Skocz do zawartości
moore

Odzyskanie danych z dysku

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,
mam problem z dyskiem dziewczyny. Na dysku znajdowały się zdjęcia na których jej bardzo zależy.
Otóż, po podłączeniu dysku do komputera, nie pojawia się standardowo (np. E:\) ale słychać, że chodzi.
Sprawdzałem w "Zarządzaniu dysku" pojawia się jako dysk niezainicjowany z całą wolną nieprzydzielonym miejscem(i wyskakuje komunikat o zainicjowaniu i wyborze sektora rozruchowego).

Wcześniej było wszystko OK.
1) Co mogło się stać? (nagle brakło zasilania czy ktoś nie odłączył bezpiecznie?)
2) Jak odzyskać dane? (czy da się wgrać jakoś na nowo sektor rozruchowych bez uszkadzania danych? czy polecicie jakiś program żeby odzyskać dane)
Pozdrawiam i liczę na pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@renatan
Właśnie to co napisałem. Jest on podłączany do komputera przez USB.

@P1O
Wgranie sektora rozruchowego nie naruszy mi tych plików do odzyskania?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Plików nie tknie. W czasie skanowania najpierw pokazuje propozycje partycji do przywrócenia. Dopiero na koniec potwierdzamy (lub nie) dokonanie zmian. Jeśli miałeś tam np. jedną partycję NTFS o rozmiarze 168GB i taką pokaże Ci podczas skanowania, to jesteś w domu. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Z tego co kojarzę to zrobiłem dziewczynie jedną partycję na MBR.
Także w niedziele zobaczę.
Czyli jakby mi się udało wgrać ten sektor i odzyskać partycję to już będzie dostęp do wszystkiego?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pod warunkiem że dysk nie uległ uszkodzeniu. Jeśli się nie powiedzie możesz spróbować użyć jakiegoś programu do odzyskiwania danych np Recuva, tylko podłącz ten dysk przez USB do innego komputera i na tym innym zainstaluj/odpal(wersję portable). Jeśli i to nic nie da, dysk do kosza i zapomnij o nim(kup i wypij pół litra lub litra w zależności od Twoich mocy). ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pewnie że można, tylko po co wybierac czasochłonne i wymagające drugiego dysku narzędzie służące do odzyskiwania usuniętych plików lub plików że sformatowanych partycji, skoro można zacząć od prostej naprawy MBR i tabel partycji. 

Jesli zawartość dysku zniknęła tak po prostu, nic nie było usuwane i formatowane, to najprościej będzie przywrócić uszkodzone tabele. Mamy wtedy spowrotem wszystko na źródłowym dysku i niczego nie trzeba kopiować. To właśnie robi Disk Genius. 

Jak to nie ruszy, można brać się za kombajny. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@P1O

Dysk działał normalnie. Później za jakiś czas dziewczyna go podłączyła i już nic się nie wyświetlało.
Możesz mi napisać co trzeba wyklikać w programie Disk Genius żeby przywrócić uszkodzone tabele i odtworzyć sektor rozruchowy?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie wiem, czy dokładnie tak, bo nie mam kompa przy sobie i czy tak wyglądać będzie wersja, którą pobierzesz:

1. Uruchamiasz z uprawnieniami Administarora. 

2. Klikasz ikonkę lupy (Rebuild).

3. Program zapyta, czy chcesz skanować pobieżnie, czy cały dysk. W tym wypadku wystarczy szybkie skanowanie. 

4. Zaraz po akceptacji i rozpoczęciu skanowania zobaczysz informację o odnalezionej partycji, jej szczegóły i graficzną reprezentację w postaci takiego wałka, na którym będzie też pokazany stopień zapełnienia i (nie pamiętam) chyba też etykietę partycji i system plików.

5. Jeśli wszystko się zgadza i wygląda to na Twoją zaginioną partycję, na pytanie "Reserve?" odpowiedz klikając "Yes" i przejdź do pkt 8. 

6. Jeśli program znajdzie partycję, której informacje są niezgodne z tym, co powinno być, nie rezerwuj jej. Program będzie szukać dalej. 

7. Jeśli szybkie skanowanie nie pomoże, wróć do pkt 3 i wybierz pełne skanowanie (nie pamiętam - deep, advanced... coś takiego). 

8. Na koniec skanowania otrzymasz pytanie o zapisanie zmian. Jeśli masz pewność, że tak mogła wyglądać zaginiona partycja, potwierdzasz zapisanie zmian. 

9. Voila. 

Na koniec wszystkiego sprawdź SMART dysku i poprawność plików, bo jest możliwość, że dysk się kończy, skoro sam z siebie robi takie numery. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To również wymaga drugiego dysku do kopiowania odzyskanych plików i nie odtwarza struktury katalogów. Program jest bardzo dobry, ale jeszcze nie na tym etapie. ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kolego moore  od tego powinieneś  zacząć  naprawa systemu plików/biblioteki MBR  jak nie mam dysku w  " ręku " to takie wróżenie z fusów.

Najlepiej  dysk  w pudełeczko i do mnie to zrobimy  ( gwarancji na  100 % odzyskania danych nie ma nigdy i tak jest w praktyce ) ,albo nagraj filmik  ( z głosem ) żeby mieć konkretny  wgląd  co jest co z nim.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dziękuję wszystkim za rady.
Jutro się zabiorę do tego i dam znać co udało (nie udało) się z tym zrobić.
Pozdrawiam i życzę spokojnego weekendu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Udało mi się odzyskać tablice partycji za pomocą Disk Genius. 
Wklejam jeszcze SMART dysku, pożyje jeszcze trochę ten dysk?

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wstawiam tylko z CrystalDiskInfo, bo HD Tune nie pokazuje SMARTU (sprawdzone na wersji PRO i zwykłej).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli o mnie chodzi to u mnie najlepiej sprawdził się program R-Studio odzyskałem już nim lub naprawiłem kilka hdd i karty sd ważne tylko aby były widoczne przez winde w zarządzaniu dyskami nie jest ważne jaki system.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
10 godzin temu, moore napisał:

Wstawiam tylko z CrystalDiskInfo, bo HD Tune nie pokazuje SMARTU (sprawdzone na wersji PRO i zwykłej).

Ktoś, coś powie na temat tego SMARTA ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Użyj programu HardDiskSentuinel /portable/ - jest na forum, na da Ci w pełni satysfakcjonującą odpowiedź

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
13 godzin temu, moore napisał:

Wstawiam tylko z CrystalDiskInfo, bo HD Tune nie pokazuje SMARTU

To jest bardzo dziwne. Jeszcze się nie spotkałem, aby HD Tune czy jakakolwiek inna aplikacja nie pokazywała odczytu SMART skoro jakaś inna to potrafi. Ale bardziej mi chodziło o full scan powierzchni oraz Speedmap.

I tak te wszystkie diagnozy nie pokażą stanu elektroniki dysku, a ta może szwankować. Sam SMART nie pokazuje niczego złego.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Z tego co widać dysk do  pracy ale co z elektroniką  to ?

Zrób  kopie i potraktuj go  diskpart

Możesz go sprawdzić też  WD Drive Utilities 2.0.0.48

Zainstaluj jakikolwiek system  daj mu trochę w  " palnik " jak nic się nie wysypie  to  diskpart  i możesz używać (  raczej domowym sposobem nic więcej nie zrobisz ).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi