Skocz do zawartości

Formatowanie


wazelina

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam pytanie odnośnie formatowania. Na laptopie mam system Windows 8.1 i dwie partycje C , D. Dane , które są mi potrzebne skopiowałem na dysk D. Czy te pliki , które mam na dysku D NAPEWNO nie znikną po formacie? Nie ważne na jaki system bym formatował Win 7 , Win 8 , Win 10 mod czy nie mod? Dzięki za odp!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw zrób testy na virtual box lub vmare  z usuwaniem i pozostawianiem danych . Potem rób na fizycznej maszynie .

 

W zależności jaki masz dysk : nap 500 GB z takim podziałem:

 

500 MB zastrzeżona dysk 0 partycja 1           ,win 10 , dla win 8.1 ( 350 MB ) , dla 7  ( 100 MB )

240 GB dysk zero partycja 2 ( C )

240 GB dysk zero partycja 3 - Twoje dane. (D )

 

Robisz tak

 

Kasujesz najpierw  partycje 1 dysk 0 i partycje 2 dysk 0. Będziesz miał obszar nie przydzielony . Tworzysz nową partycje z ta partycją 500 MB np.

Potem dopiero resztę na C. ,D nie ruszasz.

 

Teraz kasujesz partycję 2 ( C ) i z automatu przerzuca Cię do partycji 500 MB i poniżej masz opcję rozszerz. I rozszerzasz o nieprzydzielone miejsce czyli partycję ( C ) co skasowałeś . Partycja D nadal jest nie ruszana

 

Po zrobieniu masz coś takiego:

 

Dysk 0 partycja 1  -  Dysk C i zastrzeżona

Dysk 0 partycja 2  - Dysk D - Twoje dane

 

Potem formatujesz nowa partycję  czyli C z dodatkiem  zastrzeżonego miejsca .  I Instalujesz windowsa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw zrób testy na virtual box lub vmare  z usuwaniem i pozostawianiem danych . Potem rób na fizycznej maszynie .

 

W zależności jaki masz dysk : nap 500 GB z takim podziałem:

 

500 MB zastrzeżona dysk 0 partycja 1           ,win 10 , dla win 8.1 ( 350 MB ) , dla 7  ( 100 MB )

240 GB dysk zero partycja 2 ( C )

240 GB dysk zero partycja 3 - Twoje dane. (D )

 

Robisz tak

 

Kasujesz najpierw  partycje 1 dysk 0 i partycje 2 dysk 0. Będziesz miał obszar nie przydzielony . Tworzysz nową partycje z ta partycją 500 MB np.

Potem dopiero resztę na C. ,D nie ruszasz.

 

Teraz kasujesz partycję 2 ( C ) i z automatu przerzuca Cię do partycji 500 MB i poniżej masz opcję rozszerz. I rozszerzasz o nieprzydzielone miejsce czyli partycję ( C ) co skasowałeś . Partycja D nadal jest nie ruszana

 

Po zrobieniu masz coś takiego:

 

Dysk 0 partycja 1  -  Dysk C i zastrzeżona

Dysk 0 partycja 2  - Dysk D - Twoje dane

 

Potem formatujesz nowa partycję  czyli C z dodatkiem  zastrzeżonego miejsca .  I Instalujesz windowsa. 

Jako zaawansowany użytkownik mało zrozumiałem będąc laikiem nic bym nie zrozumiał :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popatrzyłem sobie i wychodzi na to , że jak pendrive był pod mbr to go nie wykrywało. Zrobiłem pod GPT uefi i wykryło go przeszło do partycji tylko pytanie czy warto instalować na lapku win7 na tej gpt z uefi ? Chyba lepiej win 8.1 postawić czystego ? Tych partycji to w ogóle jest tam 6 C , D , ta zastrzeżona , restore , odzyskiwania i jeszcze coś...  :mellow: 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popatrzyłem sobie i wychodzi na to , że jak pendrive był pod mbr to go nie wykrywało. Zrobiłem pod GPT uefi i wykryło go przeszło do partycji tylko pytanie czy warto instalować na lapku win7 na tej gpt z uefi ? Chyba lepiej win 8.1 postawić czystego ? Tych partycji to w ogóle jest tam 6 C , D , ta zastrzeżona , restore , odzyskiwania i jeszcze coś...  :mellow:

bo masz dysk w gpt, i jeszcze chcesz w7 na gpt stawiać wybacz ale to kretynizm.

 

Jeśli nie masz dysku powyżej 2TB i nie instalujesz na jednym dysku więcej niż kilka systemów to tylko i wyłącznie bios MBR :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze pamiętam , że windows 8.1 tam sobie zabezpiecza z 500mb na jednej partycji a windows 7 100mb. Moge tam usunąć tą tworzoną przez 8.1 partycje i c i normalnie stworzyć i będzie git tak ?

 

Akurat Windows 7 można zainstalowac tak że nie będzie tej partycji i od kilku lat tak instaluje systemy.

Podejrzewam że 8.1 czy 10 też mozna tak zainstalować tylko pewnie w MBR a nie GPT.

Instalacja systemu tylko na jedną partycję ma sens gdy się robi obraz dysku wtedy łatwiej to zrobic niż na dwie czy trzy partycje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli obecnie jest GPT i chcesz zostawić ostatnią partycję (D), to z poziomu instalatora usuwasz wszystkie poza nią tak, by złączyły się w jedno "Nieprzydzielone miejsce" i na nim instalujesz system. Nie twórz żadnych partycji. Instalator sam stworzy w tym miejscu małą partycję odzyskiwania (przydaje się czasem - nie słuchaj tych, co mówią, że jest zbędna) oraz drugą na całym pozostałym nieprzydzielonym obszarze.

 

 

 

Jeśli nie masz dysku powyżej 2TB i nie instalujesz na jednym dysku więcej niż kilka systemów to tylko i wyłącznie bios MBR :)

 

Co to za dziwna teoria spiskowa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie bardzo każdy sysyem vista 7 8.1 czy 10 robi dodatkowa partycję, i jeśli nie ogarniasz zostaw tak jak jest 

 

Tu nie masz racji bo Vista nie robi dodatkowej partycji to dopiero od Windows 7 ona się tworzy przy domyślnej instalacji.

 

Co do problemu autora to jednak warto by było te dane zarchiwizować na innym nośniku nawet pożyczonym na ten czas od kolegi za duże ryzyko utraty danych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli obecnie jest GPT i chcesz zostawić ostatnią partycję (D), to z poziomu instalatora usuwasz wszystkie poza nią tak, by złączyły się w jedno "Nieprzydzielone miejsce" i na nim instalujesz system. Nie twórz żadnych partycji. Instalator sam stworzy w tym miejscu małą partycję odzyskiwania (przydaje się czasem - nie słuchaj tych, co mówią, że jest zbędna) oraz drugą na całym pozostałym nieprzydzielonym obszarze.

 

 

 

 

Co to za dziwna teoria spiskowa?

MBR i wszystko jasne :)

 

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie