Skocz do zawartości

Opłacalność zmiany procesora z C2D na Quada - LGA 755.


AS00

Rekomendowane odpowiedzi

@xwing - czytaj ze zrozumieniem - to jest pobór całej platformy - nie da się zmierzyć poboru tylko procesora. Można zweryfikować tylko na podstawie różnicy ile pobiera w trybie bezczynności i w stresie bez OC i analogicznie te dwie wartości po OC. i7 8700K po OC też pobiera 200-250W(cała platforma - procek, płyta główna, ram, dysk, mysz, klawa - aby nie zawyżać wyników nie podłącza się karty graficznej tylko korzysta z integry, chyba że jej nie ma w danej konfiguracji). Każdy procesor po OC gwałtownie pożera coraz więcej mocy.

19 godzin temu, AS00 napisał:

Zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz - te tak zwane rewizje procesorów.
Muszę koniecznie zwracać na to uwagę podczas zamawiania?

Nie zawracaj sobie tym głowy. Nowsze rewizje miały dodatkowe tryby oszczędzania energii, które i tak się wyłącza podczas OC. Dodatkowo mogły z nich korzystać płyty obsługujące VRD 11,1 czyli z chipsetem X48, P45, P43, Q45, Q43 i chyba G41 też.

Przy okazji - Xeony E to odpowiedniki Q9300, Q9400, Q9500 czyli z L2 6MB, a Xeony X to odpowiedniki Q9450, Q9550, Q9650 czyli z L2 12MB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie wg specyfikacji "E" jak i "X" mają tyle samo pamięci L2, a różnią się chyba tylko TDP.

Tryb oszczędzania energii przydałby się, gdybym faktycznie nic nie podkręcał. :g:

 

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] to koszt jakichś 75-80 zł, więc raczej zamówię stamtąd. Mam nadzieję, że się nie "nadzieję" ;p 

Można tam wybrać wersję SLANQ i SLBBM więc w sumie nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wziąć tę lepszą. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, to kwestia procesora prawie zakończona. Jeszcze tylko wpłacić pieniądze i czekać. 

 

Zastanowiło mnie jeszcze jedno - sklep z aliexpress ma też w całkiem przystępnej cenie kości RAM. Zastanawia mnie, czy wzięcie ichniejszych kości (4x2GB DDR2) byłoby dobrym pomysłem, czy nie ma co ryzykować? :g:

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

 

Jeśli ten post już wykracza poza temat to proszę o jego usunięcie. :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, AS00 napisał:

Dobra, to kwestia procesora prawie zakończona. Jeszcze tylko wpłacić pieniądze i czekać. 

 

Zastanowiło mnie jeszcze jedno - sklep z aliexpress ma też w całkiem przystępnej cenie kości RAM. Zastanawia mnie, czy wzięcie ichniejszych kości (4x2GB DDR2) byłoby dobrym pomysłem, czy nie ma co ryzykować? :g:

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

 

Jeśli ten post już wykracza poza temat to proszę o jego usunięcie. :P

Jak dla mnie to wolałbym wziąć coś bardziej firmowego tj. [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chińskiego RAMu jednak nie brałem, może za niedługo poszukam czegoś bardziej firmowego ;) 

 

Procek zakupiony. Wreszcie! 

Od razu chciałbym też zapytać o przygotowanie płyty głównej do montażu Xeona. Rozumiem, że trzeba pobrać zmodyfikowany BIOS pod swoją płytę główną i zflashować tak, jak normalnie wgrywa się BIOS dla danej płyty? 

Pobranie BIOSu z tej strony będzie dobrym pomysłem? [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

 

EDIT: LOL, jaka cenzura "flashowania" :D 

Edytowane przez AS00
Zmiana ocenzurowanego słowa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, AS00 napisał:

Chińskiego RAMu jednak nie brałem, może za niedługo poszukam czegoś bardziej firmowego ;) 

 

Procek zakupiony. Wreszcie! 

Od razu chciałbym też zapytać o przygotowanie płyty głównej do montażu Xeona. Rozumiem, że trzeba pobrać zmodyfikowany BIOS pod swoją płytę główną i zflashować tak, jak normalnie flas"Jestem Idiotą"e się BIOS dla danej płyty? 

Pobranie BIOSu z tej strony będzie dobrym pomysłem? [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Jeżeli jest to najnowszy bios to tak. A pewnie jest najnowszy bo nikt by nie aktualizował biosów do tak starych mobo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ku mojemu zdziwieniu procesor przyszedł już wczoraj. Pewien byłem, że będę musiał czekać co najmniej miesiąc. 

Później spróbuje włożyć go do płyty głównej, odpalę i zobaczę czy działa. A jak zadziała to wgrywam BIOS i testuję! :)

 

Martwi mnie tylko, że procek wydaje się odrobinę przyrysowany z jednej strony od dołu... ale mam nadzieję, że to tylko efekt wizualny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minute ago, wiktorynek said:

Pomału zakup Xeona będzie nieopłacalny. Już teraz różnica jest niewielka, a wręcz niektóre aukcje na Allegro C2Q są w cenie niższej niż odpowiedniki Xeon.

 

P.S. Chce ktoś kupić C2Q Q9550? - 130pln + koszt wysyłki - zainteresowani pisać na PW.

Wiktorynek , zjedż z ceny .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podałem ci obecne ceny z Allegro, ale Ty masz swoją filozofię. Skoro jesteś taki mądry, to kup Q9550 za 80pln i sprzedaj drożej na Allegro. Ja podałem cenę niższą o 20pln od najniższej na Allegro.

 

P.S. Q9650 za 250pln idą na Allegro jak świeże bułeczki. A z Xeonami też trzeba uważać, bo niektóre modele mają TDP 120 lub 150W i tanie oraz starsze płyty główne ich nie obsłużą za względu na pobór mocy i magistralę FSB1600MHz.

Najlepsze Xeony E5450 i E5472 też swoje kosztują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Procesor w końcu zamontowany!

BIOS zaktualizowany, więc nie pokazuje komunikatu o nowym procesorze. Chyba wszystko dobrze wykrywa.
Mało tego, widziałem na stronie z modyfikowanymi BIOSami z mikrokodami wersję z AHCI, pobrałem i wgrałem (po wygraniu wersji zwykłej z mikrokodami) i znów mam na swojej płycie AHCI. [emoji28]

Sprawdziłem całość podczas gry w LoLa i wydaje mi się, że chodzi o wiele lepiej, bez zacinek. Ocena wydajności w windowsie też skoczyła.
Filmy na YouTube w 1080p60fps działają teraz bez problemu.

Zastanawiają mnie jednak temperatury...
W CPUID po dłuższej chwili grania i w chwilkę po schłodzeniu wygląda to tak, jak na załączonym obrazku. Temperatury rdzeni chyba są w miarę w porządku, ale CPUTIN dobija podobno do aż 243°C. :D AUXTIN zawsze mi wskazywał takie wysokie temperatury w tym programie.
Przed wgraniem BIOSu temperatura CPU była chyba błędnie podawana, bo wynosiła około 10°C.

Chłodzenie procka i tak jeszcze ściągnę i nałożę pastę raz jeszcze, bo zrobiłem to trochę nieudolnie.
Pytanie jaka obrać technikę nakładania pasty - rozsmarować, czy po prostu na ziarenko? [emoji848]

15267ff664dcd0a89bb29bef37bc1839.jpg

Wysłane z mojego Nexus 6 przy użyciu Tapatalka
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta temperatura to po prostu błąd - gdyby taka była, to już by ci się wszystko rozpłynęło - średnia temp topnienia cyny to 183 stopnie. :D

 

6 minut temu, AS00 napisał:

Pytanie jaka obrać technikę nakładania pasty - rozsmarować, czy po prostu na ziarenko?

Na ziarenko czy na pasek to dobra metoda w laptopach, gdzie nakładasz bezpośrednio na mały rdzeń. W przypadku dużego odpromiennika dasz tej pasty za dużo i wyjdzie sporo bokami, albo za mało i narożniki nie będą pokryte.

Uważam że tylko jedna z dwóch metod:

1. paski na krzyż - przy czym tutaj też można przesadzić z ilością, ale raczej nie damy za mało

2. rozsmarowanie po całej powierzchni i wyrównanie kartą - równa cienka warstwa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Ta temperatura to po prostu błąd - gdyby taka była, to już by ci się wszystko rozpłynęło - średnia temp topnienia cyny to 183 stopnie. [emoji3]



Tak właśnie myślałem, że to może być najzwyczajniejszy błąd, bo w przeciwnym razie działy by się z komputerem rzeczy niestworzone. :D

Wcześniej 10°C, teraz ponad 200°C... Jest rozstrzał temperatur. :D

Zastanawiam się tylko, czy komputer z racji takiego błędnego odczytu nie próbuje np. zbijać wydajności procesora albo nie kręci wentylatorów na maksa.

Odnośnie nakładania pasty - wcześniej nakładałem na krzyż i teraz zdejmując widzę, że nie cała powierzchnia była pokryta.
Spróbuję w takim razie teraz nakładać równomiernie. Najgorsze jednak jest przyłożyć radiator i przykręcić go żeby za bardzo nie poruszyć...

Wysłane z mojego Nexus 6 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, AS00 napisał:

Zastanawiam się tylko, czy komputer z racji takiego błędnego odczytu nie próbuje np. zbijać wydajności procesora albo nie kręci wentylatorów na maksa.

CPU-Z lub HWMonitor i obserwuj taktowanie procesora oraz obroty wentylatora, ale ja tam widziałem normalne ok 1200-1800rpm i taktowanie też prawidłowe.

 

 

P.S. A propos - ceny 4 rdzeniowych C2Q:

Q9300: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Q9400: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Q8400: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Q8200: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Q9450: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Q6600: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Jak widać opłacalność Xeona mocno spada. Ten sprzęt pomału wymiera choć przy 4 rdzeniowym procesorze, 8GB RAM(szczególnie DDR3) i dysku SSD nie ma się czego wstydzić.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po półgodzinnym "stresowaniu" w AIDA64 żadna z takich ekstremalnych temperatur się nie powtórzyła. Temperatura procesora maksymalnie wyniosła 57*C.

problem w tym, że to przy otwartej obudowie... Ale jak nałożę pastę raz jeszcze, tym razem lepiej, to mam nadzieję na jakąś poprawę. 

 

Taktowanie procesora widzę, że i tak skacze od 2GHz do 3Ghz, pewnie w zależności od obciążenia CPU. Muszę jeszcze faktycznie zwrócić uwagę, czy przy większym obciążeniu taktowanie samo się nie obniża. 
Wentylatory (głównie ten na procku) słychać, że wkręcają się na większe obroty, gdy obciążenie jest większe, oraz jak stają się cichsze gdy obciążenie maleje - ale to chyba normalna sprawa. 

 

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

 

 

Jak się rozglądałem za opcją na zmianę procesora to nie widziałem takich w miarę opłacalnych C2Q z Polski.

Może Xeony stają się powoli nieopłacalne, ale ten zakup za 70 zł chyba jeszcze nie był taki zły. :P
O SSD i RAMie będę myślał w następnej kolejności...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie