Jump to content
WinClub
wiktorynek

Mini recenzja-test Windows Blue(8.1) build 9369 x64

Recommended Posts

Jest to moje drugie podejście do tematu(pierwsze się nie udało - nie pytajcie nawet dlaczego), więc skupię się na konkretach z pominięciem fabuły.
Miałem ostatnio okazję wypróbować i przetestować Windows Blue(lub 8.1) Pro build 9369 x64 bit - ostateczna nazwa handlowa nie jest jeszcze znana,
podobnie jak sposób dystrybucji - wymienia się dwa: jako uaktualnienie obecnego Win 8(coś na podobieństwo SP1 płatne oczywiście) lub jako nowy system.

1.Platforma testowa: laptop Lenovo N500
- procesor Pentium Dual Core T3400 2,16GHz
- ram 4GB DDR2 667MHz
- dysk SSD OCZ Vertex 2 60GB
- grafika zintegrowana Intel x4500MHD

2.Instalacja i pierwsze wrażenia.
Instalacja z płyty DVD przebiegła bez zastrzeżeń. Rozmiar systemu na dysku zaraz po instalacji to niecałe 14GB(mało - dlaczego o tym będzie później).
Zużycie ram po instalacji to ok. 900MB(dużo jak dla niepełnego systemu - dlaczego też o tym będzie dalej).
Instalacja sterowników od Win 8 przebiegła bezproblemowo. Zainstalowałem testowo ok.30 aplikacji głównie w najnowszych wersjach, ale też kilka dosyć
starych(bo takie osobiście lubię lub dla przetestowania zgodności). Finalnie system zajmował ok. 17GB miejsca na dysku i zużywał ok.1GB ram po optymalizacjach(jakich będzie później) i przy 36 uruchomionych procesach. System spolszczyłem plikiem dostępnym na forum:
[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] - nie jest może doskonałe, ale da się używać. Prawie wcale nie spolszcza IE11.
System do instalacji wymaga klucza np. tego: MTWNQ-CKDHJ-3HXW9-Q2PFX-WB2HQ Można też spolszczyć proces instalacji plikiem dostępnym na forum: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]
Systemu nie dało się aktywować żadnym znanym mi emulatorem. Nie próbowałem jak wygląda sprawa z KMS Nano. Aktywacja na chwilę obecną nie jest chyba wymagana, bo nie odlicza czasu pozostałego do końca okresu testowego. Czas startu systemu to ok.15 sekund, a czas zamykania systemu, to ok.5 sekund(przypominam dysk SSD). StartIsBack w wersji 2.0.2 nie działa.

3.Zauważone braki i niedociągnięcia:
- brak systemowego defragmentatora i oczyszczania dysku
- nie można zmienić w IE11 domyślnego dostawcy wyszukiwania z Bing na Google, pomimo że opcja taka jest przewidziana, póki co nie działa
- nie można włączyć funkcji NET Framework 3.5, gdyż nie pobiera z Windows Update plików niezbędnych do uruchomienia tej funkcji,
a co za tym idzie nie można zainstalować niektórych programów zależnych od NET Framework 3.5
- Windows Update wyszukuje na razie tylko brakujące sterowniki
- brak przykładowych obrazów, muzyki i filmów - to można nawet uznać za zaletę
- domyślnie wyłączona ochrona systemu - przywracanie, brak w ogóle tej usługi
- nie można dowolnie przestawiać/sortować kafelków w interfejsie Modern UI/Metro - jak kto woli to nazywać
- po każdym restarcie znikał z aplikacji przypiętych do ekranu startowego w interfejsie Metro kafelek pulpit oraz kafelki wszystkich zainstalowanych
przeze mnie aplikacji użytkowych i sterowników - niedociągnięcie czy celowe działanie Microsoft promujące jedynie słuszne wbudowane aplikacje i interfejs?
- niepokojące było stałe, równe użycie procesora na poziomie 3% w trybie bezczynności, podczas gdy na każdym systemie finalnym mam 0% - być może jakaś nieznana jeszcze aplikacja systemowa działająca w tle
- program CCleaner w najnowszej wersji 4.0 powoduje bluescreen i restart

4.Co nowego i co na plus?:
- bogatsza niż w Win 8 wbudowana baza sterowników urządzeń
- nowość aplikacje firmowe w zakładce System - dostępne po zalogowaniu do konta Microsoft
- nowe jeszcze niepoznane usługi w Narzędziach administracyjnych
- nowe funkcje w Programy i funkcje - więcej można włączyć i wyłączyć
- nowe kafelki/aplikacje wbudowane w ekran startowy interfejsu Metro

5.Optymalizacja:
- największy spadek zużycia ram powoduje odinstalowanie z interfejsu Metro aplikacji typu: Pogoda, Sport, Rozrywka, Wiadomości, SkyDrive itp(brakuje jeszcze tylko dyżurnej wróżki od MS) czyli jak dla mnie badziewi od MS - po odinstalowaniu wszystkiego oprócz Sklepu(bo się nie da, ale można go wyłączyć) zanotowałem spadek w zużyciu ram o 200MB
- wyłączenie kilkunastu zbędnych usług oraz kilku funkcji takich jak: IE, WMP, Search, Defender to spadek o kolejne 100MB

6.Lista przetestowanych programów(działających bez zastrzeżeń - tam gdzie nie podaję wersji jest to najnowsza lub jedna z najnowszych):
- Avira Antyvir
- Malwarebytes Anti-Malware
- GG 7.7 + banner killer(działa w trybie zgodności z XP SP3 lub Win 7)
- Foxit Reader w starej wersji 2.3
- IrfanView
- Nero
- UltraISO
- TotalCommander
- DVD Shrink 3.2
- Subtitle Workshop
- MWSnap300
- Opera
- Firefox
- SoulseekNS
- Bitlord 2.2 jak i starszy 1.01
- Napi-projekt
- 7-zip 9.20 x64
- Universal Extractor
- foobar 2000
- AIMP
- KMPlayer
- K-Lite Mega Codec Pack
- E.M.Total Video Converter

- ConvertXtoDVD
- Ultra Video Splitter
- Office 2007
- Java
- Adobe Flash Player - plugin(activeX podobnie jak w Win 8 jest wbudowany)
- DirectX 9.0c - podobnie jak we Vista, Win 7, Win 8 trzeba doinstalować
- działa internet mobilny przy wykorzystaniu modemu Huawei E173 i oprogramowania Mobile Partner oferowanego specjalnie do Win 8

7.Moja subiektywna ocena.
Ze systemu pomimo braków i niedociągnieć da się w miarę normalnie korzystać. Irytujący jest jeszcze większy bałagan i chaos w interfejsie Metro niż w Win 8. Po instalacji ok.30 programów + sterowniki przybywa ok. 100 nowych kafelków(w tym zupełnie zbędnych odnośników internetowych i plików txt), których nie da się póki co posortować, o czym wspomniałem już wcześniej. Co by było po instalacji 100 i więcej programów? Nie wiem też, czemu mają służyć drobne zmiany lokalizacji pewnych elementów np. "guzika" wszystkie aplikacje w interfejsie Metro oraz sposobu otwierania ich - najpierw na dół, a potem w bok. Efekt jest taki że po otwarciu wszystkich aplikacji w formie kafelkowej miałem 4-5 ekranów do przesunięcia myszką w bok(szlag mnie trafiał). Samo działanie i reakcja systemu jest podobna do Win 7/8 i nie wnosi nic - jak dla mnie za mało, aby w ogóle interesować się tym systemem w przyszłości w wersji finalnej. Mimo że to dopiero faza alfa, to jednak rewolucyjnych zmian już się nie spodziewam, a raczej jak to bywało z poprzednimi systemami może coś ostatecznie odejmą. Raczej MS skupi się na poprawie stabilności i kompatybilności.

8.Nie przetestowałem działania gier z powodu zintegrowanej grafiki, na której nie da się odpalić żadnej nowszej gry 3D.

P.S. Jak ktoś jest bardzo zainteresowany tym systemem to może zadawać mi jakieś dodatkowe pytania w kwestiach, których tu nie ująłem, bo zapomniałem lub uznałem za nieistotne(o ile jeszcze coś pamiętam).

3.Zauważone braki i niedociągnięcia:

- brak systemowego defragmentatora i oczyszczania dysku

- nie można zmienić w IE11 domyślnego dostawcy wyszukiwania z Bing na Google, pomimo że opcja taka jest przewidziana, póki co nie działa

- nie można włączyć funkcji NET Framework 3.5, gdyż nie pobiera z Windows Update plików niezbędnych do uruchomienia tej funkcji,

a co za tym idzie nie można zainstalować niektórych programów zależnych od NET Framework 3.5

- Windows Update wyszukuje na razie tylko brakujące sterowniki

- brak przykładowych obrazów, muzyki i filmów - to można nawet uznać za zaletę

- domyślnie wyłączona ochrona systemu - przywracanie, brak w ogóle tej usługi

- nie można dowolnie przestawiać/sortować kafelków w interfejsie Modern UI/Metro - jak kto woli to nazywać

- po każdym restarcie znikał z aplikacji przypiętych do ekranu startowego w interfejsie Metro kafelek pulpit oraz kafelki wszystkich zainstalowanych

przeze mnie aplikacji użytkowych i sterowników - niedociągnięcie czy celowe działanie Microsoft promujące jedynie słuszne wbudowane aplikacje i interfejs?

- niepokojące było stałe, równe użycie procesora na poziomie 3% w trybie bezczynności, podczas gdy na każdym systemie finalnym mam 0% - być może jakaś nieznana jeszcze aplikacja systemowa działająca w tle

- program CCleaner w najnowszej wersji 4.0 powoduje bluescreen i restart

Dementuje wymysły:

- systemowy defrag i oczyszczanie dysku działa ok.

- z IE11 nie korzystam od razu wyłączam go lepszy jest Firefox.

- Net Framework 3.5 faktycznie nie można włączyc w dodaj/usuń ale w minutę odpowiedż dostaje się od google

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Polecenie:

DISM /Online /Enable-Feature /FeatureName:NetFx3 /All /LimitAccess /Source:d:\sources\sxs

i Net Framework 3.5 pobrany i zainstalowany.

- Windows 8.1 to nieoficialny testowy build więc do samego systemu łat nie ma ale do office czy innych programów łaty są w WU.

- obrazów i muzyki faktycznie nie ma ale to na +

- ochrona systemu domyślnie wyłączona jest nawet w Windows 8 dopuki system niezacznie pobierać łat wtedy system uaktywnia funkcję ochrona systemu i wyłączyć ją mozna tylko przez gpedit.msc

- ee ja jakoś mogę dowolnie przesuwać i grupować kafelki prawoklik w ekranie start i Customize

- u mnie tak jak skonfigurowałem kafelki tak są nawet po restarcie

- u mnie przewarznie jest 0% obsiążenia na i5. 750 4.27GHz

- nieużywam tandetnych programów do czyszczenia lepszy jest jv16 powertools 2013 który pod 8.1 zachowuje się jak pod Win 8.

- zużycie ramu jest takie samo jak pod Windows 8 czyli 700MB z 8GB

- system aktywowany Microsoft Toolkit 2.4.3 na tym samym kluczu

Windows 8 x64 9369

Dzięki za uwagi. To system testowy, więc mogą być błędy w zależności od konfiguracji sprzętowej. Mój sprzęt testowy był już dosyć leciwy(poza dyskiem). Tak jak napisłem defragmentatora i oczyszczania dysku w ogóle nie miałem, tak jak i usługi przywracanie systemu. Do Office 2007 nie wyszukał aktualizacji, a Win 8 bez problemu. Segregacja kafelków nie działała po odinstalowaniu wszystkich aplikacji wbudowanych - jeśli możesz przetestuj to.

Dzięki za uwagi. To system testowy, więc mogą być błędy w zależności od konfiguracji sprzętowej. Mój sprzęt testowy był już dosyć leciwy(poza dyskiem). Tak jak napisłem defragmentatora i oczyszczania dysku w ogóle nie miałem, tak jak i usługi przywracanie systemu. Do Office 2007 nie wyszukał aktualizacji, a Win 8 bez problemu. Segregacja kafelków nie działała po odinstalowaniu wszystkich aplikacji wbudowanych - jeśli możesz przetestuj to.

U mnie defrag i oczyszczacz działa, przywracanie systemu działa choć samej usługi nie ma już od WIndows 8 dziwne jest to że jak przywracanie przestawi się na wyłącz to i tak system potrafi ją włączyć tylko przez gpedit.msc da się całkowicie wyłaczyć. Office 2007 nie mam za to mam 2010 jednak aby WU pobierało łaty nie tylko dla systemu Windows trzeba zainstalowac rozszerzenie WU (Office pyta się zaraz przy pierwszym uruchomieniu której kolwiek aplikacji Office). Co do aplikacji z ekranu start to odinstalowałem wszyskie oprócz czytnika pdf. i działa. Gry będe testował dopiero za jakiś czas.

To że trzeba pobrać rozszerzenie MU, aby pobierać aktualizacje innych produktów, to wiadomo(w każdym systemie podobnie lub zainstalować/zintegrować od razu MU w najnowszej wersji). Jednak po kliknięciu dowiedz się więcej nic się nie działo u mnie. Generalnie to są niedociągnięcia, które mogą występować i z pewnością zostaną usunięte w produkcie finalnym. Natomiast nie znalazłem żadnym znaczących rozwiązań ulepszających cokolwiek, nie wspominając o czymś rewolucyjnym. I tu rodzi się pytanie jak MS chce to sprzedać? - tylko usprawnienie obecnie istniejącego Win 8 to chyba za mało. Za to wyraźnie widać tendencję do zamykania systemu i oferowania na siłę aplikacji wbudowanych i tych do nabycia w sklepie. 

P.S. Jak to nie ma usługi przywracanie systemu w Win 8? - skoro jest.