Skocz do zawartości
AS00

Lenovo Ideapad 110-15IBR z Windows 10 - jak odmulić Windowsa.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ;)

Jaki sposób byłby najlepszy, aby odmulić system Windows 10 na budżetowym laptopie Lenovo Ideapad 110-15IBR (Celeron 3060, 4GB RAM, 1TB HDD)?

Niestety system dosyć długo się włącza i przez kilka minut od włączenia system jest dość zamulony - menadżer zadań często i gęsto pokazuje 100% zużycia dysku (HDD), ale zużycie procka też jest raczej wysokie (ale to chyba bardziej normalne, bo to zwykły mierny Celeron).

Próbowałem póki co rad znalezionych w internecie - aktualizacja systemu z WU, skan Defenderem i Malwarebytes, defragmentacja dysku, odinstalowanie niepotrzebnych programów, wyłączenie niepotrzebnych rzeczy z autostartu, wyłączenie Windows Search (ale funkcji Prefetch zupełnie tam nie znalazłem), uruchomienie komendy "chkdsk" i skan dysku, zmiana pamięci wirtualnej (wyłączenie i obecnie zmiana na ręczne zarządzanie ilością), wyczyszczenie katalogu Temp, wyłaczenie w opcjach aplikacji działających w tle.

Rezultat jest taki, że jest nieco lepiej, wysokie zużycie jest widoczne rzadziej. Domyślam się, że laptop sam z siebie nie będzie demonem prędkości, bo to budżetowiec, ale zastanawia mnie, czy można coś jeszcze zrobić?

Póki co wymiana na SSD nie wchodzi w grę, niestety...

Po pierwsze myślałem o przeinstalowaniu Windowsa na nowo, ale pojawia się problem - nie ma pod spodem klucza. Można go wyciągnąć np. programem AIDA64? Druga sprawa to sterowniki - w ogóle ciężko znaleźć w programach diagnostycznych jakie tam siedzą bebechy (głównie chipset), więc pozostanie chyba w większości strona Lenovo. Instalować najnowszą wersję W10, tak?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Skuteczny i jedyny sposób, to wymiana dysku na SSD i dołożenie drugiej kości RAM. Koniec, kropka, nie ma innych sposobów na tego laptopa. Procesor, dysk, ram, to żenua w tym laptopie. Alternatywnie może pomóc upadek ze schodów - pójdziesz do sklepu po inny nowy. :E

11 minut temu, AS00 napisał:

Po pierwsze myślałem o przeinstalowaniu Windowsa na nowo, ale pojawia się problem - nie ma pod spodem klucza.

Od czasu Win 8 nie ma. Po zainstalowaniu i połączeniu online, aktywuje się sam.

11 minut temu, AS00 napisał:

Druga sprawa to sterowniki - w ogóle ciężko znaleźć w programach diagnostycznych jakie tam siedzą bebechy

Od tego jest menedżer urządzeń i identyfikator sprzętu.

P.S. Za sprzedaż i kupno takich laptopów powinno się karać dozgonnym obozem koncentracyjnym. To nie ma prawa dobrze działać, bo ma wydajność gorszą od starych dobrych Core 2 Duo.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zainstalować normalny system operacyjny  Windows 8.1 PS lub JG 8.1 i będzie śmigać
używanie zdychy gdy ktoś nie jest ograniczony wsparciem sprzętowym to oznaka poważnej choroby (na którą zalecany jest młotek) :L

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Można wymienić dysk na SSD tyle iż w rozsądnej cenie dostaniesz SSD o pojemności do powiedzmy 250 GB. Pytanie jest tylko takie czy w to cudo popłaca się inwestować bo dysk to powiedzmy wydatek ok. 200 - 250 zł - ewentualna dokładka RAM-u to też coś koło 150 zł. Powiedzmy że końcowy rachunek to ok. 350 zł. Teraz trzeba policzyć czy to się opłaci i ma sens. Bo procesor z gatunku takich sobie  mocno budżetowych nadal będzie problemem w wielu sytuacjach. Policzyć musisz sam. Alternatywa to system okrojony - powinno być lepiej. Co do wersji systemu to się nie wypowiadam ale 10 faktycznie może nie jest tu najlepszym rozwiązaniem. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 godziny temu, xkx napisał:

Można wymienić dysk na SSD tyle iż w rozsądnej cenie dostaniesz SSD o pojemności do powiedzmy 250 GB. Pytanie jest tylko takie czy w to cudo popłaca się inwestować bo dysk to powiedzmy wydatek ok. 200 - 250 zł - ewentualna dokładka RAM-u to też coś koło 150 zł.

Dysk SSD o pojemności 240-256GB to koszt 120-130pln - nówka ze sklepu. Kość 4GB DDR3L 1600MHz to koszt 60-70pln - używka z Allegro.

10 godzin temu, kamiloxf napisał:

Zainstalować normalny system operacyjny  Windows 8.1 PS lub JG 8.1 i będzie śmigać

Chciałbym móc, to doradzić, ale ja doskonale znam ten sprzęt i nie jest złośliwością z mojej strony, że tak źle piszę o nim - po prostu piszę prawdę. Procesor jest dużo gorszy od starych mobilnych C2D: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Za ten procesor powinni karać. Ten procesor miałby problemy w dzisiejszych smartfonach. Na dodatek fabryczny dysk to tragedia, pozwalająca myśleć o odebraniu sobie życia przez sepuku.

Najlepszym wyjściem jest sprzedaż tego laptopa, bo z nim nie da się nic zrobić. Nawet Linux będzie na nim kulał. Dysk SSD poprawi tylko responsywność systemu. Druga kość RAM zwiększy rozmiar pamięci, ale doda też drugi kanał co również minimalnie przyspieszy procesor. Za pieniądze wydane na ten cud techniki można było kupić o wiele lepszy w każdym detalu używany laptop:

Nadal można pozbyć się problemu. Jego sprzedaż sfinansuje zakup lepszej używki.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pytanie tylko jest takie czy na to "cudo" znajdzie się jakiś chętny a jeśli nawet to za jaką kwotę. To chyba musiałby być jakiś masochista albo kompletny ignorant. No ale może i ktoś się znajdzie tylko mam obawy iż kwota otrzymana pokryje może 50 może 30% jakiejś sensownej poleasingówki.  Wobec tego jest drugie pytanie - czy Zainteresowany ma na dołożenie tej brakującej kwoty? 

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie mój laptop więc nie mam za bardzo pola manewru :P

Wiadomo, że to budżetowiec, ale służy tylko do podstawowych podstaw, a ostatnimi czasy zaczął okrutnie zamulać (tego typu problemy z wysokim zużyciem HDD przez W10 to chyba nie jakaś wielka rzadkość - słyszałem o tym chociażby od znajomych, a w internecie roi się od poradników dot. tego problemu). Wiadomo, że najlepiej byłoby dołożyć SSD i RAM - to samo też proponowałem właścicielowi, ale póki co nie... więc trzeba działać na tym co jest.

Windows 10 był oryginalnie i taki też ma zostać.

Pytanie tylko - utworzenie pendrive'a programem Windows 10 Media Creation Tool będzie dobrą opcją? Czy można spokojnie pobrać najnowszy obraz ze strony MS i nagrać np. Rufusem?

Dodatkowo - dzieląc na partycje (pewnie użyję gparted) można usunąć partycję Reocvery od Lenovo, czy to rzeczywiście bardzo potrzebne? ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi