Skocz do zawartości

Automatyzacja pewnych czynności w systemie Win7


bleid

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

 

Mam do skonfigurowania wiele virtualek z systemem Windows 7 i ciągle chodzi mi po głowie, żeby to jakoś zautomatyzować. Na każdej virtualce do przejścia są te same kroki: np. zmiana ustawień czasowych, klawiatury, odinstalowanie danej aplikacji itd.

 

Czy jest jakaś droga do automatyzacji tych kroków? Chodziło mi po głowie napisanie BATa z kilkoma poleceniami, inni polecają powershell. Kiedyś robiłem takie rzeczy aplikacją AutoIT.

 

A co Wy byście polecili?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie mam możliwości zrobić tego myku z obrazem (myślałem już o tym).

 

Chciałbym np.

 

  • odinstalować program  o nazwie XYZ z listy Programy w panelu sterowania.
  • Zmienić kilka ustawień regionalnych w panelu sterowania (format, język, domyślna klawiatura itd.).
  • Ściągnąć z lokalizacji WWW narzędzie oraz zainstalować je odpalając instalator.

 

Generalnie jestem w stanie pogrzebać na necie za poleceniami na poszczególne czynności, chciałem tylko poznać Wasze zdanie w czym najlepiej się za to zabrać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok - dam przykład - każdy obraz ma zainstalowaną aplikację o nazwie Syncplicity, i ją chciałbym usunąć unikając wchodzenia do Panelu sterowania.

 

Druga sprawa - chciałbym w ustawieniach regionalnych ustawić:

 

Format na EN UK,  lokalizacja UK, defualt language input na EN UK, przenieść klawiaturę EN UK na samą górę listy, usunąć klawiaturę EN US.

 

Chciałbym też np., żeby śćiągnął Chrome (podając mu gotowy link) i odpalił instalator.

 

O takie rzeczy, może być ich więcej. W autoIT do zrobienia, bo już się bawiłem, A zastanawia mnie oskryptowanie tego np. w CMD, czy innym narzędziu (bo może takie są, dużo lepsze, a ja o nich nie wiem i tracę czas).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawości - dlaczego nie możesz przenieść jednego gotowca na inne komputery? To wszystko o czym piszesz robisz na maszynie wirtualnej tak? VMWare też jest portable. Opróc takiego prostego skopiowania można gotowy obraz wyeksportować i odpalić na innym kompie. W przypadku VB jest to folder VMs, a może nawet wystarczy sam plik vhd czyli de facto zainstalowany system na maszynie wirtualnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, robię na Citrixie, mogę sobie działać ale tylko jako użytkownik, nie mam dostępu do żadnych narzędzie administracyjnych. Pytałem już o możliwość przygotowania konkretnego obrazu z tymi ustawieniami i nie ma takiej opcji, więc nie wiem czy takie kombinowanie będzie w ogóle działać (ale może się nie znam). Nie chciałbym, żeby mi np. wirtualka wypadła z domeny albo coś takiego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każda aplikacja powinna mieć tzw. unnistall string w rejestrze

 

 

poszukaj w kluczu 

 

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Uninstall\

 

sekcji synplicity lub wszystkie np. takie [{020CDFE0-C127-4047-B571-37C82396B662}] i wśodku nich synplicty

 

i takiego klucza UninstallString

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A sprobowalem jeszcze inaczej - przez 2 komendy w CMD.

 

wmic
product where name="Syncplicity R01" call uninstall /nointeractive
 
Normalnie dziala ale jak mam to połączyć w pliku BAT, żeby obie komendy się wykonywały? Próbowałem "&" ale tylko ta pierwsza leci
 
Edit:
 
jak zrobie np. 
mkdir c:\"Jestem Idiotą"
mkdir c:\"Jestem Idiotą"2
 
to działa...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, dzięki, zadziałało.

 

Mam jeszcze jedno pytanie - wpadłem na pomysł, aby na jednej maszynce w panelu sterowania -> ustawienia regionalne, skonfigurować ręcznie date, format, domyślną klawiaturę itd., a potem wyexportować odpowiednią część rejestru (HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\International?) do .reg, a później na każdej kolejnej maszynce dodawać te ustawienia za pomocą dwukrotnego kliknięcia na ów plik.

 

Zadziała?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, change system locale zrobiem w XMLu, odpalam przez bata i robi.

 

Ale z klawiaturami mam problem... exportuje HKCU-> Keyboard Layouts i niestety nie podmienia mi kolejnosci klawiatur. 

 

Próbowałem z różnych źródeł i pewnie będę próbował dalej, ale ma ktoś może jakiś patent na taki setup?

 

Defualt input - en uk

 

Klawiatury - na górze EN UK, pod nią EN US.

 

Z góry dzięki za jakiekolwiek wskazówki!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie