Jump to content
mnierny

Sumy kontrolne CD dla polskich wersji Windows 95/98/ME/2k/XP i inne

Recommended Posts

Witajcie, chciałbym założyć zbiorczy wątek z sumami md5/sha1 dla obrazów polskich wydań systemów windowsowych.

Bardzo dużo obrazów lata po chomikach i w zasadzie każdy się różni.

Mam kilka fabrycznych płyt dla których policzyłem sobie sumy i poniżej je wrzucam, ale bardzo bym był zainteresowany windowsem 95 i 2000

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Jeżeli w temat zdobędzie zainteresowanie i pojawią się nowe sumy i wersje windowsów to zaktualizuję swój post o nowe info.

1451107701_XP_V2002_SP20504Nrart.X10-59883PL.jpg.10abcc3f195c5fadc9a0f2319cdb5848.jpg

Edited by mnierny
Dodałem Windows XP Pro SP2

Zbiorczy wątek z sumami kontrolnymi obrazów wydanych przez MS jak najbardziej ma sens, bo tutaj MS udostępnia konkretny plik i jego suma będzie zawsze taka sama. 

Natomiast listę sum kontrolnych obrazów utworzonych własnoręcznie można sobie w buty wsadzić, gdyż sumy kontrolne obrazów utworzonych z tego samego nośnika za pomocą różnych narzędzi (i ich ustawień) będą za każdym razem inne.

Piszę to, bo nie wydaje mi się, żeby "95/98/ME/2k/XP" były udostępniane przez MS w postaci innej, niż fizyczny nośnik i dla tych systemów rozmowa o sumach kontrolnych ma sens tylko w odniesieniu do konkretnego narzędzia tworzącego obraz z nośnika (jego wersji, ustawień i pewnie jeszcze czegoś). Choć wydaje mi się, że z uwagi na chociażby datę utworzenia obrazu nawet tym samym programem, wyniki będą różne w różnym czasie. Spróbuj raz jeszcze wykonać obraz któregoś z tych nośników i porównaj sumy z tymi, które wkleiłeś w poście. Szczerze wątpię, by się zgadzały. 

Godzinę temu, P1O napisał:

Choć wydaje mi się, że z uwagi na chociażby datę utworzenia obrazu nawet tym samym programem, wyniki będą różne w różnym czasie. Spróbuj raz jeszcze wykonać obraz któregoś z tych nośników i porównaj sumy z tymi, które wkleiłeś w poście. Szczerze wątpię, by się zgadzały. 

Nie zalezne kiedy i ile razy zrobi sumy kontrolne to one będą takie same jak będzie robił w ten sam sposób je, ale nie on @mnierny, ani [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] nie jest odpowiedzialny za obrazy płyt na np. [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników], forach, warezach itd., czyli z tego powodu temat jest trochę bez sensowny.

A co do obrazów płyt danych przez [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników], to nie muszą one krążyć po necie. Bo strony usuwają pliki po sumach kontrolnych i koleś by mu np. [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] nie usunęło pliku gdy [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] zgłosi jego sumę kontrolną to własnoręcznie wykonuje obraz swojej płyt z systemem i to nie oznacza że udostępniony przez niego obraz płyt nie jest pełnoprawnym systemem.

To może trzeba zacząć od tego, że dla Windows 2000 i XP suma kontrolna CRC32 chyba zawsze równa FFFFFFFF

Oczywiście nie daje takiej pewności jak MD5 lub SHA, ale to najszybszy sposób by uprawdopodobnić, że obraz jest oryginalny.

No i oczywiście standardowy obraz ISO robiony z tej samej nieuszkodzonej płyty, nawet w odstępie 20 lat da taką samą sumę kontrolną.

Identyczny binarnie plik => identyczna suma kontrolna, nie ma innej możliwości.

Inna suma kontrolna jest możliwa tylko w przypadku jakichś egzotycznych odmian ISO.

Np.: tworzę obraz tej samej płyty programami ImgBurn i WinHex - będą identyczne chyba, że w WinHex wybiorę opcję "RAW CD access (2352 bytes)"

EDYCJA

MD5                                                             SHA1
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Windows 2000 Professional    5.00.2920.0000           7c5653236321927d117451132337d29a     a4d7823e04db1e6d06a7d7091cf6b52384698db9

5 hours ago, moszter said:

A to są sumy kontrolne obrazów robiony przez Ciebie? 

Tak, te trzy które podałem (w zasadzie 4 bo płyta win 98 SE zwykła i ta która wygląda jak hologram ma identyczne sumy) są zrobione przeze mnie z oryginalnych nośników.

Mimo wszystko jeżeli posiadacie te same wersję proszę potwierdźcie (lub zaprzeczcie) prawidłowości tych sum.

4 hours ago, P1O said:

sumy kontrolne obrazów utworzonych z tego samego nośnika za pomocą różnych narzędzi (i ich ustawień) będą za każdym razem inne.

Trochę tak jest ale nie do końca. Wszystkie oryginalne płyty CD od MS są wytłoczone w formacie ISO9660. W części płyty zwanej Primary Volume Descriptor  jest struktura opisująca jaki rozmiar jaki mają dane jako wielokrotność rozmiaru sektora płyty. Czyli [Volume Size] x [Logical Block Size] = [Rozmiar obrazu ISO] (w bajtach).

Żadne porządne narzędzie do robienia obrazów ISO nie ma prawa w jakiś sposób modyfikować odczytywanych danych ale według moich doświadczeń różnie bywa z tym ile tych danych jest zaczytywanych. Np. zauważyłem, że alcohol  52% podczas tworzenia obrazu wychodzi poza ten teoretyczny rozmiar danych. Nie ma to absolutnie żadnego wpływu na funkcjonalność takiego obrazu ale ma wpływ na sumę kontrolną. Dlatego też pewnie spotkałeś się z różnymi sumami dla obrazów stworzonych przez różne aplikacje. Sumy podane prze zemnie są stworzone za pomocą UltraIso ale nie ma to znaczenia, identyczna suma kontrolna wychodzi też ozywając dd pod linuksem z zastrzeżeniem że rozmiar pliku będzie równy dokładnie iloczynowi [Volume Size] x [Logical Block Size].

Dzięki @iskier , dla pewności zapytam - to jest wersja PL bez SP? Bo ten numer "5.00.2920.0000" wygląda bardziej na wersję IE. Wersje win 2k z jakimi się spotkałem to:

Nie wydaje mi się żeby polskie wersje miały inne numeracje (ale mogę się oczywiście mylić).

Mam kilka płytek. W wolnym czasie utworzę obrazy i sprawdzę sumy. Dla pewności użyję różnych programów. Podobne rozmowy już gdzieś były.

@mnierny - to wersja bez service packa i chyba masz rację z numerem buildu. To natomiast kolejna kwestia - jak sprawdzić build niezainstalowanego systemu?

@P1O w tym wątku po prostu różni ludzie piszą o różnych rzeczach.

Sprawdzałem kilka razy, gdy mi się chciało - obraz ISO pierwotny oraz "wtórny"- czyli zrobiony z dobrze nagranej płyty z pierwotnego obrazu, są identyczne.

Faktycznie ciężko będzie sprawdzić wersję bez instalowania, sprawdziłem czy wersja pliku kernel32.dll jest taka sama jak windowsa ale różnią się. Ostatecznie doszedłem do wniosku, że najważniejszy jest Nr art. nadrukowany na płycie.

@iskier prośba do Ciebie gdybyś mógł sprawdzić jaki masz numer artykułu na twoim windowsie to byłbym wdzięczny.

17 hours ago, P1O said:

Mam kilka płytek. W wolnym czasie utworzę obrazy i sprawdzę sumy.

super, ja też jeszcze mam jakieś windowsy NT i jedną płytę z win 2k PL

Edit: Zaktualizowałem tabelkę i grafiki

Edit2: Znalazłem sposób na sprawdzenie wersji windows (na razie 2k) bez instalacji. Potrzebny jest tylko plik KERNEL32.DL_ który znajduje się w folderze I386

powyższy skrypt zapisujemy np. jako w2kver.bat i używamy: w2kver.bat X:\I386\KERNEL32.DL_

W zależności od zwróconej wersji kernela mamy:

Wersje systemów znalazłem tu: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Windowsy 9x mają pliki popakowane w *.CAB, jak znajdę trochę czasu to też zrobię krótki skrypcik do nich.