Jump to content
WinClub
kris51

Sterowniki AHCI dla płyty ASROCK Z77 EXTREME4

Recommended Posts

Poszukuję sterowników AHCI dla systemu Windows XP 32 bit., dla płyty  ASROCK Z77 EXTREME4. Płyta posiada kontroler Intel 7 series / C216 Chipset Family.

Sterowników dostępnych na stronie Asrocka nie mogę zainstalować. Pojawia się komunikat że wystąpił błąd podczas instalacji - odmowa dostepu.

image.png.068f7b99d5a918ad0d4a1b3e3f6ad503.png

Sterowniki wszystkie są zainstalowane poza AHCI. W Windows XP najczęściej trzeba je doinstalować później. Chodzi mi o to iż podczas próby ich instalacji pojawia się komunikat że wystąpił błąd podczas instalacji - odmowa dostępu. Korzystam z plików pobranych ze strony wsparcia ASROCK. Jak pokonać ten problem ?

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Podaj ID urządzenia, lub wejdź na [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] wklej "indentyfikator sprzętu" z właściwości urządzenia kliknij szukaj, wybierz Win XP, a potem na dole download ZIP.

5 godzin temu, kris51 napisał:

Korzystam z plików pobranych ze strony wsparcia ASROCK. Jak pokonać ten problem ?

Przepraszam, to są prawidłowe sterowniki, tylko musisz instalować do wersji x86 czyli 32 bitowej.

Teraz podstawowe pytanie - jak zainstalowałeś XP bez zintegrowanych sterowników SATA AHCI? - niemożliwe. W takim razie w biosie masz ustawiony tryb Legacy (Compatible) zamiast AHCI.

Jak teraz zmienisz w biosie, to nie uruchomisz systemu. Można to pokonać w przypadku XP i podam ci sposób, tylko muszę otrzymać konkretne informacje czy jest tak jak napisałem wyżej?

System jest i był 32 bitowy. Komputer jest po modernizacji. Wymieniona została płyta główna z Asus P5Q z kontrolerem ICH10 na ASROCK Z77 extreme4. Wymienione oczywiście były także procesory. Mam wymienne dyski, jeden z Win. 10, drugi z Win. XP. Przeprowadzka WIN.10 poszła bez problemu, natomiast WiN. XP z ustawieniami w biosie UEFI płyty Z77 Extreme4 na AHCI generuje niebieski ekran. Po przedstawieniu na IDE system wystartował. Bios UEFI płyty ma tylko trzy ustawienia pracy dysku: AHCI, IDE i RAID. Instalacja sterowników AHCI na płycie Asusa przebiegła bez problemu poprzez aktualizację, natomiast teraz nie ma dostępu.

Przed tym komunikatem jest komunikat iż system Windows nie może stwierdzić czy jest on zgodny z posiadanym sprzętem.

Czy taka informacje można dopisać do pliku *.inf , ale co i jak , to nie wiem.

image.png.9f4ec37e27b49f46c1ddd47c2099c3cd.png

image.png.12fcc124379861d3772c272a036605a5.png

image.png.e8e3b724e8630ec8ea717ce09fd5c3e4.png

image.png.38eb8c0257d78042130fb5b33f5bec51.png

image.png.bf4ad7d6d9378626bdae430f2bde3a61.png

image.png.53357f6cd3e5df0005fd17cff13b341c.png

Uparłem się i dopisałem do pliku iaAHCi.inf dwa wiersze:

PCI\VEN_8086&DEV_1E02&CC_0106.DeviceDesc    = "Intel(R) 7 Series/C216 Chipset Family 2 port Serial ATA Storage Controler - 1E08"
PCI\VEN_8086&DEV_1E02&CC_0106.DeviceDesc    = "Intel(R) 7 Series/C216 Chipset Family 4 port Serial ATA Storage Controler - 1E00"

i udało się, sterownik się zainstalował. Po nim trzeba było jeszcze zainstalować iaStor.sys i to wszystko.

Temat zamknięty.

image.png.0238472e8d443b382ef9cb840f48f2b5.png

Widzę brak sterowników AsMedia czyli drugiego kontrolera SATA. Trzeba z nim zrobić to z samo co z kontrolerem Intela.

Po drugie po zainstalowaniu sterowników, trzeba w pierwszym uruchomieniu wejść do biosu, przestawić na AHCI i uruchomić komputer.

Jeśli miałeś IDE i po zainstalowaniu nie przestawiłeś na AHCI, to komputer nie miał prawa się uruchomić, a jeśli się uruchomił bez przestawienia tzn. że te sterowniki się nie zainstalowały i nie działają.

Sprawdź czy działa AHCI. Instalowałeś XP na dysku SSD? - naprawiłeś błąd przesunięcia sektora początkowego?

Tu masz modyfikowane te sterowniki z certyfikatem i dopisanymi dodatkowymi kontrolerami 11.2.01006 modded: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

6 godzin temu, kris51 napisał:

XP z ustawieniami w biosie UEFI płyty Z77 Extreme4 na AHCI generuje niebieski ekran.

Ponieważ musisz instalować XP ze zintegrowanymi sterownikami SATA AHCI.

6 godzin temu, kris51 napisał:

Bios UEFI płyty ma tylko trzy ustawienia pracy dysku: AHCI, IDE i RAID.

IDE to inaczej Legacy, Compatible itp - emuluje tryb IDE właśnie, aby móc zainstalować XP bez sterowników.

AsMedia jest poprawnie zainstalowany. "Nieznane urządzenie" pod AsMedia jest w drzewie urządzeń  od kilku lat i nie mogę się tej pozycji pozbyć. Odinstalowanie nic nie daje, po restarcie pojawia się znowu. Jest to pozostałość po programie do wirtualizacji napędów.

Dysk SSD jest skonfigurowany wg wszystkich zasad.

13 minut temu, kris51 napisał:

"Nieznane urządzenie" pod AsMedia jest w drzewie urządzeń  od kilku lat i nie mogę się tej pozycji pozbyć.

Ale jak od kilku lat? - przecież instalowałeś nowy system. Albo czegoś brakuje, albo masz uszkodzony kontroler. Daj jego identyfikator sprzętu.

13 minut temu, kris51 napisał:

Dysk SSD jest skonfigurowany wg wszystkich zasad.

To nie ma żadnego znaczenia. XP źle konfiguruje przesunięcie sektora początkowego i musisz to zrobić ręcznie przed instalacją systemu - poczytaj: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Nigdzie nie pisałem iż win XP instalowałem od nowa. System został sklonowany z dysku HDD za pomocą programu EaSeus Todo Backup z włączoną opcją "SSD".

Wcześniej była to płyta główna główna Asus P5Q. Po modernizacji Asrock Z77 extreme4.

27 minut temu, kris51 napisał:

System został sklonowany z dysku HDD za pomocą programu EaSeus Todo Backup z włączoną opcją "SSD".

A czy myslisz , że na HDD był właściwy sektor początkowy? - był wadliwy tylko tam nie ma to znaczenia. Sprawdź:

Przechwytywanie.jpg

A skoro sklonowałeś system, to miałeś niebieski ekran po ustawieniu w biosie AHCI z powodu sterowników do innego kontrolera. Trzeba było odinstalować przed sklonowaniem.

Lub odpal Anvil i zobaczysz wszystkie parametry prawidłowe lub nieprawidłowe:

Przechwytywanie1.jpg

5 minut temu, kris51 napisał:

lecz Win XP w porównaniu z Win 10 ma tylko sterowniki IDE

Odpalasz w IDE, instalujesz sterowniki, przestawiasz w biosie na AHCI, odpalasz w AHCI, gotowe. Ten numer przechodzi tylko na XP.

A co z przesunięciem? Sprawdziłeś?

Tak system to win xp pro od NiKKA. Na ide działa bez problemu jednak to jest taki dodatkowy komp na retro gry i chcę mieć na dysku ssd 2 systemy obok siebie i menu wyboru ( win xp i win7 ) dlatego chciałbym mieć ahci, żeby za każdym razem jak chcę włączyć xp nie musiał zmieniać w biosie na IDE. Dodawałem sterowniki AHCI za pomocą nlite  i wykrywało dysk w  trybie AHCI podczas instalacji, ale po kopiowaniu plików głównych, gdy komputer ponownie się uruchamia i wczytuje właściwa instalacją wywala mi błąd reg.exe 0xc0000142. I nie ważne ile bym zrobił pendrive z systemem (próbowałem z różnymi wersjami XP i z różnymi pendrive) to jest to samo. Przy próbie instalacji w menadżerze urządzeń, gdy system jest postawiony na IDE to w momencie instalacji sterowników AHCI wywala mi bluescreen i mogę tak w nieskończoność. Siedzę nad tym od 3 dni i zero efektu.

Już to wcześniej przerabiałem. Nikt mi nie mógł pomóc, więc zmodyfikowałem pliki Floppy(v11.2.0.1006) ze strony wsparcia Asrocka,

po prostu dopisałem wiersze do pliku iaAHCI.inf, gdyż stwierdziłem iż jest brak nazwy kontrolera która występuje w menedżerze urządzeń.

Załączam plik Floppy_new(v11.2.0.1006).rar.

Instalujemy nastepująco:

- uruchamiamy komputer ustawiając w biosie tryb IDE,

- rozpakowujemy załączony plik Floppy_new(v11.2.0.1006).rar,

- w menedżerze urządzeń prawoklik na kontrolerze IDE - aktualizuj sterownik,

- w oknach dialogowych wybieramy kolejno: zainstaluj  z określonej lokalizacji, nie wyszukuj, wybiorę sam, z dysku - przeglądaj,

- przechodzimy do katalogu I386,

- wybieramy  plik  iaAHCI.inf ,

- po zainstalowaniu system żąda pliku iaStor.sys więc w oknie dialogowym przechodzimy

do rozpakowanego katalogu I386 i klikamy podwójnie klawiszem myszy plik iaStor.sys,

co powoduje jego zainstalowanie.

Następnie restartujemy system i zmieniamy w BIOSIE tryb IDE na EHCI.

I to by było na tyle - powodzenia.

image.png.49835b4e096db728a83e43527bc11aef.png

Dzięki, zrobiłem tak jak mówisz i instaluje się sterownik ahci, potem pojawia się na chwilę  iaStor.inf ( nie pyta o plik ) i wywala bluescreen.

Nie wiem co się dzieje. Ja takiego przypadku nie miałem. Może trzeba na nowo zainstalować XP. Przydałaby się stacja floppy, aby podczas instalacji dodać sterowniki z pliku który dołączyłem (ale płyta nie obsługuje stacji dyskietek) . Można też byłoby zintegrować te sterowniki z płytą instalacyjna. 

Popatrzyłem na opis błędu stopu: 0x000000C5. Jego przyczyną może być usterka dysku, usterka pamięci RAM, usterka jądra systemu, wadliwy sterownik.

Ja też mam Windows Xp i Windows 10 ale na oddzielnych, wymiennych dyskach SSD. Nie bawiłem się na instalację systemów obok siebie aby nie mieć problemów.

Wszystko jest w 100% sprawne, komputer normalnie działa na XP ide i na 7 i 10 ahci. Sprawdzałem na kilku dyskach.  Integrowałem sterowniki nawet tak zmodyfikowane jak pisałeś (z dodanym wpisem) i to nic nie dało. Dysk został wykryty podczas instalacji, ale później wyświetliło błąd reg.exe 0xc0000142. Może to kwestia systemu xp od NiKKA?

Możliwe, może trzeba zainstalować system Win XP sp3 tylko z zintegrowanymi wszystkimi poprawkami a sterowniki AHCI dodać w drugiej kolejności.