Skocz do zawartości
tom-asz

Błąd w instalacji systemu na GPT

Rekomendowane odpowiedzi

9 godzin temu, wiktorynek napisał:

ładowanie trwa max 1 sekundę, a cały system może wstać w 6 sekund

Czyli płyta startuje 5 sekund, bo musi uruchomić wszystkie kontrolery i urządzenia zanim przejdzie do ładowania systemu, co nie jest wymagane na UEFI. Ładowanie prawidłowo zainstalowanego systemu na GPT z prawidłowo zoptymalizowanymi ustawieniami UEFI rozpoczyna się jeszcze przed włączeniem się monitora. Na różnych płytach bywa różnie, ale zachęciłeś mnie do robienia filmów, więc z chęcią pokażę, jak startuje Win 10 na UEFI/GPT na współczesnych płytach. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
5 minut temu, wiktorynek napisał:

Popraktykuj.

Dla miłej odmiany moja wiedza w tym temacie nie pochodzi z artykułów, tylko z doswiadczenia. Będą filmy, będzie impreza. ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Oficjalną specyfikację sprzętu przedstawiłem Ci w innym temacie i nie zrozumiałeś, bądź nie chciałeś jej zrozumieć, ale na pewno zrozumiałeś ją po swojemu, więc w temacie specyfikacji również nie mam w Tobie rozmówcy. Poza tym dochodzę do wniosku, że wszelkie potwierdzenia z filmami łącznie i tak skrytykujesz, żonglując linkami do artykułów z serii "Co by gdyby". 

Miłego dzionka. ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie, nie... Brawa należą się temu, kto zainstalował XP na GA-P35-DS3 na kontrolerze ustawionym w tryb AHCI bez korzystania z zewnętrznych sterowników. ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W czym? 

Zresztą nieważne. Jakich dowodów potrzebowałbyś na zrozumienie, że to działa? Może ja się dostosuję i przedstawię Ci to w jakiś bardziej przystępny sposób. Jakiś program, test, usługa? Sterownik mogę zainstalować ze strony Gigabyte'a jak i ze strony Intela tak, żeby numerki się zgadzały. Jestem otwarty i ze stoickim spokojem przyjmę każde wyzwanie. Nie chodzi o system. Powiedzmy, że pracuję na Win7. Nie pisz też o IRST, bo IRST nie jest sterownikiem (choć go zawiera). 

Wiem, że Ciebie to nie interesuje, ale może naszych czytelników tak. Więc? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
5 godzin temu, P1O napisał:

Wiem, że Ciebie to nie interesuje, ale może naszych czytelników tak. Więc? 

Więc po pierwsze to nie jest temat o sterownikach AHCI i nie będę tu pisał. A po drugie może zacznij od zainstalowania sterownika AHCI na tej płycie Gigabyte G33 i na swoim laptopie.

Do G33 proponuję modowany 8.9.8.1005 stąd: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

lub ten co ci podała we właściwym temacie koleżanka - ja nie znam źródła więc się nie wypowiadam na jego temat.

Do laptopa tu masz najnowszy AHCI(on służy do obsługi dysku SATA, do dysku NVMe jest inny): [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Jest jeszcze nowsza seria, ale nie do końca przetestowana.

IMSM oraz IRST to tylko aplikacje do zarządzania sterownikiem AHCI/RAID. Nie trzeba instalować, można sam sterownik z pliku inf poprzez aktualizację sterownika.

W razie potrzeby i w zależności od posiadanego dysku NVMe też służymy pomocą w kwestii sterowników.

Zamiast wylewać żółć, proponuję przetestować wydajność dysku HDD na płycie G33 przed instalacją sterownika AHCI i po nim - zgodnie z tematem który ci podrzuciłem w tym drugim temacie.

Ja definitywnie kończę w obydwu tematach, bo nic więcej już nie mogę zrobić. Nieprzekonywalnych nie przekonam.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Bo zacząłeś do mnie o wydajności i modowanych sterownikach, kiedy ja mówiłem o Hot-plug i NCQ i tak ciągle wykłócałeś się zmieniając temat, kiedy mi chodziło tylko o to, że AHCI na tym sprzęcie jest i działa. Kończymy zatem. Tam odpuściłem. Odpuszczam i tu. Szkoda nerwów na nieporozumienia. 

Peace. :buttrock:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wracając do GPT... ;) Tak powinien zamykać / uruchamiać się system na GPT na prawidłowo skonfigurowanej płycie z UEFI:

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

GA-H110M-S2V, i3-7100, 2x4GB 2400/15, Integral 120GB SATA

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Rewelacji nie ma - 25 sekund do odpalenia antywira, a to komp stacjonarny. W czasach C2D na HDD szybciej wstawał XP. :)Tyle osiągam na laptopie z 3-4 razy większą ilością sterowników, a bez sterowników praktycznie każdy laptop na każdym SSD robi pełen boot w czasie ok 6 sekund - i to wszystko na MBR.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nawet bez antywira pupy nie urywa, a biorąc pod uwagę, że to PC to już całkiem średnio. Za tydzień wrócę z urlopu i przy chwili czasu pokażę co robi budżetowy laptop z każdym systemem na SSD zainstalowany w trybie Legacy + MBR bez żadnych hybrid bootów i fast bootów.

A Ty w tym czasie nakręć nowy film pokazujący najpierw, że masz wyłączony hybrid boot w systemie i fast boot w biosie albo link do płyty, żeby potwierdzić że nie posiada sprzętowego polepszacza startu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Uruchomienie systemu do pulpitu na Windows 8.1 update 3 zainstalowanego w trybie Legacy + MBR, świeżo po instalacji wszystkich sterowników. Fast booty i inne ulepszacze wyłączone - czysty rozruch.

dysk.jpg

ASRock z270 extreme4, i7 6700k, 2133/14, jeden z najgorszych dysków SSD - Kingston HyperX Fury 120gb na kontrolerze Sand Force.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi