Jump to content
WinClub
razor1995

Instalacja QEMU/KVM w Linux Mint/Ubuntu

Recommended Posts

Za Wikipedią:

 

Kernel-based Virtual Machine, czyli maszyna wirtualna bazująca na jądrze to środowisko wirtualizacyjne dla systemów linuksowych.

Wyróżnia się system gospodarza i gościa. Gospodarz to system operacyjny (OS) kontrolujący sprzęt - "goły metal". Gość to OS wewnątrz gospodarza, któremu gospodarz udostępnia sprzęt.

Środowisko KVM (gospodarz lub gospodarze) umożliwia tworzenie sieci maszyn wirtualnych (goście). Każda maszyna wirtualna posiada prywatny zwirtualizowany sprzęt: bios, kartę sieciową, dysk twardy, kartę graficzną, dźwiękowa, porty I/O itd. Dla wirtualnej maszyny (VM) sprzęt może być emulowany, parawirtualizowany, lub dostępny przelotowo (pass through). Może przypadać do 32 urządzeń PCI na gościa. Im mniejszy stopień programowej emulacji, tym obciążenie procesora jest mniejsze, wydajność VM jest większa, jednocześnie może maleć kontrola przez OS gospodarza, co może zmniejszać bezpieczeństwo systemu. KVM wykorzystuje sprzętowe technologie wirtualizacyjne. Dla AMD-V lub Intel VT-x warunek sprzętowej wirtualizacji jest spełniony wtedy, gdy /proc/cpuinfo zawiera odpowiednio znacznik svm lub vmx.

Pod maszynami wirtualnymi możliwa jest instalacja i wspólne działanie naraz dowolnej liczby systemów Linux, Windows i innych. KVM umożliwia przepełnianie (overcommit) zasobów: pamięci i CPU. KVM umożliwia zatrzymanie, zapisanie stanu (snapshot), klonowanie lub przenoszenie (migrację) pracującego cały czas gościa do innego gospodarza. Przenoszenie działa, gdy obaj gospodarze przenoszonego gościa, mają podobne procesory (nie działa migracja z AMD na Intela i odwrotnie). Przerwa w pracy gościa (konieczna na końcową synchronizację migrowanych stanów pamięci i rejestrów), jest prawie natychmiastowa, wynosi np. 30 ms i jest prawie niewykrywalna przez OS gościa. Może to być np. wykorzystane do przenoszenia ciągle pracującego Windowsa z Polski za ocean żeby ominąć (bez wyłączania systemu) sztuczne terytorialnie restrykcje w dostępie do zasobów sieciowych. Możliwa jest też wielokrotna wirtualna podróż w czasie do stanu pracy wirtualnego komputera zamrożonego z przeszłości. Inne środowiska wirtualizacji mogą mieć podobne możliwości.

Zarządzanie KVM może się odbywać przez interfejs graficzny w virt-manager lub z poziomu wiersza poleceń przez virsh.

 

W wielkim skrócie - w KVM możemy mieć bezpośredni dostęp do zasobów sprzętowych komputera, np. karty graficznej czy sieciowej. Możliwe jest np. przydzielenie dedykowanej karty nVidii dla maszyny wirtualnej, a w samym Linuxie wykorzystywanie karty zintegrowanej Intela. Korzystanie z maszyny KVM nie wiąże się z jakimikolwiek opóźnieniami, pracujemy tak jak na rzeczywistym sprzęcie :) Sama wirtualizacja odbywa się na poziomie kernela Linux. 

 

Filmiki poglądowe:

 

 

qemu-binary-translation-42-638.jpg?cb=14
 

Jedna komenda do instalacji:

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Spis wymaganych pakietów:
qemu-system
qemu-utils
libvirt-bin
virt-manager
gir1.2-spice-client-glib-2.0
gir1.2-spice-client-gtk-3.0
libspice-client-glib-2.0-8:amd64
libspice-client-gtk-2.0-4:amd64
libspice-client-gtk-3.0-4:amd64
libspice-server1:amd64
python-spice-client-gtk
spice-client-glib-usb-acl-helper
spice-client-gtk

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest

A jest może metoda na wykorzystanie tylko jednego monitora ??

(Tylko jedno wejście w monitorze) 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest

Czaje ale jest jedno ale piszę że nie mogę używać tej samej grafiki w Linuxie jak i w Qemu ;/ 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest

Ale wydajność spadnie a mi chodzi o właśnie sprawdzenie tego 95% wydajnosci czyli muszę passthrough zrobić :)

A co jeśli założyć emulacje drugiego monitora czyt. Odpalam ubuntu pod integrą a robie sobie drugi wirtualny monitor(okno) a na nim odpala się Nvidia i tu jest pytanie czy takie coś idzie zrobić :) ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information