Skocz do zawartości

nie bootuje pendrive z instalacją windows


franekfranek

Rekomendowane odpowiedzi

przesiadam się na drugi komputer... dell 3040 z mojej stopki.

 

przygotowałem dysk twardy schemat partycji GPT, bo komputer z UEFI.

 

rufusem, nagrałem obraz dreamOS win7 64bit zgodnie z sugestiami:

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

(choć.. Rufus domyślnie sugeruje rozmiar jednostki alokacji o wartości 8192 bajtów zamiast 4096 - sprawdziłem jedną i drugą opcje na wszelki wypadek)

 

po włożeniu pendrive'a do portu usb 2.0 komputer zwraca komunikat:

file: \EFI\Microsoft\Boot\BCD

Status: 0xc00000d

Info: An error occurred while attempting to readthe boot configuration data.

 

oczywiście dopuściłem botowanie z tego pendrive'a w UEFI.

tryb legacy wyłączony. Secure boot włączone. UEFI na wszelki wypadek przywróciłem do nastaw fabrycznych.

 

to chyba jakiś błąd z bootloaderem ?

jakieś pomysły ?

 

niby pomaga opcja dopuszczenia trybu legacy,

ale to przecież nie przy UEFI chyba ???

Edytowane przez franekfranek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po wyłączeniu bez zmian.

mi do niczego GPT nie potrzebne, ale procesor 6 generacji / płyta z UEFI chyba potrzebuje?

tak przygotowałem twardy dysk 275BG

 

jest jeszcze opcja "Enable Attempt legacy Boot", ale to chyba coś podobnego do "Enable  Legacy Option ROMs"

Edytowane przez franekfranek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale procesor 6 generacji chyba potrzebuje

Nie.

 

Zawsze Secure Boot wyłączone.

Na dysku był system zainstalowany na GPT? - jesli tak trzeba przekonwertować albo lepiej zrobić Secure Erase(SSD).

Ustaw tryb Legacy i stwórz pendrive wg tego schematu czyli schemat dla MBR + Bios i NTFS.

Jeszcze jeden potencjalny problem - jakiego typu to dysk SSD? - na jakiej magistrali? - SATA3, mSATA, M.2(SATA-AHCI) czy M.2(PCI-E NVMe)?

W opisie widzę Crucial MX300 - czy to ten dysk? - jeśli tak, to nie ma problemu, bo to dysk SATA lub M.2 na SATA-AHCI.

 

P.S. Użyj innej instalki systemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wcześniej wielokrotnie instalowałem dreamOS na różnych komputerach, ale najmłodszy miał procesor 4 generacji, zatem zawsze secure erase (bo dyski zazwyczaj SSD), później zwykły układ partycji MBR i bez większych problemów instalacja.

 

teraz nieco podobnie, secure erase, partycje GPT. dysk jest całkowicie czysty to crucial mx300 podpięty pod port sata3, zatem mogę go bez obaw konwertować i ponownie partycje zrobić.

 

instalka raczej w porządku :) bo przecie ruszyła jak zaptaszkowałem "Enable  Legacy Option ROMs"

 

w takim razie zrobię jak piszesz / podobnie dla starszych sprzętów. na wydajności nie stracę ?

 

dysk przygotowałęm Gparted zgodnie z:

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

czy rozmiar klastra po wpisaniu w pierwsze okienko 2MB i "alig to MiB" będzie równy 4096 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób Secure Erase(aplikacja od Crucial nazywa to Sanitize) dysku i nic nie musisz więcej robić, ani przygotowywać. Instalka systemu zrobi wszystko.

Tryb Legacy zamiast UEFI.

Oczywiście włączone AHCI.

Wyłączone Secure Boot.

Może być jeszcze dodatkowa opcja w biosie trypu predefiniowane ustawienie pod Win 8/10 - zmień na OtherOs.

Pendive przygotowany dla MBR+Bios i NTFS

First boot z pendrive albo odpal boot menu i wskaż pendrive.

Gotowe - instaluj z USB 2.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To Intel Skylake i nie zainstalujesz Windows 7 z USB bez kombinowania.

Musisz zintegrować sterowniki USB3.0 z obrazem Windows.

To nic że wkładasz pendrive do portu teoretycznie USB2.0 na platformie Skylake i tak jest to traktowane jako USB3.0 a instalka Windows 7 nie ma 

zintegrowanych sterowników do USB3.0.

Tak jak 10 lat temu XP i dyski SATA na oryginalnym obrazie nie dało rady zainstalować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


To Intel Skylake i nie zainstalujesz Windows 7 z USB bez kombinowania.

Musisz zintegrować sterowniki USB3.0 z obrazem Windows.

Tak, masz rację. Wybaczcie, jestem zmęczony po pracy. Sam pisałem w odpowiednim temacie.

 

@franekfranek - wszystko tak jak napisałem + musisz sobie zintegrować sterowniki USB 3.0 - jest stosowny temat na forum, który w pełni wyczerpuje wszelkie problemy.


 

 


aha potwierdźcie proszę jeszcze tylko co do wyrównania..

Przesunięcie powinno byc prawidłowe podczas instalacji każdego systemu od Visty wzwyż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozumiem, że jeśli zrobię partycję w schemacie MBR to i tak muszę zintegrować sterowniki do win7 ?

możecie podesłać link do wątku ? słowa integracja + sterowniki + windows 7 nie zwracają takiego tematu.

 

o to chyba to:

 

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

 

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

 

ale winclubowa szukajka nie zwróciła dopiero google... :( pisałem już kiedyś, że nie zwraca wyników jak trzeba.

Edytowane przez franekfranek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok właśnie wskazanego wątku mi brakowało, miałem go zapisanego w komputerze, do którego nie mam teraz dostępu.

to nieźle, mam nadzieje że sobie poradzę bo jest co najmniej kilka sposobów.

 

zgadza się mam Skylake.. może sam Wielki Mistrz doda to następnych wersji dreamOS sterowniki usb3 ;) po prośbie...

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]


Przesunięcie powinno byc prawidłowe podczas instalacji każdego systemu od Visty wzwyż.

 

 

chyba nie do końca...

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

dysk nr 0 (w czerwonym okręgu) jest właśnie po instalacji kilka miesięcy temu i nie widać przesunięcia.

 

dodałem zapytanie do wątku o programie AOMEI

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

 

a czy w trakcie standardowej instalacji systemu, nie można dograć sterowników chyba na pierwszym ekranie jest taka opcja  ?? komputer to sygnalizuje i zawsze mnie to ciekawiło.

 

 


Pendive przygotowany dla MBR+Bios i NTFS

- schemat partycjonowania MBR dla BIOS lub UEFI czy MBR dla UEFI ?

- rozmiar jednostki alokacji 4096 czy domyślne 8192 ?

Edytowane przez franekfranek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba nie do końca...

 

Bez tytułu.jpg

 

dysk nr 0 (w czerwonym okręgu) jest właśnie po instalacji kilka miesięcy temu i nie widać przesunięcia.

Źle to sprawdzasz.

Tak sprawdzasz i tak ma być:

 

Przechwytywanie.jpg

 

Tu masz cały temat m.in. o przesunięciu względem początku partycji: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

 

Na 99,99% instalator systemu na dysku po Secure Erase czy po zerowaniu wykona prawidłowo przesunięcie 1024kB. Tylko systemy XP i starsze miały z tym problem.

 

 

 

czy w trakcie standardowej instalacji systemu, nie można dograć sterowników chyba na pierwszym ekranie jest taka opcja

Można, ale musisz mieć je na pendrive(najpewniej na innym choć nie jest to warunek konieczny i też włożonym do portu USB przed rozpoczęciem instalacji). Sposoby "fabryczne" z tematu o integracji sterowników są bardzo pewne.

 

 

 

schemat partycjonowania MBR dla BIOS lub UEFI czy MBR dla UEFI ?

Chyba logiczne że dla MBR ma być MBR dla BIOS lub UEFI.

 

 

 

rozmiar jednostki alokacji 4096 czy domyślne 8192 ?

 

Jeśli chodzi o pendrive na czas instalacji systemu, to bez znaczenia. Natomiast im większy rozmiar klastra tym szybszy pendrive, ale mniej danych wejdzie na niego(dotyczy tylko małych plików poniżej rozmiaru klastra).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok co do wyrównania jasne, nie wpisałem jednej linii list partition !

 

 

 




franekfranek, dnia 20 Wrze 2017 - 10:57 PM, napisał:


czy w trakcie standardowej instalacji systemu, nie można dograć sterowników chyba na pierwszym ekranie jest taka opcja

Można, ale musisz mieć je na pendrive(najpewniej na innym choć nie jest to warunek konieczny i też włożonym do portu USB przed rozpoczęciem instalacji). Sposoby "fabryczne" z tematu o integracji sterowników są bardzo pewne.

 

coś nie szło, próbowałem zapisując sterowniki na drugim pendriv-ie oraz na tym samym co instalacja. tylko, że one były w formie pliku/aplikacji pobranych ze strony producenta komputera:

Intel-USB-eXtensible-Host-Controller-Driver_4H5XG_WIN_5.0.3.42_A02

może dlatego instalacja ich nie rozpoznawała ?

ogólnie byłby to chyba najprostszy sposób... ?

 

skorzystałem z tutorialu:

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

opcja MBR, udało się zaktualizować obraz o sterowniki. nie skomplikowana sprawa :)

 

tymczasem kolejne pytania:

 

1

komputer Dell 3040 z mojej stopki posiada 3 porty usb 3.0 i 2 porty usb 2.0 - a zatem mam już próbować instalacji z pena podpiętego pod usb 3.0 ?

 

2

czy po zainstalowaniu systemu, zacząć instalację wszystkich sterowników od bios, chipset i dopiero w którymś kroku ponownie usb ?

Edytowane przez franekfranek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Intel-USB-eXtensible-Host-Controller-Driver_4H5XG_WIN_5.0.3.42_A02

może dlatego instalacja ich nie rozpoznawała ?

No wiadomo, że to nie może być sterownik exe tylko rozpakowany i trzeba wskazać folder z inf lub nawet sam inf np x64

 

 

 


komputer Dell 3040 z mojej stopki posiada 3 porty usb 3.0 i 2 porty usb 2.0 - a zatem mam już próbować instalacji z pena podpiętego pod usb 3.0 ?

Tak. Być może na czas instalacji myszkę i klawiaturę podłącz pod porty USB 2.0 - jeśli masz klawę na PS/2 to nie będzie żadnego problemu.

 

 

 


czy po zainstalowaniu systemu, zacząć instalację wszystkich sterowników od bios, chipset i dopiero w którymś kroku ponownie usb ?

Tak, standardowo. Jeśli będzie ci działać klawa i mysz, to możesz w tej właśnie kolejności. USB 3.0 też trzeba ponownie zainstalować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

franekfranek, dnia 21 Wrze 2017 - 11:48 AM, napisał:

 

 

Intel-USB-eXtensible-Host-Controller-Driver_4H5XG_WIN_5.0.3.42_A02

 

może dlatego instalacja ich nie rozpoznawała ?

 

No wiadomo, że to nie może być sterownik exe tylko rozpakowany i trzeba wskazać folder z inf lub nawet sam inf np x64

 

co do sterowników z station-driver 5.0.0.32 skopiować cały folder x64

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

czy tylko dwa pliki ?

DIFxAPI.dll

Drv64.exe

 

jak wyłuskać takie pliki ze sterowników zaszytych w aplikacji ? są nieco nowsze 5.0.3.42_A02, ewnt może podszykowane przez DELL-a

 

a tak poza tym instalacja zrobiona :) dziękuje !!!! komputer pracuje bezszelestnie :)

Edytowane przez franekfranek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


co do sterowników z station-driver 5.0.0.32 skopiować cały folder x64

sterowniki usb.jpg

czy tylko dwa pliki ?

DIFxAPI.dll

Drv64.exe



jak wyłuskać takie pliki ze sterowników zaszytych w aplikacji ? są nieco nowsze 5.0.3.42_A02, ewnt może podszykowane przez DELL-a


 

Wskazujesz folder z zawartością:

 

Przechwytywanie.jpg

lub nawet sam plik inf

 

 

 

 


a tak poza tym instalacja zrobiona

Super.

 

P.S. Taka mała uwaga dla wszystkich - nie ma lepszych lub gorszych metod - każda metoda jest najlepsza którą opanujemy i która działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiedziałem, że są dwa foldery x64... rzeczywiśćie ten głębiej schowany w folderze Drivers ma taką zawartość.

 

 

 


Super.


P.S. Taka mała uwaga dla wszystkich - nie ma lepszych lub gorszych metod - każda metoda jest najlepsza którą opanujemy i która działa.

 

no nie do końca... bo niektóre potrzebują więcej narzędzi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie