Skocz do zawartości
Astes

MacOS na starym lapku

Rekomendowane odpowiedzi

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Znalazłem ostatnio ten system, a że od jakiegoś czasu zgrzytam zębami na Windowsa zastanawiam się, czy nie dałoby się zainstalować tego, bądź podobnego cuda na moim starym lapku (2GB RAM i jakiś pośledniejszy dwurdzeniowy Celeron - chodziło to pierwotnie na Win Vista).

Zaznaczam od razu, że cudów od tego nie wymagam. Płynne odtwarzanie filmów w HD, OpenOffice i internet z gierkami flash.

Ma to jakiś sens?

Czy zwykły Kowalski sobie z tym poradzi.

Proszę o opinie i ewentualnie jakieś sugestie.

Z góry dziękuję.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak dobrze pamiętam to był taki linux mandriva extreme i jeszcze jeden nazwy nie pamiętam z nakładką apl-a super to chodziło u mnie kiedyś , poszukaj po necie bo naprawdę fajnie to działało i niczego nie trzeba było szukać , zainstalować i wsio ,

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
16 minut temu, berthold61 napisał:

Jak dobrze pamiętam to był taki linux mandriva extreme i jeszcze jeden nazwy nie pamiętam z nakładką apl-a super to chodziło u mnie kiedyś , poszukaj po necie bo naprawdę fajnie to działało i niczego nie trzeba było szukać , zainstalować i wsio ,

Mandriva Linux nie jest już rozwijana.
Ostatnia dostępna wersja z 2011 roku.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Co do mandrivy to nie ma wsparcia a co do tego.

5 minut temu, Astes napisał:

jeszcze jeden nazwy nie pamiętam z nakładką apl-a super to chodziło u mnie kiedyś

Pewnie chodzi mu o elementaryOS ale patrząc na to ile masz ramu nie polecam ci tego :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Teraz oni mają sterowniki już prawie do wszystkiego , instalujesz i działa .kiedyś były z tym problemy a teraz już nie , jak ktoś zaczyna dopiero zabawę z win 10 czy np mint to nawet za bardzo by tego nie zauważył

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Testuję teraz właśnie Manjaro Deepin (17.1.9) . Działa wyśmienicie jak do tej pory

Wole zainstalować sobie Linuxa, gdzie wszystko jest jasne, przejrzyste i przede wszystkim raz skonfigurowane działa latami. Aktualnie używam Manjaro KDE Edition (17.1.9) i nie narzekam.

Mabox Linux to bazująca na Manjaro dystrybucja z lekkim menedżerem okien Openbox, warta polecenia zwłaszcza na starsze i słabsze komputery. ...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Na Celeronie macOS nie będzie działał. Uruchomić uruchomisz ale bez QE/CI i PM. 4GB RAM = artefakty grafiki więc 2GB to o wiele za mało. Tak jak koledzy wyżej, only linux na Twoim sprzęcie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 2.05.2018 o 17:04, volttouch napisał:

Wole zainstalować sobie Linuxa, gdzie wszystko jest jasne, przejrzyste

E, nie wiem jak ty używasz tego systemu, ale mac os jest o wiele bardziej przejrzysty i co najważniejsze nie trzeba się bawić w idiotyczne komendy w terminalu bo na dłuższą metę ma wszystko w gui czy w sofcie tak jak windows, ba, na linuxie idzie się męczyć z instalacją aplikacji bo jest burdel w kompatybilności paczek, na macu instalujesz jak na windowsie, nie wiem gdzie niby linux jest przejrzysty, on jest kompletnie rozpie***ny i jeśli wymaga się od systemu więcej to przy konsoli, dziwnych błędach w instalacji/crashach softu itd. idzie się powiesić a na pewno przeprosić się z windowsem

nie wierzcie tym ludziom, serio, linux to zabawka a nie pełnoprawny system desktopowy, zresztą zainstalujcie sobie w maszynie wirtualnej i sami zobaczcie, burdel na kółkach w ładnym opakowaniu a w środku same grubasy

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 29.04.2018 o 15:09, Astes napisał:

jakiś pośledniejszy dwurdzeniowy Celeron -

Nie odpalisz. Hackintosh ruszy tylko na CPU z rodziny która była w MacBookach - Core2Duo i lepsze.

Co prawda są magicy, którzy ruszają MacOS nawet na AMD, ale działa to słabo i sypie się po każdej aktualizacji systemu. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, linupsiarz napisał:

E, nie wiem jak ty używasz tego systemu, ale mac os jest o wiele bardziej przejrzysty i co najważniejsze nie trzeba się bawić w idiotyczne komendy w terminalu bo na dłuższą metę ma wszystko w gui czy w sofcie tak jak windows, ba, na linuxie idzie się męczyć z instalacją aplikacji bo jest burdel w kompatybilności paczek, na macu instalujesz jak na windowsie, nie wiem gdzie niby linux jest przejrzysty, on jest kompletnie rozpie***ny i jeśli wymaga się od systemu więcej to przy konsoli, dziwnych błędach w instalacji/crashach softu itd. idzie się powiesić a na pewno przeprosić się z windowsem

nie wierzcie tym ludziom, serio, linux to zabawka a nie pełnoprawny system desktopowy, zresztą zainstalujcie sobie w maszynie wirtualnej i sami zobaczcie, burdel na kółkach w ładnym opakowaniu a w środku same grubasy

A może pozwolisz ludziom żeby sami ocenili zamiast słuchać ciebie, po tym co napisałeś na SB domyślam się że twój angielski jest na poziomie zerowym bo nie wiesz nawet co to są "Services" także nie neguj linuxa tylko dlatego że sam nie umiesz z niego korzystać. Linux to nie Windows tam ci nikt nic za rączkę nie poda.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 godzinę temu, razor1995 napisał:

Nie odpalisz. Hackintosh ruszy tylko na CPU z rodziny która była w MacBookach - Core2Duo i lepsze.

Co prawda są magicy, którzy ruszają MacOS nawet na AMD, ale działa to słabo i sypie się po każdej aktualizacji systemu. 

C2D od El Kappy już unsupported, co do Celeronów, Pentiumów itp można odpalić system z FakeCPUID ale nie będzie akceleracji zintegrowanej grafiki oraz power managment. Na AMD to już inna sprawa, po każdej się nie sypnie, sypnie się jak Apple znowu coś zmajstruje przy kernelu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
26 minut temu, X3nO napisał:

C2D od El Kappy już unsupported

Nie do końca :P

Late 2009 były na c2d i są wspierane przez High Sierra: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Teraz, razor1995 napisał:

Nie do końca :P

Late 2009 były na c2d i są wspierane przez High Sierra: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Jak ma obsługę SSE4 to odpali

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
20 godzin temu, linupsiarz napisał:

Powody mojej decyzji :
Jestem wniebowzięty, zainstalowałem Manjaro zamiast Windows 10. No więc, na początku wybrałem Manjaro 17.0 KDE 5.9.3. Instalacja, bajka, 10 minut i jest, wszystkie sterowniki, w tym AMD Radeon. Wszystko jest responsywne, smukłe i zabójczo szybkie. Stabilność powala, żadnej zwiechy, system torpeda. Instalacja softu odbywa się znacznie szybciej niż pod windowsem, robię sobie listę programów, terminal i wpisuję "yaourt" program && enter, potwierdzam pakiety i leci instalka. Żadnego szukania po stronach producentów.

Manjaro KDE jest świetne, przyznam że zakochałem się w tym distro ;)
Mam dwa laptopy - jeden Asus U32U z Linux Manjaro 17.1.9 i a drugi Packard Bell ENTF71BM Acer z Windows 7
Testowałem na Manjaro Deepin kilka różnych kart wifi na usb, w żadną nie miałem problemu. chyba że masz jakiś totalny wynalazek.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zaczynając temat liczyłem na kilka rad. Wyszczególnienie wad i zalet MacOS-a. Nie spodziewałem się takiej dyskusji. No i jeszcze ten linux.

Prawdę powiedziawszy mam większy mętlik w głowie, niż miałem. Z MacOS-a wprawdzie zrezygnowałem definitywnie, ale fani linuxa zasiali ziarenko ciekawości, zwłaszcza że od wczoraj jestem posiadaczem ASUS TRANSFORMER T100CHI METAL full hd z intel Atom Z3735F i 2GB RAM. I teraz stary laptop idzie do szafy, a bawić się będę maluchem.

I tu mam następny problem. Zainstalowane toto ma win10, ale jakoś nie pałam do tego systemu miłością i dlatego zastanawiam się, czy wrzuciść tu jakiegoś odchudzonego windowsa, czy mimo nieprzychylnych komentarzy spróbować Linuxa.

Tak, czy tak system trzeba będzie przeinstalować, ale jak to zrobić na tablecie nie mam zielonego pojęcia.

POMOCY!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi