Skocz do zawartości
samsung1985

HDMI / VGA / DisplayPort / Dvi - Problem

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam pytanie do was kto mi poradzi.

Do niedawna miałem kartę ATI READEON HD 7850 z 1 gb. (z portami Dvi / HDMI / Diplayport)  i TV LG 32 cale podłączone razem przez port (adapter Dvi -VGA). Skalowanie miodzio obraz miodzio, reakcja myszy miodzio.

Zaś gdy podłączam bezpośrednio kompa przez kabel HDMI w karcie graficznej i TV to obraz jest nie ostry, przeskalowany większy niż TV i co najważniejsze reakcja myszy jest opóźniona. Dojeżdża po chwili. Skalowanie ustawiłem w sterownikach karty i jest w miarę. Zaś obraz wyświetlany jest taki ostry rozmywają się litery mocny kontrast, przez port VGA obraz był ładniejszy gładszy. Oco chodzi.

Podobna sytuacja gdy podłączam TV przez adapter DisplayPort - HDMI obraz jest ostry rozmywają się litery mocny kontrast i mysz nie reaguje od razu. taka sama sytuacja jak wyżej. ?????

Gdy puszczam sygnał przez VGA obraz jest cacy.

Kupiłem sobie nową kartę RX 580 8GB XFX i przeprowadziłem testy ponownie sytuacja jest identyczna jak na poprzedniej. Adapter Komp Dvi - VGA TV Miodzio pozostałe konfiguracje obraz większy niż telewizor, zbyt ostry nasycony kontrast, i czas reakcji spowolniony.???????

Kto zna odp. na moją bolączkę.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 godzinę temu, m4s napisał:

Spróbuj na innym porcie HDMI w tym TV, lub spróbuj na innym TV.

Na pozostałych portach HDMI to samo spowolniona reakcja. Jedynie VGA jest ok

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, renatan napisał:

a porządny monitor ?

To nie monitor a TV LG 32LW570S-ZD obsługujący 3D

Pytanie co do innego TV - odpowiadam tak na innym też próbowałem na LG 42LB5700-ZB efekt ten sam.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Poszukaj w opcjach telewizora ustawień proporcji i ustaw 16:9, u mnie takie coś załatwiło sprawę. Też to przerabiałem z LG na HDMI przed laty jak go kupiłem.

Ja to mam pod q.menu

To samo ostatnio u mamy musiałem zrobić jak jej sticka podpinałem do nowego LG 32" FHD. To co właśnie pisze P10 poniżej w opcji 1, i to co ja ci napisałem. Tylko nowszy TV może to mieć inaczej nazwane niż u mnie, a nie pamiętam jak u mamy się to zwało ale to było to.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@samsung1985

Opcja 1:

Poszukaj w ustawieniach telewizora, w opcjach HDMI czegoś takiego jak "pole wyświetlania". Tak ta opcja nazywa się w moim Sony i do wyboru mam "normalne" - dla dekoderów - oraz "wszystkie piksele" - dla komputerów. W innych TV może być mniej/bardziej podobnie. Niedawno działałem z tym samym u teścia na nowym Samsungu i (nie pamiętam, czy tak samo się to nazywało, ale) również znalazłem to gdzieś w opcjach HDMI, czy opcjach formatu obrazu. Nie chodzi jednak o sam format (bo jest to sygnał cyfrowy i odbiornik "wie", z jakim formatem obrazu ma do czynienia), tylko konkretnie o pole wyświetlania.

Opcja 2 (gdy TV nie pozwoli na opcję 1):

Zainstaluj pełny pakiet sterownika Catalyst i w nim pobaw się opcjami skalowania obrazu. Pamiętam, że miałem tak na Radeonie R7 260X podłączonym przez HDMI do TV Thomsona. Nie chciałem instalować wszystkich tych bzdur od AMD i na etapie instalacji sterownika odznaczyłem wszystko poza samym sterownikiem. Efekt był taki, jak ten opisany przez Ciebie. TV nie miał związanych z tym ustawień, więc zainstalowałem pełny pakiet sterownika z softem i dopiero wtedy zaczęło banglać.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

HDMI to chyba ktoś chory umysłowo wymyślił, ciągle jakieś problemy, ciągle nowe kable trzeba kupować do wyższych rozdzielczości i odświeżania ekrany, a obraz i tak mydło, jedynie na kablach >100zl jest w miarę. Dlatego ubolewam, że w nowych monitorach coraz rzadziej jest DVI. W takim wypadku używam DP,  nigdy HDMI.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

I to jest ten paradoks sprzętowo-przypadkowy. Nigdy nie miałem żadnych problemów z HDMI i uważam ten typ połączenia za najlepszy z dostępnych. Miałem za to problemy z DP. Nie mam kabli za 100pln tylko dużo tańsze i żadnych problemów od czasu laptopów z C2D. Mam podobnie jak autor TV LG 32" i nigdy żadnych problemów przy połączeniu komputera czy laptopa po HDMI, a TV ma 10 lat i podłączałem do niego wiele sprzętów m.in. do sprawdzenia uszkodzonych laptopów, gdzie nie ma obrazu na ekranie. Mam drugi TV LG 19" też 10 letni i również żadnych problemów po HDMI, gdzie obraz jest zauważalnie lepszy niż po VGA lub DVI-VGA.

P.S. I jak tu znaleźć przyczynę? Można podmieniać i szukać:

- kabel

- TV

- sterowniki

- karta

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

HDMI i DP to przecież bardzo podobne interfejsy, z tą różnicą że DP nie obsługuje ARC.

Ja używam DP, ale tylko dlatego, że komputer, którego używam nie posiada HDMI, inaczej skorzystałbym z tego drugiego, bo i przewody są łatwiej dostępne.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Siema problem rozwiązany cała sprawa tkwi w ustawieniach TV a nie w karcie graficznej czy w sterownikach. nic nie kombinujemy z skalowaniem. Udało mi się to rozpracować. Przy wyborze portu z którego pobieramy sygnał HDMI, Dvi czy Display Port musimy ustawić jego charakter co będzie odbierać. I w tym tkwił cały ambaras. Ja mam na porcie HDMI w TV i musiałem zmienić charakter pracy tego portu na PC. Przedstawiam sposób na foto co trzeba zrobić. Częstotliwość wyświetlania mam na 60 MHz przy rozdzielczości 1920x1080 i obraz jest piękny. Spowolniony efekt już nie istnieje reakcja TV jest natychmiastowa mysz już nie dochodzi.

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, samsung1985 napisał:

musimy ustawić jego charakter co będzie odbierać. I[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników][Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] w tym tkwił cały ambaras

Kolega ogarnięty. Aż miło poczytać. :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mówiłem że to ustawienia TV, a nie coś innego. Ale post @samsung1985 można by gdzieś podpiąć jako poradnik dla potomnych.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zgadza się, ale chodzi o samą świadomość tego, że telewizory mają (mogą mieć) funkcję ręcznego dopasowania obrazu z wejścia HDMI w zależnosci od tego, czy podłączamy dekoder, czy PC.

DSC-0008.jpg

DSC-0007.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czyli tylko budżetowy 10 letni LG LH-3000!!! W drugim pokoju 10 letni LH-2000.

3 x HDMI

2 x SCART(EURO)

1 x D-SUB(VGA)

1 x Composite

1 x S-Video

1 x USB 2.0

1 x Optical

1 x PCMCIA

2 x miniJack

2 x CINCH

1 x COM(RS-232C)

Podłączone:

laptopy i PC domowe i testowe(po HDMI, VGA i wszelkie kombinacje przejściówek)

Blu-Ray(HDMI)

moduł CI(PCMCIA) - (wcześniej dekoder po HDMI)

słuchawki(miniJack)

soundbar(miniJack)

Podłączam kabel, wybieram źródło, żadnych ustawień dostosowywania dźwięku i obrazu do źródła nie ma w menu i wszystko działa z automatu idealnie. :)

Znam kilka osób które mają te telewizory i one są w 100% bezawaryjne. Kiedyś jednak liczył się klient i konkurencja była konkurencją. Na matrycy żadnych plam, przebarwień, martwych pikseli, nic, jak nówka!

A żona mówi mi żebym pomyślał o nowym TV. :E A ja się pytam po co? Niech działa następne 10 lat. :thumbsup:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, wiktorynek napisał:

Czyli tylko budżetowy 10 letni LG LH-3000!!! W drugim pokoju 10 letni LH-2000.

Tylko pobór mocy tych TV sporawy, wedle internetu 150W w przypadku pierwszego TV :P

Ja mam budżetowe TCL H32B3803 (HD ready)  - pobór... 50W i Philips 43PFS5301/12 (FullHD) - pobór... 34W. Oszem, jeśli chodzi o bezawaryjność starsze=lepsze, ale jeśli chodzi o rachunki za prąd niekoniecznie :P

Akurat z tym TCL miałem przygodę - iskrzenie HDMI, wymienili mi płytę główną na gwarancji na Thomsona 32HA3113W :P

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To ustawienie dotyczy wyłącznie HDMI. Niektóre TV nie potrzebują tego, bo pewnie same sobie skalują, gdy wykryją różne formy sygnału. Akurat mój dziadek ([Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]) wymaga ręcznej zmiany. Dla PC i Chromecasta "pole wyświetlania" musi być ustawione na "wszystkie piksele", aby nie ucinało ekranu, a dla dekoderów TV (miałem Polsat i Orange) musi być "normalny", żeby obraz zajmował cały ekran.

Żadnej awarii od 10 lat, tak więc

2 godziny temu, wiktorynek napisał:

Niech działa następne 10 lat. :thumbsup:

...a żona nie ma głosu zdania. ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
4 godziny temu, razor1995 napisał:

pobór... 50W i Philips 43PFS5301/12 (FullHD) - pobór... 34W

Pogratulować, ale czy na pewno? To jest na pewno wartość w trybie energooszczędnym. Czy taka jest w rzeczywistości? Nie wiem. Powątpiewam w te deklarowane wartości. Dlaczego? Zastanówmy się:

1. Wszystko dzisiaj w komputerach i laptopach bardziej energooszczędne, a tym czasem:

- w czasach Pentium 4(TDP 84-115W) + określane jako pożeracze prądu karty graficzne NV i Radeon, a zasilacze miały średnią moc 350W :E - obecnie zasilacze średnio 550-700W a nierzadko 1200W!!! :blink:

- laptopy sprzed 10 lat miały zasilacze w granicach 65-150W - obecnie średnia moc zasilaczy laptopowych z przeciętnymi kartami GTX1050 to 150W, a mocniejsze mają zasilacze 300W lub nawet 2 x 300W!!! :O

2. Jak wymieniłem w mieszkaniu wszystkie żarówki na ledy to rachunki za prąd spadły mi o 50pln na 2 miesiące - wymierna korzyść.

3. Jak wymieniłem pralkę i lodówkę na nową AAAAAAAAA+++++++++, to... rachunki za prąd wzrosły o 70pln na 2 miesiące!!! :(

Tak, więc...

P.S.

GTX 980 TDP = 165W

GTX 1080 TDP = 180W

RTX 2080 TDP = 215W

i7 3770K TDP = 77W

i7 4790K TDP = 88W

i7 6700K TDP = 91W

i7 7700K TDP = 91W

i5 8600K TDP = 95W - ta sama ilość rdzeni, niżej taktowany, mniejsza bardziej energooszczędna litografia i ponoć lepsze usprawnienia energetyczne :angry:

Pozostawiam bez komentarza, ale boję się o przyszłość.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Temat prądowy jest w dziale kawowym. Ja nadal nie znalazłem chwili ale chyba się zmobilizuję i wezmę tester do domu co ile żre.

ja akurat po wymianie pralki i lodówki mam oszczędności. Może głownie przez to że nowa pralka robi to samo w czasie 3 razy krótszym.

Ogólnie z tym ustawieniem jest to występujące zjawisko, sam przerabiałem to jak pisałem 2 krotnie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
19 godzin temu, wiktorynek napisał:

i5 8600K TDP = 95W - ta sama ilość rdzeni, niżej taktowany, mniejsza bardziej energooszczędna litografia i ponoć lepsze usprawnienia energetyczne :angry:

Wiesz, że u Intela TDP, to teoretyczna ilość wydzielanego ciepła, a nie pobór energii? :E

Choćby: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Pobór mocy przykładowo dla i7 3770K: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi