Skocz do zawartości

Podział SSD M.2


pafnucy7

Rekomendowane odpowiedzi

Często bawię się rożnymi systemami, na innej partycji zawsze mam backup systemu co by w razie W szybko przywrócić. A na 2 partycji miałbym programy których non stop używam i nie musiałbym za każdym razem jak zmienię system kopiować i przywracać. Czy podział SSD nie wpłynie na jego prędkość? No to jeszcze jedno pytanko, jak system mu zapodać nie chcę oryginalnej śledzącej 10 wybrałbym coś z forum czy ten mod będzie ok [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i miejmy nadzieję, że kupiłeś właściwy M.2, bo są aż 4 rodzaje, nie licząc 5 rodzajów długości. Dysk SSD możesz dzielić na partycje tylko pamiętaj, że przy intensywnym użytkowaniu co jakiś czas należy opróżniać komórki, a wtedy znika z dysku wszystko. Nie można opróżnić jednej partycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większy pendrive czy folder sieciowy jak masz PC w domu. Myślę, że nawet ci chmurka od googla wystarczy na te programy.

 

W którymś temacie o SSD i jego dzieleniu zastanawialiśmy się z forumowiczami czy dzielenie dysku SSD wpływa na równomierność jego zużycia. Niestety na razie nigdzie nie ma na ten temat materiałów.

 

Osobiście skłaniam się do tego, że dysk jest nierównomiernie zużywany. Więc nawet te małe partycje co robi system przy instalacji sa mało wskazane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy dzielenie dysku SSD wpływa na równomierność jego zużycia Osobiście skłaniam się do tego, że dysk jest nierównomiernie zużywany

przy podziale 250 na pół to część systemowa jest dużo mocniej obciążona

 

Kompletna bzdura. Dzielenie SSD na partycje działa na zupełnie innej zasadzie niż dzielenie logiczne talerzy w HDD, i wcale nie przeszkadza to w prawidłowym działaniu funkcji TRIM, której nie robi różnicy logiczna struktura dysku. W SSD ustalasz tylko rozmiar partycji, a jej obszar jest "ruchomy", nie jak w normalnym HDD, gdzie jest z góry ustalony. Partycja w SSD nie określa z góry, który zbiór bloków NAND na stałe się w niej znajduje, bo mogą się one ciągle remapować, niejako wymieniać miejscami z tymi mniej zużytymi. Wystarczy trochę poszukać w necie, ja o tym czytałem już kilka lat temu, jak kupowałem SSD'ka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz to chyba odleciałeś.

Skoro ustalam 100GB na początku to według Ciebie, dane są nie wiadomo gdzie, może trochę tu trochę tam. Samsung EVO 850 240GB - soft ma opcję OverProvisioning: np.:10% dysku jest rezerwowane na końcu. I jest niewidoczne a służy jako swoisty cache do właściwego zapisu danych na pozostałej reszcie dysku - dbając o właściwe wyrównanie zapisu.

Co ztego że stracę 10% na końcu dysku jak pozostałe mam super zoptymalizowane.

 

Wysłane z mojego XT1562 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy dyskach SSD i pamięciach, pojecie (fizycznego) końca i początku nie występuje. Możemy mówić wyłącznie o pewnej puli adresów (górnego lub dolnego) przydzielonego obszaru. Adresowaniem i rozmieszczaniem danych w tym obszarze zarządza kontroler więc ogólnie wydaje się, że kolega Widzior jest bliżej prawdy.

ps. nie jest niemożliwe, że się mylę  :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro możemy mówić o pewnej puli adresów to czym to sie różni od puli sektorów na hdd? Przedział to przedział, ma początek i koniec.

 

Nie trafiłem nigdy na opracowanie pod względem zużycia ssd podzielonego na partycje. Stąd też moje posty to przypuszczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tak czy siak jak i w przypadku hdd tak i w przypadku ssd pewnych sytuacji sie nie przeskoczy np SSD {[ 1 partycja 100GB][ 2 partycja 100GB] nieprzydzielone miejsce 30gb} i tego nieprzydzielonego miejsca ni jak w obu przypadkach nie przydzielimy do 1 partycji, nie usuwając 2 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, a wiec dysk podzielony na 2 :) i działa :) teraz mam pytanie z innej beczki, zainstalowałem w10 i oryginal i 2 mody z naszego forum. Niestety na wszystkich mam lag myszki co pare chwil, myszka zostaje w miejscu na ok 1 sek i pozniej rusza. Zainstalowalem w8.1 P.S od Mr. T tam wsxystko ok. Czy na 10 da rade cos zrobić z lagami czy raczej pozostac na w8.1 tylko ze tu mam komunikat o nie kontabilnosci systemu z procesorem. Przypomne laptop acer aspir 7 z i7 i GF 1050i.

 

Wysłane z mojego BLA-L29 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pafnucy7 - wada fabryczna - nie ma na to lekarstwa. Taka konfiguracja sprzętowa działa tylko i wyłącznie na Win 7 i Win 8.1 - cierpią na to wszystkie laptopy, wszystkich producentów.

7 gen HD630 + NV GTX1xxx + Win 10 = powyższa wada.

Laptopa możesz zwrócić sprzedawcy i żądać zwrotu pieniędzy lub wymienić na inny o innej specyfikacji albo oddać na gwarancję (może coś zrobią - wątpliwe).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz to chyba odleciałeś.

Nie odleciałem, tylko wiem to na pewno. Dane nie są trochę tu, trochę tam, są w obszarze danej partycji, ale w każdej chwili zaawansowany kontroler może remapować dany blok NAND na inny, mniej zużyty, spoza tej partycji, i teraz ten nowy będzie widziany w tej partycji. Proste? Wytłumaczę ci to łopatoligicznie na przykładzie. Jak następuje kolejny zapis/kasowanie w partycji 1, i kontroler uzna, że wszystkie komórki są w tej partycji bardziej zużyte niż te z partycji 2, to może te dane zapisać w komórce z partycji 2 i wpisać ją na mapę partycji 1, a tą komórkę bardziej zużytą z partycji 1 przepisuje do partycji 2. To jest standardowe działanie zaawansowanych funkcji optymalizacji zużycia w każdym nowoczesnym dysku SSD. Nie będę już tego więcej razy tłumaczył, możecie wierzyć nawet w pierdzące aniołki, ale może komuś się ta informacja przyda, bo teoria o szybciej zużywającym się popartycjonowanym SSD jest największym mitem tej technologii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Dane nie są trochę tu, trochę tam, są w obszarze danej partycji, ale w każdej chwili zaawansowany kontroler może remapować dany blok NAND na inny, mniej zużyty, spoza tej partycji, i teraz ten nowy będzie widziany w tej partycji. Proste? Wytłumaczę ci to łopatoligicznie na przykładzie. Jak następuje kolejny zapis/kasowanie w partycji 1, i kontroler uzna, że wszystkie komórki są w tej partycji bardziej zużyte niż te z partycji 2, to może te dane zapisać w komórce z partycji 2 i wpisać ją na mapę partycji 1, a tą komórkę bardziej zużytą z partycji 1 przepisuje do partycji 2. Nie będę już tego więcej razy tłumaczył, możecie wierzyć nawet w pierdzące aniołki, ale może komuś się ta informacja przyda, bo teoria o szybciej zużywającym się popartycjonowanym SSD jest największym mitem tej technologii.

Nie ma co się unosić. Ktoś może wierzyć lub nie. Jak masz jakiegoś linka, to podaj. Sam chętnie poczytam, bo takich info brakuje. Kontroler kontrolerowi nierówny. Jeśli jest jak piszesz, to nie byłoby problemu z dowolnym żonglowaniem partycjami na SSD, a niestety tak nie jest. Oczywiście, to niczego nie wyklucza. Producenci jakoś skrzętnie ukrywają takie informacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kluczowe jest słowo NOWOCZESNE kontrolery, a to, że np. nie idzie dopisać wolnej przestrzeni na dysku SSD do pierwszej partycji, to jest po prostu ograniczeniem programu, które ciągle nie są w 100% dostosowane do zasady działania i możliwości dysków SSD. Linka już nie pamiętam, ale ciężko było coś znaleźć, natomiast wiem od wielu kolegów z serwisu, że nowoczesne kontrolery mają w d...e strukturę logiczną dysku SSD i nie jest dla nich żadnym problemem, żeby równomiernie zapisywać komórki w całym obszarze dysku, niezależnie od ilości stworzonych partycji. Kicha zaczyna się dopiero wtedy, jak dysk jest mocno zapełniony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie