Jump to content
WinClub
Mr.Straight

EndeavourOS

Recommended Posts

EndeavourOS to distro oparte o Arch Linux.
Wyróżnia się ono tym że jest to prawie czysty arch za to z instalatorem i możliwością przetestowania bez instalacji (live USB)
Posiada ono także kilka przydatnych funkcji na start jak chociażby "Nvidia Installer" który pomoże zainstalować sterowniki od popularnej marki kart graficznych, posiada na starcie też instalator pakietów yay dzięki któremu można uzyskać dostęp do repozytorium AUR (Arch User Repository).
Domyślne środowisko to XFCE z kompozytorem XFWM4.

Prezentacja od twórców : 

Link :  [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

System w obsłudze fajny, u mnie po testach niestety nie sprawdził się. Pierwsza sprawa to bootowanie (system testowany na Hp 8570p, Lenovo L540, Hp 8770W oraz Lenovo 330IRR - we wszystkich ten sam ssd i 8GB RAM). Instalacja przebiegła cacy lecz z bootowaniem problem którego nie udało mi się rozwiązać w czasie 7 dniowego testu. Podczas botowania czarny ekran. Czarny ekran reagował na przyciskanie PPM w myszce, po naciskaniu pojawiał się pulpit od razu i system gotowy był do pracy. Gdy uruchamiałem system bez dotykania klawiatury i myszki, czarny ekran widniał około 50-60sek i dopiero startował pulpit. ISO pobrane z ich strony (twórców). Partycje zrobione ręcznie (/ oraz home i boot na dysku 1 a swap i dodatkowa ext4 na drugim ssd). 

Kolejna sprawa to masa problemów z update. Niby coś wyszukuje, niby próbuje instalować ale repozytoria nieaktualne i masa dziwnych problemów z brakiem paczek, plików na serwerze i niezgodnością paczek. Brakuje tego, brakuje tamtego, zawsze jakiś problem. Nie udało mi się zainstalować i skonfigorować WINE tak, aby działało to identycznie jak np. na Mint 19.2. Na Mint nie ma najmniejszych problemów a tu były. Błędów raczej nie popełniałem, troche już w tym siedzę, no może nie w archo-podobnych ale z pierwszej łapanki nie jestem. 

Ostatnia już sprawa, trochę anonimowi twórcy systemu. Mało ludzi przykłada do tego wagę ale należy wspomniec że jedna www + małe forum + wielki szum = nie zawsze wystarczy. Logi z routera pokazują (przy instalacji systemu z aktywnym internetem) masę połączeń z różnymi ip, pogrzebanie po necie kieruje do info iż adresy ip głównie ze stanów, kilka z Rosji i masa z... niestety Pakistanu. Jeden z twórców systemu z tego co wyczytałem jest pochodzenia indyjskiego, może ma u siebie jakąś telemetrię zamontowaną, nie wiem, nie grzebałem dalej. 

W dniu 14.10.2019 o 08:03, user1 napisał:

Błędów raczej nie popełniałem, troche już w tym siedzę, no może nie w archo-podobnych ale z pierwszej łapanki nie jestem.

I tym zdaniem można zakończyć tą dyskusję.
Porównanie minta do archa to jak porównanie Dinozaura do żyrafy niby długie duże i czasami wpierdziela liście ale to nie jest to samo.

Gdy uruchamiałem system bez dotykania klawiatury i myszki, czarny ekran widniał około 50-60sek i dopiero startował pulpit.

Prawdopodobnie jest jakiś konfilkt między sterownikiem a samym menedżerem logowania lub Xorgiem

Kolejna sprawa to masa problemów z update. Niby coś wyszukuje, niby próbuje instalować ale repozytoria nieaktualne i masa dziwnych problemów z brakiem paczek, plików na serwerze i niezgodnością paczek.

Repozytoria musisz zaktualizować a jeśli masz błędy po prostu zmień mirrory repozytorii archa na polskie i to tyle.

Nie udało mi się zainstalować i skonfigorować WINE tak, aby działało to identycznie jak np. na Mint 19.2. Na Mint nie ma najmniejszych problemów a tu były.

Bo w archu nie masz domyślnie wgranych wielu pakietów odpowiadających za sterowniki biblioteki i wiele innych rzeczy stąd takie problemy.

System w obsłudze fajny, u mnie po testach niestety nie sprawdził się. Pierwsza sprawa to bootowanie (system testowany na Hp 8570p, Lenovo L540, Hp 8770W oraz Lenovo 330IRR - we wszystkich ten sam ssd i 8GB RAM). Instalacja przebiegła cacy lecz z bootowaniem problem którego nie udało mi się rozwiązać w czasie 7 dniowego testu. Podczas botowania czarny ekran. Czarny ekran reagował na przyciskanie PPM w myszce, po naciskaniu pojawiał się pulpit od razu i system gotowy był do pracy. Gdy uruchamiałem system bez dotykania klawiatury i myszki, czarny ekran widniał około 50-60sek i dopiero startował pulpit. ISO pobrane z ich strony (twórców). Partycje zrobione ręcznie (/ oraz home i boot na dysku 1 a swap i dodatkowa ext4 na drugim ssd). 

Kolejna sprawa to masa problemów z update. Niby coś wyszukuje, niby próbuje instalować ale repozytoria nieaktualne i masa dziwnych problemów z brakiem paczek, plików na serwerze i niezgodnością paczek. Brakuje tego, brakuje tamtego, zawsze jakiś problem. Nie udało mi się zainstalować i skonfigorować WINE tak, aby działało to identycznie jak np. na Mint 19.2. Na Mint nie ma najmniejszych problemów a tu były. Błędów raczej nie popełniałem, troche już w tym siedzę, no może nie w archo-podobnych ale z pierwszej łapanki nie jestem. 

Ostatnia już sprawa, trochę anonimowi twórcy systemu. Mało ludzi przykłada do tego wagę ale należy wspomniec że jedna www + małe forum + wielki szum = nie zawsze wystarczy. Logi z routera pokazują (przy instalacji systemu z aktywnym internetem) masę połączeń z różnymi ip, pogrzebanie po necie kieruje do info iż adresy ip głównie ze stanów, kilka z Rosji i masa z... niestety Pakistanu. Jeden z twórców systemu z tego co wyczytałem jest pochodzenia indyjskiego, może ma u siebie jakąś telemetrię zamontowaną, nie wiem, nie grzebałem dalej. 

tez testowalem rozne arch i inne ubunto-debiano podobne i niestety najelpiej smiga na moich sprzetach mint xfce ;)