Jump to content
WinClub
rasoir0591

Asus K52JT - chip biosu padł?

Recommended Posts

Hey,

mam lapka koleżanki model Asus k52jt - Intel® Core™ i3 350M, 8 GB Hynix, HD 6370M. Objawy były takie, że wyłączał się losowo w trakcie użytkowania, po czym nie od razu można było go włączyć. Wyczyszczony, zmiana pasty, sprawdziłem napięcie zasilacza - ok. Udało mi się go zbootować i uruchomić Hiren's, test HDD - ok + zerowanie. Następnie memtest i wszystko ok. Potem postawiłem Win 7 i sprawdziłem w OCCT cpu przez 1h i GPU przez 1h. Wszystko było ok lapek działał, zacząłem instalację truck simulator. W trakcie instalacji wyłączył się i nie chciał uruchomić. Odpiąłem ładowarkę, przytrzymałem przycisk prawie 1 min, wentylator startował, diody led się świeciły, ekran czarny. Podłączyłem kompa do TV kablem HDMI obrazu brak (wciskanie fn + f8 nie dawały żadnych zmain). Wymieniłem baterię biosu, nadal to samo. Czasami się zbootuje i uruchomi a czasami nie reaguje (np objaw j/w lub po wciśnięciu przycisku włączenia diody mrugną i zdycha). Czy to może być problem z chipem biosu czy raczej z zasilaniem MOBO?

20 minut temu, rasoir0591 napisał:

napięcie zasilacza - ok

Napięcie zasilacza to za mało. Musisz podmienić zasilacz. Bateria jest dobra? - jeśli tak, to sprawdź czy to samo się dzieje na samej baterii.

20 minut temu, rasoir0591 napisał:

Czasami się zbootuje i uruchomi a czasami nie reaguje (np objaw j/w lub po wciśnięciu przycisku włączenia diody mrugną i zdycha)

Sprawdź przycisk włącznika. Następnie rozbierz i sprawdź połączenia kabelków zaraz za gniazdem zasilania - rozsuń je, przegnij w drugą stronę.

P.S. W każdym razie to nie bios - jak powyższe nie pomoże, to pada coś na płycie głównej - być może grafika.

Bateria padła, nowa (zamiennik) się nie ładowała. Nie mam innej ładowarki, ale coś spróbuję ogarnąć.

Ogólnie to przycisk reaguje. Nie ma tak, że go muszę dusić kilka razy, wciskam raz i już jest reakcja. Jakaś reakcja jest zawsze, choćby mrugnięcie. Gniazdo zasilania jest wlutowane w power board odłączaną od MOBO.

1. Martwi mnie to, że przy stresie w OCCT go nie wywala. Przez 2h niesprawny zasilacz dawał odpowiednie napięcie? Mało prawdopodobne.

2. Niesprawna grafa nie powodowała by raczej problemów z samym uruchomieniem.

3. Gdzie?

1- tak jest to możliwe (  ostatni przypadek samsung - na dwa razy  wł.. jak już zaskoczył to chodził , nie ładował baterii itd.. )

2- oj różne cuda powoduje  ( trochę tego  narobiłem )

3- no właśnie gdzie ?  - trzeba rozebrać i pomierzyć  na oko nie zobaczysz  a i nawet  po potężną lupą  dopiero jak zlokalizujesz to ta lupa się przydaje.

Co nie znaczy że może być całkiem co innego  ( szklana kula się stłukła  )  musisz szukać  ale od tego bym zaczynał.

55 minut temu, woj_ani217 napisał:

Takie objawy  jak napisałeś to:

1 - zasilacz

2- grafika

3 - tak zwany  zimny lut

stawiam na układ grafiki Komputer startuje procek chodzi nie ma obrazu GRAFIKA

43 minuty temu, rasoir0591 napisał:

2. Niesprawna grafa nie powodowała by raczej problemów z samym uruchomieniem.

Często w przypadku przylutowanych grafik - zimny lut i po zabawie.

44 minuty temu, rasoir0591 napisał:

1. Martwi mnie to, że przy stresie w OCCT go nie wywala. Przez 2h niesprawny zasilacz dawał odpowiednie napięcie? Mało prawdopodobne.

Faktycznie mało prawdopodobne, ale jeszcze do końca bym nie skreślał.

54 minuty temu, rasoir0591 napisał:

Bateria padła, nowa (zamiennik) się nie ładowała.

I tu może być problem, ale nie musi. Nieoryginalne baterie i nieoryginalne zasilacze mogą powodować takie objawy.

Generalnie w 90% znanych mi przypadków jeśli po naciśnięciu przycisku, zapalają się diody lub mrugają i wentylator się kręci, a nie ma obrazu na monitorze(również zewnętrznym), to padła lutowana karta graficzna. U Ciebie czasem zaskakuje i to moim zdaniem nadal wróży też problemy z grafiką, a jakby był całkiem czarny to właśnie przycisk lub szeroko pojęte gniazdo zasilania.

Co z pozostałymi 10%? - widziałem już przypadki "zablokowania" laptopa po wymianie baterii lub zasilacza - w tym brak ładowania lub migające diody. Bywa tak m.in. jeśli bateria rozładowała się do kompletnego zera. Czasem pomaga podłączenie jej w innym laptopie lub użycie mocniejszego zasilacza. Niektóre modele laptopów mają poważne problemy po wymianie baterii lub zasilacza na nieoryginalny i istnieją znane porady w sieci. Poszukaj na forum Asus. Tu masz uniwersalne porady w tym aspekcie: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

To wszystko co mogę doradzić na odległość. Awaria na płycie wyklucza wszelką pomoc na odległość.

Stara bateria trzymała bardzo krótko dlatego kupiona była nowa (zamiennik), ale sprawdzam lapka na samym oryginalnym zasilaczu. W przypadku startu komputera bez obrazu wentylator rozpędza się do 100% i nie miga dioda zajętości dysku, wtedy wyłączam go z przycisku i przy próbie uruchomienia jest objaw mignięcia przez 2 sek diody zasilania i diody uruchomienia. Czasami uruchomiają się na dłużej.

Jeśli faktycznie to mogą być zimne gluty to nie poradzę.

Masz w BIOS opcje zmiany uruchamianej grafiki? Jak jest to ustaw aby działał tylko na intelu z procka. Jeśli po tym będzie startował raz za razem to masz potwierdzenie problemów z ATI.

I albo żyjesz na integrze albo masz wydatki.

Dla pewności  je żeli  zasilacz  100% dobry  ( podłączony pod taki sam z innego laptopa ) uruchamia się  - próbuje  uruchomić się  a " wizji "  brak to na 99%  grafika i można ją  " podnieść  " do pracy,ale  musisz mieć  mały palnik  którym  byś  " wygrzał " tą grafikę  zabieg taki  może działać  dzień , miesiąc , rok ,ale jak nigdy tego nie robiłeś  to lepiej nie  " grzeb "  bo możesz namieszać jeszcze gorzej.

Godzinę temu, GT500s napisał:

akumulator zamiennik mógł też uszkodzić notebooka.

wątpliwa sprawa  , ale " nigdy nie mów nigdy " ? .