Jump to content
WinClub
Sound1g

Toshiba Satelite L300-1EF Nowy Procesor ?

Recommended Posts

Witam,

Dość niedawno na OLX kupiłem okazyjnie za 130zł laptopa Toshiba Satelite L300 1EF,

sprzęt mi służy jako laptop do zadań przy aucie, kasowanie błędów itp oraz oglądanie filmów, czy przeglądanie internetu, krótko mówiąc jako drugi komputer.

Parametry jego to:

- CPU Intel Pentium Dual CPU T3400 2x2.16 GHz

- GPU Intel Mobile 4 Series Express Chipset Family

- MOBO Intel GL40

- RAM DDR2 4GB 666mhz 2x2GB

- HDD 250GB Sata WDGreen

- Windows 7 Ultimate x64 SP1

Moje pytanie teraz brzmi, jaki mogę wrzucić tutaj lepszy procesor ?

Przed wymianą zaktualizuj bios do najnowszej wersji. Chipset GL40 czyli procesory z FSB 800MHz.

T7800 lub T7700 Merom 65nm

Pasować będzie też T9500 lub T9300 Penryn 45nm, ale może piszczeć bios podczas uruchamiania laptopa, skoro fabrycznie był procesor Merom. Wszystko zależy od biosu. W Toshibach tak jest. Poza tym ewentualnym piknięciem biosu, wszystko będzie działać idealnie. Jak był fabrycznie Pentium T4300 Penryn, to wtedy piszczał przy procku Merom.

13 minut temu, wiktorynek napisał:

Przed wymianą zaktualizuj bios do najnowszej wersji. Chipset GL40 czyli procesory z FSB 800MHz.

T7800 lub T7700 Merom 65nm

Pasować będzie też T9500 lub T9300 Penryn 45nm, ale może piszczeć bios podczas uruchamiania laptopa, skoro fabrycznie był procesor Merom. Wszystko zależy od biosu. W Toshibach tak jest. Poza tym ewentualnym piknięciem biosu, wszystko będzie działać idealnie. Jak był fabrycznie Pentium T4300 Penryn, to wtedy piszczał przy procku Merom.

Cześć, :)

Bios właśnie wczoraj zaktualizowałem z wersji 1.50 do wersji najnowszej jaka była dostępna czyli 2.20

Nie mogę ci w 100% zagwarantować, że będzie piszczał czy nie będzie. To jest zależne od danego modelu i biosu do niego. Ja nie jestem w stanie mieć w rękach każdego modelu. :D

To jest jedno krótkie piśnięcie. Jeśli będzie i ma cię denerwować, to zmienisz procesor na Merom.

2 minuty temu, wiktorynek napisał:

Nie mogę ci w 100% zagwarantować, że będzie piszczał czy nie będzie. To jest zależne od danego modelu i biosu do niego. Ja nie jestem w stanie mieć w rękach każdego modelu. :D

To jest jedno krótkie piśnięcie. Jeśli będzie i ma cię denerwować, to zmienisz procesor na Merom.

Piszczenie piszczeniem, nie będzie mi przeszkadzać, ale boje się że nie będzie pasować albo że nie będzie działać. :/

Przepraszam cię bardzo. Ufff... dobrze, że puknąłem się w głowę. Nie będzie pasował, bo P8600, to procesor na magistrali 1066MHz!

Każdy Merom i Penryn na magistrali 800MHz

Tu masz listę Meromów: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Interesują się praktycznie tylko T7700 i T7800

A tu masz listę Penrynów: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Interesują cię tylko te z magistralą FSB 800MHz ze względu na chipset GL40, czyli w praktyce T9300 i T9500

P.S. Gorszych nie warto kupować, bo nie zauważysz różnicy w stosunku do swojego Pentium T3400

5 minut temu, wiktorynek napisał:

Przepraszam cię bardzo. Ufff... dobrze, że puknąłem się w głowę. Nie będzie pasował, bo P8600, to procesor na magistrali 1066MHz!

Każdy Merom i Penryn na magistrali 800MHz

Tu masz listę Meromów: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Interesują się praktycznie tylko T7700 i T7800

A tu masz listę Penrynów: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Interesują cię tylko te z magistralą FSB 800MHz ze względu na chipset GL40, czyli w praktyce T9300 i T9500

P.S. Gorszych nie warto kupować, bo nie zauważysz różnicy w stosunku do swojego Pentium T3400

Każdy może się pomylić. :>

Dobrze, to podsumowując...

Który ty byś mi doradził kupić procesor najwydajniejszy do GL40 ? :)

Masz tylko 4 do wyboru. Porównaj sobie: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Różnice marginalne. Ja miałem osobiście Lenovo 3000 n500 na chipsecie GL40 i wsadziłem T7800(Merom) zamiast oryginalnego T3400(Merom - jak Twój).

Robiłem też Toshibę na chipsecie GL40, gdzie fabrycznie był T4300(Penryn) i po wsadzeniu T7800(Merom) bios piszczał przy uruchamianiu, ale działał poprawnie. Po wsadzeniu T9500(Penryn) już nie piszczał.

Tak jak pisałem - jest to zależne od biosu.

Fabrycznie masz Meroma czyli na 99,99% po włożeniu innego Meroma będzie wszystko OK. Nie mogę zagwarantować, że po włożeniu Penryna nie będzie piszczał, ale nie można wykluczyć, że będzie OK.

Skoro T7800 i T9500 mają identyczne taktowanie, a T7800 kupisz taniej niż T9500, to chyba drugi argument za kupnem T7800.

13 minut temu, wiktorynek napisał:

Masz tylko 4 do wyboru. Porównaj sobie: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Różnice marginalne. Ja miałem osobiście Lenovo 3000 n500 na chipsecie GL40 i wsadziłem T7800(Merom) zamiast oryginalnego T3400(Merom - jak Twój).

Robiłem też Toshibę na chipsecie GL40, gdzie fabrycznie był T4300(Penryn) i po wsadzeniu T7800(Merom) bios piszczał przy uruchamianiu, ale działał poprawnie. Po wsadzeniu T9500(Penryn) już nie piszczał.

Tak jak pisałem - jest to zależne od biosu.

Fabrycznie masz Meroma czyli na 99,99% po włożeniu innego Meroma będzie wszystko OK. Nie mogę zagwarantować, że po włożeniu Penryna nie będzie piszczał, ale nie można wykluczyć, że będzie OK.

Skoro T7800 i T9500 mają identyczne taktowanie, a T7800 kupisz taniej niż T9500, to chyba drugi argument za kupnem T7800.

Jak z grafą w tym procku ? T7800

Tak, ale chipset ten sam? Okazuje się, że Toshiby L300 miały montowane 4 rodzaje chipsetów: GL960, GL40, GM965, GM45 - kolejność od najgorszego do najlepszego.

https://poszukaj.elektroda.pl/szukaj,l300-toshiba-chipset.html

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3396574.html

Ja myślę, że nie ma co kombinować, ponieważ najtańszy na Allegro jest T7700 za 28pln: https://allegro.pl/oferta/procesor-intel-core-2-duo-t7700-gratis-pasta-ter-7724379031

T8300 najtaniej 39pln

T7800 obecnie brak

T9300 najtaniej 84pln

T9500 najtaniej 169pln

Przy okazji widać jak można się pomylić przy odczycie HWiNFO:

- integra w chipsecie GM45 zamiast GL40, który również posiada grafikę X4500MHD

- SATA III zamiast SATA II - powinien być bieżący transfer sprzętowy

- RAM sugeruje 800MHz zamiast 667MHz, bo odczytuje zamontowane kości zamiast bieżącego transferu, jednak po dokładnym przyjrzeniu widać, że opóźnienia są zgodne z taktowaniem 667MHz

Widocznie HwInfo odczytuje te dane bezpośrednio z urządzeń, to by tłumaczyło Sata III w dysku Goodram - bo dysk oczywiście taki interfejs obsługuje, a nie sprawdza co obsługuje chipset.

Kości pamięci to PC2-6400, więc polecą na 800Mhz, ale sprzet nie obsługuje.

Mozna zapodać moda BSEL, albo w ramie pobawić się SPDTool'em i podobno to działa, ale nie wdrażałem się w to.

Godzinę temu, analyzer64 napisał:

Poniżej zdjęcie ze zmiany T3400->T8100,

425a6241efd54df49459d40638d2832f.png

Stan aktualny:

screenshot-1.png

A jak z wydajnością ?

Zauważyłeś dużą zmianę ?

Po zmianie T8100 na T8300? Spektakularnej róznicy nie ma, jakieś kilka milisekund.

SSD wkładałem jak jeszcze siedział T8100, po zmianie procka, róznica mocno kosmetyczna. Ale zawsze lepiej mieć te +300 Mhz niż nie mieć.

Laptop wykorzystywany jest do internetu, office'a, radzi sobie z tym bardzo dobrze.

Jako, że do internetu to dawno temu zainstalowałem tam Intel 6205, więc działa to na 5Ghz, wcześniej siedział stary Realtek.

1 minutę temu, analyzer64 napisał:

Po zmianie T8100 na T8300? Spektakularnej róznicy nie ma, jakieś kilka milisekund.

SSD wkładałem jak jeszcze siedział T8100, po zmianie procka, róznica mocno kosmetyczna. Ale zawsze lepiej mieć te +300 Mhz niż nie mieć.

Chodzi mi bardziej jak odczułeś różnicę po przesiadce z T3400 na T8300

1 minutę temu, Sound1g napisał:

Chodzi mi bardziej jak odczułeś różnicę po przesiadce z T3400 na T8300

No to różnica jest widoczna od razu :)  Moim zdaniem warto.

30 minut temu, analyzer64 napisał:

No to różnica jest widoczna od razu :)  Moim zdaniem warto.

Ok, dzięki w takim razie będę szukał T8300

Rozumiem, że wszystko pasuje Plug&Play ?

T8300 = T7700: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Różnica w cenie na korzyść T7700 o ok. 10pln

Różnica w stosunku do T3400 zauważalna od razu. Wyższe taktowanie, szybsza magistrala, więcej pamięci L2.

Tutaj prezentowałem różnice w przypadku Toshiby L500: