Skocz do zawartości
P1erwszy

Lenovo G510 sterowniki, win 8.1 x64, problem grafika

Rekomendowane odpowiedzi

Hej i czołem!

Już praktycznie od nowości męczę się z moim laptopem, a niestety na coś nowego kasy brak...

Zawsze miałem problem z dobraniem odpowiednich sterowników do laptopa, albo coś nie działało, albo padał mi jakoś system.

Do rzeczy:

Mój laptop to lenovo g510 20238 z procesorem: i3-4000m,

z kartami: Intel HD Graphics 4600AMD Radeon R7 m265,

system: Windows 8.1 x64,

wersja biosu: 3.09

Odkąd pamiętam, miałem problemy z przełączaniem grafiki... Często sterownik nie działał prawidłowo, powodował bluescreeny, lub w ogóle nie chciał się instalować (szukałem ich w różnych miejscach). Próbowałem wielu rzeczy i ostatnie dwa dni spędziłem na próbach zainstalowania wszystkiego, tak żeby całość działała. Oczywiście się nie udało i przy próbach odpalenia czegoś na karcie dedykowanej dostaje komunikat z paska "sterownik amd driver przestał działać ale odzyskał sprawność". I tak za pewien sukces uważam to, iż udało mi się w ogóle sterownik zainstalować :). Bardzo zależy mi na sprawnym działaniu laptopa w każdym aspekcie, ma mi jeszcze posłużyć jakiś czas. Wiem, że są tu osoby, które ogarniają dobrze temat sterowników - ja nie. Czy jakaś dobra duszyczka pomoże dobrać sterowniki i kolejność ich instalacji? Płacę moją dozgonną wdzięcznością i szerokim uśmiechem :D

ps

Nie jest to tak, że nie chce mi się szukać rozwiązania na własną rękę. Szukałem go wielokrotnie i przez ostatnie dwa dni próbowałem naprawdę intensywnie zwalczyć problemy z laptopem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość

Problem częsty na w8.1/10  użyj [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] 

Następnie zainstaluj te [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]  sterowniki i będzie wszystko działac jak należy.

kolejność instalacji sterowników, na sam początek intel, potem radeon. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 godzinę temu, Attendd napisał:

Problem częsty na w8.1/10  użyj [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] 

Następnie zainstaluj te [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]  sterowniki i będzie wszystko działac jak należy.

kolejność instalacji sterowników, na sam początek intel, potem radeon. 

Zrobiłem tak jak opisałeś, ale jedyne co uzyskałem to błąd przy instalacji w postaci: "Instalacja aplikacji: błąd instalacji pakietu!". Mogłem zrobić coś źle? Czy raczej problem leży głębiej?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość

Masz pakiet Frameworka? Najlepiej zainstaluj jeszcze paczke Serebego przed cala instalacja sterowników do karty.

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Program wymaga zainstalowanych w systemie bibliotek .NET Framework w wersji 4.5 lub nowszej.

Jak to nie zadziała(ale sie chociaz zainstaluje, jesli nie to ewidentnie problem powazniejszy) można spróbować z jeszcze starszym wydaniem

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Formatujesz system, instalujesz czysty Win 8.1, uaktywniasz we funkcjach NET 3.5, pobierasz wszystkie aktualizacje bez sterowników z WU - powinien tam być również najnowszy NET 4.7.1 Jak system jest w pełni aktualny, to przystępujesz do instalacji sterowników w tej kolejności:

zip x64: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

niestety nie będzie już nowszych sterowników AMD do Win 8.1 - dalej wspierają tylko Win 7 i Win 10

reszta to już sterowniki ze strony Lenovo: card reader, touchpad, audio, lan, wlan, bt, camera, lenovo energy management

Grafika AMD R7 M265 jeszcze daje radę na niższych ustawieniach, a w laptopie można zamontować SSD, max 16GB ram i lepszy procesor np i7 4700MQ. To nie jest zły laptop, a w mocnej konfiguracji przebija wszelkie dzisiejsze pseudo wymysły do kwoty 2,5-3 tys pln. Co do przełączania grafik, to niestety bolączka znana i nie dotyczy tylko kart AMD. Czasem trzeba zrobić to ręcznie, a w pojedynczych sytuacjach na danej grze nie chce tego zrobić w ogóle i nic nie poradzisz, trzeba się pogodzić.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość

Ludzie uciekają z W8.1 na W7 bo tam APU lepiej sie ,, przełączy z intelowskiej". Zobaczymy czy to problem z Frameworkiem, sterowniki potrzebuja wersji 4.5 zwyż i taki jest w paczce AIO Serebego,  przed podjęciem decyzji o formacie nie zaszkodzi spróbować.

Tak jak wiktorynek pisze, warto wymienić tego procka i3 na coś lepszego w przyszłości taka i7(4 rdzenie 8 wątków) da ci sporego kopa(obecnie to koszt około 340zł)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, Attendd napisał:

Ludzie uciekają z W8.1 na W7 bo tam APU lepiej sie ,, przełączy z intelowskiej". Zobaczymy czy to problem z Frameworkiem, sterowniki potrzebuja wersji 4.5 zwyż i taki jest w paczce AIO Serebego,  przed podjęciem decyzji o formacie nie zaszkodzi spróbować.

Tak jak wiktorynek pisze, warto wymienić tego procka i3 na coś lepszego w przyszłości taka i7(4 rdzenie 8 wątków) da ci sporego kopa(obecnie to koszt około 340zł)

W moim odczuciu win 8.1 działa najlepiej na tym laptopie. Natomiast nie będzie dużym problemem zmiana windowsa na 10. Jeżeli gra jest faktycznie warta świeczki to jestem w stanie zrobić pełen format i stawiać sterowniki już na win 10. 

Natomiast wróćmy w takim wypadku ponownie do kwestii sterowników, bo pytałem na samym początku o takie pod win 8.1. Część podanych przez @wiktorynek będzie kompatybilna pod win 10, prócz sterowników grafiki z tego co widzę w obu linkach. Ostatecznie, jeżeli nie wyjdzie mi to na 8.1 i faktycznie będę chciał robić wszystko pod 10 to jakie sterowniki powinienem zainstalować? Małe zamieszanie wyszło z tego, ale będę niezmiernie wdzięczny za pomoc.

Co do ulepszenia mojego laptopa:

-chce wymieniać procesor w okresie wakacyjnym na i7 (mam gdzieś listę kompatybilnych modeli),

-planuje dokupić na początek 8gb ramu do moich 4gb (później wymienić na kość 8gb i zmaksymalizować ilość pamięci),

-mam zamiar wywalić napęd DVD i zamontować adapter na kolejny dysk + dokupić ssd na system i korzystać z obu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Plany zacne, ale muszę ci napisać kilka słów ewentualnych ostrzeżeń na przyszłość:

2 godziny temu, P1erwszy napisał:

W moim odczuciu win 8.1 działa najlepiej na tym laptopie.

Odczucia moim zdaniem to tylko placebo. Ten laptop będzie idealnie pracował z Win 7, 8, 8.1, 10 Sam system nie robi żadnej różnicy w kwestii funkcjonalności czy wydajności, a jedynie nieco inny interfejs i szata graficzna. Kwestia indywidualna - nie wtrącam się użytkownikowi.

Jeżeli gra jest faktycznie warta świeczki to jestem w stanie zrobić pełen format i stawiać sterowniki już na win 10. 

I tu pojawia się pierwszy problem. Jeśli dobrze śledzisz informacje na temat Win 10 i nasze forum, to wiesz iż jest to system, który wie lepiej od użytkownika i sam decyduje co zainstalować. Będzie ci mieszał na potęgę w sterownikach i bardzo możliwe, że nie zainstaluje ci najnowszych. Jeśli nie jesteś "dobry" w kwestii poskromienia Win 10, to poważnie zastanów się nad jego instalacją.

Część podanych przez @wiktorynek będzie kompatybilna pod win 10, prócz sterowników grafiki z tego co widzę w obu linkach.

- chipset, imei, irst są identyczne do Win 7, 8.1, 10

- stery grafiki Intela do Win 10: https://downloadcenter.intel.com/download/27780/Intel-Graphics-Driver-for-Windows-15-40-?product=75104

- stery grafiki AMD do Win 10: https://support.amd.com/en-us/download/mobile?os=Windows+10+-+64

- ze strony Lenovo odpowiednie do Win 10

chce wymieniać procesor w okresie wakacyjnym na i7 (mam gdzieś listę kompatybilnych modeli),

i7 4700MQ lub i7 4702MQ/4712MQ będą idealne do tego laptopa. Te dwa ostatnie są o obniżonym TDP do 37W czyli identycznie jak Twój i3 4000M. Mam nadzieję, że masz zasilacz 90W.

planuje dokupić na początek 8gb ramu do moich 4gb (później wymienić na kość 8gb i zmaksymalizować ilość pamięci),

4GB to faktycznie mało. Pamiętaj tylko, że do 4 generacji Core pasuje pamięć DDR3L o obniżonym napięciu 1,35V. Max co możesz tam włożyć, to 16GB(2 kości po 8GB) DDR3L 1,35V 1600MHz najniższe opóźnienie to CL9

mam zamiar wywalić napęd DVD i zamontować adapter na kolejny dysk + dokupić ssd na system i korzystać z obu

Dysk SSD jak najbardziej i od razu lepiej jakiś większy, bo może się zdarzyć tak, że dysk HDD w adapterze może działać źle, a właściwie nie sam dysk tylko bios tego laptopa może szwankować podczas pracy z dwoma dyskami.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@wiktorynek

• Zainstalowany Windows 10 Pro.
  • Udało mi się wyłączyć automatyczne aktualizacje windows update. Na spokojnie byłem w stanie instalować sterowniki.
  • Po pierwszej instalacji AMD wywaliło mi błąd (coś w stylu "nie udało się zainstalować oprogramowania").
  • Próba kolejna zakończyła się podobnie.
  • Gdzieś po drodze próbowałem z innymi sterownikami, raz laptop zastygł podczas instalacji, a innym razem uzyskałem bluescreen.
  • Aktualnie próbuje kolejny raz to zrobić.

Gdzieś wyczytałem, że ten bluescreen, który otrzymuje to częsty problem laptopów z dwoma kartami graficznymi i zwyczajnie sterowniki dwóch kart nie chcą ze sobą współpracować. Spotkałem się z kilkoma tematami, które opisywały ten sam problem, póki co nie wiem co robić. Intel instaluje się bez problemu, AMD cały czas powoduje jakieś błędy.

Co do modernizacji - póki co mam jeszcze czas na przemyślenie wszystkiego. Nie wiem czy będę się za to zabierał jeśli nie poskromię tej karty graficznej.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi