Jump to content
Radesh

Instalacja systemu i uruchamianie przez VirtualBox

Recommended Posts

Witam,

Posiadam laptop i mam problem, ponieważ chciałbym przez virtualbox uruchomić fizyczny dysk hdd podłączony przez obudowę do dysków, zainstalować na nim system a następnie uruchomić go z owego fizycznego dysku na maszynie wirtualnej.

Proszę mi napisać jeżeli jest to możliwe to krok po kroku jak to zrobić, z góry dziękuję.

PS. Jeżeli virtualbox nie posiada takich możliwości to może być inna maszyna virtualna.

Pierwsze pytanie czy dysk podłączony przez obudowę do dysków jest widoczny po podpięciu go pod laptopa. Jeśli tak no to postępujesz normalnie jak przy instalacji systemu na VHD tylko jako Machine Folder wybierasz folder utworzony na dysku "zewnętrznym". Potem przydzielasz pamięć RAM, rozmiar i typ swojego VHD. Jeśli już wcześniej instalowałeś coś na VHD nie będziesz miał problemu.

Problem polega na tym że na wirtualnej maszynie nie widzę dysków fizycznych laptopa a sam dysk wirtualny i podłączony przez obudowę usb 

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

2 minuty temu, Radesh napisał:

Problem polega na tym że na wirtualnej maszynie nie widzę dysków fizycznych laptopa a sam dysk wirtualny i podłączony przez obudowę usb 

Z tego co wiem system zainstalowany na wirtualnej maszynie nie będzie widział fizycznego dysku który masz w laptopie. System na VHD widzi dysk wirtualny jako "fizyczny". Tak samo systemowi na VHD możesz przydzielić pamięć video, ale już grafiki którą posiadasz w laptopie nie wykryje. System na VHD wykryje tylko procesor z laptopa i pamięć RAM którą mu przydzielisz.

A jest jakiś sposób aby pod wirtualną maszynę jakoś podpiąć uruchamianie z podłączonego dysku usb? Tak aby w bootloaderze był widzialny?

Teraz, Radesh napisał:

A jest jakiś sposób aby pod wirtualną maszynę jakoś podpiąć uruchamianie z podłączonego dysku usb? Tak aby w bootloaderze był widzialny?

Niestety z tym Ci nie pomogę, bo głównie używam VHD do testowania systemów ;)

Bo mogę dodać dysk usb do maszyny, plik systemu również mogę dodać [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] , ale virtualna maszyna nie potrafi bez utworzenia na tym dysku usb bez utworzenia na nim wirtualnej przestrzeni zainstalować systemu bo nie widzi dysku.   [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] gdyby to się dało jakoś rozwiązać ;/

Godzinę temu, MrJayCobPL napisał:

W VirtualBox chyba nie ma takiej możliwości. Jest natomiast w VMware.

A jak to zrobić? mógłbyś coś więcej napisać?

2 minuty temu, Radesh napisał:

A jak to zrobić? mógłbyś coś więcej napisać?

Kiedy stworzysz maszynę w VMware, wchodzisz w jej ustawienia, a tam do zakładki Hardware i klikasz Add. Jak wyskoczy okienko UAC to przyznajesz uprawnienia. Wybierasz Hard Disk, a na następnym ekranie Use a physical disk. Musisz uważać żeby przypadkiem nie wybrać dysku z systemem czy z danymi, o ile taki jest. Utrudnia to fakt, że będą one na liście opisane jako PhysicalDrive0, PhysicalDrive1, etc. Następnie określasz czy ma użyć całego twardziela, czy tylko wybrane partycje. Funkcja jest tylko w VMware Workstation Pro. Przymknij na mnie oko, bo dawno już go nie używałem :E. Dla pewności odsyłam do [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] - strona 181, Add a Physical Disk to an Existing Virtual Machine.

Powodzenia.

Poczytaj [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

w skrócie musisz w konsoli virtualbox'a dodać dysk w trybie raw który będzie pokazywał odpowiedni fizyczny.

W złączniku dodaje poglądowo swój plik dysku, który działał do bootowania z pendriva wykrywanego jako dysk nr1.

VMware jest dla mnie trochę skomplikowany więc robiłem w VB.

Przez wiersz poleceń utworzyłem plik komendami z VBoxManage i udało mi się wejść na fizyczny dysk podłączony przez usb ale w takiej konfiguracji [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] instalacja windows 10 jest przerywana [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] 

Jakieś porady?

Nie wiem jakiś błąd ahci, spróbuj pobawić się ustawieniami kontrolera/chipsetu maszyny, może w instalatorze nie ma sterów. Albo użyj jakiegoś narzędzia do instalacji na zewnętrznym na forum pełno.

Z pomocą VMware Pro udało mi się podłączyć dysk i instalator do maszyny wirtualnej ale błąd pojawia się przez sposób podłączenia dysku (przez obudowę usb) no i instalacja jest niemożliwa, jakieś pomysły jak to obejść? Próbowałem w biosie zamienic: 'usb hard disk' na: 'usb cd-rom' ale to nadal usb ;/

Z tego co wiem system zainstalowany na wirtualnej maszynie nie będzie widział fizycznego dysku który masz w laptopie. System na VHD widzi dysk wirtualny jako "fizyczny". Tak samo systemowi na VHD możesz przydzielić pamięć video, ale już grafiki którą posiadasz w laptopie nie wykryje. System na VHD wykryje tylko procesor z laptopa i pamięć RAM którą mu przydzielisz.

...a mi w VirtualBox win7 i linux widzi wszystkie fizyczne dyski i usb lacznie ze schowkiem w dwie strony oraz bez problemu dzialajacym internetem. Napęd dvd przez usb robi co sie zechce. Konfiguracja pod siebie kluczem do sukcesu. Wysłane z mojego SM-N910C przy użyciu Tapatalka  

Na VHD Internet będzie działał bez problemów tak samo USB czy DVD. Miałem u siebie na VHD wszystkie Windowsy oprócz 95 i Visty i żaden nie widział partycji których używam na dysku twardym. Widział tylko partycje systemową którą sam utworzyłem, napęd DVD oraz zewnętrzny dysk podłączony przez USB czy pendrive ;)