Jump to content
WinClub
Garnizon

pytanie o zajętość pamięci RAM

Recommended Posts

Wyrzuciłem w Ntlite praktycznie wszystko, że system jest goły i wesoły. Myślałem, że zobacze jakieś 500 MB, albo i jeszcze mniej, bo te około 900 MB to mam na standardowym Win10 po wyczyszczeniu śmiecia. Tak ma być, czy czegoś nie wiem ?

 

Jeżeli niżej zejść się nie da, to w zasadzie po co się bawić w okrajanie systemu ?

 

image.png.194ba5b8f6189284ae041bd8a4727f0b.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

No dobra - wywaliłem prawie wszystko, że jeszcze system działał poprawnie, pozwalał na instalację różnych programów i ich uruchamianie. Zajętość pamięci: 750K. Operacje na plikach, instalowanie programów, czy ich uruchamianie są błyskawiczne (ale to bez antywirusa, który by to spowolnił), ale poza tym benchmarki CPU i GPU w zasadzie nie pokazują żadnych zmian. Tak jak ludzie pisali - taki okrojony system najwyżej pomoże na eliminację "micro stutter-u" w grach. Tylko, że praca na takim systemie, to ruletka, bo prawie każdy program zakłada, że system jest kompletny, a nie jest jakimś "kadłubkiem".

 

Moje wnioski i obserwacje z tej zabawy są takie: stawiam takiego kadłubka do gier i mam w nosie, czy będzie z czymś tam zgodny, czy nie (gry chodzą mi bez problemu), ale bawić się w pracę na czymś takim nie zamierzam. Szkoda zachodu na grzebanie się w czymś, co w ogóle nie jest udokumentowane i może się skaszanić w każdej chwili, czy odmówić wspópracy z jakimś programem. A w związku z tym, że mam parę kompów, w tym i takie starsze, które ledwo pociągną 10, to do pracy po prostu przechodzę na Linuksa i mam gdzieś te całe kopanie się z tą nową Wingrozą.Te nowsze  Linuksy z tego co się zorientowałem zabierają po instalacji od około 300 do 500 MB RAM-u i nawet najstarsze laptopy jakie mam, to zniosą. Spawdziłem - stery do chyba wszystkich moich urządzeń są dostępne.

 

Na szczęście mam pewne obeznanie z tym systemem i nie boją sie grzebać, ale tam przynajmniej z pełną dokumentacją, dużo lepszymi zabezpieczeniami, brakiem szpiegowania i wymuszonymi instalacjami pełnych nie wiadomo czego. Torrent z wariacją Debiana się ciągnie i po 25 latach chyba kończę tą zabawę, w jak przechytrzyć "System" ... Wkrótce będzie on robił tylko jako platforma do gier, bo bezpośrednie emulacje tych Windowsowych na Linuxie chodzą minimum 30% wolniej. Rozpisałem się, ale może ktoś też wyciągnie z tego wnioski.

 

ps. Tak w ogóle to 10, wyglada na bardzo stabilny system. Szkoda tylko, że tak skaszaniony. Dla mnie jest to po prostu nie do zaakceptowania. Pozdrawiam starych Windowsowców i Dos-owców :-)

 

edit. pierwszy wypróbowany przeze mnie Linux Arch (chyba najtrudniejszy w instalacji) w trybie okienkowym zabierał ... 120 MB RAM i działał jak burza na wiekowym sprzęcie. Co prawda szczerze stwierdzam, że poziom trudności w zrozumieniu co mamy zrobić i jak wyjść z sytuacji podbramkowcch mając tylko konsolę przed sobą, jest niewiarygodnie skomplikowany. Najmniejszy błąd i wywala błędy, których nawet nie sposób znaleźć w internecie. Wystarczy drobna różnica w konfiguravji naszego sprzętu i dokumentację procesu mówiącego co robić można rozbić o kant zadka. Szczególnie, że to co było prawdziwe np. rok temu, obecnie jest już inne, a ludzie,którzy to pisali, wcale nie do końca opisywali szczegółowo cały proces, albo w ogóle nie brali pod uwagę, np. że ktoś może mieć np. Bios nie w wersji UEFI. Najmniejszy błąd i czeka nas nawet kilkanaście godzin na rozwiązanie problemu. Spóbuję z podobno najstabilniejszym Debianem, bo Arch to jest horror do sześcianu. Morał z tego taki, że Windows wcale nie jest taki zły jak się nam wydaje,

 

Swoją droga Windows tez jest "ciekawy". Wystarczy sformatować pendriva, na nie rozpoznawany przez niego system plików i już nie da się go bezpiecznie wymontowac z systemu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information