Jump to content
WinClub
cross099

Modyfikacja Samsung R610 nowy system

Recommended Posts

Cześć,

Pisałem tutaj już że mam Samsunga R610 i szukam do niego systemu jakiegoś żeby to zaczeło normalnie w miarę chodzić i żeby filmy na YT go nie zabijały,

Samsung prezentuje się raczej słabo,

2GB ram 800MHz

Pentium Dual T3400

SSD Kingston SV300

W tym momencie to chodzi na Windows 10 które samo się zaktualizowało z W8. Działa to bardzo słabo.  Czy dołożenie 2GB ramu coś tutaj zmieni? Czy to już zbyt archaiczny sprzęt? Co tutaj wybrać bo był sprzedany z Vistą której nie chce a niektórzy mówią że już z Windows 7 nie da sobie rady...

Dzięki za pomoc.

Filmy na YT w niższych rozdzielczościach powinny działać normalnie, ale o wyższych rozdzielczościach to zapomnij niezależnie od systemu. "W tym momencie to chodzi na Windows 10" - mam nadzieję, że x86. Po za tym jeśli system sam się zaktualizował to po tej aktualizacji warto zrobić czystą instalację i będzie lepiej wszystko działało. Jaka grafika?

To nie jest taki zły laptop, tym bardziej, że masz już dysk SSD. Rozbudowa RAM do 4GB i wymiana procesora na lepszy. Daj screeny z CPU-z jaki tam jest chipset. Czy Twój egzemplarz posiada dodatkową kartę graficzną czy tylko zintegrowaną?

Nawet zintegrowana X4500MHD daje radę z filmami na YT w rozdzielczości FHD. Sterowniki dedykowane do grafiki X4500MHD kończą się na Win 7. Do Win 8 są w systemie w formie protezy. Do Win 8.1 i Win 10 całkowity brak - Legacy Intel Graphics - Mobile Intel 4 Series: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Tak więc Win 7 będzie tu idealnym i ostatecznym wyborem.

Wiktorynek, u mnie na dużo gorszym i945GM filmy nie szły nawet na 720p, wymieniłem procka na C2D T7200 i chodzi teraz nawet na 1080p, a CPU wcale nie jest obciążone na maxa. W pierwszej kolejności bym wymienił tego Pentiuma. Ostatnio był tu podobny temat - [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] No i koniecznie lekki Win7, ewentualnie Win8.1, w życiu Win10.

Właśnie dziś idę kupić dodatkowe 2GB ramu DDR2 Samsunga 800MHz  zeby to była taka sama pamięć jak u mnie. Grafika jest dedykowana GF9200M GS. Nie wiem czy chce ładować tyle kasy chciałem jak najmniejszym kosztem jakoś go przyspieszyć. SSD miałem z laptopa który mi padł więć wsadziłem go tutaj. 2GB dokupię i przeinstaluję system. Filmy zacinają się ale najbardziej z takich portali jak CDA czy ekino. tam to jest masakra choć film tylko 360 lub 480p nie próbuję nawet wiekszych rozdzielczości

No to masz świetną maszynę z tamtych czasów, która i dzisiaj będzie działać porównywalnie do laptopów z procesorami Core i3. Grafika oczywiście dużo gorsza od współczesnych, ale bez tragedii.

Przy obecnym procesorze T3400 pamięć DDR2 800MHz pracuje na 667MHz(zakładka nr 4 - 333x2). Masz najlepszy chipset z tamtych czasów czyli PM45. Pozwala on zamontować procesory z tej listy: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Oczywiście modele czterordzeniowe Q odpuszczamy, gdyż wtedy wymagały specjalnych biosów i bardzo dobrego chłodzenia. Polecam 4 modele:

T9900

T9800

T9600

P9700

Tu masz ich porównanie do swojego obecnego: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Szukaj najtaniej na Allegro, OLX, eBay.com

Wydajność Twojego laptopa wzrośnie we wszystkich obszarach:

- wyższe taktowanie procesora

- wyższej taktowana magistrala FSB

- wyżej taktowana magistrala procesora

- pamięć będzie pracować z taktowaniem 800MHz(w CPU-z widoczne jako 400x2)

- dzięki powyższym czynnikom przyspieszy komunikacja procesor-pamięć

- wzrośnie wydajność grafiki

Biorąc pod uwagę, że masz jeszcze dysk SSD, to uważam, że praca na tym laptopie będzie przyjemna. Przy okazji musisz sie przygotować do wymiany pasty termoprzewodzącej i ewentualnie termopadów jeśli występują.

Dzięki grafice dedykowanej NV masz dowolność w wyborze systemów, bo są nawet sterowniki do Win 10: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Ja polecam Win 7, bo to jest maszyna stworzona do tego systemu i posiada wszystkie natywne sterowniki.

Jak będziesz potrzebował komplet sterowników, to napisz.

Przechwytywanie.jpg

Przechwytywanie1.jpg

P.S. Jeszcze a propos ulepszenia tego laptopa. Posiada on gniazdo Express Card 54mm, które pozwala podłączyć wiele kart rozszerzeń w tym najciekawsza, to dodająca porty USB 3.0 - przykładowe aukcje:

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

W każdym razie jakbyś kupował, to koniecznie z kontrolerem NEC/Renesas.

cross099, wymień tego złoma Pentiuma na chociażby P8600 (20-25zł na allegro) i wtedy dopiero zobaczysz różnicę. Tu masz wszystkie kompatybilne procki na PM45 - [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Tak, tylko że moja lista jest pewna, bo dotyczy chipsetu, a twoja to lista procków na Socket P podobnych do T9900 :) Mogą działać wszystkie, ale nie muszą. No i niech wgra najnowszy BIOS przed zmianą procka.

Na 100% działają wszystkie, bo to są Penryn 45nm. A najlepszym przykładem jest procesor w egzemplarzu autora tematu - T3400 Merom 65nm spoza listy, bo one wszystkie też będą działać: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Oczywiście nie warto kupować Meromów skoro chipset obsługuje Penryny.

Tak na marginesie, to ten laptop w konfiguracji z T3400 to niezły kastrat producenta, ale sprawdziłem u wujka Googla, że wychodziły w tej konfiguracji.

To jest niezły ewenement - chipset PM45(najdroższy w tamtym okresie) + T3400(jeden z najtańszych).

Hahaha no dokładnie, konfiguracja dobrana genialnie :E Nie rozkminisz tego, o co chodziło inżynierom Szajsunga, może mieli leżaki magazynowe. W każdym razie lapek będzie fajny po wymianie procka i dołożeniu do 4GB ramu.

Ok śledzę ten temat dość dokłanie i wynika ze RAM dobrze że dołożyłem ale procesor nie daje rady. Widzę że cena T9900 oscyluje w okolicach 200zł T9800 raczej nie do dostania aktualnie na OLX i allegro no i zaczynają się w miarę normalne rzeczy czyli T9600 lub T9700 na stronie intela w porównanie parametrowo wyglądają podobnie poza TDP wyższym w T9600 cenowo ok 65 zł można mieć. Czy w porównaniu do T9900 będzie to przepaść za którą warto dopłacać 100zł?

T9700

P9700 - uwaga na literkę.

Najtaniej na Allegro:

T9900: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

T9800: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

P9700: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

T9600: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Cena T9600 jest już atrakcyjna, a można jeszcze taniej jak ktoś chce poczekać: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

RAM Samsung DDR2 800MHz: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Do tego ten kontroler USB 3.0: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

i możemy mieć za 100pln poważny upgrade laptopa.

P.S. Jeszcze na marginesie, to dzięki Express Card możemy tam wymiennie wkładać inne karty niż tylko USB 3.0 np:

- USB 2.0

- LAN

- wifi

- eSATA

- tuner DVB-T

- COM

- czytnik kart

- modem GSM

- adapter Express Card - PCMCIA(starszy interfejs na karty rozszerzeń)

- FireWire

- zewnetrzna karta graficzna np: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Ram już mam kupiony i wsadzony i już jest różnica.

Zamiast tego kontrolera USB wolałbym jakaś kartę wifi szybka. Będę zmieniał routery w domu bo mam internet 250 Mb/s więc chciałbym po wifi jak najwięcej wyciagnac

Wysłane z mojego ONEPLUS A5000 przy użyciu Tapatalka

A to proponuję coś innego jak chcesz mieć jak najszybsze wifi. Musisz posiadać ruter dwuzakresowy AC 5GHz + ten adapter USB 3.0 + karta sieciowa dwuzakresowa AC 5GHz np T4U: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Lub tradycyjne rozwiązania N do 150Mb/s:

Ok to kartę już mniej więcej wiem jaka. Jakie prędkości można będzie na niej uzyskać ktoś wie? 5Ghz już w okolicy zupełnie czyste. Planuje zakupic jakieś 2 AP które będą rozprowadzać internet na każdym piętrze osobno. Czy ktoś ma jakieś sprawdzone routery/AP przy okazji? Budżet ~ 400 zł za sztukę

Wysłane z mojego ONEPLUS A5000 przy użyciu Tapatalka

Ja bym nie szalał z prockiem za 150-200zł, bez sensu, szkoda kasy, na twoim miejscu kupiłbym np. P8600 za 20-25zł i styknie w zupełności. Zobacz jaka różnica pomiędzy P9700 a P8600 - [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Mam na oku procesor T9600 za niecałe 70 zł wydajnościowo podobno stoi na poziomie T9700. Więc pewnie i ten się procesor u mnie pojawi.

Brawo Ty!

Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka

O96k dziś zamontowałem procesor który przeleżał tydzień i wszystko hula. 

Więc aktualizując aktualnie specyfikacja to 

T9600

4GB Ram

SSD 120GB

No i póki co 10 Pro w wersji 64 Bit. 

Co mogę wgrać zamiast tej 10 żeby przyspieszyć komputer... A może czysta instalacja wystarczy? Czy lepiej przejść na jakąś modyfikowaną super lekką 7?

Czysta instalacja zawsze, jak najbardziej w przypadku każdego systemu + optymalizacja ustawień, usług, funkcji, rejestru. Sam inny system czy modyfikowany niewiele da - raczej niezauważalne różnice.

Jeśli korzystasz z laptopa w zadaniach biurowych i do przeglądania internetu, to proponuję zainstalować system 32-bitowy - jest lżejszy od 64-bitowego.

A co do porównania systemów, to przed reinstalką, zmniejsz sobie obecną partycję z systemem(wbudowane narzędzie pozwala maksymalnie o połowę, o ile jest tyle wolnego miejsca) i postaw inny system na drugiej partycji. Uwaga - instalując starszy system jako drugi po obecnym Win 10 rozwalisz sektor rozruchowy i nowszy system(Win 10) nie będzie się odpalał. Można to naprawić np za pomocą EasyBCD.

Zawsze instalując 2 lub więcej systemów na 1 dysku trzeba instalować od najstarszego do najnowszego.