Jump to content
WinClub
dale918918

Partycja D:\ uszkodzona i nieczytelna?

Recommended Posts

Siemanko.

Ostatnio próbując odpalić programy z partycji D: , wszystko się odpalało, ale po dosłownej sekundzie od odpalenia programu, po prostu się crashował i wywalał sent error. Zrestartowałem kompa i wchodząc w Mój Komputer ukazała mi się uszkodzona partycja. Rozpoznałem to już po tym że jeden z programów pokazał mi w launcherze że coś jest nie tak z danym folderem i zostanie usunięty z launchera.

Spróbowałem wejść z partycje, ale system pokazuje mi błąd (ss 1) oraz że cały wolumin jest czysty (ss 3). Dysk sprawdzałem z CrystalDiskInfo, SMART jest czysty. (ss'y 4-5).

Próbując wrzucić komendę w cmd "chkdsk /f D:" wyrzuca że nie może określić wersji (ss 2).

Zarządzanie dyskami pokazuje partycje RAW, czyli jakby całość się zresetowała z niewiadomego powodu. (ss 6)

W tym przypadku będę potrzebował pomocy żeby przywrócić całą partycję wraz z plikami.

MSI GL72-6QD , i7-6700hq , gtx950m , 8gb , 1TB+256GB , Windows "JG Seven" 7

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Ze strony:
Pobierz
 GUI for Windows
Na stronie:
Opis PL: Instrukcja (pdf) 
Program nie wymaga instalacji, uruchom jako admin.
Urządzenia Fizyczne > wybrać dysk HGST i pokaż okno 
Partycje z programu DMDE na forum

1 godzinę temu, monos napisał:

Ze strony:
Pobierz
 GUI for Windows
Na stronie:
Opis PL: Instrukcja (pdf) 
Program nie wymaga instalacji, uruchom jako admin.
Urządzenia Fizyczne > wybrać dysk HGST i pokaż okno 
Partycje z programu DMDE na forum

Mam nadzieje że o to chodziło. [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Godzinę temu, woj_ani217 napisał:

Najczęstszym powodem zamiany partycji NTFS/FAT na RAW jest przypadkowe pozbawienie dysku prądu

Komputer nie jest wyłączany natychmiastowo przez przycisk, więc nie wiem czy to było pozbawienie prądu w nim.

To nie musi być akurat  ta przyczyna  ( Ty nawet nie zaobserwujesz tego  )  może być błąd  podczas  zapisu  itd... nie masz wpływu na to  - ważne żeby dało się naprawić i żeby podczas awarii  było to tylko to  a nie  kompletna awaria  dysku.

6 minut temu, woj_ani217 napisał:

To nie musi być akurat  ta przyczyna  ( Ty nawet nie zaobserwujesz tego  )  może być błąd  podczas  zapisu  itd... nie masz wpływu na to  - ważne żeby dało się naprawić i żeby podczas awarii  było to tylko to  a nie  kompletna awaria  dysku.

Próbuje tym twoim sposobem podesłanym, niestety to samo co przy cmd.[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

2 minuty temu, woj_ani217 napisał:

W czym problem ?  co nie idzie kliknąć  START ?

Kliknąłem i to co widać jest napisane. To samo jak w cmd... "Nie można określić wersji woluminu i stanu. Program CHKDSK przerwany"

7 minut temu, dale918918 napisał:

Kliknąłem i to co widać jest napisane. To samo jak w cmd... "Nie można określić wersji woluminu i stanu. Program CHKDSK przerwany"

Parę już tak robiłem  i nie miałem z tym najmniejszego problemu ?

Odepnij dysk podłącz pod  inny port  albo jak masz przejściówkę  podłącz przez nią.

Na zdjęciu widzę że go widzi jako ntsf więc ?  nie wiem co tam  namieszane czy ty coś tam namieszałeś ?.

Teraz, xddd napisał:

Miałeś tam jakieś ważne dane?

Wysłane z mojego SM-A105FN przy użyciu Tapatalka

No trochę tam było. Zdjęcia rodzinne, skany etc.

Teraz, woj_ani217 napisał:

Parę już tak robiłem  i nie miałem z tym najmniejszego problemu ?

Odepnij dysk podłącz po inny port  albo jak masz przejściówkę  podłącz przez nią.

Na zdjęciu widzę że go widzi jako ntsf więc ?  nie wiem co tam  namieszane czy ty coś tam namieszałeś ?.

Dysk od laptopa podpiąć w inny port.... Może od razu spróbować pod inny komputer? Nie wiem. Ja w dysku nic nie mieszałem, normalnie wrzucane były tam rzeczy z bluetooth bez problemu i to jeszcze wczoraj robiłem jak robiłem odwołanie na fb. Przy kompie nic nie mieszam, no ewentualnie tylko napięcia/taktowania cpu/gpu.

3 minuty temu, woj_ani217 napisał:

Myślałem że to PC  - nie ważne !.

Program  uruchamiałeś jako administrator ?

Nie ważne czy mieszałeś czy nie ,ważne żeby go  na baczność postawić i dane odzyskać.

Z Administratorem czy bez, to samo. Nawet napisałem model w opisie.

Ciężki  orzech !?

Wyciągnij  ten  dysk  > uruchom  laptopa >wyłącz > zamontuj dysk i spróbuj od nowa tym programem.

Albo  ściągnij   Bootable Partition Manager

Na zaznaczonym dysku użyj <Partition Recovery Wizard> wykorzystaj opcję <specifiec range>
i wybierz <full scan> po skanowaniu sprawdź status partycji z opisem existing i zaznacz
podwójne klikniecie na wybranej partycji umożliwi podgląd plików, jeśli wszystko będzie
prawidłowo to zatwierdź finish .

Struktura partycji wygląda na poprawną. Uszkodzony mógł zostać jakiś plik systemu plików NTFS. Jeśli bardzo zależy ci na danych, kopia posektorowa partycji i odzysk z kopii. Jeśli tylko niektóre dane są istotne:
W DMDE kliknij na partycję $Volume 02, a następnie "Otwórz wolumen"
W nowo otwartym oknie klik na $Root.
Po rozwinęciu katalogu root i kliknięciu na wybrany katalog (2x), w prawym oknie powinny pokazać się pliki. DMDE free pozwala na odzysk plików (do ok 4000 na raz). Zaznacz kilka plików istotnych i CTRL + u aby odzyskać je na INNY nośnik. Sprawdź poprawność odzyskanych plików

Widzę w czym problem ?

Dysk podzielony na partycje ( 1TB ) ?  dysk c: system dysk D: dane   i tu  błędem  było użycie  Check File System  w CMD   ponieważ przy tylu błędnych blokach danych LBA istnieje duże prawdopodobieństwo  dalszej degradacji przestrzeni adresowej nośnika.  Można było wykonać kopię posektorową nośnika do pliku by zabezpieczyć dane  lub też spróbować odtworzyć Tablice partycji używając TestDisk.

W razie czego to tu masz  poradnik:

Jest jeszcze DiskGenius aka Partition Guru. Można odczytać typ partycji i procent zapełnienia jeszcze przed dokonaniem zmian. Jeśli wszystko będzie się zgadzać, wtedy można zapisać odczytaną strukturę. 

Program nie modyfikuje plików, tylko informacje zapisane w tabeli partycji. 

Spróbowałem sposobu P1O

4 godziny temu, P1O napisał:

Jest jeszcze DiskGenius aka Partition Guru. Można odczytać typ partycji i procent zapełnienia jeszcze przed dokonaniem zmian. Jeśli wszystko będzie się zgadzać, wtedy można zapisać odczytaną strukturę. 

Program nie modyfikuje plików, tylko informacje zapisane w tabeli partycji. 

I jak patrze to pliki się pokazują, a partycja jest oznaczona jako Damaged. To już chyba jeżeli jest z tego możliwość zrobienia tego, to jak.

Bo jeżeli tym można to zrobić, to po co wykorzystywać wyżej przez was podawany TestDisk.
[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników][Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Jeśli foldery i pliki zgadzają się, zaznaczasz partycję, klikasz Partition Recovery (lupa). Program powinien znaleźć kilka możliwych opcji dla tej partycji. Możliwe, że jedna z nich nie będzie "Damaged". Na koniec przycisk po lewej - Save All. 

19 godzin temu, dale918918 napisał:

po co wykorzystywać wyżej przez was podawany TestDisk

Nie traktuj "nas" jako jednego organizmu. Tutaj każdy ma na coś swój własny sposób. Sam jestem zdziwiony, że nie jeszcze nie kazano Ci wyłączyć Fast Boot i Secure Boot. :trollface:

Dobra wracam tutaj ponownie, przejrzałem jedną rzecz przez DMDE i znalazłem coś takiego. Dane aktualnie zgrywam, ale komp teraz zalicza dziwne zawieszenia, po których trzeba go wyłączać z przycisku. I zauważyłem że w CrystalDiskInfo nabiło mi flagę (1) na parametrze "BF". Może stąd są tutaj te Errory?  image.png.6addca68e96cb8f285316e3013558003.png

EDIT: Teraz mi flagę zmieniło na 0 , po czym na 3 , teraz jest ponad 196k.

Miałem podobny problem i też nie mogłem odzyskać partycji. Partition Wizard nie był w stanie odzyskać całej partycji RAW, ale dał rade odzyskać wszystkie pliki i to mi wystarczyło. Potem zwykły format i tworzenie nowej partycji.

A partycje uszkodził mi AOMEI Partition Assistant chyba wersja 7.5 jak zmieniałem rozmiar 2 z 3 partycji. Co ciekawe uszkodziła się ta która była "nieruszana , niezmieniana". Bardzo to dziwne zwłaszcza że już kilka razy to robiłem tym programem i nigdy nie było problemu.