Jump to content
WinClub
whitewolf1608

Partycja HFS+ problem z uruchomieniem

Recommended Posts

Witam bardzo serdecznie wszystkich na forum :)

Zwracam się z bardzo uprzejmą prośbą o wsparcie.

Posiadam zainstalowany system operacyjny macOS Sierra 10.12.6 na drugim dysku fizycznym SSD. 

Mam kłopot dostać się do tego systemu, podczas próby uruchomienia systemu z dysku SSD na którym jest Sierra 10.12.6 pojawia się komunikat Operation system Not found.

Powyższy komunikat pojawia się również podczas próby uruchomienia systemu z PenDrive.

Poniżej załączam screeny z narzędzia G Parted. 

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Narzędzie G Parted wyraźnie komunikuje że ten system plików nie jest dostępny dla tego systemu plików i interpretując początek komunikatu rozwojowy system plików lub

coś w tym stylu growing - rozwój.

Odnalazłem dwa poradniki w Google 

Zwracam się z bardzo uprzejmą prośbą o wskazanie który z nich podoła z problemem ?

O tym samym pisałeś tutaj: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Nie napisałeś, jak instalowałeś MacOS, czy to retail, czy to distro. Wróżyć nie umiem.

Szanowny Userze razor1995 

Głęboko wierzę że Ty jako User Vip zdołasz odczytać jak został przygotowany PenDrive OS X Base System.

razor1995 ja naprawdę nie znam się czy to jest retail czy to jest distro - jeśli Możesz to napisz różnicę pomiędzy tymi dwoma systemami.

Zamieszczam screen zrobiony z układu plików i folderów z PenDrive OS X Base System.

Retail - czysta instalacja przygotowana zgodnie z procedurą pliku instalacyjnego .app ze sklepu app store i z wgranym bootloaderem cloverem

Distro - gotowy obraz do pobrania z internetu w formie .iso .dmg który wystarczy nagrać na pendrive przeważnie bootloader chameleon bądź innym takim :)

Dzięki za wsparcie chłopaki :) 

Wiem że obraz został pobrany ze sklepu AppStore i następnie nagrany na Vmare Workstation metodą przez narzędzia dyskowe z tego co pamiętam lub metodą kopiowania, na pewno nie nagrywałem 

metodą przez Terminal przy używaniu komend.

Szanowny Userze Mateusz73 proszę przypomnij mi jaką metodą nagrywany był obraz na PenDrive - przez narzędzia Dyskowe, czy przez metodę kopiowanie plików ? 

To nie bootloader. Bootloaderem jest np. Clover, Chameleon itd. Z resztą @whitewolf i tak nie podał co pojawia się po uruchomieniu, jakich flag używa itd. Nie chcę wysuwać bezpodstawnych wniosków ale chyba do końca nie ogarnia jak zainstalował tego MacOS :L

Wysłane z Japka SE za pomocą Tapatalk

To nie bootloader. Bootloaderem jest np. Clover, Chameleon itd. Z resztą @whitewolf i tak nie podał co pojawia się po uruchomieniu, jakich flag używa itd. Nie chcę wysuwać bezpodstawnych wniosków ale chyba do końca nie ogarnia jak zainstalował tego MacOS :L

Wysłane z Japka SE za pomocą Tapatalk

Bootladerem jest Clover chyba najnowsza wersja. Napisz konkretniej o co Ci chodzi z tymi flagami ?

Wstaw przykłady jakie są rodzaje flag a ja postaram się przypomnieć i napisać najbardziej precyzyjnie jak tylko będę mógł.

Bootladerem jest Clover chyba najnowsza wersja. Napisz konkretniej o co Ci chodzi z tymi flagami ?

razor1995 to już chwile temu było więc mam prawo nie pamiętać wszystkiego - metoda tworzenia to tak jak Szanowny User mateusz73 pisze przez narzędzia dyskowe.

Narzędzia dyskowe chyba

Szanowny Userze mateusz73 z głębi pola mego serca dziękuję Ci za pomoc :)

Wiem o tym :)

Pytanie było jaką metodą robione to narzędzia dyskowe z cloverem ;)

Dzięki serdeczne Szanowny Userze mateusz73

Prośba do Usera razor1995 o podanie szczegółów jak rozpoznać flagi, jakie są flagi itd... 

Szanowny Userze razor 1995 Opisz mozliwie najbardziej prostym i zrozumiałym językiem abyśmy razem z Userem mateusz 73 mogli mozliwie najbardziej precyzyjnie opisać o tych flagach.

Napisz Szanowny Userze razor1995 jakich informacji konkretnie jeszcze potrzebujesz ?

flagi to chodzi o 

Verbose Mode:
 -v 
Safe Mode:
 -x 
Enable NVIDIA Web Drivers: (do not use with nv_disable=1)
 nvda_drv=1  
Disable NVIDIA graphics cards: (do not use with nvda_drv=1)
 nv_disable=1 

coś takiego jak uruchamiasz system to w bootloader clover jest napiane z jakimi flagami startuje system

Napisz Szanowny Userze razor1995 jakich informacji konkretnie jeszcze potrzebujesz ?

Masz teraz dostęp do jednego z dwóch sysetmów - Windows lub MacOS tak, żeby móc zamontować partycję EFI, która jest na dysku (tym uszkodzonym) i pokazać mi screena z zawartością tej partycji? 

Mam tylko dostęp do Windowsa 8,1 na którym

jest wirtualna maszyna.

Na wirtualnej maszynie mam już

macOS Sierra zainstalowany 10.12.6.

Czekam na instrukcję.

Drugiego dysku póki co nie uruchomimy póki

mie Podasz mi instrukcji jak naprawić.

To ten padnięty system masz na VM? Jeśli nie, to robisz tak:

W cmd Windowsa wklepujesz:

Uruchamiasz programik Explorer++ jako administrator i wchodzisz na partycję EFI (dysk X:) i tam wklejasz katalog z Cloverem. Powinno hulać.

Jak nie ruszy, to odpal sobie tą maszynę wirtualną i zrób nowy instalacyjny pendrive Unibeastem i zainstaluj od nowa. 

Tak z ciekawości spytam czemu Unibeastem?

Bo innych nie ogarnie :L

Z resztą - nie ma różnicy, createinstallmedia robi to samo, tylko jeszcze trzeba dograć Clovera, a tutaj jest wszystko za jednym zamachem. Dodatkowo Unibeast robi config na którym system mu się nie posypie dodając podstawowy FakeSMC.kext, czego korzystając np. z BootDiskUtility pod Windowsem nie ma.

Uruchamiasz programik Explorer++ jako administrator i wchodzisz na partycję EFI (dysk X:) i tam wklejasz katalog z Cloverem. Powinno hulać.

Jak nie ruszy, to odpal sobie tą maszynę wirtualną i zrób nowy instalacyjny pendrive Unibeastem i zainstaluj od nowa. 

razor1995 nie

Padnięty jest na żywca postawiony na drugim dysku fizycznym - pisałem o tym już tyle że Powinieneś zrozumieć.

Mi konkretnie chodzi o naprawienie systemu plików HFS+ - ponieważ przez to że na dysku mam uszkodzony system plików HFS+ nie uruchomi mi się macOS Sierra 10.12.6.

Czy teraz rozumiesz Szanowny Userze razor1995 ?

Tak samo mam na PenDrive z instalatorem macOS - jest ten sam komunikat w G Parted. Mój PenDrive z instalatorem macOS Sierra 10.12.6 ma również uszkodzony system plików HFS+.

Po szczegóły odsyłam do pierwszego postu w którym zamieszczam screeny z G Parted.

Jest screen z PenDrive i z dysku na którym jest Sierra 10.12.6.

Napisz mi konkretną instrukcję którą metodą mam naprawić uszkodzony system plików HFS+ na dysku - na którym jest zainstalowana Sierra 10.12.6.

Teraz zamieszczam dwa linki do dwóch różnych instrukcji mówiący o tym jak można naprawić uszkodzony system plików HFS+

Proszę Cię zerknij do jednego i drugiego poradnika i doradź mi według którego poradnika mam przystąpić do naprawy uszkodzonego systemu plików HFS+ ?

Tak z ciekawości spytam czemu Unibeastem?

Dzięki serdeczne Szanowny Userze mateusz73 za odpowiedź. 

Przed sprawdzeniem jakie flagi siedzą musimy naprawić uszkodzony system plików HFS+

według któregoś z dwóch poradników: 

Te narzędzia, które podlinkowałeś, w najlepszym wypadku uszkodzą ci ten system jeszcze bardziej.

Po czym wnosisz, że masz uszkodzony system plików? (od jakichś pięciu postów proszę się o komunikaty błędów).

Jedyny sprawdzony i słuszny sposób naprawy HFS+ to odpalenie instalatora MacOS, wejście w narzędzie dyskowe i tam wybranie opcji naprawy. Korzystanie z zewnętrznych narzędzi, to proszenie się o kłopoty - każde takie narzędzie nie do końca obsługuje HFS+, bo bezuje jedynie na reverse engineeringu, nie jest autoryzowane i wspierane przez Apple.

P.S. Skoro BIOS wywala Ci "operating system not found", to nie masz bootloadera na tym dysku. Powtarzam to już chyba trzeci raz, napisałem także, jak sobie go możesz zainstalować, ale nadal nie ogarniasz :L

P.S.2. Mogę Cię prosić, abyś trochę przystopował z tym:

Szanowny Userze razor1995

Ja rozumiem, że Nas szanujesz, ale bez przesady :L

Jeśli nadal nie ogarniasz, zrób tak:

1. Przygotuj sobie pendrive.

2. Pobierz najnowszą wersję programu BootDiskUtility ze strony [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

3. Uruchom BDU z prawami admina (PPM).

4. Zaznacz swój pendrive:

BdU2.main.png

Kliknij Options > Configuration, ustaw boot partition size na 128 i zatwierdź. Clover się zainstaluje.

Z tak przygotowanego pendriva zbootuj system. 

Powinieneś mieć możliwość uruchomienia MacOS Sierra zainstalowanego na dysku. 

Te narzędzia, które podlinkowałeś, w najlepszym wypadku uszkodzą ci ten system jeszcze bardziej.

Po czym wnosisz, że masz uszkodzony system plików? (od jakichś pięciu postów proszę się o komunikaty błędów).

Jedyny sprawdzony i słuszny sposób naprawy HFS+ to odpalenie instalatora MacOS, wejście w narzędzie dyskowe i tam wybranie opcji naprawy. Korzystanie z zewnętrznych narzędzi, to proszenie się o kłopoty - każde takie narzędzie nie do końca obsługuje HFS+, bo bezuje jedynie na reverse engineeringu, nie jest autoryzowane i wspierane przez Apple.

P.S. Skoro BIOS wywala Ci "operating system not found", to nie masz bootloadera na tym dysku. Powtarzam to już chyba trzeci raz, napisałem także, jak sobie go możesz zainstalować, ale nadal nie ogarniasz :L

P.S.2. Mogę Cię prosić, abyś trochę przystopował z tym:

Ja rozumiem, że Nas szanujesz, ale bez przesady :L

Jeśli nadal nie ogarniasz, zrób tak:

1. Przygotuj sobie pendrive.

2. Pobierz najnowszą wersję programu BootDiskUtility ze strony [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

3. Uruchom BDU z prawami admina (PPM).

4. Zaznacz swój pendrive:

BdU2.main.png

Kliknij Options > Configuration, ustaw boot partition size na 128 i zatwierdź. Clover się zainstaluje.

Z tak przygotowanego pendriva zbootuj system.

Powinieneś mieć możliwość uruchomienia MacOS Sierra zainstalowanego na dysku.

Co mam kliknąć aby mnie wpuściło dalej do oryginalnego menu Clover z zielonym listkiem.

Ja bym kliknął enter, wpuści cię nawet do systemu :L

P.S. Domyślnie Clover ma właśnie taki, szary motyw ze smokami czy cokolwiek to jest :E

Ja bym kliknął enter, wpuści cię nawet do systemu :L

P.S. Domyślnie Clover ma właśnie taki, szary motyw ze smokami czy cokolwiek to jest :E

Obecnie Bios mi się zaciął - zawiesił. pierwsze muszę bios przeinstalować.