Jump to content
WinClub
razor1995

Instalacja macOS Catalina - DELL E7240

Recommended Posts

Korzystając z tego poradnika, zainstalujesz w pełni działający MacOS Catalina na swoim Dellu E7240. Osobiście cenię ten sprzęt, pomimo niskiej ceny udanie zastępuje mi MacBooka Air, a do tego ma jeszcze wbudowany modem 3G (który niestety działa tylko pod Windows) :)
Wobec tego zaczynamy!

Pobieranie instalatora MacOS:

Pracujemy oczywiście na Macu. Zainstalowanym w wirtualnej maszynie bądź na RealHW - wasz wybór. Obydwa rozwiązania będą dobre, w końcu potrzebny nam tylko internet i port USB ;) Zaczniemy od pobrania z AppStore instalatora MacOS Catalina.  Przechodząc pod [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Przygotowanie pendrive:

W międzyczasie możemy wziąć się za przygotowanie instalacyjnego pendrive. Osobiście zalecam nośnik o rozmiarze minimum 16GB, tak, żeby spokojnie wszystko się zmieściło. Formatowanie wykonamy w Terminalu, takimi komendami:

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

- pokazuje listę dostępnych dysków
Niech "diskX" oznacza nasz pendrive (za X oczywiście podstawiacie numerek swojego urządzenia, który widzicie w diskutil.
Przystępujemy do właściwego formatowania pendrive komendą:

Gdzie:
[*]/dev/diskX - to nasz pendrive,
[*]"CLOVER EFI" - 200MB partycja na bootowalnego Clovera,
[*]"install_osx" - partycja utworzona z pozostałego miejsca na dysku, na instalator MacOS. W kolejnym poradniku pokażę, jak na jednym pendrive "wypalić" kilka instalatorów MacOS (różnych wersji).

Przygotowanie Clovera:

Niezbędne pliki EFI - Clover razem z kextami i configiem pobieracie [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] i wrzucacie na wcześniej przygotowaną partycję.
Clover jest już gotowy i bootowalny, dzięki niezbędnym kextom działają wszystkie urządzenia (poza kartą Wi-Fi Intela, której oficjalnie pod MacOS nie ruszymy).

Możecie próbować z tym kextem: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Nie testowałem tego, bo używam innej karty. 

Przygotowanie instalatora:

Instalator wrzucamy na pendrive kolejną komendą w terminalu:

Rozpocznie się kopiowanie instalatora na pendrive, musimy cierpliwie poczekać.
Gdy instalator już się skopiuje, możemy przejść do najciekawszej fazy poradnika ;)

Instalacja:

Pamiętamy aby w  BIOS uprzednio włączyć bootowanie UEFI, bez tego nie ruszymy. Podpinamy nasz pendrive i bootujemy z niego.
Po uruchomieniu z pendrive standardowo formatujemy dysk, instalujemy system.
Po ukończonej instalacji (około 10 minut z pendrive USB 3.0) bootujemy jeszcze raz, tym razem w Cloverze wybieramy zainstalowany na dysku macOS Mojave.
Konfigurujemy sobie system, następnie po przejściu już do pulpitu pobieramy i uruchamiamy [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] , montujemy partycję EFI i wrzucamy na nią przygotowany przeze mnie zestaw plików Clovera: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]. Oczywiście zachowujemy strukturę katalogów.
Bootujemy jeszcze raz z pendrive i w Cloverze wybieramy:
Clover Boot Options
Następnie: Add Clover boot options for all entries - co spowoduje dodanie do bootmenu w UEFI naszego Clovera.
Od tego momentu do rozruchu nie potrzebujemy już pendrive, a system jest już w zasadzie zainstalowany, działają wszystkie urządzenia. Oprócz regulacji podświetlenia i dźwięku :P

Dodatkowe kexty:

Niestety nie obędzie się bez wrzucenia kilku kextów do S/L/E - odpowiedzialnych za obsługę kodeka dźwięku i regulacji podświetlenia. Zatem kexty z [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] wrzucamy do System/Library/Extensions, dowolnym instalatorem Kextów. Przebudowujemy cache i restartujemy system.
Mamy zainstalowane wszystkie urządzenia, system działa poprawnie. Pozostaje wygenerować własne numery seryjne, aby uruchomić iMessage i iCloud, można to zrobić w Clover Configuratorze. Tutaj nie będę tego opisywał, bo to sprawa na osobny poradnik, w wolnej chwili opiszę, tymczasem odsyłam do: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Gratulacje! Zainstalowałeś Catalina na swoim Dellu!

nA8yZF0.jpg

Co do Wi-Fi: podejdzie dowolna zgodna z  MacOS karta w formacie half-miniPCIe. Nie zmieści się AirPort w przejściówce, próbowałem, bo mam :P Osobiście zamówiłem AzureWave AW-CB160H, bo potrzebuję Wi-Fi w standardzie ac :)

Edited by razor1995
Aktualizacja

Witam,

Posiadam DELLA 7450 i chciałbym na nim zainstalować macos Mojave ale niestety nigdy nie robiłem takich rzeczy i prosiłbym o pomoc w instalacji.

Pozdrawiam i czekam na odpowiedź. 

Posiadam w nim i5-5300u 

Znalazłem instrukcje po angielsku ale nie wiem dokładnie co robić krok po kroku i jakie pliki dokładnie pobrać. Jakbyś mógł mi zrobić instrukcje po polsku z opisem krok po kroku co pobierać itp to byłbym bardzo wdzięczny, 

Witam,

Fajny wątek podepnę się :) mam PC:

Gigabyte BRIX GB-BSH GB-BSCEH-3955 - Intel Celeron 3955U / Intel HD Graphics 510 / 

Teraz mam Windows 10 okrojonego.

Podmienię na 2 dysk ssd, zainstaluje na nim MACos. Tylko potrzebuje porady, która in-stalkę mogę do tego Celerona użyć?

Na Celeronie nie uruchomisz.

Instalacja ruszy tylko na procesorach i3/i5/i7 itp. Generalnie na CPU stosowanych w Macach.

Można niby próbować ze "spoofingiem" nazwy i modelu CPU, ale działa to problematycnie. 

dj1 likes this

O to bardzo istotna wiadomość, której nigdzie nie znalazłem.

Czyli następna taka puszeczkę będzie u mnie na mocniejszym intelu.

Zatem kexty z [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] wrzucamy do System/Library/Extensions, dowolnym instalatorem Kextów

cześć potrzebuje pobrać tą paczkę jest niedostępny