Skocz do zawartości

Gigabyte - Windows Image Tool - instalacja Win 7 na nowych sprzętach jeszcze nigdy nie była tak prosta


wiktorynek

Rekomendowane odpowiedzi

Przedstawiam Wam kolejne narzędzie pozwalające na instalację Win 7 na nowych komputerach i laptopach wbrew sztucznej blokadzie i zmowie Microsoft.

W tych tematach omówione zostały inne równie dobre, a co najważniejsze skuteczne narzędzia:

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Link do tego narzędzia został już podany w 3 linku powyżej, ale jakoś potraktowane po macoszemu, a wbrew pozorom jest to gotowe i cudownie proste narzędzie wymagające lepszego naświetlenia, na dodatek cały czas aktualizowane przez Gigabyte.

 

Przejdźmy do rzeczy. Wchodzimy na stronę Gigabyte, wybieramy płyty główne, a następnie sortujemy wg chipsetu.

Dla przykładu - potrzebujemy sterowniki pozwalające na instalację Win 7 na 8 gen Intela czyli chipsety Z370.

Klikamy dowolną płytę z takim chipsetem, wybieramy "Wsparcie" (Support), wybieramy dział "Do pobrania" wybieramy system czyli Win 7 x64, wchodzimy w gałąź "Funkcja" (Utility) i pobieramy Windows USB Installation Tool:

 

Przechwytywanie1.jpg

 

Następny przykład - chipset X299, Z270, H270, Q270, B250, Z170, H170, Q170, B150, H110 i postępujemy analogicznie jak wyżej:

 

Przechwytywanie2.jpg

 

Kolejny przykład tym razem dla AMD - chipset X370, B350, A320 - postępujemy identycznie:

 

Przechwytywanie3.jpg

 

Narzędzie zawiera niezbędne poprawki dodające obsługę dysków NVMe w Windows 7 oraz sterowniki do dysków NVMe (niestety Gigabyte wspiera tylko produkty Intel i Samsung), sterowniki USB 3.0 i USB 3.1, pliki EFI, a nawet sterowniki Thunderbolt choć one nie są konieczne do instalacji Win 7.

Narzędzie jest bardzo proste i intuicyjne, a Gigabyte udostępniło nawet poradnik filmowy: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Otrzymujemy gotowy obraz ISO systemu wraz ze sterownikami.

 

Narzędzie wspiera również mobilne chipsety w laptopach. Sterowniki do każdego sprzętu pod Win 7 są ogólnie dostępne.

 

Instalacja Windows 7 na najnowszych sprzętach stoi otworem. Nie dajcie się nabierać Microsoftowi.

 

Powodzenia.

marcin23imk lubi to
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest to takie różowe. Narzędzie odpalimy tylko pod win 7/8/10 na komputerze z płytą Gigabyte- płyta do której brakuje sterów pod win 7 . Czyli trzeba zainstalować wpierw Windows 8lub 10. Kolejna sprawa testowałem to z Uefi i niestety instalacja nie działa , nie posiada też sterownikow do wszystkich dysków SSD na nvme- dysk Kingston 250gb.

 

Cały czas czekam na narzędzie działające tak: zachodze do kolegi który ma win 7 uruchamiam soft i wybieram co potrzebuje dograć do Windows 7.

 

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat Kingston nie wydał żadnych sterowników NVMe, więc takowych nie będzie. Windows 7 instaluje się w ustawieniach biosu na Legacy lub UEFI-CSM jeśli nie ma Legacy. Narzędzi jest już sporo do wyboru i każde działa, trzeba tylko opanować. Brakujące sterowniki można dodać, a zbędne usunąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

UEFI-CSM wybrałbym jako pierwszą opcję do sprawdzenia.

 

Instalowałem niedawno W7 na nowym MSI z i7-7700HQ i GTX 1060. W trybie Legacy płyta uruchamiała się znacznie dłużej podczas testów POST. Logo MSI mrugało kilka razy, po czym pojawiało się renderowane kilka sekund logo Plextora (rom dysku M.2).

 

W trybie UEFI-CSM logo MSI wyświetla się tylko raz, po czym od razu ładuje się system.

 

Wracajac do Gigabyte'a - fajnie, że pomyśleli o ludziach. Sprawdzę narzędzie i przygotuję ISO na swój lapek. Może kiedyś w przypływie wolnego czasu pobawię się Siódemką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały czas czekam na narzędzie działające tak: zachodze do kolegi który ma win 7 uruchamiam soft i wybieram co potrzebuje dograć do Windows 7.

 

Chyba nie doczytałeś do czego służy to narzędzie albo ja mam zaćmienie ?  ;)

 

Narzędzie zawiera niezbędne poprawki dodające obsługę dysków NVMe w Windows 7 oraz sterowniki do dysków NVMe (niestety Gigabyte wspiera tylko produkty Intel i Samsung), sterowniki USB 3.0 i USB 3.1, pliki EFI, a nawet sterowniki Thunderbolt choć one nie są konieczne do instalacji Win 7.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem jego użyć na mojej płycie głównej msi i nie działało. Na drugim komputerze z Gigabyte działało. Jeśli chcemy zainstalować uefi to USB też musi być uefi (tryb wybierany w RUFUS) , przynajmniej tak pisza poradniki. Mówiąc o sterownikach ssd nvme, Kingston oczywiście nie wydał swoich ale te z msi bynajmniej z tym dyskiem nie działaja, tak jak z tego narzędzia. Fakt używałem go ponad miesiąc temu, może jest jakaś nowa aktualizacja. Na razie cieszę się z Windows 8.1.

 

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Jeśli chcemy zainstalować uefi to USB też musi być uefi (tryb wybierany w RUFUS)

Wiadoma sprawa i nie podlegająca dyskusji. Tylko po co instalować Win 7 w trybie UEFI?

 

 

 


Mówiąc o sterownikach ssd nvme, Kingston oczywiście nie wydał swoich ale te z msi bynajmniej z tym dyskiem nie działaja, tak jak z tego narzędzia.

W takim wypadku nie pomoże nic, ale skoro Win 8.1 dało się zainstalować(wbudowane wsparcie dla dysków NVMe), to Win 7 z zainstalowanymi/zintegrowanymi poprawkami KB2990941: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

oraz KB3087873: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

które dodają to samo wsparcie też powinno załatwić sprawę.

 

Czasami nie warto wyważać otwartych drzwi i skorzystać z gotowca lub dobrych i sprawdzonych rad:

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

cały temat: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

To wszystko - całe kompendium wiedzy internetowej. Nie ma bata żeby się nie udało. Wiele osób z forum korzystało, a też przechodzili męki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego. Uefi?

Bo Windows się ładuje o kilka sekund szybciej.

Wersja windows z podanego linku była sprawdzana i.. Nie działa.

Czytałem to oczywiście. Chwilowo dałem sobie spokój, kilka gier ściągniętych więc nie będę próbował reinstalacji.

 

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Dlaczego. Uefi?
Bo Windows się ładuje o kilka sekund szybciej.

Ale nie w Win 7, bo to nie sprawka UEFI tylko szybkiego rozruchu od Win 8 wzwyż. Win 7 nie ma szybkiego rozruchu, a na dysku SSD uruchamia się 10-15 sekund normalnie, bo ekstremalnie można zejść do 6-7 sekund, więc po co szybki rozruch, który ma również swoje słabe strony?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie, wy dla tych kilku sekund dalibyście sobie chyba głowę na łyso ogolić, to jest już jakaś chora mania. Pomijam fakt, że na Win7 to i tak nie działa, jak wiktorynek zauważył. A ten cały szybki rozruch to jak dla mnie więcej ewentualnych problemów w przyszłości niż korzyści, kilka sekund zysku, a nie ma najbardziej zarąbistej rzeczy, jaka w windowsach była - klawisz F8 podczas rozruchu i łatwy dostęp do trybu awaryjnego. Dlatego każdemu "awaryjnemu" klientowi od kopa na nowych systemach dopisuję Tryb Awaryjny w msconfig/rozruch, i niech traci przy każdym włączeniu kompa te 3 sekundy życia (bo mniej się ustawić nie da), podczas których ma do wybory boot normalny i awaryjny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie o to chodzi, jeśli kupuje dysk SSD na nvme M. 2 to chyba po to by w pełni skorzystać z jego dobrodziejstwa. Różnica jest nie kilka a kilkanaście sekund - w firmie sprawdzałem Nie o to chodzi, jeśli kupuje dysk SSD na nvme M. 2 to chyba po to by w pełni skorzystać z jego dobrodziejstwa. Jeśli się ma dysk ponad 2Tb to chyba nie ma się innego wyjścia.. .

 

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica jest nie kilka a kilkanaście sekund - w firmie sprawdzałem Nie o to chodzi, jeśli kupuje dysk SSD na nvme M. 2 to chyba po to by w pełni skorzystać z jego dobrodziejstwa.

Po pierwsze podczas rozruchu systemu dyski SSD na SATA są w większości przypadków szybsze od dysków SSD na NVMe.

Po drugie ten szybszy start na systemach od Win 8 wzwyż wynika z hybrydowego rozruchu(który może mieć swoje negatywne skutki). Win 7 nie ma hybrid boot.

Po trzecie czas startu systemu zainstalowanego na UEFI + GPT jest taki sam jak na Bios + MBR - pomijając różnice rzędu błędu pomiarowego.

 

 

 

Jeśli się ma dysk ponad 2Tb to chyba nie ma się innego wyjścia.. .

A posiadasz dysk SSD NVMe o pojemności ponad 2TB?

To na razie dla użytkownika domowego jedyny argument za GPT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Prawda - rozruch z dysku NVMe jest dłuższy o czas uruchomienia kontrolera, który nie jest zintegrowany z chipsetem płyty głównej, jak kontroler SATA.

2. Trochę prawda, trochę nie - szybszy start jest widoczny na płytach z UEFI nawet z wyłączonym Fast Boot (na płycie i w Windowsie), a negatywnych skutków hybrydowego rozruchu nie doswiadczy typowy użytkownik.

3. Sprzeciw - z moich doświadczeń start Windowsa 8, 8.1 i 10 jest nieporównywalnie szybszy z UEFI i GPT, niż z MBR. Dla Siódemki nie ma różnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@P10:

Ad1. Dodam jeszcze, że poza zewnętrznym kontrolerem dochodzą dłuższe ścieżki elektryczne. Obecnie producenci zwłaszcza adapterów walczą marketingowo na najkrótsze ścieżki. :biggrin3:

Ad2. Chyba trochę nie na temat w stosunku do mojej wypowiedzi. A co do negatywnych skutków hybrydowego rozruchu doświadczy zwłaszcza użytkownik domowy. Możliwe konsekwencje:

- problem z wejściem do biosu dla niedoświadczonego użytkownika

- analogicznie problem z trybem awaryjnym lub przywracaniem systemu

- brak pełnego bootu może spowodować problem z odczytem danych po podłączeniu dysku do innego komputera

Natomiast fast boot sprzetowy na płytach głównych to zupełnie co innego, nie ma nic wspólnego z windowsowym hybrid boot. Fast boot sprzętowy to fajny i przydatny bajer pozbawiony wad hybrid boot.

Ad3. Miałem na myśli porównanie UEFI + GPT(bez hybrid boot) vs Bios + MBR - w takim wypadku nie ma żadnych różnic poza marginalnymi uzależnionymi od sprzętu, a zwłaszcza dysku. Bywa tak, że bardzo szybkie dyski SSD MLC są nieco wolniejsze w rozruchu od kiepskich dysków TLC. Skomplikowana budowa wewnętrzna może robić różnice, ale moim zdaniem nadal jest to marginalne - 1 lub 2 sekundy dłużej czy krócej nie robi chyba różnicy.

Z mojego doświadczenia:

- minimalny czas startu z hybrid boot 4 sekundy

- minimalny czas startu z Bios + MBR 6 sekund

- jeśli można zmieścić start z UEFI + GPT w 5 sekundach to jestem w stanie się zgodzić. :E

Każdy bez wyjątku dysk SSD na SATA na każdym systemie zainstalowanym na MBR, świeżo po instalacji jest w stanie zmieścić się w 10 sekundach z palcem w d... I to już uwzględniam naprawdę kiepskie osiągi.

Mój stary test na systemach użytkowych(sterowniki + programy) na laptopie gdzie ilość sterowników w stosunku do PC jest średnio 3 x większa, a sam sprzęt może być mniej wydajny od PC: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

 

P.S. Główny zarzut moich klientów - komputer z dysku SSD NVMe + potężny i7 z ogromną ilością RAM startuje dłużej(nawet dwukrotnie dłużej) niż ich stary komputer ze zwykłym dyskiem SSD na SATA.

I potem tłumacz że to specyfika dysków NVMe + dodatkowo w nowych komputerach sekcje biosowe trwają zauważalnie dłużej. A klient oczekuje rakiety. :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wiktorynek

Żeby dograć te sterowniki przez Windows USB Installation Tool dla Z370 to muszę to zrobić na komputerze, który ma płytę Z370, czy na innym komputerze, który ma inną płytę Gigabyte mogę też dograć te sterowniki dla Z370?

Drugie pytanie jest takie, czy mogę dograć sterowniki USB 3.0 dla swojego użytku do tej wstawki Windows 7 Sp1 x64 2017 winclub PL Finał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, dstjr napisał:

@wiktorynek

Żeby dograć te sterowniki przez Windows USB Installation Tool dla Z370 to muszę to zrobić na komputerze, który ma płytę Z370, czy na innym komputerze, który ma inną płytę Gigabyte mogę też dograć te sterowniki dla Z370?

Drugie pytanie jest takie, czy mogę dograć sterowniki USB 3.0 dla swojego użytku do tej wstawki Windows 7 Sp1 x64 2017 winclub PL Finał?

Możesz to zrobić na dowolnym komputerze. I możesz do tej wstawki.

Ważne jest abyś użył wersji narzędzia dla Z370 [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

dstjr lubi to
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, występuje taki błąd:

920cad1cc755abf3.jpg


Po tym procesie:

3695c5a7ede7bac3.jpg

Na tej stronie: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] w komentarzu ktoś podał rozwiązanie:
 

Cytat

 

The way I "solved" the Gigabyte Windows 7 Image Tool failing with the message "Failed to add drivers to an Offline Windows Image" was to shorten the path length to the directory containing the tool. Under the covers "WindowsImageTool.exe" appears to do everything via the Windows command line. If the full path to the directory containing the tool is "too long" then the commands don't work.

I fixed this by moving the directory containing the tool to root of a drive. When I unpacked mb_utility_windowsimagetool.zip to, say, C:\ then I stopped getting the error. It may be worth trying.

But if that does not help, then you should be able to find the DISM log files in the default directory path: %windir%\Logs\DISM

 


Niestety u mnie ten sposób nie działa, wypakowałem folder do D i nawet na C i niestety ten sam błąd się powtórzył. Podobno na Win10 działa poprawnie ten program i sterowniki USB 3.0 dla Win7 poprawnie się wgrywają do tworzonego iso.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@dstjr - w przerwie meczu czytam Twoje biadolenie. Zamiast czekać na to co napiszemy już dawno wydzieliłbyś niewielką partycję na dysku na Win 10 i go zainstalował, a potem spróbował tak jak piszą. Albo wypróbował innego narzędzia. Oprócz już podanych masz jeszcze WinToolkit, NTLite czy WinReducer.

Tu masz paczkę tych sterowników: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Dodatkowo nic nie stoi na przeszkodzie, aby zintegrować sterowniki USB 3.1 od AsMedia(czerwone) i z tego portu zainstalować system.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze ostatnia możliwość czyli wykorzystanie instalatora od Win 8, 8.1, 10 - tylko po na pewno bezproblemowym zainstalowaniu systemu może pojawić się problem niedziałającego żadnego portu USB 3.0, 3.1 czy nawet 2.0 i nie zainstaluje żadnych sterowników - można spróbować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadne biadolenie, po prostu napisałem, jaki pojawia się błąd w tym programie od Gigabyte. Obraz ISO zrobiłem sobie narzędziem od Asusa, które zapodał mi MARCIN_ZIOMEK, narzędzie od ASRock też stworzyło obraz ISO. Wiem, że w moim temacie zapodałeś mi link do tych sterowników i mam też pytanie, jeśli to dobrze rozumiem to mogę też zainstalować Win7 bez dogranych sterowników USB 3.0, a po skończeniu instalacji mogę zainstalować te sterowniki z tego linku i też będzie wszystko ok, tak?

Sprawdzę sobie jeszcze ten sposób: 

 

Znalazłem do pozostałych programów poradniki:

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, dstjr napisał:

Żadne biadolenie, po prostu napisałem, jaki pojawia się błąd w tym programie od Gigabyte. Obraz ISO zrobiłem sobie narzędziem od Asusa, które zapodał mi MARCIN_ZIOMEK, narzędzie od ASRock też stworzyło obraz ISO. Wiem, że w moim temacie zapodałeś mi link do tych sterowników i mam też pytanie, jeśli to dobrze rozumiem to mogę też zainstalować Win7 bez dogranych sterowników USB 3.0, a po skończeniu instalacji mogę zainstalować te sterowniki z tego linku i też będzie wszystko ok, tak?

Sprawdzę sobie jeszcze ten sposób: 

 

Znalazłem do pozostałych programów poradniki:

 

 

 

Wątpię. Lepiej zainstalować ten z narzędzia od Asrocka lub Asusa - Sterowniki są te same co do Gigabyte

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, rozumiem. Może wiktorynek będzie wiedział. :)
 

@wiktorynek


W ogóle jest jakaś znacząca różnica, pomiędzy zainstalowanymi sterownikami do USB 3.0 wraz z ukończeniem instalacji Win7, a zainstalowanymi sterownikami osobno z tej [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] po ukończeniu instalacji Win7?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie