Skocz do zawartości
jiuyng

Po raz kolejny - laptop - który.

Rekomendowane odpowiedzi

4 godziny temu, FxJerzy napisał:

No nie wprowadzaj w błąd 8-15 w tym zakresie

Z całym szacunkiem ale ktoś z nas dwóch jest ślepy:

Przechwytywanie.jpg

W jednym przypadku po undervoltingu wzrost temp o 2 stopnie:

Przechwytywanie1.jpg

W drugim przypadku po undervoltingu spadek temp o 2 stopnie:

Przechwytywanie2.jpg

Zysk jak cholera. :good3:

4 godziny temu, FxJerzy napisał:

lekkie zmniejszenie mnożników dla turbo bost też by dalej pozwoliło zmniejszyć

Kolejny żart? Powiem wprost - ja pier..lę taki sprzęt, gdzie, aby poprawnie działał muszę stosować undervolting i zmniejszanie mnożników turbo i pewnie jeszcze dokupić turbo podkładkę chłodzącą. Takiemu szmelcowi mówię stanowcze NIE!

Zostanę przy moim 4 letnim lapku, którego procek i7 4810MQ przebija i5 8300H, a karta GTX880M przebija GTX1050 i to wszystko można jeszcze podkręcić i dovoltować, a temp dużo niższe przy maksymalnych ustawieniach turbo procesora non stop i maksymalnej wydajności karty:

- nawet w idle nieosiągalne temperatury dla nowych kart i laptopów (mierzone po benchmarkach, po kilku minutach):

4810-karta.jpg

- max zarejestrowane temp procesora po 2 benchmarkach (1 procesorowy, 2 graficzny):

4810-temp.jpg

Zwracam również uwagę na temp w idle po testach.

P.S. Dam Wam lepsze zrzuty, z pełnym tłem wszystkich ustawień przy chwili czasu oraz po wymianie proca (znowu) na i7 4910MQ i po podkręceniu go. Ja wiem jakie będą wyniki - temp na rdzeniach wzrośnie do 78-80 stopni przy spodziewanych 4,2-4,3GHz (nie wiem ile ten egzemplarz będzie się podkręcał). Oczywiście kartę też podkręcę do 1050MHz rdzeń i 5200MHz pamięć. I to wszystko działa non stop w pełnym turbo, a przy okazji leje okrutnie wszystkie laptopy w cenie do 5k, które gotują się we własnym sosie. No cóż takie czasy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

może masz racje i tak do internetu nie wiadomo co nie potrzebne ale dam sobie głowę uciąć ze jakbyś odpalil BDO na swoim setupie i gra którą gram ( Black Desert Online ) nie pograsz w takim samym komforcie jak na nowszych platformach, nie wiem czy to zasługa grafiki ( i architektury, obsługi nowych środowisk -> Pascal ) czy procesora czy taktowaniu magistrali ale różnica będzie, a właśnie na tej grze sprawdzam jak się zachowuje podczas normalnego użytkowania ;P Legion mial 73-80C przy tej grze a chłodzenie chodziło nonstop na full, pewnie, że coś za coś nowsze laptopy maja też lepsze matryce ( nie wszystkie ofc ), głośniki, karty WiFi itp.. ale nie chce mi się wierzyć, że nie ma nic godnego polecenia.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
52 minuty temu, jiuyng napisał:

nowsze laptopy maja też lepsze matryce

Tak

głośniki, karty WiFi

Nie sądzę, raczej nie. Ewentualnie w cenie powyżej 10k.

Dodatkowo w żadnym laptopie do 5k i pewnie wyżej nie znajdziesz baterii 9 celowej fabrycznie 7800mAh, powiększonej do 10200mAh - możesz pomarzyć. Aaa... i wyjmowalnej - takich cudów już nie ma w tym przedziale cenowym.

I jeszcze jedno - jak to jest, że procesory i karty graficzne wg producentów są bardziej energooszczędne, a zasilacze w laptopach mają coraz większą moc? :E Baaa... w wysokim segmencie mają już 2 potężne zasilacze.

gra którą gram ( Black Desert Online ) nie pograsz w takim samym komforcie jak na nowszych platformach

Nie wiem, nie znam. Sprawdziłem na YT:

- i7 4720HQ + GTX970M - średni FPS 40 max 60

- i5 7300HQ + GTX1050Ti - średni FPS 40 max 60

Czyli podejrzewam, że GTX880M = GTX1050 w tej grze (pod warunkiem, że GTX1050 w połączeniu z pięknym procesorem nie zagotuje się i nie puści dymu). Ludzie chcą cienkich i lekkich laptopów, to dostali to czego oczekują. To jak w dawnych czasach radia samochodowe z juchty - na wagę. Tego nie da się oszukać. Miedź jest droga i ciężka!

@jiuyng - porządny laptop do gier w dzisiejszych czasach zaczyna się od 12k z naciskiem na "zaczyna". :E O żywotności nowych sprzętów nawet nie wspomnę. Ja ci nie polecam niczego w cenie do 4k - wszystko to badziew i szmelc totalny (nie chcę potem czytać, że poleciłem gniota). Po gwarancji wbudowany autotrup. Optymalna konfiguracja laptopów w dzisiejszych czasach, to i7 7700HQ lub wyższy model (7820HQ, 7820HK, 7920HQ bo takie są często montowane w wyższym segmencie) + GTX1070 MXM lub GTX1080 MXM najlepiej w wyłączoną integrą. Niestety cienkie szajsy ze średniej półki zaczynają się od 8k, a wysoka półka w grubszej obudowie minimum 17,3" od 12k - z prawdziwych sklepów, a nie typu wwwprogress24pl.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

dlatego granie miało być okazjonalne to sobie je odpuszczę postawie na mobilność i matryce i w tyłku z "gamingowymi" do 4k bo to nie ma sensu. Grać to sobie gram na komputerze ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Ale pamiętaj że po undervoltingu zyskujesz nieco wyższe taktowanie, więc może być i wyższa temp. bez obniżenia mnożnika.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Widzę... że nic nie widzę, żadnej różnicy - 87 stopni:

Przechwytywanie.jpg

fioletowy stress test cpu vs czarny stress test cpu undervolted :E

GPU ciemno żółty vs różowy - 2 stopnie czyli... nic - na granicy błędu pomiarowego i danej chwili, bo temp skaczą

Ja to nazywam leczeniem syfa pudrem. :lol:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A teraz pomyśl że obniżysz taktowanie (niższy mnożnik) - to i temp. układu się zmniejszy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak sądzisz?

Wyższa temp CPU po undervoltingu:

Przechwytywanie.jpg

Niższe taktowanie CPU po undervoltingu:

Przechwytywanie1.jpg

Czyli gorzej niż źle.

29 minut temu, FxJerzy napisał:

obniżysz taktowanie

Ale ja nie chce nic obniżać, tylko podnosić taktowanie, a tego nowy szmelc nie umożliwia.

Przy czym kilkuletni sprzęt umożliwia podnoszenie taktowania CPU i i ntegry za pomocą XTU bez podnoszenia napięcia i bez podnoszenia TDP, a nowy wysypuje się na dzień dobry w każdym parametrze. Dramat.

P.S. Dzisiejszy sprzęt jest wprost proporcjonalny jakościowo do Win 10. Pasują do siebie jak ulał. Do kompletu oczywiście Intel. Jedynie AMD w desktopach wychodzi z cienia - ciekawe jak długo?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To po części to wina tego chłodzenia, to chłodnych on się nie zalicza. To nie jest DTR tylko (droga masz racje) budżetówka z 1060-tką.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Możemy się zgodzić że nie ma za bardzo co kupić ale niektórzy potrzebują i biorą co jest na rynku więc lepiej undervolting i redukcja taktowania tak by mieć stabilne FPS-y i akceptowalną temp. niż suszarkę ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ostatnio bardziej po głowie mi chodzi miniPC z normalnym procesorem i niskoprofilową kartą GTX1050Ti. Leżąc na płasko pod monitorem zajmuje tak samo mało miejsca jak laptop, a możliwości o wiele większe. Oczywiście nie ma mobilności.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, FxJerzy napisał:

Możemy się zgodzić że nie ma za bardzo co kupić ale niektórzy potrzebują i biorą co jest na rynku więc lepiej undervolting i redukcja taktowania tak by mieć stabilne FPS-y i akceptowalną temp. niż suszarkę ;)

Dokładnie tak ale chyba przeczekam sprawę kupie coś na teraz czyli: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] a za półroku może Zen 2 w laptopach się zobaczy wtedy może uda się wymienić.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zadzwoń jutro i załatw Voucher to nawet z GTX 1050 Ti sobie kupisz ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

tylko ja nie mam HPka żadnego :P

a nawet to z tego co sie naoglądałem to wcale te OMEN'y takie super nie są :P

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
14 minut temu, jiuyng napisał:

tylko ja nie mam HPka żadnego

To wpisz sobie na OLX/allegro - mało to ich jest? Zresztą zerknij w "spoiler".

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

tak widziałem nadal w czym OMEN ma przewagę nad tym MSI ( biorąc pod uwagę te same konfigi )

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

1050 Ti (25-32% wydajniejsza w grach), dysk 7200 RPM maleńki plus, DisplayPort Mini pod monitory WQHD i 4K, obsługa dysków PCIe NVMe x4, rozmieszczenie portów, touchpad z wydzielonymi przyciskami, opcja w biosie do ładowania baterii do 80-90%

To jest inna klasa laptopów, do 2kg i od 2kg w górę

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

w teorii cenowo z voucherem wyjdzie 3650zł [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] całkiem, całkiem może się skusze :P, dzieki jutro przedzwonię i sprawdzę czy jest jeszcze promocja.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
20 godzin temu, FxJerzy napisał:

DisplayPort Mini pod monitory WQHD i 4K, obsługa dysków PCIe NVMe x4, rozmieszczenie portów, touchpad z wydzielonymi przyciskami, opcja w biosie do ładowania baterii do 80-90%

Przecież to ma 90% obecnych laptopów, a rozmieszczenie portów czy wydzielone przyciski touchpada, to już kwestia modelu nawet w ramach jednej bliźniaczej serii danego producenta - sprawa drugorzędna i indywidualna.

20 godzin temu, jiuyng napisał:

w teorii cenowo z voucherem wyjdzie 3650zł [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] całkiem, całkiem może się skusze :P, dzieki jutro przedzwonię i sprawdzę czy jest jeszcze promocja.

Moim zdaniem drogo - brak SSD, trzeba doliczyć 150 za dysk SATA lub 200 za dysk NVMe(w obydwu przypadkach kiepskie dyski TLC, nawet kiepskie tylko wśród TLC).

Druga inwestycja to kość RAM - w tej chwili działa w single channel, przy małej jak na dzisiejsze czasy ilości 8GB. Wydajność ograniczona.

Razem trudno będzie się zmieścić w 4k.

I na cały żywot laptopa pozostanie moim subiektywnym zdaniem kiepski procesor i5 8300H.

Tak tylko poglądowo przypomnę ja było jeszcze 2 lata temu:

Przechwytywanie4.jpg

Przechwytywanie3.jpg

Przechwytywanie2.jpg

Inny model:

Przechwytywanie5.jpg

Przechwytywanie1.jpg

Przechwytywanie.jpg

Tu przypomnę mój wpis na forum o MSI PL62 i7 7700HQ + MX150(pojedynczy układ chłodzenia) - temp CPU i GPU po ostrym katowaniu max 65 stopni. Można podkręcać i dovoltowywać, a nie obniżać taktowanie i napięcie.

Nie będę niczego zachwalał czy reklamował, ale wystarczy zdjąć klapę spodnią laptopów MSI i przekonać się jaki jest układ chłodzenia w stosunku do Lenovo Legion czy HP Omen(zwany złośliwie Amen).

Przy czym zaznaczę, że nie cenię MSI z serii GF, GV, GL, również nie jestem zachwycony seriami GE i GS pomimo, że ich klasa jest już ze średniej solidnej półki. Dla mnie MSI to tylko GT, WT i Titan.

Niestety wszelkie Paviliony, Legiony, Y, 330, Delle G3, G5, Asusy TUF, Vivobooki, Acer Aspire, to gnioty absolutnie najgorszego sortu w tej kategorii. Mały plusik dla HP Omen, Acer Nitro 5, Acer Helios 300, ale bez rewelacji.

Generalnie do 4k nie ma co kupić.

Jeszcze jedna podstawowa zasada pod kątem grzania się laptopa - 17,3" będzie sporo chłodniejszy od swojego brata 15,6"

Moje propozycje lepiej wyposażone w tej cenie:

Ekonomiczne podejście z założeniem, że grasz na PC:[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

To samo co wyżej z lepszym procesorem: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Ciut lepsza grafika i nowsza konfiguracja, ale gorsza seria: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Wszystko sporo poniżej 4k i nic nie trzeba już dokupywać.

Mogę też zapewnić, że zgodnie z opisem zdjęcie mocno wyolbrzymia ewentualną wadę. Tak naprawdę bez lupy tego nie widać. Pełna gwarancja.

P.S. Nie pracuję, ani nigdy nie pracowałem w x-kom czy w MSI. Po prostu te laptopy są lepsze pod pewnymi (istotnymi) względami od konkurencji w swojej klasie. Polecam Outlet ze względu na cenę i doświadczenie z tymi produktami.

Jedyna konkurencja dla gamingowych MSI to Dell Alienware, Acer Predator i konfigurowalne składaki - wszystko w cenie mocno powyżej 10k, a nierzadko powyżej 20k.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzięki za pomoc wiktorynek, jak pisałem SSD mnie nie interesuje bo w PC wymieniłem dysk i mam Plextora NVMe 256gb 2800/1300 wiec da rade, tez myślałem mocno nad MSI ale oglądając porównanie OMEN'a, Legiona I MSI jak koles grał temperatury wszystkich tych modeli były na tym samym poziomie może nieco wiecej miał Legion, w MSI biorę pod uwagę model GF z racji matrycy IPS szczerze to nie porównałem ich parametrów miedzy HP a MSI ale chciałem coś na 8mej generacji mimo jej wad

no i modele które podałeś tez nie maja windowsa i trzeba liczyć jego zakup ( po za drugim ) jak już wszystko się podliczy to daje dużo więcej niż zamierzałem wydać, stąd skłonny jestem do Omena albo tego outletu GF62 którego podałem, a narazie 8GB ramu wystarczy dokopię jak będą fundusze i będzie taka potrzeba

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

tak czy siak różnica będzie między starym laptopem do pracy a nowym 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Musisz sam zdecydować - mniejsze zło czy większe dobro. 

System to nie jest wielki wydatek: https://www.cyber-sklep.pl/ms-windows-7-professional-3264bit-sp1-microsoft-partner-coa-pl-p-170.html

lub: https://www.cyber-sklep.pl/microsoft-windows-81-professional-3264bit-oem-pl-p-32.html

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi