Skocz do zawartości
wiktorynek

Windows 7 x64 - czyścioch 13.02.2018 - zintegrowane sterowniki USB 3.0 + NVMe

Rekomendowane odpowiedzi

1. Systemu w wersji 32 bitowej nie ma i nie będzie ode mnie. Nie pytać w postach.

2. Nie gwarantuję poprawnego działania na wszystkich konfiguracjach sprzętowych po najnowszych aktualizacjach Microsoftu, w szczególności na platformie AMD - problem znany od grudnia, czyli od czasu ujawnienia i prób załatania luk Meltdown i Spectre. Z problemami pisać do Microsoft.

Tyle słowem wstępu. Przejdźmy do rzeczy.

Udostępniam Wam Windows 7 SP1 x64 w pełni zaktualizowany wraz z dodatkami umożliwiającymi instalację na najnowszych platformach i sprzętach, w tym AMD Ryzen i Intel 6, 7, 8 gen.

Co zawiera obraz?

1. Windows 7 SP1 x64 w wersjach: Home Premium, Professional, Ultimate - nie ma i nie będzie edycji Home Basic!

2. System zawiera wszystkie aktualizacje zgodne z moją listą, wykonany metodą drugą: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

3. System zawiera poprawki dodające obsługę dysków SSD NVMe

4. System zawiera sterowniki niezbędne do zainstalowania Windows 7 na najnowszych sprzętach:

- NVMe: Micron, Intel, Samsung, Plextor, OCZ/Toshiba - wszystko w najnowszych wersjach

- USB 3.0 Intela w najnowszej wersji

- USB 3.0 AMD + inne - pakiet oryginalny zawarty w Windows 7 Image Updater - nie mam sprzętu AMD do testowania

5. System nie zawiera poprawek telemetrycznych: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

6. System nie zawiera patcha wufuc odblokowującego działanie Windows Update na najnowszych sprzętach(AMD Ryzen, Intel 7 i 8 gen): [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

7. System nie jest aktywowany i nie posiada aktywatora, ani klucza. Aktywujecie we własnym zakresie.

8. System nie jest modyfikacją, ani kastratem. To oryginalny system w pełni zaktualizowany. Nic nie cięte i nic nie zmieniane w stosunku do oryginału (usunięta edycja Home Basic nie ma żadnego wpływu na pozostałe edycje).

9. System można instalować na partycjach MBR + BIOS lub GPT + UEFI - to zależy od wykonania bootowalnego pendrive i ustawień w biosie.

Kilka screenów przedstawiających głównie zachowanie Windows Update i Microsoft Update:

1. To co zobaczycie bezpośrednio po zainstalowaniu:

Przechwytywanie1.jpg

Przechwytywanie2.jpg

Przechwytywanie3.jpg

2. Po odpaleniu WU instalujecie tylko mały nieintegrowalny fragment Service Stack KB2533552(widoczny jako SP1) oraz ewentualnie jak ktoś używa to definicje Windows Defendera - pozostałe poprawki odznaczacie i ukrywacie(chyba że ktoś lubi te telemetryczne):

Przechwytywanie4.jpg

Przechwytywanie6.jpg

Przechwytywanie7.jpg

Poprawki do NET i inne dziwne np od IE to psikusy WU(nie zaktualizowane przez MS) lub wynikające z obecnego statusu najnowszych poprawek NET czyli Preview. Wszystko to zniknie po następnych aktualizacjach zbiorczych o statusie final czyli Monthly Quality lub zmieni się po następnych Preview - wszystko zgodnie z cyklem wydawniczym MS, który ostatnio jest mocno rozregulowany.

Po odznaczeniu i ukryciu poprawek jak na powyższym screenie będą wyskakiwać w kolejnych przebiegach ich starsze wersje(NET i IE) - niczego nie pobieramy, odznaczamy i ukrywamy.

Najbliższe planowane wydanie poprawek to trzeci wtorek lutego - status Preview, a następnie drugi wtorek marca - status Monthly Quality.

3. Efekt po pobraniu i zainstalowaniu tylko "tego co trzeba":

Przechwytywanie8.jpg

4. Działa Microsoft Update umożliwiające pobieranie poprawek i dodatków opcjonalnych oraz aktualizacji Office:

Przechwytywanie5.jpg

5. Ogólny pogląd na system:

Przechwytywanie9.jpg

Linki do pobrania:

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Hasło do archiwum 7-zip: winclub.pl

W nazwie zawarta jest suma kontrolna MD5 obrazu ISO.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli świadomie rezygnujesz z NET 4.7.1, to możesz go łatwo usunąć. Otwórz obraz ISO systemu w UltraISO lub podobnym programie, skopiuj folder $OEM$, usuń z niego instalkę NET 4.7.1 wraz z poprawkami, edytuj plik SetupComplete usuwając linie dotyczące cichej instalacji NET 4.7.1 i jego poprawek, podmień folder $OEM$ w obrazie ISO, zapisz zmiany. Gotowe.

Przechwytywanie.jpg

P.S. Jak usuniesz NET 4.7.1 to musisz też usunąć WMF 5.1 (KB3191566), bo bez niego się nie zainstaluje, a na marginesie bez sensu była integracja poprawki wymaganej przed NET 4.7.1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

obraz bardzo dobry testowany na q8200 będzie i na głównym komputerze wszystko działa perfekt bez tych psikuśnych poprawek których nie dodałeś dobra robota

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Microsoft wymienił instalator NET 4.7.1 + jego poprawki na nową wersję. Może być to różnie widoczne w Windows Update. Zmienię w nowej wersji w następnym miesiącu, jak wszystko wyjdzie w wersji ostatecznej. Ogólnie wszystko jest w porządku, tylko Microsoft umila nam życie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

musiałem użyć rufusa w wersji 1.4.5 dobrze wiesz czemu :"") aktualizaje które były u ciebie wywalone tak jak na obrazkach też wywaliłem tak jak pisałeś i jest ok

:trollface:  :trollface:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mam pytanie dlaczego nie moge nagrac ten fajny extra system rufusem.

Prosze pomozcie co mam zrobic 

Tak jak pisal kolega pobralam rufus 1.4.5 i tez nie moge

A JAK wypalam power iso to pisze cos o MBR

Prosze o pomoc

Ela

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ps. co wy macie z tym Rufusem ? Wypalam każdą wersją, różne obrazy i jeszcze nigdy się nie "zbiesił".

Fakt, że pomijam GPT bo nie mam tej potrzeby ale nie sądzę by w tym wypadku miał jakiegoś szczególnego "focha".

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja też nie rozumiem tych problemów, ale możliwe rzadko spotykane (nie wynikające bezpośrednio z Rufus):

- pendrive trzeba (przez zrobieniem bootowalnego nośnika) wyzerować (np za pomocą Low Level Format Tool - wystarczy opcja szybka)

- wybitna niekompatybilność pendrive (bardzo rzadko spotykana) - użyć innego pendrive

Reszta wszystkich ustawień jest w poradniku podanym powyżej.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość

WiNToBootic 2.2 jest znacznie lepszy niż Rufus. Z nim nigdy nie ma problemów.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam,

Mam, problem z instalacją tego (jak i każdej innej "7") u siebie na dysku nvme Hellfire m.2 i prosił bym o małą pomoc. Zaznaczę, iż  Win10 instaluje się bez problemu.

Na początek to suma MD5 jest ok. Platforma to: Asus Prime x370-pro + Ryzen 5 1600x i wspomniany Patriot Hellfire M.2

Instalator oczywiście nie widzi dysku, a próba załadowania jakiegokolwiek sterownika nvme kończy się komunikatem niepowodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Bo Windows 7 nie jest wspierany przez taki sprzęt, do tego sprzętu to tylko Windows 10 albo wcześniejsze ze zintegrowanymi sterownikami

zerknij proszę na pkt. 4 z opisu autora...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Radi-wroc - oczywiście że można tam zainstalować Win 7, a producent udostępnia sterowniki do Win 7: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Co musisz zrobić?

1. Bios - tryb Legacy lub jesli nie ma to UEFI-CSM

2. Bootowalny pendrive tryb Bios + MBR system plików NTFS

3. Wyłączone w biosie Secure Boot

4. Zrób Secure Erase lub Sanitize dysku aby pozbyć się stylu partycji GPT(może być Parted Magic) - w ostateczności można użyć Low Level Format Tool - szybkie zerowanie też usuwa tablice partycji albo coś pokroju GParted

5. Znalazłem jakieś sterowniki NVMe do dysków Patriot: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Nie mam jak ich przetestować, bo nie mam takiej płyty i dysku. W kwestii sterowników do AMD polegałem na twórcy narzędzia Windows 7 Image Updater. Te z linku dodam przy następnej kompilacji. Nie wiem czy one są wymagane, bo po prostu nie mam jak sprawdzić. Spróbuj najpierw tak jak ci poradziłem.

P.S. Wg tego nie są potrzebne żadne sterowniki NVMe: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

a wymagana poprawka jest zintegrowana.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Hej, walczyłem jednak bez skutku. Instalator nie wykrywa żadnych sterowników czy od Asusa czy AMD, prócz jednych z paczki ściągniętej od intela "64bit Intel NVMe Driver v4.0.0.1007 WHQL for Win7-10". Po ich załadowaniu dalej dysk jest jednak dalej niewidoczny. Patriota instalator nie widzi.

ad4. dysk jest 240G i nie zakładałem GPT. Któryś z tych programów działa jako portable?

Też zauważyłem tego fixa do iso, jednak nie próbowałem jeszcze. Nie mogę sie doczekać @ od MS (o ile go dostanę) i szukam info w pl  jak to wykonać poprawnie.

Próbowałem również zainstalować to na HDD jednak po instalacji klawiatura i mysz odmówiły współpracy, zresztą jak i na innych obrazach.

Jedyny na chwile obecną instalator, który widzi Patriota jest Win JG7 HP&Pro x64 Lite od srom-otnik'a. Jednakże po instalacji sie wysypuje przy ładowaniu.

Ma ktoś namiar na tą poprawkę tj.:Fix487764,? ...od MS raczej się nie doczekam.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

dysk jest 240G i nie zakładałem GPT

GPT "założyło" się samo podczas instalacji Win 10. Parted Magic to program bootowalny z pena lub CD: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Low Level Format Tool to program portable.

Ma ktoś namiar na tą poprawkę tj.:Fix487764,? ...od MS raczej się nie doczekam.

Masz już zintegrowane w systemie: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Nie poddawaj się - zostają ci jeszcze 2 opcje:

1. Podczas instalacji wskaż sterownik(inf), który ci podałem wyżej: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

miej go najlepiej na drugim pendrive

2. Skopiuj z ISO tego systemu plik instal.wim do ISO Win 8.1 lub Win 10 oczywiście podmieniając go.

Pozostałe ustawienia biosu i Rufusa jak wyżej.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pewnie :) , nie ustępliwie, ale do przodu.... jeszcze trochę to ja "reseta" będę potrzebował. Powoli mam wrażenie że coś z tym dyskiem lub płytą jest nie hallo, raz widać go w biosie a raz nie...

ad1 instalator nie widzi  tych plików, a powinien. Spróbuję najpierw wyzerować Patriota.

Dziękuję za zainteresowanie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

instalator nie widzi tych plików, a powinien

Wskazujesz plik inf - masz 2 do wyboru - Debug i Release:

Przechwytywanie111.jpg

Przechwytywanie112.jpg

Tak jak pisałem wcześniej - wg strony Patriot nie są wymagane żadne dodatkowe sterowniki NVMe do tego dysku.

Zostaje jeszcze opcja podmiany instalatora.

Bios zresetuj czyli daj opcje domyślne i po restarcie ustaw wszystko prawidłowo - kolejny restart. Dysk wyzeruj, aby nie było wątpliwości.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jest trochę do przodu :), jednak jest i ale... 

Udało się z widocznością NVME i instalacją, lecz przy pierwszym uruchomieniu tj, jeszcze instalacyjnym pokazuje się napis WINDOWS z "kolorowymi światełkami" i bęc... restart i windows error recovery. I tak do upadłego.

Znalazłem coś takiego, jednak nie daję rady tego ogarnąć [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] aby to sprawdzić.

Próbowałem z kilkoma obrazami win7 i z każdym dzieje się tak samo, czyli po instalacji restart i ekran error recover.

Na moje niepocieszenie każda wersja 10 instaluje się bez bólu.

Niby proste patrząc na poradnik a nie daję rady. 

Nawiasem spytam, czy ma ktoś postawionego tego moda na ryzenie i nvme?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Znalazłem coś takiego, jednak nie daję rady tego ogarnąć [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] aby to sprawdzić.

Powtarzam 3 raz - to masz zintegrowane i to działa na każdym kompie z dyskami NVMe - wielokrotnie przetestowane na różnych maszynach.

Próbowałem z kilkoma obrazami win7

Ma sens tylko i wyłącznie gdy dany obraz ma zintegrowane te poprawki co wyżej oraz sterowniki USB 3.0

Na moje niepocieszenie każda wersja 10 instaluje się bez bólu.

Logiczne i bez komentarza.

Czy podmieniłeś instalator na ten z Win 8.1 lub Win 10?

Czy wyzerowałeś dysk?

Jakie masz ustawienia w biosie? - daj może zrzuty ekranu.

Wypróbowałeś innego pendrive?

Bios masz najnowszy?

Możesz zrobić samemu obraz(ja tak robiłem) np tym narzędziem: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Ja tutaj przybliżyłem nawet obsługę tego: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Inne poradniki: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Przeczytaj cały temat.

W tych tematach jest zawarte wszystko.

Zostaje 1 kwestia - musi ci pomóc ktoś z Ryzenem kto instalował z powodzeniem Win 7 albo sam pobierz sterowniki ze strony Asus i zintegruj wg poradnika.

Tu masz gotowe narzędzie ze wszystkim co potrzebuje Win 7 od Gigabyte pod Ryzen i AM4 - Windows USB Installation Tool: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Tylko działać.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi