Jump to content
WinClub
wiktorynek

Integracja sterowników do obrazu Windows 7 za pomocą narzędzia Windows 7 Image Updater

Recommended Posts

Wobec wielu perypetii osób chcących zainstalować Windows 7 na nowych komputerach i laptopach postanowiłem na szybko zrobić instrukcję obrazkową z krótkim opisem, aby już nikt nie miał problemu i cieszył się Windowsem 7 na urządzeniach 6, 7, 8 generacji Intela i AMD Ryzen.

Podany przykład bazuje na narzędziu kolegi @Atak_Snajpera i jest wg mnie bardzo prosty i skuteczny.

Link do strony autora: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Link do jego tematu na naszym forum: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Narzędzie oprócz integracji sterowników oferuje możliwość pobrania i integracji aktualizacji. To co ma być zintegrowane(sterowniki, aktualizacje) można swobodnie edytować.

Tu skupiamy się na najistotniejszej kwestii czyli sterownikach.

Czego potrzebujemy?

1. Oryginalnego, czystego obrazu Windows 7 x86 lub x64 - może być zaktualizowany - za modyfikacje nie odpowiadam i autor też nie

2. Narzędzia ze strony autora.

3. Zintegrowania 2 poprawek dla obsługi dysków NVMe w Windows 7 + 1 poprawka TPM 2.0 może być wymagana na nowych sprzętach:

KB2920188-v7 - TPM 2.0 tylko do wersji x64

KB2990941-v3 - NVMe drivers

KB3087873-v2 - NVMe drivers - naprawia tą wyżej na wypadek błędu stop

(Zaktualizowany obraz na bazie Convienence Rollup posiada powyższe 3 poprawki pomimo ich braku w wykazie).

Dowolne aktualizacje możemy zintegrować na 2 sposoby:

1. Innym narzędziem przed integracją sterowników za pomocą Windows 7 Image Updater

2. Za pomocą Windows 7 Image Updater

Przejdźmy do głównego zagadnienia - jak to wykonać?

1. Rozpakowujemy obraz do dowolnego folderu(nie jest to konieczne bo możemy wskazać obraz ISO, ale zakładam że wcześniej integrowaliśmy aktualizacje innym narzędziem):

Przechwytywanie.jpg

2. Rozpakowany obraz Win 7 i obok przygotowany Windows 7 Image Updater na pulpicie:

Przechwytywanie1.jpg

3. Tak wygląda zawartość folderu z rozpakowanym i przygotowanym systemem:

Przechwytywanie2.jpg

4. Uruchamiamy narzędzie Windows 7 Image Updater i teraz ważny moment - zaznaczamy/odznaczamy co chcemy zrobić i do ilu edycji systemu:

Przechwytywanie4.jpg

5. Jeśli odznaczymy "Aplly to all editions" to w następnym kroku wyskoczy okno wyboru edycji(alternatywnie możemy usunąć zbędne edycje już podczas obróbki systemu innym narzędziem np podczas integracji aktualizacji za pomocą WinToolkit czy NTLite):

Przechwytywanie4a.jpg

6. To zdjęcie pokazuje jak przebiega postęp integracji sterowników - tych najistotniejszych czyli USB 3.0 i NVMe:

Przechwytywanie5.jpg

7. Po zakończeniu integracji narzędzie wykonuje gotowy obraz ISO zaktualizowanego systemu:

Przechwytywanie6.jpg

8. I tak wygląda koniec naszych męk na pulpicie:

Przechwytywanie7.jpg

Teraz wypalamy obraz na pendrive lub płytę. Pomocna instrukcja dotycząca Rufusa: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Doczytacie tam również jak ustawić bios, bo to inna ważna kwestia, aby instalacja systemu się powiodła.

A tu tworzenie bootowalnego pendrive za pomocą Diskpart: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Windows 7 Image Updater też umożliwia wypalenie obrazu za pomocą Rufus.

Dla chcących zgłębić bardziej temat lub chcących skorzystać z innych metod integracji sterowników polecam przeczytać cały ten temat: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Gotowe - niech Windows 7 żyje jak najdłużej.

P.S. Inne narzędzie do aktualizacji systemu oprócz wymienionych wyżej: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Edit: Jest jeszcze jeden sposób na bezproblemową instalację Win 7 na nowych sprzętach, ale traktujcie go jako ostateczność, bo nie jest 100% pewny na wszystkich sprzętach.

Podmieniamy ręcznie instalator na ten z Windows 10 lub korzystamy z takiej opcji w Windows 7 Image Updater.

JanKo6, Pawel300 and bunio1 like this

Powinno, ale jak to z modami bywa, może być różnie. Autor jedynie pisze że na pewno nie zadziała z obrazami AiO x86+x64. Natomiast nie wiem czy mod prezesa ma zintegrowane poprawki dodające obsługę dysków NVMe - potrzebne tylko w przypadku instalacji na takich dyskach.

Jedno pytanko - jak rozumiem tutaj nie ma możliwości wybrania, jakie sterowniki chcemy dodać do obrazu, ani opcji podania własnych, tak? Tylko zaptaszkować odpowiednie opcje i tyle? Pytam, bo nie widzę AMD USB 3.0 na liście, chyba że są w paczce AMD Chipset.

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

ja próbowałem na tym modzie, niestety wywaliło błąd , na czystym poszło

Jedno pytanko - jak rozumiem tutaj nie ma możliwości wybrania, jakie sterowniki chcemy dodać do obrazu, ani opcji podania własnych, tak?

wszystko leci z automatu, nie ma możliwości wybrania

O f@k to mnie zmartwiłeś, że ostatni obraz Win7 od Mr.T wywala errora, cholera, a miało być tak pięknie :(

P.S. Mr.T ty sieroto, znów spierdzieliłeś obraz, może jednak za te 20lat dopracujesz to w końcu do perfekcji :trollface: :trollface: :trollface: Aha, od razu wyjaśniam, to JOKE :OP 

Pytam, bo nie widzę AMD USB 3.0 na liście, chyba że są w paczce AMD Chipset.

Tak są w paczce AMD Chipset\SBDrv\USB3.0

Jedno pytanko - jak rozumiem tutaj nie ma możliwości wybrania, jakie sterowniki chcemy dodać do obrazu, ani opcji podania własnych, tak?

Jest możliwość pełnej edycji, co nawet zalecam, aby zmniejszyć czas wykonania i rozmiar obrazu. Aby usunąć niechciane, po prostu usuwamy dane foldery - gotowe. Aby dodać tworzymy nowe z odpowiednią ścieżką i zawartością(może być konieczny test metodą prób i błędów). Na moich screenach widać stery NVMe Micron - to ja je dodałem, inne usunąłem.

Identycznie możesz sobie edytować zestaw i kolejność instalacji aktualizacji w pliku tekstowym.

P.S. Możesz zamienić sterowniki w danej ścieżce na nowsze lub starsze. Trzeba tylko podpatrzeć jak to zrobił autor.

Możesz zamienić sterowniki w danej ścieżce na nowsze lub starsze

No chyba tak będzie najłatwiej, bo nie wyobrażam sobie, żeby zrobić katalog o nierozpoznawalnej dla programu nazwie, i żeby on z niego dodał stery. No chyba, że doda, to jestem w lekkim szoku.

bo nie wyobrażam sobie, żeby zrobić katalog o nierozpoznawalnej dla programu nazwie, i żeby on z niego dodał stery. No chyba, że doda, to jestem w lekkim szoku.

Doda( :L ) - do katalogu Driver\x64 wrzuciłem folder Micron NVMe i w nim sterowniki inf i jak widać zintegrowane. :)

A widzisz, może on szuka po wszystkich .inf w podfolderach katalogu Driver i na tej zasadzie to działa, w każdym razie fajnie że sprawdziłeś. Tylko wielka szkoda, że obraz prezesa nie idzie ehh

Za trzecim podejściem udalo mi się zintegrować ten mod [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

trwało to ok. 2 godz. ale sie udało . Plik wynikowy wyszedł prawie 8 GB ,takze jak radzi wiktorynek trzeba edytować zestaw  instalacji aktualizacji i sterowników w pliku tekstowym , wtedy gotowe iso bedzie mniejsze.

Jeszcze niedawno Windows 7 Image Updater ważył 700MB, teraz jak autor dodał sterowników waży ponad 2 x tyle. I druga uwaga - po integracji poprawek taki system po instalacji wymaga oczyszczenia systemowym narzędziem w trybie administratora i ręcznego oczyszczenia - 2GB na pewno ubędą.

Jeszcze niedawno Windows 7 Image Updater ważył 700MB, teraz jak autor dodał sterowników waży ponad 2 x tyle. I druga uwaga - po integracji poprawek taki system po instalacji wymaga oczyszczenia systemowym narzędziem w trybie administratora i ręcznego oczyszczenia - 2GB na pewno ubędą.

Dokładnie ; wersja 01.2018 zajmuje 1,59 GB

No muszę zabić lenistwo i spróbować, mnie aktualizacje kompletnie nie interesują, tylko USB 3.0 i ewentualnie NVMe.

Za trzecim podejściem udalo mi się zintegrować ten mod

A coś zmieniłeś, że w końcu poszło, czy na tych samych ustawieniach po którymś razie zaskoczył?

W związku z ekstremalnie poważną dziurą w SAMBIE radzę wam jednak zintegrować wszystkie łatki. Tylko sobie komplikujecie życie z edytowaniem czegokolwiek w moim programie. Co do sterowników to również nie widzę sensu ich nieintegrowania. No chyba że lubicie jak macie pierdyliard wykrzykników w Device Manager i niedziałające urządzenia sieciowe (Wi-Fi/Lan). Dodatkowo waszym ulubionym sportem jest szukanie sterów po HARDWARE_ID. Będziecie mieli do zrobienia kilka laptopów to zrozumiecie o co mi tu chodzi...

Tutorial powiniem wyglądać tak.
1) Wybierz czyste ISO/FOLDER z win7
2) Klik START
3) Oglądaj jak schnie farba...

No muszę zabić lenistwo i spróbować, mnie aktualizacje kompletnie nie interesują, tylko USB 3.0 i ewentualnie NVMe.

A coś zmieniłeś, że w końcu poszło, czy na tych samych ustawieniach po którymś razie zaskoczył?

Nic nie zmieniałem,ustawienia domyślne. Tylko 2 godz. czekania na efekt.

Kto normalny instaluje win7 x86 w 2018 roku?

A wyobraź sobie, że ja, bo ludzie starsi czasem mają w domach stare kompy Core2Duo albo Athlon 64 z 2GB ramu i nie potrzebują nic mocniejszego, więc jeśli komp jest sprawny, to stawiam im system x86. Tylko że ja używam osobnych płyt z systemem x64 i x86, nigdy nie bawię się w AiO, minimalizacja ewentualnych problemów.

Możecie mi wytłumaczyć po co wam dwie wersje x86 i x64 w jednym obrazie? Kto normalny instaluje win7 x86 w 2018 roku?!?

Takie łączenie obrazów jest całkowicie bez sensu!

Niektóre programy nie działają na architekturze 64bit.

Wysłane z mojego XT1562 przy użyciu Tapatalka