Skocz do zawartości

Jaki monitor 4k czy 144hz


czarek1212

Rekomendowane odpowiedzi

Witam zamierzam wymienić swój stary monitor na coś bardziej na czasie,nowszego i mam dylemat rozglądać sie za jakimś monitorem 4k czy lepiej full hd z 144hz? karta graficzna taka jak w mojej sygnaturze.

ps czytałem troche że lepszy wybór to FHD 144hz z rozdzielczością  2560×1440 ,no ale wolę zapytać Was :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy w jakiej cenie szukasz monitora. :)

Przy takiej karcie graficznej jak najbardziej warto brać WQHD 
 i warto wziąć z G-Sync. 
Rewelacyinie poprawia płynność.
Ekran o rozdzielczości 2560x1440  ma dwie zalety. Przede wszystkim wyświetla więcej szczegółów obrazu, bo ma o 77 procent więcej pikseli niż Full HD. Mieści się na nim większy fragment zdjęcia wyświetlanego w skali 1:1, więcej komórek arkusza kalkulacyjnego, więcej pasków narzędziowych w każdym programie, więcej detali w grze itd. 
 
Tutaj oczywiście tylko taki przykładowy.
[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]
[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam monitor 4K i powiem tyle...właściwie to w 4K zagrasz w prawie każdą grę. Sam byłem tym zaskoczony. Ważna dobra karta graficzna. Przedtem miałem taki monitor 144Hz. No jest różnica. Ale tam było tylko Full hd, a tu 4K.

Mam co prawda ten profesorek w monitorze do kart ati, ale ich nie trawię. Mam Nvidię GTX 1070, więc na Ati mogłoby być jeszcze lepiej. Chodzi o niewielkie miganie w dynamicznych scenach. Naprawdę delikatne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz grać w Fpsy a czasem może kiedyś przejść na multiplayer to lepszym wyborem jest 144hz bo jednak płynność i przewaga jest większa a jeśli chcesz tylko grać sam dla siebie i dla ładnych kilku pikseli więcej bierz 4K :)

Oczywiście jak najmniejszy input lag i 1ms czasu reakcji :) 

Choć jak na moje to 2560x1440 144hz są za*******m kompromisem 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam str. ale może takie coś tez się Tobie przyda. :)

 

Monitory o zwiększonej szybkości odświeżania pojawiły się ponad 7 lat temu, jednak dopiero teraz wzrosło zainteresowanie tego typu urządzeniami. Stały się one bardziej dostępne dla zwykłych graczy i innych użytkowników. Obecnie głównie monitory 144 Hz oferują jakość Full HD, jednak możemy wyłowić spośród nich i takie, które pozwolą cieszyć się jakością 4K.

Czy różnica między monitorami o odświeżaniu 60 Hz, a 144 Hz jest znacząca przy rozdzielczości 4K? Ilu calowy 144 Hz monitor wybrać oraz ile na niego przeznaczyć? W artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania i przybliżyć wam możliwości super szybkich monitorów. Podpowiemy, dlaczego warto wybrać taki monitor, na co zwrócić uwagę wybierając taki sprzęt oraz jakimi parametrami powinien odznaczać się solidny monitor 144 Hz 4K.

Polecane monitory 4K 144 Hz

 

 

Dlaczego warto sprawić sobie monitor 144 Hz 4K?

Monitor o takim odświeżaniu świetnie sprawdzi się do grania w dynamiczne gry, gdzie wymagana jest zarówno dokładność, jak i prędkość prezentowanych treści- większość gier FPS, takich ja CS: GO, Team Fortress, czy innych przedstawicieli gatunku.

4K w połączeniu z 144 Hz da niesamowite wrażenia podczas oglądania filmów w najlepszych dostępnych jakościach obrazu. Duży monitor z super szybkim odświeżaniem i najlepszą dostępną rozdzielczością na rynku sprawi, że dosłownie opadną nam szczęki z wrażenia.

Nieco mniej sensu ma kupno monitora o takim odświeżaniu do gier bardziej statycznych, czy pracy biurowej, ponieważ nie wykorzystamy prędkości odświeżania, a komfort rozgrywki w przypadku wolnych gier będzie taki sam, jak na monitorze 60 Hz.

Należy również pamiętać, że monitor o dużej szybkości odświeżania wymaga wydajnego komputera. Wyświetlenie 144 klatek na sekundę może okazać się problematyczne nawet dla nowszych komputerów o całkiem przyzwoitej specyfikacji, zwłaszcza w nowych grach.

Do tego dochodzi ogromna rozdzielczość 4K, która pozwoli zachwycać się świetnym kinem i niezwykłymi efektami w grach wideo. Problemem może okazać się karta graficzna. O ile przy rozdzielczości Full HD i odświeżaniu 144 Hz starsze karty będą ledwo dawały radę, o tyle dorzucając rozdzielczość 4K, po prostu je usmażymy. Warto więc przed zakupami zadbać o solidny układ graficzny i dobre chłodzenie.

Na jakie cechy i parametry zwrócić uwagę wybierając monitor 144 Hz 4K?

  • Monitor 144 Hz, a 60 Hz- w czym tkwi różnica?

Ciężko o diametralne różnice w specyfikacji urządzeń „na papierze”. Różnice w odświeżaniu widać gołym okiem, jednak fachowo najważniejszym parametrem jest opóźnienie sygnału wysłanego przez ekran monitora.

Input lag (opóźnienie) informuje o czasie, jaki mija od wejścia sygnału do urządzenia, do pojawienia się reakcji na ten sygnał na ekranie monitora. Innymi słowy, jest to czas, którego monitor potrzebuje do zmiany wyświetlanego obrazu. Mierzy się go w ms (milisekundach).

Monitory o odświeżaniu na poziomie 144 Hz wypadają średnio o połowę lepiej niż ich 60 Hz odpowiedniki. Przyjmuje się, że odświeżają one obraz o 2,5 raza szybciej od 60 Hz monitorów. Przedkłada się to na ogólną płynność odbieranego obrazu oraz szybkość zmian zachodzących na ekranie monitora.

  • Rozdzielczość HD/FHD a UHD

Najprościej porównać rozdzielczość Ultra HD, czyli popularnie 4K, jako cztery połączone ze sobą monitory Full HD. Rozdzielczość 4K to obszar obrazu, który wynosi aż 3840 x 2160 pikseli.

Decydując się na monitor 4K, należy pamiętać, że rozmiary monitorów poniżej 32 cali będą mało opłacalne, ponieważ rozmiar ikon będzie zdecydowanie za mały do komfortowego korzystania z monitora, a przy tym nie odczujemy zbytniej różnicy między Full HD a Ultra HD.

  • Ilość cali

Powszechnie panuje opinia, że im więcej cali tym lepiej. Wiadomo, wielkość matrycy ma istotny wpływ na komfort korzystania z monitora, jednak nie należy przesadzać z tym parametrem. Powinniśmy do niego podchodzić zdroworozsądkowo.

Na rynku najpopularniejszymi monitorami o odświeżaniu 144 Hz są te o matrycy 24-cali. Producenci wyszli z założenia, że jest to optymalna wielkość dobrego i szybkiego monitora, jednak jak wspomnieliśmy, wybierając monitor 144 Hz 4K, należy celować powyżej 32 cali, a to oznacza, że taki ogromny monitor nie wszędzie dobrze się wpasuje.

Zbyt duży monitor sprawi, że po postawieniu go na biurku nie będziemy mogli komfortowo „ogarnąć” go wzrokiem bez ruchów głową, które nie dość, że męczą kark, to jeszcze zabierają cenne sekundy, które są tak ważne w grach FPS, czy dynamicznych filmach.

Dlatego jedynym rozsądnym sposobem montażu monitora 144 Hz 4K jest powieszenie go na ścianie i oglądanie wyświetlanych treści w odpowiedniej odległości.

  • Odwzorowanie barw i kąty widzenia

Większość monitorów 4K 144 Hz z łatwością odwzorowuje ponad 99% kolorów z palety sRGB. Ludzkie oko praktycznie nie będzie w stanie dostrzec różnicy między 99%, a 90% odwzorowanych kolorów, dlatego na tym parametrze nie powinniśmy skupiać większej uwagi, jednak wiadomo- im więcej odwzorowanych kolorów, tym lepiej.

Inaczej ma się sprawa z kątami widzenia- ten parametr jest o wiele bardziej istotny i powinniśmy częściej zwracać na niego uwagę. Im większe kąty widzenia, tym pod większymi kątami niż 90 stopni, będziemy mogli oglądać prezentowane treści bez utraty jakości lub komfortu. Telewizory 4K 144 Hz powinny posiadać kąty widzenia na poziomie około 178 stopni.

 

 

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie