Skocz do zawartości
barniak

Windows 10 - clonowanie dysku ze starego HDD na nowy SSD

Rekomendowane odpowiedzi

13 minut temu, wiktorynek napisał:

I bardzo dobrze. Dla domowego użytkownika MBR jest nawet lepszym rozwiązaniem. Teraz jeszcze przy SSD wyłącz sobie Prefetch i usługę wstępnego ładowania do pamięci. Opcjonalnie wyłącz indeksowanie/wyszukiwanie.

Gdzie wyłącze to kolego? Jest to mój pierwszy ssd dlatego zielony w tym jestem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 minuty temu, barniak napisał:

Gdzie wyłącze to kolego? Jest to mój pierwszy ssd dlatego zielony w tym jestem.

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Memory Management\PrefetchParameters]

"EnablePrefetcher"=dword:00000000

wklej w notatnik zapisz jako Wyłączenie prefetch.reg  klikasz na to  i gotowe

Masz tu na forum narzędzia do dysków ssd

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Teraz, m4s napisał:

Wszystkie usługi są do wyłączenia w ..... usługach.

Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka

W usługach w Windowsie czy w jakiś usługach typowo w dysku czy gdzie ? Mówisz o menadżerze urzadzadzen i dalej usługi?

Teraz, woj_ani217 napisał:

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Memory Management\PrefetchParameters]

"EnablePrefetcher"=dword:00000000

wklej w notatnik zapisz jako Wyłączenie prefetch.reg  klikasz na to  i gotowe

Masz tu na forum narzędzia do dysków ssd

Zaraz się rozejrzę póki co nie mogę nadziwić się różnica prędkości między hdd a ssd. Kosmos 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Przydadzą Ci się  takie  programiki :

SSD Tweaker
Dism++x64

Wyłączanie niepotrzebnych usług.

"Naciśnij klawisze [Windows R], po czym wpisz polecenie services.msc i potwierdź przyciskiem OK. Teraz kliknij dwukrotnie wpis Defragmentator dysków na liście usług, ustaw opcję Wyłączony w polu listy Typ uruchomienia i kliknij OK. Tych samych ustawień dokonaj przy usługach Wstępne ładowanie do pamięci i Windows Search. Oprócz tego należy wyłączyć automatyczne indeksowanie dysków SSD, bo wykonuje ono niepotrzebne operacje na napędach tego rodzaju. W tym celu otwórz okno Eksploratora i kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę dysku SSD. Wskaż polecenie Właściwości, po czym usuń zaznaczenie pola wyboru Zezwalaj na indeksowanie zawartości plików na tym dysku wraz z ich właściwościami na karcie Ogólne."

Dobrze też przenieść  TEMP  na HD

A to  wklej w notatnik  i zapisz  sobie na pulpicie jako     Czyszczenie HDD.bat

%Systemroot%\system32\cmd.exe /c cleanmgr /sageset:65535 & cleanmgr /sagerun:65535

Uruchamiasz to prawo klikiem  jako administrator  zaznaczasz wszystkie okienka  ok  i czyścisz.

Masz to wszystko tu na forum  tylko poszperaj trochę.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
6 minut temu, wiktorynek napisał:

Ze wszystkim się zgadzam, ale to już lekka przesada. Nie po to się kupuje SSD, aby go oszczędzać i spowalniać sobie system.

I prawda i nie prawda  wszystko zależy  jak kto  " tyra "  ten dysk  a i nie raz " ratuje "  lepiej cztery litery jak się naciągnie badziewia  ale się nie upieram że to jest  konieczna czynność.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, woj_ani217 napisał:

Przydadzą Ci się  takie  programiki :

SSD Tweaker
Dism++x64

Wyłączanie niepotrzebnych usług.

"Naciśnij klawisze [Windows R], po czym wpisz polecenie services.msc i potwierdź przyciskiem OK. Teraz kliknij dwukrotnie wpis Defragmentator dysków na liście usług, ustaw opcję Wyłączony w polu listy Typ uruchomienia i kliknij OK. Tych samych ustawień dokonaj przy usługach Wstępne ładowanie do pamięci i Windows Search. Oprócz tego należy wyłączyć automatyczne indeksowanie dysków SSD, bo wykonuje ono niepotrzebne operacje na napędach tego rodzaju. W tym celu otwórz okno Eksploratora i kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę dysku SSD. Wskaż polecenie Właściwości, po czym usuń zaznaczenie pola wyboru Zezwalaj na indeksowanie zawartości plików na tym dysku wraz z ich właściwościami na karcie Ogólne."

Dobrze też przenieść  TEMP  na HD

A to  wklej w notatnik  i zapisz  sobie na pulpicie jako     Czyszczenie HDD.bat

%Systemroot%\system32\cmd.exe /c cleanmgr /sageset:65535 & cleanmgr /sagerun:65535

Uruchamiasz to prawo klikiem  jako administrator  zaznaczasz wszystkie okienka  ok  i czyścisz.

Masz to wszystko tu na forum  tylko poszperaj trochę.

"Naciśnij klawisze [Windows R], po czym wpisz polecenie services.msc i potwierdź przyciskiem OK. Teraz kliknij dwukrotnie wpis Defragmentator dysków na liście usług..."

Nie mam takiej opcji...

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A Ty  co masz win 10 ?

Kliknij  prawym  myszki na dysk C:  > właściwości > narzędzia  i wyłącz  defragmentacje dysku C

PS

poszukaj tu na forum  Tweaki   ktoś tu  wstawiał gotowe pliki reg  i będziesz miał z głowy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

tak win10 - o tym mówisz? mam odznaczyć to uruchom z harmonogramem?

To też odznaczyć?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
9 godzin temu, P1O napisał:

Esencja zaawansowanego informatyka. ;)

Uslugi.jpg

:trollface:

Wybacz mi... ale to prawda.

Do awansu a tym bardziej do zaawansowanego to mi daleko. Coś tam umiem powiem skromnie, np. usługi wyłączam w usługach etc....

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 minuty temu, P1O napisał:

@barniak włącz tę optymalizację zgodnie z harmonogramem, bo naczytałeś się porad od osób nie znających Win 10 i/lub nie posiadających dysku SSD. 

Czyli jednak włączyć ? A jakie są różnice w wyłączonym a włączonym ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Windows 10 zna dyski SSD i nazywa je dyskami półprzewodnikowymi. Dla tych dysków nie istnieje pojęcie defragmentacji i nawet nie ma takiej opcji. Optymalizacja w Windows 10 działa inaczej dla dysków HDD i SSD. Dla HDD jest to wspomniana przez kolegów defragmentacja. Dla SSD uruchamiany jest szereg czynności mających na celu np. wyczyszczenie nieużywanych komórek pamięci po to, by dysk był wydajniejszy. Działa to na naszą korzyść i nie ma nic wspólnego z defragmentacją. 

Zostawiamy włączone. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 minuty temu, P1O napisał:

wyczyszczenie nieużywanych komórek pamięci

Idea słuszna, tylko jeśli w zakresie TRIM, to potrafi to każdy Windows od 7 wzwyż, natomiast jeśli chodzi o całkowite opróżnienie komórek z ładunków elektrycznych, tego nie potrafi żaden Windows.

Do tego trzeba dodać specyfikę budowy danego dysku SSD, jego wbudowanych możliwości sprzętowych oraz stopnia zapełnienia - to wszystko ma wpływ.

Ale generalnie, dowiedzione już jest, że użytkownik domowy nie ma się czym przejmować w kwestii trwałości komórek dysku SSD, więc wracamy do punktu wyjścia - można wyłączyć harmonogram. 

Praktycznie niewielkie znaczenie w systemach od Win 8 wzwyż, gdzie wbudowano funkcję optymalizacji.

Co do samej defragmentacji - jeśli nie robi się tego często, to może być nawet pomocne - to taki TRIM na żądanie. ;)

P.S. Ja już spotkałem opinie, gdzie poddawano w wątpliwość czy słuszność funkcji TRIM, więc nic mnie nie zdziwi. Podobnie jak wbudowaną sprzętowo w każdy dysk funkcję Garbage Collection. Czytałem publikacje, gdzie praktycznie testowano działanie tej funkcji. Działa nawet dobrze jeśli pozostawimy włączony komputer z tym dyskiem przez okres ok 2 tygodni w trybie bezczynności.

Moje osobiste zdanie - używać do bólu i bezlitośnie SSD - po to kupujemy, aby było szybko i wygodnie. Jeszcze żaden SSD mi się nie wykończył z tytułu zapisu komórek. 90% awarii SSD to wada kontrolera.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Oj  Panowie mieszacie  chłopakowi w głowie że ma teraz pewnie pełną jak sklep  ( a może tak założyć temat  czyja racja jest mojsza ? ).

Ile  opiniotwórczych  wypowiedzi  tyle jest za  a nawet i przeciw  i nikomu nie dogodzisz.

Na pewno wyłączyć mechanizm indeksowania Windows Search .
Windows raz na miesiąc wykonuje ponadto pełną defragmentację jeżeli uruchomiona jest usługa kopiowania woluminów w tle (Volume Shadow Copy) bo
korzysta z niej punkt przywracania systemu chyba że ją wcześniej wyłączymy.
Przyczyną może też być  system plików NTFS gdzie poszczególne części pliku na dysku mogą być rozdrobnione i w przypadku SSD nie wpłynie to drastycznie negatywnie na wydajność, ale to rozdrobnienie ma swoje limity określone przez metadane i przez osiągnięcie  maksimum, dalsze próby zapisu pliku będą powodować błędy.

I tak  jak pisze wiktorynek  " używać do bólu i bezlitośnie SSD  aby było szybko i wygodnie  " tym bardziej  że ceny  nie są już takie z kosmosu jak były na początku.

I na deserek  na Linuxie takie dylematy nie istnieją.

PS.

zapytałem wujka  G i tu  jest " pacierz do dysków ssd " wprawdzie  bardzo stary ale czytelny dla  laików !

Tu  już nic nie można - dysk z powrotem do pudełka  bo szkoda go !.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi