Jump to content
WinClub
user1

Lista laptopów [2012-2020] ze sterownikami dla Windows7

Recommended Posts

6 godzin temu, FxJerzy napisał:

AMD ujawniło jak poprawiony scheduler wpływa na wydajność procesorów Ryzen - wzrost wydajności może sięgnąć nawet 15%!

Padłem ze śmiechu. W procesorach Intela też ogłaszają wzrost 15% w 19H2. Nvidia i AMD w kartach graficznych przy każdych nowych sterownikach ogłaszają wzrost o 10, 15, 25%

Nic tylko aktualizować i sprzętu nie trzeba wymieniać przez 50 lat. :good3:

Natomiast jaka jest prawda? - a no bardzo brutalna - system ma wpływ na wydajność rzędu... 0,000000000000000000000000000000000000015% :L

Ale czy to już było? - tak! - AMD i MS obiecywało po zaktualizowaniu Win 8.1 podobny wzrost wydajności dla Buldozzerów. Jak było wszyscy wiemy - wzrostu na pewno nie było nawet do dziś, najwyżej spadek. :22

A tak na marginesie, to jedyny wzrost wydajności w ostatnich 10 latach zanotowało AMD w przypadku Ryzenów i NV w przypadku Pascali. Cała reszta stoi w miejscu. Intel od 3 gen do 10 gen w wydajności 1 rdzenia nie posunął się ani o milimetr (przy tym samym taktowaniu), a czasem nawet się cofnął.

bunio1 and moszter like this

Kit i zabawa w kotka i myszkę. Wczoraj montowałem i5-4300M, przypatrzyłem się dokładnie i3-4000M i w "fizyce" róznic nie widzę. Identyczny pinout, identyczne ścieżki, identyczne wszystko. Jedyna różnica to jedna "jedyna" literko/cyferka na końcu oznaczenia intelowskiego. Rdzeń co do mikrometra identycznych rozmiarów. Wiecie jak oni budują te wydajność? Procki moim zdaniem są zblokowane programowo i tyle. Sądzę (opierając się na przykładzie 4 generacji pod FCPGA946) że wszystkie i3,i5 oraz jeden i7 to te same procesory z innym wewnętrznym firmware i tyle. Identycznie było w 6gen. i 7gen. procków do stacjonarek, słynne 7400/7500/7600 i 7600k kontra to samo ale gen. wcześniej czyli 6400/6500/6600 ...

Piny pod programator:

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

:D

Nie ma nowych procków od 6 generacji, te nowe to tylko nowe oznaczenia. Nie pokładam wiary w różnice między i5-6600, i5-7600, i5-8600 a te wszystkie rdzenie to też zabawa w kotka i myszkę. 4,6,8 jajeczek w tejże samej obudowie na tej samej powierzchni z podobnym TDP... ubaw po pachy a Sony Vegas czy Adobe Premiere jak rzeźbiły 4k-hevc265 pół godziny tak dalej mielą ... pół godziny.

Z nowymi procesorami to podobnie jak z nową Octavią czy Fabią czyli nowe slogany, buda i cena + ten sam silnik pakowany do wszystkich Fabii/Octavii od 2003 roku, no może, jeden z turbo drugi bez :D

Doskonałym przykładem mitu związanego z "nowym" są stare laptopy kontra nowe albowiem tak naprawdę nikt a nikt sensownie nie potrafi wyjaśnić dlaczego:

stary Lenovo L540 (i5-4300M/8GB/SSD SU900/HD4600) oraz stary HP 8570p (i5-3320M/8GB/256GB CX300/HD4000) działają w 80% przypadków szybciej od nowych Lenovo z serii 3xx. Przecież, to niby przepaść, prawda? Chodzi o grafikę, magistralę i resztę. Stary laptop mający DDR3L-1600 oraz procka 3 lub 4 generacji ze starą grafiką HD4000/HD4600 kładzie na łopatki nowego Della czy Lenovo z jakimś i3/i5 najnoeszej generacji który zaopatrzony jest w DDR4-2400. Tego nie potrafię zrozumieć, dlaczego to samo zadanie poskładania filmu ( z cząstek w całość + konwersja (kawałki składające się z plików 2-3GB H265 TS)) trwa na 3 i 4 generacji intela identycznie "długo" jak na siódmej czy ósmej generacji. Gdzie jest ten wzrost wydajności?  Przecież, w teorii taki nowy Dell mający i5-8265U + jakieś 8GB DDR4-2400 z grafiką HD620 powinien zjeść na śniadanie starego Lenovo L540 z i5-4300M, prawda?  A on dostaje "bęcki" od i5-3320M heheheh. Składałem ostatnio filmy z pogrzebu, miałem tych kawałków po uszy. Już nie będę rozdrabniał się w specyfikacje plików, mało to ważne teraz ale... ten sam, identyczny projekt na laptopie Dell Inspiron 15 z prockiem i5-8265U trwał zaledwie 40 sekund krócej, rozumiecie? Całość (składanie + konwersja) trwała 1h45min i wystartowały trzy laptopy różniuteńko. Pierwszy skończył Dell, 40 sekund później Lenovo i za kolejne 14 sekund HP. Różnica w całości pracy 54 sekundy :D

Więc po co laptop za 2400zł gdy można zrobić dokładnie to samo na laptopie za 250zł przy czym aby wyrównać różnice wystarczy wypalić jednego (dosłownie jednego) kipa więcej?

No i ... Lenovo L540 z dyskiem SU900 + Windows 7 x64 Pro uruchamia się w zaledwie 4,5 sekund i tray ma zwarty i gotowy do pracy. Natomiast nowy Dell z Windows10 i dyskiem M.2 (960EVO) uruchamia się w ... 6,7 sekund i zwarty i gotowy do pracy. Upadku wydajności nie będę już komentował inaczej jak:

Intelowi i Microsoftowi od roku 2012 można śmiało pokazać:   :finger

5 godzin temu, user1 napisał:

i5-4300M, przypatrzyłem się dokładnie i3-4000M i w "fizyce" róznic nie widzę

i3 oraz i5 to te same procesory tylko zablokowane programowo przez Intela - nie da się tego odblokować. Pochodzą z jednej linii i są odpowiednio selekcjonowane.

i7 pochodzą z innej linii, gdyż różnią się fizycznie większym rdzeniem, natomiast poszczególne modele są już selekcjonowane i odpowiednio zablokowane programowo.

Tak było za czasów C2D i u AMD jest identycznie.

5 godzin temu, user1 napisał:

stary Lenovo L540 (i5-4300M/8GB/SSD SU900/HD4600) oraz stary HP 8570p (i5-3320M/8GB/256GB CX300/HD4000) działają w 80% przypadków szybciej od nowych Lenovo z serii 3xx.

Niestety (dla obecnych kupujących) nowe laptopy w cenie do 13 000pln to szmelc najgorszego sortu. Prawdziwe laptopy zaczynają się obecnie od tej właśnie granicy i będzie ona prawdopodobnie przesuwać się do góry. Powolne, przegrzewające się, awaryjne, tandetne, ubogie. 

Kto ma laptopa 3 lub 4 gen z wymiennym procesorem, a jeszcze lepiej z wymienną grafiką, to niech dba o nie, bo lepszych już nie kupi nigdy!

i7MQ 3 i 4 gen miażdżą 90% nowych procesorów. Dyski SATA uruchamiają się szybciej od NVMe. Win 7 lub 8.1 działa jak rakieta w stosunku do Win 10. Są trwalsze, mniej awaryjne, mają w większości przypadków bogatszy zestaw portów. Lepszą jakość użytych materiałów. Nie przegrzewają się. Mają wymienne komponenty, w tym te najważniejsze. Części zamienne, łącznie z płytami głównymi są tanie. 

Jeśli komuś nie zależy na grafice do nowych gier, to bardziej się opłaca ulepszyć czy naprawić kilkuletniego laptopa niż kupić nowego.

Takie mamy czasy. :thumbdown:

P.S. Nowe 6 jajowe procki, procki U z konfigurowalnym TDP, karty graficzne Max-Q, przylutowana kość RAM, wbudowana bateria bez możliwości odpięcia, to kpina z kupującego - zaniżona fabrycznie wydajność, zero OC, zero możliwości wymiany podzespołów, przegrzewanie od nowości w gratisie, totalna powolność w każdym aspekcie, tandetność wykonania, awaryjność. :wacko::O

No i wisienka na torcie - szumne hasło undervolting - działające na mnie jak płachta na byka, czyli drogi kupujący, byłeś idi.otą że kupiłeś nasz produkt, musisz go sobie sam naprawić, ale będzie działał wolniej, a i tak będzie gorący i szybko ci padnie - od czego są zimne luty na lutowanych procesorach i grafice! 

Fox.Vip likes this

Szczerze mówiąc, nie wiem jak skwitować. Nic ująć, nic dodać. Stare dobre czasy już nie wrócą i teraz jest już jasne dlaczego słynne Elitebooki czy Probooki trzymają cenę a raczej, poszły w górę. Wykupują to ci, którzy znają się i ci którzy z tym pracują. Ze starszymi laptopami można było robić co się chciało, mowa o rozbudowie i modernizacjach. Ja właśnie "żeluję: stacjonarnego laptopa, wyrwałem matrycę full hd i płytę do Lenovo L540 za grosze na rynku, w kartonie facet miał tego po uszy, wybrałem co ładne i proszę... kurdę, sponiewierana matryca ani jednego bad pixela, ani jednej rysy, pęknięcia czy coś w ten deseń. Normalnie pancerna. Płyta to samo, nic nie widać aby było lutowane, wszystkie ścieżki cacy, testy softwareowe przeszła bez grymasu. Aż ciężko uwierzyć w to że gość miał to luzem w kartonach i sprzedawał za grosze. Za matrycę dałem 30zł, za płytę 30zł. Zerknąłem na "allejaja" i szczena mi siadła: używki klawiatury do tego modelu 100-150zł (podświetlane), używki kadłubki w ładnym stanie 80-120zł, palmrest w ładnym stanie 50-60zł, ramka matrycy 20-50zł, klapa matrycy 50-70zł, zawiasy po 25zł/szt... sobie myślę, debilątko nie jestem, lepić umiem - ulepię stacjonarkę no i proszę, prawie na chodzie:

Jeszcze kilka dni rzeźby w wolnych chwilach i będzie dobra stacjonarka :D

RAM miałem,  dyski M.2 i inne też, zasilacz znalazł się a proca z "żullixa" wyżebrałem za 40zł

Kadłub połamany gratis mi dali w serwisie a za ramkę połamaną 5zł rzuciłem :D

Żywica epoksydowa cuda działa ...  hehhehe

Nogę wziąłem ze starego monitora HP, uchwyt też i zamontowałem to do pleksi która standardowo znajduje się w każdej starej matrycy w monitorach stacjonarnych. Wyszło trochę "grubaśno" ale w środku mam już układzik na 2 dodatkowe wentylatory i trochę przerobione chłodzenie. Wpakowałem też przerobione huby USB3.0 i 2.0 (na stałe podłączone wewnątrz pod właściwe porty) bo mnie wnerwia ilość dostępnych USB w laptopach no i teraz mam 4xUSB 3.0 z lewej, 3xUSB2.0 z prawej, 1xUSB 2.0 od spodu i 1xUSB3.0 od spodu. Na dodatek USB2.0 od góry (tam sobie wpinam modem USB LTE, ładnie zasięg łapie gdy jest wyżej). Zapodam foty gdy skończę i będzie już "fertiś" a czeka mnie jeszcze szpachlowanko i malowanko (tył i boki w strukturce do plastiku) a przód czarny mat. Trochę rzeźby wyszło bo zachciało mi się znaczków LENOVO i Thinkpad na przedzie :D taki grymas, ładne alu znaczki, szkoda było w kosz posłać. Następny w kolejce na stacjonarę stoi jakiś Elitebook z cpu.4/5gen.