Skocz do zawartości

Windows 7 32 czy 64 bit, 3 GB ram, procesor Pentium


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Dostałem od cioci laptopa Samsung NP-RV510-A02PL, który miał fabrycznie zainstalowany system Windows 7 64 bit Home Premium
Poprosiła mnie o format ( bo przez 5 lat nie był formatowany) + trochę zamulał itp.
Zainstalowałem go na czysto bez zbędnego oprogramowania wydawcy. Zainstalowałem Chrome i niestety laptop zamula jak się coś robi w internecie. Nie wiem czy to kwesta słabych starych podzespołów czy też tej wersji 64 bit.

Ogólnie procesor to: Intel Pentium T4500.
RAM: 3 GB
Karta graficzna: jakaś zintegrowana zwykła.

Jak myślicie, zrobić reinstal i zainstalować wersję 32 bitową ? Czy to średnio pomoże, bo ciężko uzyskać jakieś rzetelne dane w tej kwestii w internecie.

Laptop będzie przeznaczony jedynie do surfowania po internecie, odpalanie jakiegoś filmu. Oraz pakiet Office (docelowo Office 2016).

Z góry dziękuje za konkretne i rzetelne odpowiedzi.

Oraz pytanko, jaka przeglądarka jest na dzień dzisiejszy najmniej zasobożerna ? Chrome, Mozilla, Opera ? Bo raczej wokół tych 3 jedynie mogę się obracać. IE odpada od razu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko 32-bitowy, szczególnie do tych zastosowań. Ciocia pewnie nie wymiata w IT, więc klasyczna przeglądarka typu Chrome lub Firefox będzie najlepszym wyborem. Po co tam pchać Office 2016? 2003 lub 2007 będzie tu idealnym rozwiązaniem. Największym zamulaczem tego laptopa jest powolny dysk, pewnie już mocno wyeksploatowany. Wyzeruj go chociaż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko 32-bitowy, szczególnie do tych zastosowań. Ciocia pewnie nie wymiata w IT, więc klasyczna przeglądarka typu Chrome lub Firefox będzie najlepszym wyborem. Po co tam pchać Office 2016? 2003 lub 2007 będzie tu idealnym rozwiązaniem. Największym zamulaczem tego laptopa jest powolny dysk, pewnie już mocno wyeksploatowany. Wyzeruj go chociaż.

Sądząc po Twojej reputacji i ilości postów pokieruję się Twoją rada. Ogólnie na noc puszczam HD Tune zakładkę Błędy (wolny skan), zobaczymy jak to wygląda. 

Ogólnie tam cioci nie zależy na tym pakiecie Office, ale ma syna, który korzysta no i ten z 2016 lepiej działa no i ma tam funkcje otwierania pdf i takie tam. Ale myślisz że między 2013 a 2016 jest ogromny przeskok zasobożerności tego programu ? 

 

Myślę właśnie jutro 32bit zainstalować, skorzystać z tego skryptu na tym forum, który usuwa telemetrię i ogólnie optymalizuje Wina. Defragmentacji dysku raczej nie trzeba robić myślę na świeżym systemie (albo się mylę ?). 

 

Ogólnie zainwestować tam w tą kość 2 GB Ramu to nie problem (koszt chyba cos około 70-100 zł). Jednak laptop fizycznie też już wygląda na swoje lata (latające przyciski na touchpadzie), procesor też dość obrywa podczas działania przeglądarki, dysk twardy też pewnie wyeksplatowany, także nie ma sensu myślę inwestować w niego jakieś nowe podzespoły. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

System tylko 32bit najlepiej wrzucić jakiegoś XP'ka modyfikowanego np 51lite33.

A do autora to mam pytanie jeśli ktoś ma mniej postów i mniejszą reputacje to oznacza że nic nie wie :) ?

EDIT: Przeglądarkę Pale Moon najlepsza dla takich sprzętów jest to bazowana na lisku w starszej wersji plus do tego jakiś adblock np Adguard :) 
 Z tym prockiem nie ma co instalować 7 jak pisałem tylko 51 lite ale może jakiś linux jeśli nie jest to przeszkodą :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

serio na 2gb ramu 64bit system :D na 32bit o niebo lepiej by chodziło :)

Śmiga elegancko.W robocie wystarczy internet , kolega gra w farmę gdzie dochodzi jeszcze flash który 400mb bierze.Nawet żaden skrypt nie był instalowany.

Wyłączone tylko zbędne usługi.Wszystkie apki wywalone i firefox wersja 32bit zainstalowany w tle jeszcze eset.System do <700mb potrafi zejść.

Dysk też stary talerzowiec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zainstalował TO do póki nie będzie 1703 moda od MrT

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

a najlepiej TO

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

 

Tylko że ten laptop ma drivery maks. pod Windows 7 także ta 10 to będzie działać ułomnie na protezach od Microsoftu a nie dedykowanych sterownikach.

Zainstaluj Windows 7 x86 i przede wszystkim zainstaluj wszystkie potrzebne sterowniki a sporo ich jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam starego laptopa i wiem jak działa Windows 7 na dedykowanych sterownikach a wiem jak działa Windows 10 na protezach od Microsoftu.

Jednak komputer na dedykowanych sterownikach działa zdecydowanie lepiej.

Do mojego laptopa nie ma driverów pod 10 także na protezach działał ułomnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Autor tematu powinien sam zainstalować win7 zrobić backup a następnie win 10 od Mr.T i ocenić co mu lepiej działa i czy pobiera stery.

W domu mam lenovo 10 letnie i wszystkie drivery pobiera 10 sama.A najlepiej na początek upgrade do 10 żeby sam się aktywował nie będzie potrzeby później żadnych aktywatorów używać.

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za duży odzew w tym temacie. 
Po kolei:

 

 

System tylko 32bit najlepiej wrzucić jakiegoś XP'ka modyfikowanego np 51lite33.

A do autora to mam pytanie jeśli ktoś ma mniej postów i mniejszą reputacje to oznacza że nic nie wie :) ?

EDIT: Przeglądarkę Pale Moon najlepsza dla takich sprzętów jest to bazowana na lisku w starszej wersji plus do tego jakiś adblock np Adguard :) 
 Z tym prockiem nie ma co instalować 7 jak pisałem tylko 51 lite ale może jakiś linux jeśli nie jest to przeszkodą :)

Laptop nie jest dla mnie, jest dla osoby, która od dawna działała na Windows 7 i niech tak już zostanie. Myślałem osobiście o Win10, ale to nie jest laptop dla mnie, plus nie ma zbytnio dedykowanych sterowników pod ten system. Także daruję sobie to. Oczywiście modyfikacje XP również odpadają, choć wiem że to lepszy pomysł. 

A co do kierowania się ilością postów / reputacją. To, że ktoś ma mało punktów kompletnie nie oznacza że nic nie wie :D Po prostu taki aspekt jak ktoś radzi a ma więcej punktów reputacji wpływa korzystniej dla odbiorcy :)

 

Tylko że ten laptop ma drivery maks. pod Windows 7 także ta 10 to będzie działać ułomnie na protezach od Microsoftu a nie dedykowanych sterownikach.

Zainstaluj Windows 7 x86 i przede wszystkim zainstaluj wszystkie potrzebne sterowniki a sporo ich jest.

Do sterowników korzystam z tej stronki:
[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Ale szczerze myślałem tylko o chipsecie, grafice i audio. No i takiej funkcji gdzie mogę za pomocą klawisza FN rozjaśniać/ściemniać ekran głośność itp. :D nie wiem do końca jak to się nazywa/ znaleźć to. 
Nie chcę instalować jakiegoś syfu producenta. Ale jak masz jeszcze jakieś do polecenia to z chęcią będę wdzięczny.

Ogólnie sprawdziłem dysk za pomocą programu HD Tune i nie wykryło na szczęście uszkodzonych sektorów.

Ale wstawiam screeny z tego:

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]  

 

[zapomniałem o jednym wykresie, jednym z ważnych]

 

Także Windows 7 Home Premium PL 32 bit SP 1 
Skrypt tutaj na forum removespy
Potem Office 2016, jak będzie strasznie działać to 2013. 
+ ręczne wyłączenie zbędnych usług z Narzędzi administracyjnych. 

A przeglądarkę chyba wybiorę Mozillę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


No i takiej funkcji gdzie mogę za pomocą klawisza FN rozjaśniać/ściemniać ekran głośność itp.

Easy Display Manager

 

 


Skrypt tutaj na forum removespy

Cieszy mnie to :)

 

 

 


A przeglądarkę chyba wybiorę Mozillę. 

 

Przeglądarka: Centr Browser Portable

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Ale myślisz że między 2013 a 2016 jest ogromny przeskok zasobożerności tego programu ? 

 

Obie działają identycznie, różnią się tylko skórką :P (mam obie)

Wyzeruj dysk, postaw Windows 7 x86 i użyj skryptów z forum do blokowania niepotrzebnych aktualizacji. Z przeglądarek na ten sprzęt polecam najnowszą Operę bądź Operę Reborn (Developer) - używają małej ilości zasobów (mimo bazowania na Chromium) - sam używam, dadzą rade na takim sprzęcie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, już wszystko porobione. Laptop działa o wiele lepiej niż wcześniej, jednak demon prędkości to to nie jest ;) 

Wrzucam screen z HD Tune jednego pomiaru, bo wcześniej zapomniałem wstawić.

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Nie wiem szczerze jak to odczytywać, najważniejsze że nie ma uszkodzonych sektorów (patrząc na poprzedniej stronie wykres).

Ogólnie zainstalowałem jeszcze Avasta ale minimalną ochronę i dezaktywowałem osłony, żeby komp nie zamulał.
Nawet Office 2016 Plus (ale tylko Word, Excel, Power Point + tam narzędzia wspólne) nie powoduje zamulenia czy zacinania komputera.

Po optymalizacji i włączeniu od nowa komputera, włączyłem menadżer zadań i komp bierze max. około 600 MB RAM. Teraz pisząc ten post (mając włączoną przeglądarkę) bierze około 1GB-1,2 GB RAM i procesor obciążony w około 10%. Po wyłączeniu przeglądarki bierze RAM do max. wtedy 750 MB)

Myślę że to są dobre wyniki jak na sprzęt, który ma swoje lata.

Na koniec zamieszczam jeszcze listę procesów, jakie są włączone:

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]



Dziękuję wszystkim za pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie