Jump to content

Zmień serwer DNS na 1.1.1.1, aby cieszyć się prywatnością i szybkością w sieci


Recommended Posts

Posted

VhlHTyf.png


Ruszył oto nowy serwer nazw systemu DNS, nastawiony na prywatność, bezpieczeństwo i wolność od cenzury. CloudFlare ogłosiło uruchomienie publicznego DNS, z którego dobrodziejstw mogą skorzystać wszyscy.

Wielu Czytelników może zastanawiać, skąd tak fajny adres IP w rękach Cloudflare? Otóż jest to podarunek organizacji APNIC, czyli rejestru internetowego (RIR) dla regionu Azji i Pacyfiku. Grupa badawcza APNIC dysponowała od pradawnych czasów adresami 1.1.1.1 i 1.0.0.1, z samej atrakcyjności tych numerów zalewanych śmieciowymi wywołaniami. APNIC chciał bliżej przestudiować te śmieci, ale za każdym razem gdy próbował rozgłosić swoje IP, jego sieć padała od przeciążenia.
Cloudflare zaoferowało swoją sieć szkieletową, opowiadając o planie stworzenia najbardziej szanującego prywatność DNS-a w historii. Naukowcy uznali to za godny pochwały cel i zaoferowali swoje adresy. APNIC będzie mógł studiować ekstremalnie dużą aktywność sieciową.
Jak zmienić serwer DNS w systemach Windows?
Aby zmienić ustawienia DNS w Windowsie na Cloudflare 1.1.1.1 , należy kolejno:

  • w Zasobniku paska zadań wybrać ikonę połączenia sieciowego i z menu kontekstowego wejść w Centrum Sieci i udostępniania,
  • w lewym górnym menu okna wybrać link Zmień ustawienia karty sieciowej
  • w nowym oknie wybrać kartę sieciową, nacisnąć prawy przycisk myszy i wybrać Właściwości
  • w nowym okienku zaznaczyć pozycję Protokół internetowy w wersji 4 (TCP/IPv4) i kliknąć przycisk Właściwości
  • w okienku Właściwości zaznaczyć Użyj następujących adresów DNS i w polu preferowany serwer DNS wpisać 1.1.1.1, a w alternatywny serwer DNS 1.0.0.1, następnie zaś kliknąć OK.

Tak więc nowa usługa DNS nie tylko wspiera wszelkie standardowe mechanizmy bezpieczeństwa dla rozwiązywania domen, ale też takie, które dopiero stają się standardami. Wspierany jest więc DNS-over-TLS, ale też eksperymentalnie wdrożony w Firefoksie [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników], czyli DNS over HTTPS, działa z 1.1.1.1. Dzięki temu można całkowicie ukryć przed dostawcą Internetu, które domeny odwiedzamy, cały ruch jest już dla niego zaszyfrowany.
Cloudflare zapewnia też, że nowa usługa DNS gromadzone z konieczności logi usuwa nieodwracalnie po 24 godzinach. Prawdziwość tych wszystkich deklaracji związanych z prywatnością zagwarantować ma doroczny audyt słynnej szwajcarskiej firmy KPMG.
Wybierając 1.1.1.1 dostajemy też obietnicę najwyższej wydajności, potwierdzoną przez DNSperf, niezależny benchmark serwisów DNS. Pod względem czystej wydajności, usługa Cloudflare jest ponad dwukrotnie szybsza od google’owego DNS-a 8.8.8.8 i uruchomionego przez IBM [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników].

Posted

Ale wy naiwni będzie to samo co google nie wierzę że tak całkowicie bezpieczny a tym bardziej prywatne. Przecież nawet jest w tekście napisane: APNIC będzie mógł studiować ekstremalnie dużą aktywność sieciową.

Posted

Okej, przetestujmy ten serwer DSN :) Nieco prywatności nie zaszkodzi

 

@ Edit, Czy internet jest szybszy ? działa jak działał

Czy mamy większą prywatność ? tak mówią na [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] ale nie ma jak tego zweryfikować .

Posted

P1O, to ironia dotycząca nazwy tematu gdybyś nie zauważył.

Nie zauważyłem, bo w wersji mobilnej ucina mi nazwę tematu, przez co nie widziałem "... i szybkością w sieci". Taka sytuacja. ;)

Posted

Też mam parę dni to dns. Mam z UPC 250Mbps i wszystko działa, jak na dns od UPC.

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Pobieram gigabajty, łażę wszędzie bez ograniczeń i wierzę na słowo, że bezpieczniej...

Guest Devhost97
Posted

P1O, to ironia dotycząca nazwy tematu gdybyś nie zauważył.

 

PS, widzę jak czytasz ze zrozumieniem. :22

 

 

Też mam parę dni to dns. Mam z UPC 250Mbps i wszystko działa, jak na dns od UPC.

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Pobieram gigabajty, łażę wszędzie bez ograniczeń i wierzę na słowo, że bezpieczniej...

 

 

Oczywiście że tak. Spingujcie sobie jakie macie opóźnienie do DNS waszego dostawcy oraz do 1.1.1.1

Posted
wiecie jakie dns ma vectra?

Ciężki temat.

 

Spingujcie sobie jakie macie opóźnienie do DNS waszego dostawcy oraz do 1.1.1.1

Na automatycznym pobieraniu DNS ping bez zmian jak na 1.1.1.1, tak więc to tylko złudzenie.

Posted

DNS operatora:

 

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

 

DNS 1.1.1.1/1.0.0.1

 

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]


Jak widać od operatora jest lepszy :)

Posted

Przecież DNS Vectry będziesz miał w ruterze, zapasowy również.

wiem ale nie wiem nawet jakie mam ustawione od nich , a cymbaly nie daja dostepu do rutera, tylko przez panel www.vectra.pl  i moge ino zmienic haslo  , kanal i tyle :/

dns,porty nie mam dostepu

Posted

wiem ale nie wiem nawet jakie mam ustawione od nich , a cymbaly nie daja dostepu do rutera, tylko przez panel www.vectra.pl  i moge ino zmienic haslo  , kanal i tyle :/

dns,porty nie mam dostepu

Dziwne bo takie podstawowe parametry powinieneś mieć. Ja mam internet w INEA i do panelu loguje się przez IP. W zakładce "Network Application" mam "DNS Configuration". Myślałem że każdy operator ma takie ustawienia.

Posted

No, ale kitaro mam nadzieję, że nie wierzysz w to, że DNS przyspiesza neta? :E

Ano, miałem kiedyś opendns. Ale opendns parę lat temu przejęło cisco i zaczęło się totalne mulenie łącza. Na wiele stron nie mogłem wejść. Trzeba było zmienić na googlowe ósemki. Przedostatnio miałem same dziewiątki, ale nic szczególnego. Na razie jedynki nie przeszkadzają mi.

 

Ostatnio jestem w temacie adresów serwerów. Kilka dni temu spowolniło mi drastycznie internet. To na portalu msfn:

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Okazało się, że jestem przeniesiony do francuskiego serwera colo, gdy jestem w Polsce.

Właśnie na dns 1.1.1.1 - na tej stronie mam wciąż tak samo, jak w linku.

Tak mi zostanie?

Na innych stronach rozpoznaje adres serwera warszawa - właściwy UPC.

Posted

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

 

fl=20f247 h=o.rthost.cf ip=185.76.10.149 ts=1522955899.651 visit_scheme=http uag=Mozilla/5.0 (Linux; Android 7.1.1; SAMSUNG SM-J510FN Build/NMF26X) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) SamsungBrowser/6.4 Chrome/56.0.2924.87 Mobile Safari/537.36 colo=AMS spdy=off http=http/1.1 loc=NL

 

[ Wysłane z czarnej skrzynki T.k ]

Posted

Zmieniłem parę dni temu ale po dwóch dniach wróciłem. Było po prostu gorzej. Chociaż podobno niektórzy dostawcy internetu i tak przekierowują DNS na swoje własne więc zmiana czy w routerze czy w kompie nic nie dadzą. U mnie tak chyba jest bo dla testów włączyłem jakąś stronę bukmacherską która ma być blokowana przez dostawcę na poziomie DNSów i nie szła na 1.1.1.1 Nie mam pojęcia jak to jeszcze mogę sprawdzić z jakiego naprawdę DNSa korzystam. 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information