Skocz do zawartości

Restarty komputera pod obciążeniem


br4kus

Rekomendowane odpowiedzi

Siemanko, otóż problem wydaje się niby banalny (winny zasilacz i tyle), lecz nie jestem pewien... Mianowicie podczas grania (Dying Light, GTA V, NFS Payback) w pewnym momencie (nie ma na to żadnej reguły) komputer po prostu resetuje się. Natomiast podczas grania w np. CS:GO, Hurtworld, problem nie występuje. Co dziwne, robiłem stress testy, CPU, GPU, RAM, wszystkiego z osobna i wszystkiego jednocześnie, różne kombinacje, i nie udało mi się wywołać restartu. Do stress testów używałem Prime95, FurMark i kilka innych, w tym samym czasie patrzyłem na temperatury - wszystkie w normie, nic się nie przegrzewa.

 

Specyfikacja kompa:

MOBO: GA-H81M-S2PV

CPU: i5-4460

GPU: MSI HD7850 1GB

4GB RAM

PSU: Corsair VS450

 

Wszystkie sterowniki zaktualizowane, system Win 10 Pro (W10 JG od srom-otnik'a), BIOS także najnowsza wersja.

Myślałem, że może to być wina RAM-u, 4 GB może nie wystarczać do tych tytułów, lecz w momencie restartu czasem nie przekracza progu 3,4GB, a czasem niemalże zajęta jest cała pamięć. RAM oczywiście przetestowany Memtestem, zero błędów.

Nie jestem pewien, ale wydaje mi się, że pierwszy raz problem ukazał się po wymianie karty graficznej (coś koło dwóch/trzech tygodni temu), jeszcze na starym CPU i miało to miejsce w GTA V. Karta nie podkręcana, nie dopatrzyłem się żadnych "wybrzuszonych" kondensatorów ani na płycie głównej, ani na karcie graficznej, podczas testów też nie było z nią problemów.

Z tego co wyczytałem, zasilacz powinien utrzymywać bez większego problemu taką specyfikację (do tego 1xHDD 1TB), ale nie mam już innego pomysłu. Co myślicie? :D

Dodam jeszcze, że wszystkie gry oryginalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyłączyłem automatyczne uruchamianie ponownie po awarii - nadal :/

Na dzienniki już patrzyłem i nic ciekawego nie znalazłem. Z krytycznych jedynie Kernel-Power (System został uruchomiony ponownie bez uprzedniego czystego zamknięcia. Możliwe przyczyny błędu: system przestał odpowiadać lub uległ awarii albo nastąpiła nieoczekiwana utrata zasilania.) Z błędów coś takiego: Kernel-EventTracing (Sesja „Circular Kernel Context Logger” została zatrzymana z powodu następującego błędu: 0xC0000188); EventLog (Poprzednie zamknięcie systemu przy 19:42:10 na ‎20.‎09.‎2018 było nieoczekiwane.); Service Control Manager (Nie można uruchomić usługi luafv z powodu następującego błędu: 
Nastąpiło zablokowanie ładowania sterownika).

Ta utrata zasilania mnie ciągle ciekawi... Dosłownie moment przed restartem patrzyłem na temperatury, wszystkie w normie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznij od podmiany zasilacza - może być nawet gorszy. Martwi mnie jeszcze te 4GB ramu, z tego powodu, że po wyczerpaniu 80% system zaczyna korzystać z pamięci wirtualnej na dysku. Normalnie objawia się to nagłym zmuleniem, ale mogą być też inne objawy. Nie wiem jak masz ustawioną pamięć wirtualną w systemie. Skłaniam się jednak ku problemowi sprzętowemu. To są najgorsze usterki do zdiagnozowania, gdy działa, ale nie do końca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem to, w tym wątku jest poruszany nieco inny problem, mianowicie problem przy uruchamianiu systemu, ja mam samoczynne restarty. Wszystko miałem już ustawione według tamtejszych zaleceń, jedynie zwiększyłem maksymalną wielkość przy ReadyBoot do 40 (miałem wcześniej 20), ale wątpię, że to coś da.

 

EDIT: Circular Kernel Context Logger pojawił mi się o 19:46, czyli 4 minuty po restarcie, więc raczej nie tutaj tkwi problem :/

EDIT2:

3 minuty temu, wiktorynek napisał:

Zacznij od podmiany zasilacza - może być nawet gorszy. Martwi mnie jeszcze te 4GB ramu, z tego powodu, że po wyczerpaniu 80% system zaczyna korzystać z pamięci wirtualnej na dysku. Normalnie objawia się to nagłym zmuleniem, ale mogą być też inne objawy. Nie wiem jak masz ustawioną pamięć wirtualną w systemie. Skłaniam się jednak ku problemowi sprzętowemu. To są najgorsze usterki do zdiagnozowania.

Właśnie za bardzo nie mam żadnego powyżej 400W, a no-name poniżej 400W aż się boję ładować do kompa :D

Zapomniałem wcześniej dodać - dzisiaj przyszła mi druga kość RAMu, teraz mam 8 GB (przetestowane MemTestem każda z osobna jak i razem), więc tutaj też już nie doszukuję się problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej cię nie ominie test z zasilaczem, ale aby wyeliminować jeszcze problemy systemowo-programowo-sterownikowe wydziel na dysku partycję i zainstaluj na niej Win 7 lub Win 8.1 - oryginał, w pełni zaktualizowany, nie musisz nawet aktywować na kilka dni. Zainstaluj sterowniki najnowsze - nic z WU. Zainstaluj i testuj tylko te gry na których jest problem, niczego innego nie instaluj. Testuj.

br4kus lubi to
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też coś tak czuję, już skłaniam się do zakupu jakiegoś markowego 550W. W takim razie jutro W7 zainstaluję i sprawdzę. Brat przez 2/3 godziny grał dzisiaj w GTA V, później trochę Dying Light - zero problemów, teraz pograłem trochę w CSa (coś koło godziny), potem poszliśmy na GTA i po pół godziny jakoś problem się pokazał (jedyne co to w tle miałem TSa, ale wątpię, żeby to on powodował jakikolwiek problem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem identyczny problem opisany krótko w podanym temacie i po zmianie zasilacza restarty się już nie pojawiały. Nie jest z góry powiedziane, że to na stówkę zasilacz, dlatego jak nie chcesz ryzykować kasy najlepiej podmienić na jakiś inny i sprawdzić. Ja zaryzykowałem i kupiłem Seasonic'a, który całkowicie rozwiązał problem.

br4kus lubi to
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem jeszcze test PSU przez OCCT. Po niecałej minucie doświadczyłem restartu. Test robiony w tej sekcji programu: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] Z tego co wyczytałem, najbardziej polecany przy podobnych problemach. Myślę, że zasilacz już nie daje rady :/ 

Dodatkowo zrobiłem testy CPU oraz GPU (także OCCT) i problem nie wystąpił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te Corsair'y z niskiej półki widocznie lubią sobie tak padać po jakimś czasie. Dlatego ja już nie oszczędzam na zasilaczach, wole zapłacić więcej i mieć spokój na lata. Od siebie mogę polecić tego Seasonic'a z dziesięcioletnią gwarancją: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej chcę się zamknąć w cenie poniżej 250 zł :p Na oku mam takie modele:

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Z tego co czytałem, ludzie chwalą sobie tego be quiet! System Power 9, ale w jakimś teście delikatnie narzekali na różnice napięcia idle/stres na linii 12V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, wiktorynek napisał:

Raczej cię nie ominie test z zasilaczem, ale aby wyeliminować jeszcze problemy systemowo-programowo-sterownikowe wydziel na dysku partycję i zainstaluj na niej Win 7 lub Win 8.1 - oryginał, w pełni zaktualizowany, nie musisz nawet aktywować na kilka dni. Zainstaluj sterowniki najnowsze - nic z WU. Zainstaluj i testuj tylko te gry na których jest problem, niczego innego nie instaluj. Testuj.

Zainstalowałem czysty W7, wgrałem wszystkie aktualne sterowniki i zrobiłem test przez OCCT - długo czekać nie musiałem na "pożądany" efekt :D Po dwudziestu sekundach nastąpił restart kompa. Tak więc myślę, że aspekty software można wykluczyć i wybierać zasilacz :E

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie