Skocz do zawartości

Podkręcanie procka mnożnikiem vs plan zasilania zrównoważony


Widzior

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

wytłumaczcie mi jedną rzecz, na którą nie mogę znaleźć odpowiedzi w necie, bo w sumie trudno sformułować pytanie. Mam teraz proca z zablokowanym mnożnikiem, i po podkręceniu szyny o 10% plan zrównoważony działa prawidłowo, zjeżdża z mnożnikiem w IDLE jak wcześniej, tylko zamiast 800MHz mam 880MHz, co jest oczywiste. A jak to działa na zestawach z odblokowanym mnożnikiem? Powiedzmy, że robię OC, podnoszę mnożnik standardowy i TurboBoost. Czy wtedy nadal działa redukcja taktów proca w planie zrównoważonym jak nic nie robi, czy może funkcje EIST i C1E przestają działać po ręcznej zmianie mnożników? Sry że pytam o takie banały, ale planuję zmianę sprzętu, a od wieków nie miałem wersji odblokowanej i nie wiem jak to teraz działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinno Ci redukować że tak powiem prędkość cpu . Plan zasilania zasadniczo różni sie przydzielaniem czasu cpu . Przykładowo wysoka wydajność ma zmniejszone opóźnienia pomiędzy różnymi stanami pracy procesora co za tym idzie procesor działa naj wydajniej. Oszczedny.plan ma dłuższe oczekiwania zmian stanow dzięki temu oszczędza się energię. Samo podkręcanie nic nie zmieni tj nie zaburzy Ci tego że cpu będzie zwalniać na prędkości jeśli będzie mało obciążony . Do tego wystarczy ze mnoznik cpu będzie w biosie ustawiony na auto. Tak bynajmniej ja mam . Szyna podkrecona mnoznik auto i gdy komp sobie nic nie robi częstotliwość mu spada. Do ustawień mnożenia i znów napisze jak jest u mnie , mam dwie opcje . Jedna maksymalna do ile może cpu podskoczyć oraz ustawienie na stałe mnożenia szyna cpu. Mam nadzieję że w miare prosto to opisałem. Hihi 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie chodzi o sytuację, kiedy mnożnik ustawiamy na sztywno, czyli nie na Auto (bo opcja do ilu max może podskoczyć to raczej odnosi się do TurboBoost). Po podkręceniu szyny to wiem, że tryb oszczędny działa, nie jestem natomiast pewien jak to działa po ustawieniu mnożnika proca na sztywno. No trudno, pewnie to i tak co płyta i system, to inaczej może działać, trzeba będzie sprawdzić organoleptycznie, jak zawsze. A co do wysokiej wydajności, to u mnie nie ma żadnych krótszych czasów przełączania stanów, bo w tym planie procek chodzi cały czas na maxa.

EDIT: Ryzen 1500X kupiony i jest niestety tak jak myślałem, czyli po podkręceniu procka w BIOSie w planie zrównoważonym wszystkie rdzenie chodzą na ustalonym poziomie, nie działa StepDown, szkoda. Zostawiam na AUTO, czyli 3,5GHz, Turbo 3,7GHz, tryb XFR 3,9GHz dla jednego rdzenia. W sumie sensu podkręcać i tak na razie nie ma, bo wszystko poniżej GTX 1070 i tak ogranicza proca, a ja planuję RX 470/570.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie