Skocz do zawartości
P1O

Kaby Lake iGPU + Pascal dGPU + Windows 10 = problem

Rekomendowane odpowiedzi

Gruby problem, do którego nikt nie chce się przyznać... ale od początku:

 

Cześć!

 

Tak chwaliłem swojego Paviliona n07sw... że nowa konstrukcja... że zasysa powietrze poprzez otwory w klawiaturze i nie grzeje się tak jak stara seria DV... że w ciemno po nim kupię Omena

 

...i kupiłem

 

...wa mać!

 

 

Było fajnie, póki nie zainstalowałem systemu. Tzn. Po rozpakowaniu lapka z kartonu zacząłem od wkrętaka i usunięcia fabrycznego dysku z W10 na rzecz posiadanego SSD. Nawet nie wiem, co było na fabrycznym dysku. Na swoim SSD postawiłem czysty W10 (jaki, skąd - o tym później) i było fajnie do czasu instalacji sterów.

 

Gdy wszystko jest zainstalowane, kursor myszy zawiesza się na chwilę po kliknięciu PPM i pojawia w innym miejscu. Później zauważyłem, że dźwięki systemowe słychać z dużym opóźnieniem. Np. dźwięk pojawiający się wraz z pytaniem o uprawnienia administratora przy uruchamianiu jakiegoś exe pojawia się tak późno, że gdy dość szybko kliknę TAK, to nawet nie jest odtwarzany. Najgorsze jest jednak to, że często pracuję na plikach i gdy przesuwam touchpadem kursor po ikonach, potrafi cham jeden przenieść/skopiować jakieś pozycje z jednego miejsca w drugie tak, jakbym robił to myszą i klikał. Po prostu sunę po touchpadzie, a on zaznacza pliki, bądź już je przenosi. W grach jest OK - żadnych przycięć, czy klikania przy przesuwaniu touchpadem. Problem pojawia się tylko w explorerze. Reakcja na PPM w eksploratorze jest okupiona chwilowym zawieszeniem się kursora niezależnie, czy robię ro myszą, czy touchpadem.

 

Postanowiłem na próbę postawić W7, bo dysponuję niewykorzystanymi licencjami i pomyślałem, że wolę zacofanie, niż rozżalenie takim działaniem sprzętu. Niestety, w żadnej opcji zgodności BIOS/UEFi/CSM instalator nie chciał przejść do pierwszego graficznego ekranu, wyświetlając wcześniej komunikat typu BSOD o niezgodnym z ACPI sprzęcie. Aktualizacja BIOS nic nie wniosła. Sprzęt to i5-7300, GTX1050 (model ce008nw).

 

Znalazłem w sieci tematy na forach, gdzie ludzie opisywali ten sam problem dotyczący HP Omen i tej konfiguracji sprzętowej (HD630+GTX1050) i rozwiązywali go poprzez usunięcie z Autostartu kilku wpisów grafiki Intela. Działało, ale usuwało jedynie problem zawiechy kompa po kliknięciu PPM gdziekolwiek w eksploratorze. Nadal jednak dźwięki eksploratora odtwarzane są z dużym opóźnieniem, a jazda touchpadem po plikach powoduje ich zaznaczanie/przenoszenie tak, jakbym bawił się LPM.

 

W poszukiwaniu rozwiązania zapakowałem mu dysk PCIE M.2 (z którego zerwałem etykietę, by kości przylegały właściwie do termopadów założonych fabrycznie w tym lapku, co spowodowało utratę gwarancji na dysk, ale akurat to mnie nie boli). Nadal to samo.

 

Odpowiedzi suportu hp dążą donikąd, więc po nieudanej instalacji W7 sięgnąłem po W8.1 (miałem jedną wolną licencję) i niby jest dobrze, ale pod W8.1 "Usługa audio nie jest uruchomiona" pomimo instalacji wszelakich sterowników i widoczności ikonki Realteka w zasobniku systemowym. Problem blokowania dla Kaby Lake aktualizacji dla W8.1 rozwiązał mi @wiktorynek, jednak nie wiem, czy jest OK, bo na razie otrzymałem tylko komunikat, że "aktualizacje zostaną zainstalowanym w odpowiednim czasie" (coś w ten deseń).

 

[niedługo dokończę i edytuję post]

 

Po aktualizacjach zainstalowały się brakujące sprzęty. Dźwięk też. Może być tak, że zostanę przy 8.1, bo działa prawidłowo i natychmiast reaguje na wszelkie moje działania. Szczegóły jutro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiadasz był dysk hdd z win10 ??

Wsadź go i sprawdź czy przypadłości występują, jeśli nie skopiuj sterowniki, postaw od nowa system na ssd i przywróć sterowniki skopiowane z hdd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tamten dysk już w dniu zakupu znalazł zastosowanie jako backup. Sterowniki próbowałem chyba wszystkie. Nawet jutrzejsze. ;) Ludziska w internetach piszą, że dzieje się to po aktualizacji W10 do 1709. Raczej nie mam zamiaru pracować na nieaktualnym systemie, czy sterownikach, więc instalacja poprzednich edycji Windows, czy blokowanie czegokolwiek w ogóle mnie nie urządza. Póki co Win 8.1 lata jak przecinak.

 

Są w sieci filmiki obrazujące ten problem. Chodzi o niepoprawne działanie Nvidia Optimus, który przełącza grafikę przy każdym pierdnięciu użytkownika. PPM na pulpicie, pasku, czy folderze wystarczy, by Nvidia doszła do wniosku, że HD 630 nie poradzi z tym sobie i przełącza grafikę. Oczywiście przełącza po to, by zaraz powrócić do integry. To właśnie powoduje przycięcie. Na potwierdzenie tego są kolejne filmiki, na których wyłączenie GTX-a w menedzerze urządzeń całkowicie eliminuje problem.

 

Spróbuję dziś ponownej instalacji W10 po czym w panelu NV ręcznie wybiorę integrę jako domyślną do wszystkiego. GTX-a przydzielę czołgom i zobaczę, co z tego wyjdzie. Dam znać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz kilka opcji:

1. Zostajesz na Win 8.1 - jak potrzebujesz jakichś sterowników to służymy pomocą.

2. Instalujesz Win 7 - da się na pewno, w razie potrzeby służymy pomocą.

3. Instalujesz Win 10 i tu mamy kilka opcji:

- sterowniki tylko z WU

- sterowniki tylko ręcznie i zablokowanie aktualizacji z WU

- instalacja starszej wersji Win 10 - tu nie masz czego się obawiać, bo wersja 1607 ma wsparcie do 2023 roku kiedy pewnie z Omena zostaną już tylko osady we filtrze komina spalarni ;) - nie tylko ja twierdzę że MS zapędził się w kozi róg i wersja 1709 to Fail w pełnej rozciągłości - ilość i rozciągłość problemów opisywanych na wszystkich forach świata poraża.

 

 

 


Chodzi o niepoprawne działanie Nvidia Optimus, który przełącza grafikę przy każdym pierdnięciu użytkownika. PPM na pulpicie, pasku, czy folderze wystarczy, by Nvidia doszła do wniosku, że HD 630 nie poradzi z tym sobie i przełącza grafikę. Oczywiście przełącza po to, by zaraz powrócić do integry. To właśnie powoduje przycięcie. Na potwierdzenie tego są kolejne filmiki, na których wyłączenie GTX-a w menedzerze urządzeń całkowicie eliminuje problem.

Tak, to jest możliwe. W każdym razie zawsze najpierw instalujesz sterowniki integry Intela, a następnie sterowniki NV. Wchodzisz w panel sterowniczy NV i możesz ręcznie przypisać działanie danej karty graficznej dla danej aplikacji lub wybrać działanie tylko grafiki zintegrowanej lub tylko grafiki dedykowanej.

 

Najnowsze kolejne wersje sterowników NV też budzą moje obawy - telemetria, dziwne kombinacje z Vulkanem i też stwierdziłem czasem delikatnie dziwne działanie technologii Optimus. Na starszych wszystko chodzi idealnie.

 

Niestety w obecnych czasach z reguły nowsze znaczy gorsze. :O  Dotyczy sprzętu i oprogramowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponowna instalacja 1709.

Stery tym razem wyłącznie z WU - to samo.

Przełączenie integry jako domyślnej do wszystkiego - to samo.

Pomaga jedynie wyłączenie GTX-a, ale to raczej nie jest rozwiązanie. ;)

Pobieram 1607... choć coraz bardziej przychylam się Ósemki.


 

 

Na pewno były tam sterowniki do wszystkich urządzeń

Sterowniki nieistotne. Wszędzie piszą, że wspomniany efekt pojawił się wraz z aktualizacją 1709.


Oj, chyba przestaję lubić ten eksperyment, tzn. Win 10.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pod 8.1 wszystko fajnie działa, tylko nic nie słychać. Wszystkie komunikaty i testy sterownika audio przechodzą pomyślnie... tylko nic nie słychać. Dałem zatem szansę W10 (znów). Przełączanie wszystkiego na NV nie pomaga. Lepiej - po dodaniu explorer.exe do listy programów w panelu NV, nie można przełączyć go na dedykowaną kartę. Opcja jest przyciemniona z wybraną integrą i nie można nic zmienić. Może na to znajdzie się jakiś patent, bo kiedy uruchamiam explorer.exe poprzez PPM z procesorem NV, to w tym oknie żadnych przycięć nie ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc tak... Kolejnych kilka instalacji Win8.1 i kolejnych kilka klap. Wywalał się przy instalacji różnych sterowników z różnych miejsc. Od producenta lapka, producenta podzespołów, station-drivers... itd, itp. Zwykle już się nie podnosił, a automatyczna naprawa nie dawała rady. Były przypadki, ze instalacja wszystkiego przebiegła pomyślnie, tylko nie było dźwięku. Tzn. na ekranie wszystko OK - test głośników, ruszający się wskaźnik sygnalizujący, że coś jest właśnie odtwarzane... tylko nic nie słychać. ;)

Zatem pass.

Powracam do W10 i zgodnie z tymi wskazówkami [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] dodam któryś z moich autostartowych programików do listy w panelu NV, by uruchamiał się na dedyku. Kalendarz, czy żółte karteczki. Znam minusy tego rozwiązania, ale zapewnia stałe działanie dedyka i koniec problemów z samoistnym włączaniem/wyłączaniem się przy każdym kliknięciu myszką.

No i czekam na kolejną wielce chwalebną aktualizację systemu. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety. Samo włączenie aplikacji na GTX-ie nie pomaga, jeśli aplikacja nie wykorzystuje 3D. Czyli żółte karteczki i kalendarzyki odpadają. Uruchamianie czegoś bardziej wymagającego spowoduje znów negatywne skutki, o których wspomniał @wiktorynek. Pozostaje mi wyłączanie GTX-a na czas pracy na plikach/dokumentach i włączanie go do grania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Kolego za dobre chęci, ale ja mam problem z tym:

 

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

 

A co do sterownika kontrolera dysku - Win10 nie pobiera intelowskiego. Używa własnego. Zresztą na jednym i drugim jest to samo - bez związku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Samo włączenie aplikacji na GTX-ie nie pomaga, jeśli aplikacja nie wykorzystuje 3D.

 

A ustawienie globalne na grafikę zintegrowaną lub dedykowaną?

 

Przechwytywanie.jpg

 

Albo wyłączenie danej karty w menedżerze urządzeń?

 

A swoją drogą nie może być takich cudów - na gwarancję go.

Tak samo z dźwiękiem na Win 8.1 - tam jest zwykły Realtek - nawet na XP by działał.

 

P.S. A na pogrążenie firmy HP dodam, że zabezpieczyli się i przy połowie sterowników na stronie firmowej widnieje dopisek 1703 czyli producent nie gwarantuje poprawnego działania na wersji 1709. ;) :nono:

Nie widzę tam również żadnego sterownika do urządzenia nieobsługiwanego przez Win 7 lub 8.1 - typowy sprzęt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Ustawienie domyślnej grafiki niczego nie zmienia. Czy Intel, czy NV - to samo.

2. Tak właśnie robię - do pracy na plikach wyłączam NV.

3. Na gwarancję - teraz, kiedy w WoT są świąteczne oferty? :)

4. Nie chodzi o Realteka, tylko coś na płycie, coś od Intela. Pokażę później menedżer urządzeń - masa dziwnych urządzeń.

5. Dopisek 1703 przy opisie sterownika - fakt, wygląda to słabo. Bardzo słabo.


//Edit:
Póki co korzystam z tego rozwiązania -> [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na 8.1 instaluje się jako zwykły Realtek, a na W10 przedstawia się już jako Omen Audio. :) Podam ID, gdy będę przy nim.

 

Acha - instalowany z tego samego pliku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem coś ciekawego - podłączyłem TV przez HDMI i nie świeci. ;) Zaświecił dopiero po włączeniu NV w menedżerze urządzeń. Z tego wynika, że wyjście HDMI podłączone jest bezpośrednio do dedyka, czyli inaczej, niż ekran wbudowany. Po podłączeniu zewnętrznego ekranu zwiększa się ilość opcji w panelu NV i znikają opcje konfiguracji Intela np. spod PPM na Pulpicie, integra traci prawo głosu, a dedyk staje się kartą podstawową.

 

Na ekranie wbudowanym jest tak:

 

wbudowany.png

 

Po podłączeniu zewnętrznego jest tak:

 

zewnetrzny.png

 

Oczywiście gdy jest podłączony drugi ekran nie ma żadnych zacięć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie. Myślę, że celowym jest pominięcie integry przy HDMI. Raczej nie podłącza się monitora zewnętrznego do gamingowego lapka w celu przeglądania dokumentów tekstowych. Przemawia za tym również fakt pojawiania się kontrolera audio od NV dopiero po podpięciu do TV.


@wiktorynek, czy możesz sprawdzić zachowanie swojego sprzętu po podłączeniu HDMI? Chodzi mi o to, czy wtedy nadal dostępny jest panel sterowania Intela, czy NV przejmuje całą kontrolę (jak u mnie) razem z rozdzielczością, obracaniem ekranu i audio. Jak wygląda panel sterowania NV po podpięciu ekranu przez HDMI?


Logicznie myśląc celowym może być wyłączanie integry po podłączeniu zewnętrznego ekranu do lapka przeznaczonego do grania i przekazanie władzy dedykowanej karcie graficznej. Nie sądzę, by pojawienie się wszystkich opcji dostępnych w panelu NV dla kart stacjonarnych było tu błędem. Może być tak, że HP (jako prekursor ;)) chciał zrealizować coś takiego jako pierwszy i nie przewidział problemów z Optimusem przez co na forach o moim problemie piszą głównie właściciele Omenów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×

Powiadomienie o plikach cookie