Jump to content
WinClub

P1O

Moderator
 • Content Count

  2265
 • Joined

 • Last visited

5 Followers

About P1O

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna

Recent Profile Visitors

2328 profile views
 1. Dokładnie tak. Jest to jedyna słuszna procedura, jeśli chcesz mieć czysty system i jak największą przestrzeń dysku do wykorzystania. Robię tak z każdym nowym lapkiem nawet nie uruchamiając fabrycznego systemu, bo jego aktywacja jest nieprzydatna i nic nie wniesie. Klucz zapisany jest na MB i tylko to jest istotne. Klucz zapisany w fabrycznym systemie nie posłuży niczemu, bo jest to seryjny odlew - klucz "zapchajdziura" umieszczony w obrazie master, a potem skopiowany wraz z preinstalowanym systemem na setki/tysiące takich laptopów jak Twój. Tym kluczem aktywować możesz jedynie zdziwienie. Podczas instalacji nie potrzebujesz klucza, bo instalator odczyta go automatycznie z MB. Jeśli tak się nie stanie - odczytasz go ręcznie programem WOLF. Zakladka Software -> BIOS.
 2. Dodatkowe lub większe otworki przy wlotach wentylatorów również pomogą. Tylko nie rób tego, co zrobił gość z tego artykułu, bo to jest jakieś kuriozum, które nie powinno znaleźć się na fachowym portalu, ani tym bardziej - określone mianem sukcesu. Przekładając to na motoryzację: usunięcie przedniego zderzaka, grilla i wycięcie fragmentu maski również obniży temperaturę silnika, ale jeśli ktoś uważa to za sukces...
 3. Dożyliśmy złych czasów. Kiedyś wszystko wykonywane było z zapasem. Wytrzymałość mechaniczna, odprowadzanie ciepła, częstotliwość... Ech. Procesor w Commodore 64 pracował z taktowaniem ok. 1 MHz, a był to układ 4 MHz. Wyobraża ktoś sobie 300% zapasu w dzisiejszych czasach? Procesory 45 nm kręciły się na boxowym chłodzeniu. W ciągu 10 lat zaczęto robić wszystko na styk, a dzisiaj - poniżej wymagań, czy potrzeb. Pierwotnym sensem throttlingu było bezpieczeństwo. Jest to bezpiecznik, który ma się aktywować na wypadek awarii (wentylatora, radiatora, pasty, czy samego procesora - przykład Kolegi @wiktorynek z dziurą w krzemowym podłożu). Teraz producenci wykorzystują to tworząc ultrasmukłe badziewia, oszczędzając jednocześnie na ciepłowodach i miedzi. Badziewia, w których procesor już po kilku minutach pracy pod obciążeniem stwierdza awarię układu chłodzenia i aktywuje bezpiecznik.
 4. Jeśli chłodzenie ma takie samo, to nie widzę i7-9750H w tej budzie i nic powyżej GTX 1050.
 5. Akurat jestem w trakcie przygotowywania Nitro 5 dla znajomego. Nówka sztuka. Odpaliłem OCCT i czekałem na zrzucenie taktowania. Po pół godziny zarzynania go testem Burn Mode wciąż widziałem 3,6-4 GHz na CPU oraz temperaturę na GPU w granicach 60 st. Wentylatory zagłuszały prace remontowe u sąsiadów. Co dziwne, żaden z programów nie pokazał temperatury CPU. Nawet nie wyświetlały takiej pozycji. Nieważne. Widzę, że po 30 min, że trzyma parametry, więc chwytam za telefon i chcę zrobić zdjęcie, żeby wrzucić na forum... a tu BUM! Taktowanie spadło do 2,9-3,3 GHz, temperatura GPU spadła do 40 st. Wynik fps w OCCT spadł z 300 do 14. Skończyło się rumakowanie. Zdjęcie jego pracy po 33 minutach: Skrypt forum zmniejsza rozdzielczość. Link do oryginalnego obrazu jest TUTAJ. Ogólnie spoko są te czujniki... Do działań przy GPU trzeba mieć uprawnienia powyżej 1 kV.
 6. Śmieszna rozmowa. Aż mi się buzia cieszy. "Te laptopy tak mają". @zabujczyyyy, no to wyobraź sobie, że kupiłeś samochód z silnikiem 200 KM, ale jak pojeździsz nim minutę z gazem wciśniętym w podłogę, to moc spada do 100 KM i słyszysz od sprzedawcy, że te modele tak mają i już... i że najlepiej dokupić do niego podkładkę chłodzącą pod silnik, bo się przegrzewa. ...a jak się dodatkowo pogrzebie w silniku, to będzie hałas, ale jakoś będzie jechać.
 7. P1O

  Wyłączanie laptopa

  Lapki, które wyłączają się bez powodu, wysyłam do serwisu zewnętrznego. Wracają sprawne z opisem "reflow" lub "reballing" jakiegoś układu.. Myślę, że tu może być podobnie.
 8. Nitro 5 nie mają plomb. Acer w ogóle nie plombuje lapków. Mało tego, jeśli jedynym dyskiem jest SSD na M.2, to razem z Nitro 5 w zestawie jest taśma do podłączenia dysku 2,5 jakby ktoś chciał sobie dołożyć.
 9. Nie wiem, jaka modyfikacja, ale konfigurującego trochę poniosło... i3-9100F na Z370. Pewnie nieźle się kręci. ...a tak na poważnie, to może napisz, do czego komputer ma służyć.
 10. Liczy, liczy. Po to są te funkcje, żeby z nich korzystać. To tak, jakby przy pomiarze czasu przyspieszenia samochodu od 0 do 100 km/h ktoś powiedział: "Ma turbo, nie liczy się; odłącz turbo i wtedy pokaż, bo to będzie prawdziwy start." Równie dobrze można wyłączyć szybki start na płycie (teraz piszę o stacjonarce), żeby najpierw uruchamiały się wszystkie urządzenia, włączyć nieużywane porty COM czy LPT, ustawić dysk systemowy, jako ostatnie urządzenie w kolejności bootowania, włączyć bootowanie z PXE... Wtedy start będzie dwa razy dłuższy, ale taki naj naj najprawdziwszy. Tylko po co? Nie wyobrażam sobie, że odbieram samochód z serwisu i gość mówi mi, że mój wózek teraz przyspiesza do 100 km/h w 20 s (a nie w 10, jak było wcześniej), ale jest to takie prawdziwe realne przyspieszenie, bo wszelkie nowoczesne bzdury zostały wyłączone.
 11. Usuwałem spacje, kropki, nawiasy... Próbowałem starszych wersji... i komputerów różnych generacji... i różnych dysków / pendrive'ów... i dalej nic. Coś robię źle, ale nie wiem co.
 12. Bawił się tym ktoś? Mam kilka dysków USB, Ventoy instaluje się i uruchamia prawidłowo, ale nie widzi wrzuconych obrazów. One muszą być w jakimś folderze, czy to kwestia jakichś niedozwolonych znaków w nazwie pliku?
 13. Lapek córki. 2 gen Intela. Wyłączenie i włączenie: https://1drv.ms/v/s!Amc1svRLG6QQgQSqQLMAwRmyktwX
 14. Kupiłem sobie identyczny adapter po tym, jak ostał mi się dysk mSATA 32GB po modernizacji lapka. Dla mnie świetna sprawa jako nośnik instalacyjny, bo utworzenie ponad 5GB instalki to są sekundy.
 15. Zabawne... Najpierw czytam: https://winclub.pl/topic/29263-sprzedam-pamięć-ram-do-laptopa-so-dimm-8gb-2x4-ddr3l-135v-1600mhz-pc3-12800-cl11-samsung/ a potem wpadam na ten temat...
×
×
 • Create New...

Important Information