Skocz do zawartości

Opłacalność zmiany procesora z C2D na Quada - LGA 755.


AS00

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Zastanawia mnie, czy zmiana procesora z muzealnego Core 2 Duo E6750 na jakiegoś Quada? Ostatnio wpadła mi w oko aukcja z Q9400 za ok. 100zł i naszła mnie myśl, że może warto byłoby swój leciwy wysłużony sprzęt nieco podrasować. :P 
Pytanie tylko, czy jest to opłacalne i czy jakość pracy (w programach biurowych, Internet, filmy, czasami jakieś starsze gry) będzie zauważalnie lepsza?

 

Jakby co, to płyta główna Asus P5K powinna Quada udźwignąć, zasilacz także, chłodzenie CPU też powinno dać radę. 

 

Warto w takich pieniądzach (ok.100 zł) inwestować w sprzęt na platformę LGA 775?

 

Z góry dziękuję za opinie i rady ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety RAMu aż tak dużo nie ma, karta graficzna także lata świetlne za choćby wspomnianą wyżej R9 Radeona. ^^

 

Xeony wydają się ciekawą alternatywą... jednak ich montaż nie jest taki prosty z tego co widzę. Przejściówki lub naklejki, wycinanka przy gnieździe i zmiana BIOSu... Trochę mnie to odstrasza szczerze mówiąc. 

 

Montaż Quada wydaje się o wiele prostszy. :P Nie wiem tylko, czy moja płyta główna nadaje się do jakiegokolwiek podkręcania...  Podobno Asus P5K do podkręcania się nie nadaje, ale le w tym prawdy - nie wiem. Nigdy się w to nie bawiłem.

 

Tak czy siak wychodzi na to, że warto dokonać takiej zmiany. Jeśli szukać Quada to jaki model byłby rozsądnym i stosunkowo niedrogim wyborem? Q9400?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybaczcie post pod postem, ale to w celu odświeżenia tematu. ;)

 

Czy taki Xeon z Aliexpress z już przestawionymi pinami i wyciętymi otworami, aby pasował do gniazda, byłby wart uwagi? Czy procesory z tego portalu to lepiej omijać? :P

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dogranie tych mikrokodów też mnie nieco zniechęca... :P Niemniej sam Xeon kusi, bo domyślam się, że taki E5450 byłby lepszy od Q9400 czy Q6600.

 

 

 


z tym, że tam nie trzeba nic wycinać, wystarczy wyciąć ząbki pozycjonujące na mobo. 

Tylko czy te ząbki da się jakoś w miarę łatwo usunąć, żeby przy okazji nie zrobić masakry wśród odsłoniętych pinów... :D I czy po wycięciu miejsca na Xeona C2D czy C2Q nadal będą dobrze pasować do gniazda?

 

Opcja z Aliexpress kusi, bo jest tanio i już z większością zrobionych rzeczy, typu piny i wycięcia. Ale jest ryzyko... Wolałbym nie sfajczyć kompa. :> 

 

Domyślam się, że kupno Xeona na Allegro to kwestia używanych procesorów, tak? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie racja, sporo tych chińskich Xeonów na allegro... :P Takie niedostosowane (bez wycięć i myku z pinami) to mniejszość. 

Chyba rozważę zakup u Chińczyka. Ten filmik z dobrychprogramów mnie jeszcze bardziej podkusił. :P

Tam użyto chyba gorszej płyty głównej od mojej a i tak podkręcenie procesora się udało. Czy na Asusie P5K (bez innych oznaczeń) też dałoby się wyciągnąć coś więcej z takiego procesora?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja sobie dziś tego zamówiłem ;) [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Po uprzednim przejrzeniu neta wychodzi na to że to jest prawie najlepszy proc jaki moja płyta główna obsłuży - tylko jeden lepszy x5470 ale nie będę płacić ponad 200% ceny x5460 :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli x5460 byłby optymalną opcją? W jego przypadku też trzeba zwracać uwagę na konkretne oznaczenia (stepping, rewizja, itp.)?

 

Wysłane z mojego Moto G przy użyciu Tapatalka

Zależy od płyty głównej. Bo są jeszcze mocniejsze xeony niź x5460 ale moja płyta główna po prostu ich nie obsłuży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja sobie dziś tego zamówiłem ;) [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

 

Po uprzednim przejrzeniu neta wychodzi na to że to jest prawie najlepszy proc jaki moja płyta główna obsłuży - tylko jeden lepszy x5470 ale nie będę płacić ponad 200% ceny x5460 :)

 

Pobawię się w górnika i odkopię nieco własny temat, tym bardziej, że chciałbym w końcu zrobić ten upgrade procka. ;p 

 

Przyszedł Ci ten zamówiony procesor z Aliexpress? Działa jak natura chciała? 

Czy zamawianie procesorów AMD od Chińczyka też ma sens?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pobawię się w górnika i odkopię nieco własny temat, tym bardziej, że chciałbym w końcu zrobić ten upgrade procka. ;p

 

Przyszedł Ci ten zamówiony procesor z Aliexpress? Działa jak natura chciała?

Czy zamawianie procesorów AMD od Chińczyka też ma sens?

Jak najbardziej :-)

Śmiga jak szalony. Nawet lekko podkręcony.

 

Tapatalk & RN3 Pro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się doedukowałem w temacie Xeonów LGA771@775 z Aliexpress. Te CPU mają już wlutowany przez Chińczyka-elektronika adapter (połączone piny) i wycięte frezarką otwory tak, że nie trzeba modyfikować socketu :) Jedyne co trzeba do wgrać modowany BIOS/dograć mikrokody, chyba, że proc działa stabilnie to nie trzeba robić nic :P 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. Płyta obsługuje FSB 1600MHz + oczywiście OC, czyli FSB procesora 400 MHz, a RAM ustawia się na podstawie dzielnika. Przy FSB 1600 i pamięciach DDR2 800MHz(w biosie widoczne jako 400) ustawiasz 2, czyli minimum na tej płycie. Aby kręcić wyżej procesor musiałbyś kręcić już RAM lub mieć szybszy np 1066MHz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam aktualnie 1066 4x1 i chce kupic wiencej i ustawic je w biosie prawidlowo ale beda to grzejniki i teraz pytanie optymalny cpu do 800? i tu tkwi problem 1066 to do oc i jaki cpu do oc? optymalny najtansze 2 opcje

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] go.. oplacalnosc 1066 a cena to juz nie wspomne jakie sa ponad 100zl grubo a 800 juz od 50zl wienc wiadome ze oplacalnosc wieksza to 800 ale wiencej ramu niz szybsze zegary mniej ramu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie