Skocz do zawartości
Szmar

Instalacja Windowsa XP SP3, dysk SATA, BIOS bez IDE.

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Potrzebuję Waszej pomocy. Na wstępie również zaznaczę, że jestem dopiero stażystą i rozpoczynam swoją przygodę z IT, więc poproszę o wyrozumiałość. Dostałem za zadanie zainstalowanie Windowsa XP z Service Pack'iem 3 na całkiem nowej maszynie Dell Precision 3620. Niestety wbudowany BIOS nie ma wsparcia IDE i nie ma możliwości podglądu dysku przez instalator systemu. Próbowałem podegrać do instalki sterowniki ze strony Intela [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników], używając nLite i spróbować czy to zadziała, ale niestety nie. Te sterowniki obsługują starsze generacje. U mnie jest wbudowany Intel C236. Czy ktoś ma jakiś inny pomysł jakie sterowniki mógłbym wgrać lub co zrobić aby dysk SATA był widziany podczas instalacji? Pozdrawiam serdecznie.

Mateusz.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tego się nie da zrobić.

Za nowy sprzęt, za stary system. Chciałbym poznać tego inteligenta, który zlecił Ci takie zadanie :E

Jeśli koniecznie musisz mieć na tej maszynie Windows XP - zainstaluj go na wirtualnej maszynie z VirtualBox, innej opcji nie ma. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
10 minut temu, Szmar napisał:

Cześć,

Potrzebuję Waszej pomocy. Na wstępie również zaznaczę, że jestem dopiero stażystą i rozpoczynam swoją przygodę z IT, więc poproszę o wyrozumiałość. Dostałem za zadanie zainstalowanie Windowsa XP z Service Pack'iem 3 na całkiem nowej maszynie Dell Precision 3620. Niestety wbudowany BIOS nie ma wsparcia IDE i nie ma możliwości podglądu dysku przez instalator systemu. Próbowałem podegrać do instalki sterowniki ze strony Intela [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników], używając nLite i spróbować czy to zadziała, ale niestety nie. Te sterowniki obsługują starsze generacje. U mnie jest wbudowany Intel C236. Czy ktoś ma jakiś inny pomysł jakie sterowniki mógłbym wgrać lub co zrobić aby dysk SATA był widziany podczas instalacji? Pozdrawiam serdecznie.

Mateusz.

A dział IT leży i kwiczy - bo Oni wiedzą że się nie da :L

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Faktycznie mają ubaw z Ciebie - zrobili ci kawał. Sterowniki do XP skończyły się na 4 generacji Core, a i tak brakowało, bo nigdy nie wyszły od USB 3.0 na kontrolerze Intela i nigdy nie było sterowników od technologii Optimus(tu akurat niepotrzebna bo karty NV Quadro czy Fire Pro z niej nie korzystają). Istnieją sterowniki AHCI modowane pod nowe platformy dla XP, ale jest jeden problem - najpierw trzeba dodać certyfikaty, a to można zrobić na zainstalowanym systemie.

Jak ci pomóc, abyś wyszedł z twarzą?

1. Możesz skorzystać z trybu XP Mode np w Win 7

2. Udowodnić, że się nie da oficjalnie: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

3. Spróbować tricku - zainstalować XP na dysku w sprzęcie najlepiej 1, 2, 3 lub max 4 gen Intela, dograć certyfikaty i modowane sterowniki AHCI 11.2.0.1006 stąd: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Przełożyć dysk do nowego sprzętu. Nie gwarantuję że zadziała, czasem może kilka razy restartować się i mielić. Może wstanie. W każdym razie bios ustawiony na tryb Legacy, a jak nie ma trybu Legacy to UEFI-CSM.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zainstaluj windowsa 10

Zainstaluj Virtualboxa - tam zainstaluj Windowsa XP

ustaw  w autostarcie skrót do maszyny wirtualnej z XP

wuala !

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Właśnie problem jest w tym, że na ten komp miało być zainstalowane oprogramowanie produkcyjne które tylko jest pod xp (jakaś prehistoria ofc.). Z wirtualizacją o tyle jest problem, że nie wszystkie porty szeregowe mogą być obsługiwane na virtual boxie bez odpowiedniego dodatku (tu podpowiedź kolegi). Raczej temat pogrzebany :P Dzięki. Jak by ktoś może jakimś cudem na coś wpadł to będę zaglądał do tego tematu. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dziwne, bo kto kupuje nowy komputer(w sensie nowej generacji) aby instalować XP. Przecież można kupić nowy(max 4 gen) obsługujący XP. Dziwne, bardzo dziwne, tym bardziej, że oprogramowanie produkcyjne, więc, to nie może być na siłę postawiony XP byle tylko odpalił. Jak ma działać ten XP bez sterowników od wszystkiego na 6 czy 7 gen?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi