Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Nie jestem biegły w sztuce windowsa, bo w zasadzie od już prawie 10 lat używam linux'a i na windows nie siedzę w ogóle, także ciężko mi jest się połapać w pewnych niezbyt logicznych kwestiach związanych z operowaniem na tym systemie i dlatego też zwracam się do was z prośbą o pomoc. :)

Chodzi generalnie o to, że parę dni temu repartycjonowałem sobie dwa dyski w moim laptopie pod LUKS+LVM. Na jednym z dysków zostały stworzone trzy partycje fizyczne, z których druga została sformatowana systemem plików NTFS i waży ona koło 60G i właśnie tutaj ma być zainstalowany windows. Dysk ma oczywiście tablicę partycji MS-DOS/MBR no i wszystkie partycje na tym dysku są podstawowe. By to lepiej unaocznić, to niżej jest fotka obrazująca aktualny podział partycji:

hh3QgyS.png

Ten laptop jest już dość leciwy (chyba z 2011 roku) i on miał na samym początku cd/dvd rom. No i oczywiście do laptopa była dołączona licencja na win7. Problem w tym, że ten standardowy układ partycji był nie do zaakceptowania i trzeba było go zmienić wyrzucając partycję na której chyba był obraz windowsa. Od tamtego czasu, by wgrać windowsa trzeba było to robić via cd/dvd rom. Niemniej jednak, ja od lat już nie używam ten prehistorycznej technologii, no bo linux'y od wieków korzystają z systemów live na pendrive eliminując tym samym potrzebę posiadania napędu cd/dvd w laptopie i to urządzenie zwyczajnie zostało zastąpione kieszenią na drugi dysk.

Pojawił się teraz problem zainstalowania systemu win7 na tym laptopie (nie dla mnie ale dla mniej obytych z linux domowników). Próbowałem pobrać obrazy iso z tego wątku:

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

I zgodnie z zaleceniem chciałem utworzyć boot'owalnego pendrive. Najpierw próbowałem to robić z poziomu linux za pomocą WoeUSB:

I to narzędzie bez problemu wgrało obraz na pendrive. Próbowałem zarówno sposobem na partycję z systemem plików vfat/fat32 jak i na cały dysk z wykorzystaniem systemu plików NTFS. O ile pendrive dał radę odpalić instalator, to nie chciał już zainstalować systemu. W zależności od sposobu wgrania obrazu na pendrive inne błędy się pojawiały się podczas próby instalacji systemu.

Pierwszy problem był związany z tym, że instalator domagał się sterowników dla cd/dvd romu (to ciekawe). Na necie widziałem podobne wątki związane z z USB3 ale ten laptop ma tylko 3 portu USB 2.0. Bios jest tak mocno okrojony, że tu w zasadzie można jedynie zmienić kolejność dysków przy rozruchu i nic więcej. Tak czy inaczej przy systemie plików NTFS na pendrive udało się ten krok sterowników ominąć i pojawił się ekranik wyboru partycji, na której zainstalować system. Problem w tym przypadku był taki, że instalator nie mógł znaleźć dogodnego miejsca na zainstalowanie systemu. Niby miał 60G, gdzie mógł się wgrać ale z jakiegoś powodu nie chciał. Partycja miała ustawiona flagę boot i była rozpoznawana jako system (a nie podstawowa/rozszerzona). Coś mi się wydaje, że komunikaty nie są zbytnio akuratne jeśli chodzi o interakcję instalatora win z użytkownikiem.

Ostatecznie spróbowałem zrobić tego pendrive przy pomocy Rufus'a (z poziomu windowsa) ale on również nie był w stanie tego pendrive stworzyć w taki sposób, by przejść przez etap wyboru miejsca, w którym zainstalować system.

Dobrze, że nie wyrzuciłem tego napędu cd/dvd, który był dołączony do laptopa, to jeszcze spróbowałem go podłączyć zamiast kieszeni na dysk i sprawdzić czy z płytki się ten windows zainstaluje. I w zasadzie nie ruszając nic w układzie partycji na dysku, instalator nie miał już żadnych problemów z zainstalowaniem windowsa. Także coś chyba nie tak jest z tym obrazem, który był w linku przytoczonym wyżej.

Moje pytanie zatem brzmi, czy jest gdzieś dostępny obraz z win7, który można bez większego problemu wgrać na pendrive i przy jego pomocy zainstalować system na dysku?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Proszę bardzo:

Czyste systemy:

Poradnik jak tworzyć bootowalnego pendrive:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Z tego poradnika korzystałem przy tworzeniu pendrive z wykorzystaniem Rufus'a. Pytanie czy te "czyste systemy" się będą nadawać?

Tak będą się nadawać, są to czyste systemy od Microsoftu bez żadnych zmian ( Po pobraniu dla pewności sprawdź sobie ich sumy kontrolne ). Jeśli zaś poszukujesz systemów np: ze zintegrowanymi do danego dnia aktualizacjami to są one na forum, wystarczy poszukać. Co do tworzenia bootowalnego pendrive to proszę, poradnik do programu wintosetufromusb którego ja sam używam do tworzenia bootowalnego lub multibootowalnego pena:

Videoporanik:

Poradnik z naszego forum:

Inne poradniki znajdziesz tu:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi