Jump to content
WinClub
wiktorynek

Początek końca instalacji Windows 7 i 8.1 na nowych komputerach

Recommended Posts

Jak w tytule tematu.

Intel wprowadził małą modyfikację uniemożliwiającą instalację Windows 7 i 8.1 na nowych komputerach. Ostatnie płyty główne Intela na których można zainstalować Windows 7 i 8.1, to te zbudowane w oparciu o chipset Z370(nie ma sterowników grafiki zintegrowanej, ale to nieistotny problem w desktopie). Nowe ekonomiczne chipsety H370, B360, H310 nie posiadają już wsparcia dla systemów innych niż Win 10. Również karty sieciowe Intela z serii 9xxx nie posiadają sterowników do Windows 7 i 8.1

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

U AMD podobnie, z tym, że Windows 8.1 został już całkiem pozbawiony wsparcia w nowych chipsetach oraz nie wydają już nowych sterowników grafiki dla tego sytemu. Ostatnie płyty główne na których można zainstalować Windows 7, to te zbudowane w oparciu o chipset X470 oraz nieco starsze: X399, X370, B350, A320. Windows 8.1 nie posiada już sterowników do tych chipsetów. Uwaga - procesory AMD APU Raven Ridge nie posiadają sterowników do Windows 7

Guest

Co do grafiki AMD Radeon Software Crimson Edition 17.7.1 Driver for Windows 8.1 64-bit ostatnia wersja.

Obecnie mamy na WIN 7 oraz Win 10 Radeon Software Adrenalin Edition 18.3.4

Kiedyś zabili XP brakiem D11, teraz reszte zabiją w przyszłości D12. Tak to bywa

Najlepsze jest to, że Win 7 potrafi na ekskluzywnym AMD Threadripper działać lepiej i wydajniej od Win 10: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

22 minuty temu, Attendd napisał:

Kiedyś zabili XP brakiem D11, teraz reszte zabiją w przyszłości D12.

Ciut inna sytuacja. Zabiją brakiem DX12 jak zakończą wsparcie w nowe sterowniki dla kart nieobsługujących DX12. Wtedy na XP ludzie posiadali karty z obsługą DX9, DX10, DX11, ale system nie obsługiwał nic powyżej DX9.0c, natomiast teraz Win 10 obsługuje DX12, ale ludzie mają na swoich sprzętach głównie karty obsługujące DX9, DX10, DX11. I dlatego jeszcze długo gry będą pisane pod DX11 i DX12. Taki paradoks. ;)

W sumie takie uśmiercenie 7 i 8.1 było do przewidzenia. 10 to nie jest taki sam system jak poprzednie i chyba nie ma w planach 11. Starsze systemy są teraz dla MS kulą u nogi bardziej niż kiedykolwiek, gdy 10 to usługa pełną gębą. Nawet nie bawią się w porzucanie wyłącznie najstarszej "siódemki", tylko oba do piachu w jednym czasie.

Ta... I wszechobecnej telemetrii, przymusowych aktualizacji, wszystkich niepotrzebnych śmieci, samoinstalujących się apek, samoinstalujących się sterowników, ułomnego WU, aktualizacji pisanych na kacu...

Godzinę temu, arturjrs90 napisał:

Dla mnie nie byłoby to problemem, gdyby: w Windows 10 byłoby klasyczne menu start znane z siódemki

Co za problem doinstalować start is back ??

mitpio likes this

Pisałem  już  o tym ze dwa lata temu  że te G........   z MS  będą wszystko robić  żeby  " masy  "  uzależnić od siebie no i to się wszystko dzieje - mi akurat mogą na pukiel  skoczyć  ja sobie z nimi dam  radę  ale 3/4  "  zwykłych użytkowników "  już na pewno nie .

Zawsze jest  wyjście awaryjne  a w ostateczności będzie trzeba przysiąść  fałdy na  D..........e i samemu przepisywać  sterowniki.

Brak jedności  ( raczej się jej nie doczekamy )  bo jak by im 60 %  użytkowników  WIN  ich zbojkotowało to by  w ekspresowym tempie odblokowali  wszystko -  idziemy ostro w stronę Linuksa.

Guest
44 minuty temu, woj_ani217 napisał:

Pisałem  już  o tym ze dwa lata temu  że te G........   z MS  będą wszystko robić  żeby  " masy  "  uzależnić od siebie no i to się wszystko dzieje - mi akurat mogą na pukiel  skoczyć  ja sobie z nimi dam  radę  ale 3/4  "  zwykłych użytkowników "  już na pewno nie .

Zawsze jest  wyjście awaryjne  a w ostateczności będzie trzeba przysiąść  fałdy na  D..........e i samemu przepisywać  sterowniki.

Brak jedności  ( raczej się jej nie doczekamy )  bo jak by im 60 %  użytkowników  WIN  ich zbojkotowało to by  w ekspresowym tempie odblokowali  wszystko -  idziemy ostro w stronę Linuksa.

Zgadzam się ale panie mniej spacji wincyj interpunkcji. :)

Ludzie dajcie spokój z tą windows 10 fobią . Wiadomo że jak ktoś ma słaby sprzęt to windows 7 chodzi przeważnie lepiej ale coraz więcej jest komputerów o mocniejszej konfiguracji z ssd i win 10 jest wtedy ok a telemetrią bym się nie przejmował , dziś szpieguje nawet tv (mój samsung ma wi-fii  włącza się i wyłącza kiedy chce , wiem ponieważ mam dysk podpięty do usb i dysk szumi a kontrolka pokazuje że jest wyłączony ,nagrywanie nie jest ustawione . No chyba że ktoś po prostu lubi 7demkę . Pozdrawiam

Guest

To nie fobia a chęć korzystania z systemu jak człowiek, system ma być dla użytkownika a nie użytkownik dla systemu. Skoro ty masz gdzieś co się dzieje z twoimi danymi i plikami na kompie to twoja sprawa ale są ludzie w tym ja którzy nie chcą by coś im skanowało komputer "od tak sobie" lub narzucało pewne kwestie bez możliwości ich zmiany.

W dniu 30.04.2018 o 14:09, wiktorynek napisał:

Nowe ekonomiczne chipsety H370, B360, H310 nie posiadają już wsparcia dla systemów innych niż Win 10.

Na wszystko jest sposób. Okazuje się, że tylko USB 3.0 nie będzie działać. Od czego są zewnętrzne kontrolery:

Przechwytywanie.jpg

Przechwytywanie1.jpg

Przechwytywanie2.jpg

Przechwytywanie3.jpg

No i jedziemy z koksem. Nie damy się korporacjom typu Microsoft i Intel. :thumbsup:

Wystarczy zintegrować sterowniki USB 3.0 od tych kontrolerów.