Skocz do zawartości
doop

[solved] windows 10, openSUSE, Grub2 - windows nie działa poprawnie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam problem z Windowsem 10 Pro zainstalowanym na jednym dysku z OpenSUSE Leap 42.3.

Laptop HP ProBook 650 G1. Dysk HDD. 4 partycje MBR:

sda1 - Linux

sda2 - Linux Swap

sda3 - Linux /home

sda4 - Windows (ntfs)

Instaluję Windowsa. Wszystko działa poprawnie. Wszystkie aktualizacje się wgrywają.

Następnie instaluję Linuxa. Jako program rozruchowy jest Grub2. Wykrywa on windowsa normalnie i pozwala na jego uruchomienie. Niestety ale teraz w windowsie dzieją się "dziwne" rzeczy:

- sam system działa poprawnie, bez żadnych błędów itp.,

- instalacje niewymagające ponownego uruchomienia instalują się poprawnie,

- instalacje wymagające ponownego uruchomienia zaczynają się instalować, następnie komputer należy uruchomić ponownie i instalacja jest kontynuowana. Niestety, w końcu, wyskakuje komunikat, ze aktualizacja nie może być zainstalowana i następuje wycofywanie zmian. Po wszystkim komputer uruchamia się poprawnie, a windows znów twierdzi, że ma do zainstalowania aktualizacje.

- nie mogę uruchomić systemu w trybie bez sprawdzanie podpisów sterowników (to była przyczyna, że zacząłem wnikać głębiej w temat) bo po wybraniu opcji "uruchom ponownie" z wciśniętym przyciskiem "shift" mam do wyboru tylko opcję "Zamknij komputer". Nie ma np. opcji o ustawieniach zaawansowanych (a przed odbudową gruba są),

- problem z instalacją aktualizacji pojawił się przy aktualizacji z wersji 1709 do wersji 1803 (komputer mam od 2 miesięcy i była to pierwsza jego większa aktualizacja). Próbowałem wymusić aktualizację uruchamiając instalację z pendriva ale instalka w końcu stwierdziła, że "Instalator systemu Windows 10. Niestety, mamy problem z określeniem, czy na Twoim komputerze można uruchomić system Windows 10. Zamknij Instalatora i ponów próbę." A przecież uruchomiłem do spod windowsa 10 :)

- uruchamiając instalkę z bootlowanego pendriva nie mam opcji aktualizacji jest tylko możliwość zainstalowania "na czysto" z formatowaniem partycji lub bez, ale wtedy ostrzega, że jest tam stara instalacja i zostanie ona przeniesiona do katalogu Windows.old.

Co może być przyczyną tak działającego windowsa?

Krzysiek

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mam podobny problem i myślę, że to dotyczy multi-boot'a. Na innym komputerze z identycznym pojedynczym systemem win 10 nie mam problemów.

Niezależnie od konfiguracji sprzętowej przy dual-boot'cie Win-Linux siadały mi aktualizacje zbiorcze w Win7 i w Win 10. Po naprawie BCD na Windowsowy mogłem normalnie aktualizować. Widocznie reboot przy aktualizacji nie może być zakłócony przez inny bootloader np. Grub.

Naprawa w stylu: https://www.laptopmag.com/articles/fix-0xc0000034-error-windows-10

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Problem rozwiązany. Za sugestią z innego forum zamieniłem miejscami windowsa z linuxem... i działa.

Czyli, najlepiej instalować windowsa na pierwszej partycji.

Problem uważam za rozwiązany.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi