Jump to content
WinClub
Rivit

rozszerzenie partycji systemowej, a przeniesienie partycji OEM

Recommended Posts

Cześć, mam postawionego windowsa w takiej konfiguracji jak na screenie.

Moje pytanie brzmi:

Czy da sie jakos przeniesc tą OEM partycje na sam koniec i połączyć systemową z tą 92GB?

Jeśli tak to prosze o jakieś wskazówki ;)

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

23 minuty temu, Rivit napisał:

Moje pytanie brzmi:

Czy da sie jakos przeniesc tą OEM partycje na sam koniec i połączyć systemową z tą 92GB?

Wiem, że można tak, ale nie chce tak, chce tylko złączyć z jedną nieużywaną, a tą OEM przesunąć. Ale jak sie nie da to ok

Dokładniej to wywalając tą ostatnią 92GB, potem przesuwasz OEM i rozszerzasz systemową.

Programy do tego są w dziale portable, w zasadzie cokolwiek do zarządzania partycjami/dyskami.

Systemowy sobie z tym nie poradzi.

Z tego wszystkiego istotne są tylko partycje 2 i 3. Na zainstalowanym systemie jest trochę akrobacji, by usunąć te "zbędne" i wykorzystać ich przestrzeń, ale da się.

Modyfikacje należy wykonać na uruchomionym WinPE. Pliki z partycji "Odzyskiwanie" (taki odpowiednik partycji "zastrzeżone przez system" dla MBR) należy skopiować na dysk C. Później pierwszą i dwie ostatnie można usunąć. Partycję EFI przesunąć na początek, a dysk C rozszerzyć w obie strony na max. Następnie programem EasyUEFI ustawić prawidłowy rozruch z obecnych partycji. 

Robiłem tak i wiem, że da się, jednak teraz nie gwarantuję powodzenia, bo nie mam kompa przed sobą i nie mogę zasymulować tego na VM. Niedługo zrobię o tym poradnik i opis zabiegu będzie pewny na 100%.

Udało sie :D

Zobaczymy czy sie coś wywali, bo była jakaś mini partycja 16MB - GPT Reserved czy coś, ale też wyciąłęm.

Ale jak mam kopie to sie bede bawic :D

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Nie jest potrzebna. Tak samo jak ta ostatnia 92 GB.

Przy obecnym układzie partycji system może nie wstać z uwagi na zmienioną kolejność partycji - teraz partycje 2 i 3 są partycjami 1 i 2. EasyUEFI załatwi sprawę zmieniając odpowiednie wpisy w UEFI na płycie głównej, gdzie zapisane są informacje o lokalizacji Windows Boot Managera. 

52 minuty temu, P1O napisał:

Przy obecnym układzie partycji system może nie wstać z uwagi na zmienioną kolejność partycji - teraz partycje 2 i 3 są partycjami 1 i 2. EasyUEFI załatwi sprawę zmieniając odpowiednie wpisy w UEFI na płycie głównej, gdzie zapisane są informacje o lokalizacji Windows Boot Managera. 

EasyUEFI nie dał rady przenieść. Było 500MB przed tą EFI partycją, i nie dało rady. Stworzyłem ręcznie partycje - też nie było opcji przenieść.

przeniosłem ją programem EasyUS i system wstał normalnie, więc może on tam te wpisy przemianował. Gdzie są te wpisy, bo bym zerknął na nie chętnie.

38 minut temu, jarexpol napisał:

Wiadomo że nie jest konieczna, ale w temacie było inaczej.

Tab, bo myślałem, że jest potrzebna, a skoro nie to wywaliłem i złączyłem wszystkie, żeby mieć tylko 2

19 godzin temu, Rivit napisał:

Było 500MB przed tą EFI partycją

Na partycji 500 MB znajdują się pliki odzyskiwania. Jest to odpowiednik partycji "Zastrzeżone przez system" na dyskach MBR. Żeby można było ją usunąć należy wczesniej skopiować jej zawartość bezpośrednio na dysk C. 

19 godzin temu, Rivit napisał:

EasyUEFI nie dał rady przenieść

Ten program nie służy do przenoszenia czegokolwiek, tylko do modyfikacji wpisów rozruchowych w UEFI płyty głównej.

W UEFI znajdują się informacje o boot managerach będących na partycji EFI (dlatego ta partycja jest wymagana dla UEFI/GPT) oraz o lokalizacji samego systemu. EasyUEFI pozwala na zapisanie w UEFI informacji o tym, która partycja jest naszą właściwą partycją EFI i na której partycji znajduje się system z listy systemów znajdującej się na partycji EFI (w programie zaznacza się to kropeczką przy konkretnej partycji).