Jump to content
WinClub
P1O

Windows 10 1903 - dostrzeżone błędy/problemy

Recommended Posts

Próba aktualizacji obecnego systemu 1809 na moim Omenie ce008nw do wersji z powyższego tematu za pomocą setup.exe z poziomu uruchomionego systemu kończy się takim oto radosnym komunikatem:

nieprzygotowany.png

Rozumiem, że mój dwuletni sprzęt jest już za stary.

Mam to samo na blaszaku.

Intel Core i5 6400 @ 2.70GHz

MSI Z270 GAMING PLUS (MS-7A75)

Grafika
    PL2206W (1680x1050@59Hz)
    2047MBNVIDIA GeForce GTX 1050 (Gigabyte)

Audio
    Realtek High Definition Audio

A na starym Lenovo B5400 poszło bez problemu.

22 godziny temu, stens napisał:

Nie, tylko wyłącz albo usuń antywira.

No właśnie nie korzystam z zewnętrznych AV (tylko wbudowany Defender), tweaków, blockerów, wpisów rejestru, ani innych "ułatwiaczy". System mam w pełni zgodny z założeniami MS.

Jakiś sterownik nie jest zgodny z wymaganiami nowej kompilacji. To był największy problem kompilacji 1809 i MS nauczył się jak w najprostszy sposób zapobiegać potencjalnym problemom. Blokada aktualizacji. :E Na 90% problem po stronie sterownika grafiki zintegrowanej Intela. Na 10% po stronie sterownika audio.

3 godziny temu, P1O napisał:

Rozumiem, że mój dwuletni sprzęt jest już za stary.

Tu bym się nie dziwił. Jeszcze 2 kompilacje i tylko nowy sprzęt ze sklepu z zainstalowanym Win 10 będzie spełniał wymogi. To wcale nie jest żart, ani sarkazm. Takie mamy czasy. Masz kupić nowy komputer.

U mnie ten komunikat pokazał się gdy uruchamiałem setup.exe ze zrobionego Rufusem pena. Jak zamontowałem ISO w explorerze to poszło. Specjalnie przerywałem instalację i restartowałem system żeby sprawdzić ponownie. Z pena nie, z zamontowanego ISO bez problemu. System działa jak na razie bez problemu.

Cholera. Nie próbowałem...

//Edytowane:

Po odłączeniu od sieci... ruszyło. :)

//Edytowane:

Po niecałych 40 minutach mam Pulpit 1903. Dzięki. ;)

No tak i 140 procesów w tle....

To co się dzieje z tym systemem, to aż ręce opadają.

Po wywaleniu struktury sklepu i aplikacji modern, na dzień dobry 60 procesów mniej.

Kolejne zamulanie to wbudowany antywirus. Jak już wspomniałem w innym temacie, najcięższy z wszystkich antywirusów dostępnych na rynku. O zbieraniu coraz większych ilości danych o użytkowniku, z każdym nowym wydaniem, nawet nie wspominam.

Czy tak trudno zrobić mikrosoftowi instalator który zapyta:

- Czy chcesz obsługę Xbox

- Czy chcesz nie mówiącą po polsku Cortanę

- A może marzyłeś o Paint 3D i chcesz go zainstalować koniecznie wraz z Mixed Reality

- itd.

Potestowałem i wracam na 8.1

RemixPL1994 and ziloth like this

Godzinę temu, enterprise2000 napisał:

Każda usługa majac powyżej 4GB RAM to kilka osobnych procesów.

Teraz nawet menu start ma osobny proces. 

Aktualnie mam 1903 i 194 procesy. Mam wywalone na ich ilość. Dopóki system mi nie zwolni nie bawię się w wycinanie tych procesów. 

53 minuty temu, Portalnet napisał:

dopiero co wyszlo iso i juz taka aktualizacja

Pierwszy raz zainstalowałeś Windows 10?

Tak jest zawsze, przecież nie robią ISO co chwilę, poprawki wychodzą cięgle :L 

Ta wersja systemu to już nie Insider, a Dev (?), więc generalnie pewnie wyjdzie jako RTM. Był to jeden z powodów przy których zwlekałem z instalacją, bo poprzednie wersje 1903 były Insider Preview. Aktualizuję Asus Transformer Book T200TA, zobaczę jak to będzie działać, zwłaszcza z opcją zajętości 7GB na dysku dla WU.

Ja u siebie nie zauważyłem żadnych problemów z 1903 no może poza automatycznym zamykaniem się Aplikacje i Funkcje  (ale to u mnie ustąpiło po usunięciu plików tymczasowych )

Natomiast na kompie z G DATA zauważalne są okazjonalne freezy całego systemu mimo tego że jest zainstalowany na SSD ale to może wynikać że ten system nie był formatowany od momentu wydania 1703 i wszystkie duże aktualizacje były instalowane gdy MS uznał że już czas 

Mi opcja oczyszczanie dysków uruchomiła się może za 20 razem (żeby usunąć backup starej wersji systemu)

btw na leciwym lapku z p8600(2x2.4) 3gb ram i gs 9300gs nie było żadnych problemów podczas aktualizacji

18 godzin temu, enterprise2000 napisał:

Po wywaleniu struktury sklepu i aplikacji modern, na dzień dobry 60 procesów mniej.

Kolejne zamulanie to wbudowany antywirus. Jak już wspomniałem w innym temacie, najcięższy z wszystkich antywirusów dostępnych na rynku. O zbieraniu coraz większych ilości danych o użytkowniku, z każdym nowym wydaniem, nawet nie wspominam.

Czy tak trudno zrobić mikrosoftowi instalator który zapyta:

- Czy chcesz obsługę Xbox

- Czy chcesz nie mówiącą po polsku Cortanę

- A może marzyłeś o Paint 3D i chcesz go zainstalować koniecznie wraz z Mixed Reality

- itd.

Potestowałem i wracam na 8.1

Ad 1. Nie 140 tylko mniej, poniżej moje wyniki po zainstalowaniu softu i sterowników. Trzeba troszkę wiedzieć co i jak instalować, to takie moje pierwsze spostrzeżenie. W zasadzie nie jest to jakieś mega osiągnięcie tak na marginesie (wiem, że na wcześniejszych sysemach jest mniej procesów, ale co z tego? Chcesz mieć nowy system, a nie stary no nie? Po to testujesz...)

image.png.13ef786d3b075bb95b35208bcd163391.png

Ad.2 Wszystko co trzeba można pousuwać, można usunąć ręcznie lub za pomocą komend powershell'a (xboxa bym nie ruszał, bo na forum nvidii pisali, że usunięcie tego dodatku jest błędem i wpływa na płynność gry - usunąć natomiast można ze spokojem xbox live). Aby mieć dopieszczony system trzeba go samemu zoptymalizować - wynikiem tego jak myślę jest to forum z modami, skryptami etc. Aplikacje działające w tle z Metro tez można wyłączyć...Ogólnie zainteresuj się z rozsądkiem np. O&O ShutUp10.

Reasumując nie pamiętam, aby kiedykolwiek Microsoft stworzył system mówiąc łopatologicznie dla debili. Po prostu, to nie jest tak, że system akceptuje bezmyślność. W celu usunięcia wodotrysków poczekaj na jakieś mody jeśli nie chcesz lub nie umiesz czegoś zrobić...Kiedyś było forum WindowsMX, które katowało Windows XP, a potem to forum, które rozprawiało na temat 7,8,8.1 i 10.

Na koniec cytując:

17 godzin temu, razor1995 napisał:

Pierwszy raz zainstalowałeś Windows 10?

Tak jest zawsze, przecież nie robią ISO co chwilę, poprawki wychodzą cięgle :L 

Nie rozumiem również skąd to zdziwienie :)

czy ta wersja 10 od razu po zainstalowaniu na czysto "blokuje" już te 7GB na potrzeby WU ? Bo mi jakby owa nowa wersja zainstalowana na czysto zajmuje o wiele wiecej miejsca.

Jezeli tak to czy da sie to wylaczyc ?

Godzinę temu, my_g0t napisał:

Aby mieć dopieszczony system trzeba go samemu zoptymalizować - wynikiem tego jak myślę jest to forum z modami, skryptami etc. Aplikacje działające w tle z Metro tez można wyłączyć...Ogólnie zainteresuj się z rozsądkiem np. O&O ShutUp10.

No właśnie tu tkwi problem, że stare edycje można łatwo odchudzić, a te nowsze mają tyle różnych powiązań między usługami, ze jest to stąpanie po lodzie.

Spytaj się moderów dlaczego wolą przerabiać wersję 1607 i czemu żaden jeszcze nie chwycił się wersji 1809 lub 1903?

Taki pakiet szpiegowski CEIP ( Customer Experience Improvement Program ) albo Asimov wywalasz bez problemu w starszych wersjach, usunięcie jego w nowej wersji powoduje, że instalator systemu wywala się na samym początku.

Nie jest problemem wyrzucić aplikacje modern, ale gorzej z usługami które są z nimi powiązane, bo o jedną za dużo wyłączysz i coś przestaje działać,

Wiele jest nowych komponentów, których opis jest lakoniczny i nic nie wyjaśnia.

Czy na przykład wyłączyć usługę TimeBroker ? ( Coordinates execution of background work for WinRT application. )

Jak to wpłynie na system?

Podsumowując.

Microsoft powinien stworzyć lżejszą wersję (Tak jak kiedyś Windows 7 Starter), pozbawioną Sklepu i aplikacji modern.

Tymczasem idzie w takim kierunku, że robi się coraz większa kobyła. A im więcej aplikacji i bibliotek, tym większa podatność na ataki hakerskie no i systemy zainstalowane na standardowych HDD, tak zamulają, że przestaje się je obsługiwać w miarę komfortowo.