie moga pomyslec ze opluwam swoja prace nie wrecz przeciwnie. Poprostu stwierdzam fakt ze roznie to bywa...

Myślę o tweakach już cały dzień i im więcej wiem tym bardziej czuję, że jest jeszcze dużo do opanowania przez te wszystkie relacje i zależności miedzy usługami, itd ... ogrom informacji. Może Pan opisać co miał na myśli? Poleca Pan jakieś gotowe zestawy dla moich rozważań?

Dziękuję za szczerą opinie, niestety różnica w działaniu czysty system, a np. Pańskiego autorstwa różnica jest na tradycyjnych dyskach nie do opisania. W ogóle tam gdzie jest mało pamięci ram + hdd, a i nawet ssd. Podejmę to ryzyko, zwłąszcza, że zawsze w miesiąc dam radę się wycofać. Uważam, że będę w stanie przymknąć oko na błędy i nad nimi szybko zapanować, gdyż przenoszę tylko katalog użytkownika, odzysk z obrazu i nie zastanawiam się co było nie tak. Aktualizacje o dziwo psują się równie często na czystych systemach, dlatego czuję, że ilość pracy i wkłądanego serca będzie znacznie mniejsza. Odczekam jeszcze kilka dni, może ktoś się wypowie. Następnie będę wprowadzał w małych grupach i obserwował. Małych testerów liczę w setkach :)

ps. jestem na L4 mam kilka dni na naukę i będę testował, jak nie opiszę żadnych problemów to oznacza to że odniosłem same sukcesy. :)

Testy wszystkie pomyślnie, żadnych problemów z programami typowo szkolnymi itd. Komputery nieużywalne z czystym systemem pracują szybko i stabilnie, aż miło popatrzeć i posłuchać komentarze w stylu: komputery działają lepiej niż jak były nowe, (podziękowanie dla użytkownika konuss). Od sfery użytkowej brak wyszukiwania plików, nie sądziłem, że tak wiele osób z tego korzysta. Zamiennie poradziłem sobie instalując aplikację Everything 1.4.1.935. Ma ktoś pomysł jak doinstalować indeksowanie plików i uruchomić wyszukiwarkę plików?

ps. Wprowadzam na dużą skalę, dam znać jak wystąpią problemy.

ps.2 instalacja systemu poprzez odtwarzanie obrazu jest w windows 10 bezbłędna dla różnych sprzętów.

Jak sie do szkoły wycina painta i kalkulator (dobra widzę że podmieniony na ten starszy) to nieźle. Toć to podstawowe narzędzia programistyczne młodych polaków, zaraz będziesz musiał je dodać zapewne. Szukajka nie działa pewnie przez brak Cortany.

A jak dla mnie wpychanie sroma dyskwalifikuje moda. A EDGE wywala.

W dniu 8.10.2019 o 14:59, netrot napisał:

Witam.

Muszę przeinstalować systemy na Windows 10 Home/Pro w salach komputerowych, bibliotekach, laptopach nauczycieli/bibliotekarzy. Wymagania to obsługa: odtwarzania filmów, pakiet office, przeglądarka.

Trochę późno się wypowiadam, ale czy sprawdzałeś czy wszystkie drukarki działają na Windows 10? Mój nauczyciel mowił mi że jak przechodzi z Windows XP na Windows 7 musiał zrezygnować z niektórych starszych drukarek atramentowych, ale to były pojedynce przypadki, bo do większości był sterowniki, a gdy zainstalował Windows 10 to musiał wymieniać wszystkie starsze drukarki atramentowe i laserowe.