Skocz do zawartości
Marcel1

Własna partycja recovery

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jakiś miesiąc temu, przeglądając ot tak z nudów neta natrafiłem na kilka videoporadników przedstawiających jak w prosty i łatwy sposób można wykonać swoją własną partycję recovery. 
Linki dla zainteresowanych:
[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]
Sprawa jest o tyle ciekawa, że korzystając z tych sposobów, możemy zrobić sobie conajmniej dwa typy takich partycji.
1. Tworzymy taką typową partycję recovery dzięki której będzie można - w razie potrzeby - przywrócić system operacyjny do pierwotnego stanu czyli coś w stylu partycji recovery spotykanej w laptopach. To sposób pierwszy
2. Taka partycja umożliwi nam nie tylko przywracanie systemu, ale i dzięki niej zainstalujemy sobie system od nowa bez korzystania z bootowalych nośników takich jak pendrive czy płyta. To sposób drugi.
Zainteresowało mnie to do tego stopnia, że postanowiłem wykonać sobie taką partycję ale i nieco ją ulepszyć dodając np: blokadę zapisu na takiej partycji. Stąd moje pytanie czy jeśli wykonam sobie taką partycję i zablokuje możliwość jej zapisu w sposób przedstawiony w tym oto poradniku:
To czy coś takiego ma szansę zadziałać czy nie ?
Z góry dzięki za odpowiedź.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tego rozwiązanie jeszcze nie testowałem jestem przed reinstalacją systemu więc spróbuję jak wgram na świeżo. Kiedyś korzystałem z teg programu [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

A tu są podobne poradniki [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, Hells Angels napisał:

Tego rozwiązanie jeszcze nie testowałem jestem przed reinstalacją systemu więc spróbuję jak wgram na świeżo. Kiedyś korzystałem z teg programu [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

A tu są podobne poradniki [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Tak, też je już przeglądałem i te które podałem w swoim pierwszym poście wydały mi się być najlepszym rozwiązaniem. Co sądzisz o zablokowaniu partycji recovery przed zapisem ? Zda to egzamin czy raczej zbędny bajer ?

Jeszcze jedno pytanie, na niektórych videoporadnikach ta własna partycja recovery tworzona jest na partycji podstawowej a na innych na rozszerzone, jakj myślisz ma to jakieś znaczenie czy nie ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
25 minut temu, wiktorynek napisał:

A nie lepiej zrobić klona dysku/partycji systemowej? I co jakiś czas go aktualizować, aby mieć wszystko gotowe od ręki? Szybciej, prościej i pewniej.

Owszem to też jest dobre rozwiązanie, jednakże niektórzy wolą instalację od ,, zera ", czystego systemu pozbawionego tych wszystkich ,, dodatków " które dodaje do swojej partycji producent sprzętu ( laptopa ), a poza tym można zrobić sobie taką partycję, którą opisałem w drugim punkcie swojego pierwszego postu. Jest to ciekawa i warta rozważania propozycja dla osób, które nie chcą lub z różnych względów nie potrafią tworzyć a następnie uruchomić np: bootwalnego pendrive.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 6.11.2018 o 22:43, TediPower napisał:

Ciekawi mnie temat

obecnie do tej pory korzystam ze starego dysku 2,5" 40GB i easy2boot

Jeśli Cię to zaciekawiło to Tobie i innym zainteresowanym osobom poleciałbym stworzyć sobie partycję na podstawie tego poradnika

Łączy on w sobie dwie rzeczy o których wspomniałem w swoim pierwszym poście, mianowicie możemy z tak wykonanej partycji zarówno przywrócić wcześniej wykonamy backup systemu, jak i zainstalować go na nowo bez tworzenia bootowalych nośników. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 6.11.2018 o 22:32, Marcel1 napisał:

Owszem to też jest dobre rozwiązanie, jednakże niektórzy wolą instalację od ,, zera ", czystego systemu pozbawionego tych wszystkich ,, dodatków " które dodaje do swojej partycji producent sprzętu

Tylko taką miałem na myśli - czysta instalacja i wtedy klon.

W dniu 6.11.2018 o 22:32, Marcel1 napisał:

dla osób, które nie chcą lub z różnych względów nie potrafią tworzyć a następnie uruchomić np: bootwalnego pendrive.

Takie osoby tym bardziej niech się nie biorą za partycję recovery.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wartą rozważenia jest również metoda z wykorzystaniem Acronisa i opcji "startup recovery manager". Dla mnie ... najprostsza i skuteczna metoda. Przy bootowaniu F11 i mamy szybki dostęp do kopii.

Wada ... koszt softu :( 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
28 minut temu, zdzisiek24 napisał:

Wartą rozważenia jest również metoda z wykorzystaniem Acronisa i opcji "startup recovery manager". Dla mnie ... najprostsza i skuteczna metoda. Przy bootowaniu F11 i mamy szybki dostęp do kopii.

Wada ... koszt softu :( 

Tak,to bardzo fajna metoda. Znam i używam Acronisa od lat i uwazam go za jeden z najlepszych programów do tworzenia backupu, klonowanie czy partycjonowania dysku (Acronis Disk Director ). W najnowszej wersji Acronis True Image dostępna jest też nowa opcja Acronis Survival Kit czyli:

"Acronis Survival Kit (Nowość!) – możliwość utworzenia na dysku zewnętrznym narzędzia ratunkowego all-in-one, zawierającego wszystko, czego potrzeba do przywrócenia systemu, m.in. nośnik startowy i pełne kopie zapasowe komputera."

bardzo fajna opcja, która może wyprzeć potrzebę tworzenia partycji recovery.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi